Dlaczego SleepMed?

Jak spać, by się wyspać? Wykorzystaj kalkulator snu

Jak spać, by się wyspać? Wykorzystaj kalkulator snu

Jak spać, by się wyspać? Wykorzystaj kalkulator snuSen - niezbędny, nieoceniony, ważny dla każdego człowieka. Osoby cierpiące na bezsenność borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi, dlatego tak istotne jest, aby przestrzegać higieny snu i przespać optymalną ilość godzin. No właśnie - skąd czerpać wiedzę na temat tego, ile właściwie powinniśmy spać? Cenną wskazówką będzie kalkulator snu. Podpowiemy, jak go używać i jakie są zalety korzystania z niego.

Jak obliczyć długość snu i odpowiednią porę zasypiania?

Z wiekiem nasze zapotrzebowanie na sen się zmienia, ale najbardziej istotną kwestią jest, by przesypiać noce i budzić z poczuciem regenerowania sił. W jakiej fazie snu powinniśmy się obudzić, aby tak właśnie było?

W ciągu nocy fazy NREM i REM zmieniają się średnio 4-6 razy, w układzie N-N2-N3-N2->REM, a aby poczuć się wypoczętym, trzeba obudzić się w trakcie snu płytkiego. Dlaczego? Wówczas nie wyrywamy się z głębokiego snu, dlatego organizm stosunkowo łatwo się rozbudza, a my czujemy się rześko. Pozostaje zadać sobie pytanie - czy jesteśmy w stanie kierować fazami snu? Teoretycznie nie, ale kalkulator faz snu pozwala naprawdę skutecznie zaplanować dobrze przespaną noc i osiągnąć zamierzone cele.

treść alta

Czym jest kalkulator snu?

Kalkulator snu to algorytm, pozwalający obliczyć potrzebną ilość godzin, uwzględniając w tym czas zasypiania. Fazy snu kalkulator oblicza za pomocą wprowadzonych danych, a więc na przykład według godziny, o której musimy wstać, lub ilości cykli, jakie chcemy przespać w ciągu nocy. W ten sposób dowiemy się, o której godzinie iść spać, by odpowiednio się wyspać i nabrać energii.

Ile czasu zajmuje zasypianie?

Kalkulator snu automatycznie dolicza czas potrzebny na zasypianie - zwykle jest to 7-15 minut, bo tyle przeciętnie potrzeba, aby wejść w pierwszą fazę. A co, jeżeli nasze zasypianie trwa dłużej? Warto położyć się odrobinę wcześniej, niż zakładaliśmy - około 20-30 minut. Pamiętajmy również o tak zwanej higienie snu, która pozwala łatwiej zasnąć. Do podstawowych zasad zaliczamy: unikania kofeiny, alkoholu i tytoniu bezpośrednio przed snem, unikanie treningów późnym wieczorem, usunięcie zegarka z zasięgu wzroku, wysiłek fizyczny (trening) późnym popołudniem, regularne posiłki i regularny tryb życia oraz unikanie drzemek w trakcie dnia. Te proste zasady sprawiają, że kładziemy się do łóżka bez „bagażu”, który utrudniałby późniejsze zasypianie.

Ile głębokiego snu potrzeba, by się odpowiednio wyspać?

W zależności od wieku, zapotrzebowanie na sen będzie różne. Jak podaje prof. Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii, niemowlęta przesypiają około 16 godzin na dobę, dzieci około 5-6 roku życia przesypiają ok. 10-11 godzin, a osoba dorosła przesypia średnio 7-8 godzin.

W wieku podeszłym następuje tak zwane przyspieszenie fazy snu - a więc seniorzy chodzą spać wcześniej, ale budzą się zazwyczaj przed świtem. To generuje potrzebę dodatkowych drzemek w ciągu dnia. Co wobec tego zrobić, by się wyspać? Trzeba przejść wielokrotność faz. Kalkulator snu podpowiada, jak to zrobić, by obudzić się wypoczętym, przerywając fazę REM, a nie NREM.

treść alta

Zalety korzystania z kalkulatorów faz snu

Jest ich wiele, bo kalkulator pozwoli dopasować rytm zasypiania i budzenia się do naszych potrzeb i codziennego trybu życia. Co ciekawe, możemy spać krócej, ale efektywniej, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać zasad higieny snu.

Kalkulator snu przyda się szczególnie osobom, które chodzą spać nieregularnie, które muszą wstawać bardzo wcześnie rano, a także tym, które pracują w nocy lub często podróżują. Zmiana czasu w poważny sposób zaburza nasz rytm snu, a kalkulator pozwoli szybko dojść do siebie i przespać odpowiednią ilość godzin.

Gdzie znaleźć kalkulator snu online?

Podobne narzędzie znajdziecie za darmo w wielu serwisach, lub w postaci aplikacji, którą zainstalujecie na swoim telefonie. Pamiętajcie jednak, by nie kłaść się z laptopem lub smartfonem do łóżka - urządzenia elektroniczne pogarszają jakość snu!

A co, jeżeli kalkulator snu nie pomoże?

Potrzeba snu jest genetycznie ukształtowana dla każdego człowieka i nie da się jej oszukać. Nie próbujcie na siłę spać krócej, wstając na przykład po trzech cyklach snu, bo choć początkowo będziecie się czuli wypoczęci, efekt niedospania będzie się nawarstwiał i z czasem da o sobie znać.

Jeżeli pomimo używania kalkulatora snu, nadal borykacie się z przemęczeniem, warto udać się do specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę. Zaburzenia snu to przypadłości, które trzeba diagnozować i leczyć jak najszybciej.

Chcesz wiedzieć więcej zobacz także:

Jak dbać o kręgosłup? | 5 powodów, dla których warto zainwestować w dobry materac

Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl

Podobne artykuły

Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?
Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Czy stać Cię na niewysypianie się? Sprawdź, ile tracisz podczas niedosypiania
Czy stać Cię na niewysypianie się? Sprawdź, ile tracisz podczas niedosypiania
Świąteczne prezenty, które poprawią jakość snu
Świąteczne prezenty, które poprawią jakość snu
Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?
Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?
Wpływ poduszki na zdrowie użytkownika
Wpływ poduszki na zdrowie użytkownika
Jaki materac wybrać przy problemach z bezsennością?
Jaki materac wybrać przy problemach z bezsennością?
Niedobory snu - jak wpływają na organizm?
Niedobory snu - jak wpływają na organizm?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?