Dlaczego SleepMed?

Jak wybrać materac dla seniora?

Jak wybrać materac dla seniora?

Jak wybrać materac dla seniora?Odpowiedni materac dla seniora to klucz do jego zdrowego snu. Jak wiadomo, osoby starsze potrzebują znacznie mniejszej liczby godzin, aby się wyspać, jednak rodzaj podłoża oraz jego wygoda ma znaczący wpływ na jakość snu oraz poziom regeneracji organizmu. Jak wybrać materac dla seniora oraz jakie są ich rodzaje?

Dlaczego wybór materaca dla seniora jest ważny?

Osoby starsze są najbardziej narażone na bezsenność, problemy z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych dolegliwości, warto zakupić wysokiej jakości materac, który bezpośrednio wpłynie na jakość snu oraz regenerację organizmu. Jak wiadomo, w nocy mózg się wycisza, a mięśnie rozluźniają. W przypadku źle dobranego materaca, nie mają takiej możliwości, ponieważ muszą utrzymywać ciało w naturalnej pozycji. Zwiększa to uczucie zmęczenia, a także ból stawów i kości w ciągu dnia, w szczególności kręgosłupa. Osoby starsze często są również narażone na problemy z biodrami, dlatego zbyt twardy materac to ogromne obciążenie dla tego stawu. Warto zdecydować się na zakup odpowiedniego materaca przede wszystkim dla zdrowia.

Jakie są rodzaje materacy dla seniora?

Istnieje wiele rodzajów materacy, które odpowiadają najważniejszym potrzebom osób starszych. Jeżeli senior preferuje klasyczne, sprężynowe wypełnienie materaca, to warto skupić się na modelach, które zawierają sprężyny typu Multi. Są one nowoczesną odmianą klasycznych materacy kieszeniowych, które dzięki 7 strefom wsparcia są w stanie utrzymać całe ciało w optymalnej dla niego pozycji przez całą noc, odciążając najważniejsze punkty, takie jak szyja, barki, kręgosłup, biodra, kolana i łydki. Dla osób starszych, które lubią uczucie otulenia do snu, proponowane są materace wykonane z pianki termoelastycznej, która zapamiętuje kształt ciała użytkownika oraz pozwala całkowicie się zregenerować. Wiele materacy na rynku posiada miano ortopedycznych, leczniczych bądź rehabilitacyjnych – wszystkie oznaczają to samo i gwarantują wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz właściwości, które pomogą przy wszelkiego rodzaju schorzeniach kostno-stawowych, odleżynach, a także są idealne dla alergików. Wbrew temu, co mówi nazwa, na te materace nie musi decydować się osoba tylko i wyłącznie chora lub podczas rehabilitacji. Idealnie sprawdzają się także u osób zdrowych, które stawiają na wysoki komfort snu i profilaktykę.

Jak wybrać dobry materac dla osoby starszej?

Oferta materacy na rynku jest ogromna, dlatego dobranie odpowiedniego modelu do preferencji użytkownika nie powinno stanowić problemu. Przede wszystkim, trzeba zastanowić się nad tym, jaką twardość podłoża preferuje senior. Jeśli istnieje ryzyko, że w trakcie użytkowania materaca upodobania pod tym względem mogą się zmienić, warto zastanowić się nad materacem odwracalnym, którego każda ze stron zapewnia inny poziom komfortu, a także nad modelem z regulacją twardości, dzięki czemu można manipulować jego warstwami tworząc podłoże optymalnie dopasowane do preferencji starszej osoby. Istotną kwestią dla seniora jest również przewiewność i wysoka higiena materaca. Po długim użytkowaniu materac zbiera w sobie kurz, roztocza i wszelkiego rodzaju bakterie. Bez odpowiedniej budowy, która gwarantuje wentylację, w środku może zbierać się wilgoć, a ta nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, szczególnie w przypadku osób podatnych na alergie. Kolejną ważną kwestią, którą trzeba rozważyć podczas zakupu materaca dla starszej osoby jest jego wielkość oraz dzielenie łóżka z drugą połówką. W przypadku małżeństwa, szczególnie takiego, które różni się wagą i preferencjami, ciężko jest dobrać odpowiedni materac, który odpowiadałby obydwu stronom bez przechodzenia na kompromis. Idealnie w tym przypadku sprawdza się materac wykonany z termoelastycznej pianki VitaRest®, która dopasowuje się do konkretnego użytkownika bez efektu trampoliny. Ewentualnie, w razie naprawdę dużych różnic, najlepszym rozwiązaniem okaże się dobór dwóch pojedynczych materacy i ułożenie ich w dwuosobowym łóżku obok siebie, tak aby stworzyć odpowiednie warunki dla każdego z partnerów. Istotne jest wtedy zwrócenie uwagi na to, aby obydwa materace posiadały taką samą wysokość.

Najważniejsze jest, aby materac odpowiadał wymaganiom osoby starszej tak, aby czuła się na nim wygodnie i bezpiecznie. Trzeba pamiętać, że osoba starsza może posiadać wiele wątpliwości i dystans do nowoczesnych rozwiązań, warto jednak przedstawić jej wszelkie zalety najnowszych technologii po to, aby zapewnić najwyższy poziom komfortu snu i regeneracji organizmu.

Podobne artykuły

Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania
Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania
Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy SleepMed?
Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy SleepMed?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Właściwości zdrowotne materacy SleepMed
Właściwości zdrowotne materacy SleepMed
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?
Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?
 Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Wentylacja materaca – co daje i jak ją zapewnić?
Wentylacja materaca – co daje i jak ją zapewnić?
Który materac dla nastolatka będzie dobrym wyborem?
Który materac dla nastolatka będzie dobrym wyborem?
Materac dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Materac dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?