Dlaczego SleepMed?

Prawidłowa wentylacja materaca

Prawidłowa wentylacja materaca

Prawidłowa wentylacja materacaNa wygodę naszego snu wpływa nie tylko twardość czy sprężystość podłoża do spania. Równie ważną kwestią jest jego higiena, a co za tym idzie – prawidłowa wentylacja. Możemy zapewnić ją dzięki odpowiednim sposobom użytkowania materaca, które umożliwią prawidłowy przepływ powietrza, a tym samym wydłużą jego trwałość. A dlaczego wentylacja podłoża do spania jest ważna oraz kto powinien zainwestować w taki produkt?

Prawidłowa wentylacja materaca – co to znaczy?

Prawidłowa wentylacja materaca oznacza, że przepływ powietrza wewnątrz materaca jest efektywny. Pozwala to na regularną wymianę powietrza – ciepłe i wilgotne, na świeże. Kwestia ta jest szczególnie ważna pod kątem zapewnienia użytkownikowi higienicznego środowiska snu. A dlaczego? Ciepło gromadzone przez materac w czasie snu, a także pochłaniana ze skóry wilgoć to dwa główne czynniki wpływające na rozwój szkodliwych roztoczy, grzybów czy bakterii. Ich obecność w materacu jest niepożądana z uwagi na możliwość wywołania reakcji alergicznych lub licznych problemów z drogami oddechowymi. Na szczęście można temu zapobiec, wystarczy tylko wybierać modele wyróżniające się wysokim stopniem wentylacji. Wówczas powietrze jest regularnie wymieniane, a to uniemożliwia rozwój licznych mikroorganizmów, a także gromadzenie się alergenów.

Technologia umożliwiająca prawidłową wentylację materaca – poznaj Airforce

Każda marka materacy może pochwalić się stosowaniem unikalnych technologii, dzięki którym ich produkty wyróżniają się na rynku. W przypadku SleepMed jest to m.in. Airforce, czyli specjalna, wielostrefowa technologia nacinania pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Wówczas nacięcia powstają zarówno w pionie, jak i w poziomie, przez co dochodzi do maksymalnego obiegu powietrza wewnątrz wypełnienia. A co to oznacza dla użytkownika? Jak się okazuje, wówczas ciepło oraz wilgoć, które organizm wytwarza w czasie snu, może zostać w szybki sposób usunięta. Dzieje się to poprzez naturalne ruchy ciała, które kierują je do otwartych komór. Poza tym warto wybierać modele wykorzystujące tę technologię, ponieważ jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie preferują sprężyn.

4 czynności, które wspierają prawidłową wentylację materaca

Każdy użytkownik musi zdawać sobie sprawę z jednego, ale jakże istotnego faktu – właściwości materaca to jedno, a sposób użytkowania to zupełnie inna kwestia. Dlaczego? Jak się okazuje, my również mamy wpływ na prawidłową wentylację podłoża do spania. Oto 4 czynności, o których każdy z nas powinien pamiętać.

  1. Po pierwsze – nie kładź materaca na podłodze
  2. Wentylacja materaca polega na “odparowaniu” wilgoci zebranej w jego wnętrzu i pobraniu świeżego powietrza z zewnątrz. Dzięki niej możemy uniknąć problemu tworzenia się pleśni (zazwyczaj będącej skutkiem wysokiego zawilgocenia) oraz przedłużyć żywotność wkładu. Czasami jednak prawidłowa cyrkulacja jest zakłócona, a jedną z przyczyn powodujących ten stan jest położenie materaca na podłodze – w szczególności na okres dłuższy, niż kilka dni. Z tego względu kupując materac, należy pamiętać, by umieścić go na właściwej wysokości – pomocnymi “narzędziami” do realizacji tego celu są odpowiedni stelaż oraz rama łóżka.

  3. Po drugie – przekładaj materac na drugą stronę
  4. Do zapewnienia właściwej wentylacji materaca niezbędne jest przekładanie go na drugą stronę (jeśli jest dwustronny, w przypadku jednostronnego – obracanie go o 180 stopni) minimum dwa razy w roku. Na jego powierzchni odkłada się bowiem kurz oraz inne zanieczyszczenia, które następnie wnikają do wnętrza i zatykają otwory wentylacyjne. W związku z tym prawidłowy przepływ powietrza jest utrudniony, a to zmniejsza higieniczność materaca. Obracanie materaca zapobiega za to pojawianiu się wgłębień i odkształceń, co pozytywnie wpływa na komfort naszego snu.

  5. Po trzecie – nie przykrywaj materaca grubym kocem po wstaniu
  6. Wiele osób ma nawyk starannego ścielenia łóżka zaraz po porannej pobudce, niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że jest to błąd – materac powinien bowiem “pooddychać” parę minut po tym, gdy z niego wstaniemy. Konieczność ta wiąże się z faktem, że w ciągu nocy zbiera się w nim wilgoć, a natychmiastowe przykrycie go ciężkim materiałem, na przykład kołdrą czy grubym kocem, uniemożliwia prawidłowe jej odparowanie. W uwagi na to należy pamiętać, aby nie kłaść na nim przykryć o dużej wadze, wskazane jest również, aby od czasu do czasu całkowicie go odkryć, zabierając z niego również prześcieradło.

  7. Po czwarte – regularnie pierz i odkurzaj pokrowiec na materac
  8. Każdy materac jest ubrany w pokrowiec. Ma on bezpośrednio chronić wypełnienie przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Oznacza to, że właśnie w jego włókna wnika najwięcej wilgoci, a na nim gromadzi się najwięcej bakterii, kurzu czy innych alergenów. Jednak istnieją dwa proste sposoby na zadbanie o pokrowiec! W pierwszej kolejności powinniśmy regularnie odkurzać jego powierzchnię, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni. Następnie, przynajmniej raz w roku ściągniemy go i wypierzemy w domowych warunkach! Dla własnego komfortu warto postawić za zakup modeli, które zostały wyposażone w pokrowiec Probiotex z tkaniną Tencel i taśmą 3D. Wykorzystano tutaj innowacyjną technologię aktywnych probiotyków, która zmniejsza ilość alergenów roztoczy kurzu domowego na powierzchni podarku o 93,7%. Gwarantuje to czyste środowisko do zdrowego wysypiania się.

Dla kogo materace z optymalną wentylacją są dobre?

Bez wątpienia każdy użytkownik powinien wypoczywać na materacu z optymalną wentylacją wypełniania. Kwestia ta jest o tyle ważna, gdyż w znaczący sposób wpływa na higieniczne warunki snu. Jednak przede wszystkim alergicy powinni zwrócić uwagę na to, jakie technologie wykorzystane są w zakupionym przez nich modelu. Jak się okazuje – brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza przyczynia się do gromadzenia wewnątrz wypełniania wilgoci. Jest ona o tyle niebezpieczna, gdyż stwarza idealne warunki do rozwoju dla licznych mikroorganizmów, w tym bakterii i pleśni. Nie można również zapomnieć o roztoczach! Ich obecność może doprowadzić do licznych, nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu oddechowego, które są w stanie utrudnić zasypianie lub zakłócić zdrowy sen. Co więcej, często pojawiają się nasilone objawy alergii. Najlepiej zatem od razu zainwestować w materace SleepMed wykorzystujące technologię Airforce. Poza alergikami optymalna wentylacja jest ważna w przypadku niemowląt, małych dzieci czy osób starszych.

Wielu z nas często zapomina o wentylacji materaca, a szkoda – nieprawidłowy przepływ powietrza może być przyczyną występowania poważnych problemów. W efekcie skrócenia żywotności wkładu użytkownik może się nieefektywnie wysypać, a to pogarsza prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Warto zatem stosować się do wymienionych czynności, aby móc zadbać o swoje podłoże do spania.

Podobne artykuły

Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?
Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?
Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?
Najczęstsze zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?
Najczęstsze zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?
Jak prawidłowo czyścić materac?
Jak prawidłowo czyścić materac?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Materace termoelastyczne – fakty i mity
Materace termoelastyczne – fakty i mity
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Wentylacja materaca – co daje i jak ją zapewnić?
Wentylacja materaca – co daje i jak ją zapewnić?
Dla kogo pianka termoelastyczna w materacu?
Dla kogo pianka termoelastyczna w materacu?
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?