Dlaczego SleepMed?

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy?Zacznijmy od pianki termoleastycznej, która jest do dziś prawdziwą rewolucją w projektowaniu i tworzeniu materaców. Nie jest sprężysta jak pianka poliuretanowa czy pianka wysokoelastyczna, ale z pewnością nie jest to jej wadą – przez wzgląd na dostosowanie się do indywidualnego kształtu ciała, dzięki właściwości reagowania na temperaturę. Oznacza to, że idealnie dopasowuje się do ruchów ciała na materacu, tworząc bardzo spersonalizowane poczucie komfortu.

Trudno porównać odpoczynek na piance termoelastycznej do odpoczynku na materacu sprężynowym lub takim, który stworzony jest z innej pianki. Dlaczego? Leżąc na piance visco powoli „zatapiamy się” w materac, uzyskując wrażenie „otulenia”. Niezależnie od tego, czy śpimy na plecach, na boku czy na brzuchu, pianka każdorazowo reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się do jego pozycji. Pianka visco to także idealne rozwiązanie dla par – materiał odkształca się jedynie w miejscach styku z ciałem, pozostała część materaca pozostaje nienaruszona. Stąd, jeśli nasz partner/partnerka podczas snu wiercą się czy wstają nieco wcześniej, nie obudzą nas, ponieważ materac nie przenosi drgań.

Warto wiedzieć! Decydując się na materac z pianki termoelastycznej sprawdźmy jego parametry techniczne. Im większa ilość kg na m³, tym pianka jest bardziej elastyczna i wytrzymała. Dla osób o większej wadze poleca się wyższą gęstość pianki.

Pianka wysokoelastyczna w odróżnieniu od standardowej pianki poliuretanowej posiada niejednorodną budowę komórkową, co znajduje odzwierciedlenie w jej zróżnicowanej, porowatej strukturze. Dzięki temu uzyskuje zdecydowanie wyższe wartości parametrów takich jak: sprężystość materaca, jego elastyczność oraz odporność na obciążenia. Czynniki te wpływają jednocześnie na wzrost komfortu odpoczynku oraz na wydłużenie „żywotności” materaców, które zostały z takich pianek stworzone.

Pianka poliuretenowa to materiał o nieco niższym poziomie sprężystości, przeznaczony dla sennych tradycjonalistów. Materace stworzone z tej pianki są komfortowe i zapewniają zdrowe, anatomiczne podparcie dla mięśni i kręgosłupa. Korzystając z tego rodzaju pianki nie zapadamy się jednak w materac, nie mamy uczucia otulenia ciała. Jeżeli szukamy tańszego, bardziej uniwersalnego rozwiązania to pianka poliuretanowa jest dobrym wyborem.

Czym różnią się od siebie poszczególne pianki?

  1. Trwałość pianki wysokoelastycznej jest nawet o 40% większa niż tradycyjnej pianki poliuretanowej o tej samej gęstości. Pianka Visco wyróżnia się natomiast z całej trójki najlepszą trwałością, którą zawdzięcza swojej dużej gęstości.
  2. Pianka wysokoelastyczna odzyskuje swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż pianka standardowa. Zdolność natychmiastowego odzyskiwania pierwotnego kształtu oznacza, że dużo szybciej reaguje na każdą zmianę pozycji ciała, a to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wiercą się w nocy.
  3. Pianka wysokoelastyczna w przeciwieństwie do standardowej pianki poliuretanowej posiada niejednolitą strukturę komórkową. Dzięki temu uzyskuje lepsze parametry podtrzymywania ciała oraz sprężystość i oddychalność.
  4. Pianka HR to materiał wskazany dla alergików – cyrkulacja powietrza uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów.
  5. Pianka Visco otula ciepłem, natomiast HR nadaje efekt chłodzenia dzięki otwartej strukturze komórkowej.
  6. Pianka poliuretenowa charakteryzuje się niewielką ceną – to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie spośród wszystkich pianek.

Dlaczego łączymy z sobą różne pianki i jak ich kombinacje wpływają na komfort materaca?

Wiesz już, że każda pianka posiada swoje konkretne, niepowtarzalne właściwości. To dlatego często łączy się je z sobą tak, żeby skomponować materac odpowiadający na konkretne potrzeby określonej osoby. Kombinacje pianek znacznie wpływają na komfort odpoczynku. Materac może być stworzony z połączenia dwóch lub więcej rodzajów pianek. Można także różnicować pianki pod względem poziomu ich twardości czy sprężystości. Kombinacji jest mnóstwo! Dodatkowo materace komponuje się także poprzez odpowiednie profilowanie pianek, które gwarantuje np. dodatkową wentylację wkładu, ale również może tworzyć 7 zróżnicowanych stref twardości lub zapewniać efekt delikatnego masażu kiedy kładziemy się i poruszamy na materacu. Znając właściwości każdej pianki oraz budowę materaca, nad którym się właśnie zastanawiamy łatwiej jest nam dokonać wyboru.

Czy materace piankowe są lepsze od sprężynowych?

Materace piankowe mają znacznie lepszą niż w przypadku materaców sprężynowych elastyczność punktową. Najnowsze pianki z wieloma technologicznymi innowacjami pozwalają na tworzenie tak zróżnicowanych właściwości materaców, że każdy z nich odpowiada na potrzeby konkretnych osób.

Materace piankowe dzięki swojej przewiewności dbają o higienę snu. Ważny jest też fakt, że pianki znakomicie dopasowują się do ułożenia ciała na materacu i indywidualnie reagują na ciężar osoby leżącej. Materace piankowe nadają się również na stelaże regulowane (czego niestety nie możemy powiedzieć o materacach sprężynowych). Dzięki takim stelażom łatwo możemy dostosować swoje łóżko do wyzwań każdego dnia. Coraz częściej przecież w łóżku czytamy, oglądamy ulubione filmy czy pracujemy na laptopie. Dzięki materacom na stelażach regulowanych mamy możliwość uniesienia i dostosowania do swoich potrzeb górnej i dolnej części materaca tak, aby zapewnić jak najlepsze i najzdrowsze podparcie ciała, w szczególności kręgosłupa, lędźwi, barków i karku.

Materace piankowe są również znacznie lżejsze od materaców sprężynowych. Ułatwia to ich transport i przenoszenie czy obracanie ich na drugą stronę lub wokół własnej osi (jeżeli nasz materac jest dwustronny, pamiętajmy, by to robić! – to znacznie przedłuża jego żywotność).

Podobne artykuły

Jak wybrać materac dla seniora?
Jak wybrać materac dla seniora?
Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!
Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Jaki wpływ na komfortowy sen ma dobrze dobrana poduszka?
Jaki wpływ na komfortowy sen ma dobrze dobrana poduszka?
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Od czego zależy cena materaca?
Od czego zależy cena materaca?
Strefy twardości w materacu - czym są i na co wpływają?
Strefy twardości w materacu - czym są i na co wpływają?
Czy styl życia i dieta mają wpływ na nasz sen?
Czy styl życia i dieta mają wpływ na nasz sen?