Dlaczego SleepMed?

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy?Zacznijmy od pianki termoelastycznej, która jest do dziś prawdziwą rewolucją w projektowaniu i tworzeniu materaców. Znana jest również jako pianka pamięciowa lub pianka viscoelastyczna, a jej historia sięga lat 60. XX wieku. Początki są związane z pracami naukowców z NASA. Wówczas NASA finansowała badania nad nowymi materiałami, które mogłyby poprawić komfort i bezpieczeństwo siedzeń w statkach kosmicznych oraz kombinezonach astronautów. W kolejnych latach zyskała ona szereg licznych zastosowań – w tym jako materiał do materacy. Nie jest tak sprężysta, jak pianka poliuretanowa czy pianka wysokoelastyczna, ale z pewnością nie jest to jej wadą. Dzięki właściwością reagowania na temperaturę oraz nacisk ciała jest w stanie niemal idealnie dostosować się do indywidualnego kształtu ciała. Oznacza to, że tworzy bardzo spersonalizowane poczucie komfortu.

Trudno porównać odpoczynek na piance termoelastycznej do odpoczynku na materacu sprężynowym lub takim, który jest stworzony z innej pianki. Dlaczego? Leżąc na piance Visco powoli „zatapiamy się” w podłoże do spania, uzyskując wrażenie „otulenia”. Niezależnie od tego, czy śpimy na plecach, na boku czy na brzuchu, pianka każdorazowo reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się do pozycji ciała użytkownika. Pianka Visco to także idealne rozwiązanie dla par – materiał odkształca się jedynie w miejscach styku z ciałem, a pozostała część materaca pozostaje nienaruszona. Stąd, jeśli podczas snu nasz partner/partnerka wiercą się lub wstają nieco wcześniej, nie obudzą nas. Wynika to z faktu, iż materac nie przenosi drgań.

Warto wiedzieć!

Decydując się na materac z pianki termoelastycznej, sprawdźmy jego parametry techniczne. Im większa ilość kg na m³, tym pianka jest bardziej elastyczna i wytrzymała. Dla osób o większej wadze zaleca się zatem wyższą gęstość pianki.

Pianka wysokoelastyczna, w odróżnieniu od standardowej pianki poliuretanowej, posiada niejednorodną budowę komórkową. Znajduje odzwierciedlenie w jej zróżnicowanej, porowatej strukturze. Dzięki temu uzyskuje zdecydowanie wyższe wartości parametrów, takich jak: sprężystość materaca, elastyczność oraz odporność na obciążenia. Czynniki te wpływają jednocześnie na wzrost komfortu odpoczynku, a także na wydłużenie „żywotności” materaców, które zostały stworzone z takich pianek.

Pianka poliuretanowa, to materiał o nieco niższym poziomie sprężystości, który jest przeznaczony dla sennych tradycjonalistów. Materace stworzone z tej pianki są komfortowe i zapewniają zdrowy wypoczynek, a także anatomiczne podparcie dla mięśni i kręgosłupa. Korzystając z tego rodzaju pianki, nie zapadamy się w materac, jednak nie mamy uczucia otulenia ciała. Jeżeli szukamy tańszego, bardziej uniwersalnego rozwiązania, to pianka poliuretanowa jest dobrym wyborem.

Czym różnią się od siebie poszczególne pianki?

  1. Trwałość pianki wysokoelastycznej jest nawet o 40% większa, niż tradycyjnej pianki poliuretanowej o tej samej gęstości. Pianka Visco wyróżnia się natomiast z całej trójki najlepszą trwałością, którą zawdzięcza swojej dużej gęstości.
  2. Pianka wysokoelastyczna odzyskuje swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż pianka standardowa. Zdolność natychmiastowego odzyskiwania pierwotnego kształtu oznacza, że dużo szybciej reaguje na każdą zmianę pozycji ciała, a to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wiercą się w nocy.
  3. Pianka wysokoelastyczna w przeciwieństwie do standardowej pianki poliuretanowej posiada niejednolitą strukturę komórkową. Dzięki temu uzyskuje lepsze parametry podtrzymywania ciała oraz sprężystość i oddychalność.
  4. Pianka HR to materiał wskazany dla alergików – cyrkulacja powietrza uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów.
  5. Pianka Visco otula ciepłem, natomiast HR nadaje efekt chłodzenia dzięki otwartej strukturze komórkowej.
  6. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się niewielką ceną – to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie spośród wszystkich pianek.

Dlaczego łączymy z sobą różne pianki i jak ich kombinacje wpływają na komfort materaca?

Wiesz już, że każda pianka posiada swoje konkretne, niepowtarzalne właściwości. Jednak nie oznacza to, że wykorzystuje się jeden rodzaj w podłożu do spania. Obecnie stawia się na łączenie różnych pianek w celu skomponowania materaca odpowiadającego na konkretne potrzeby określonej osoby. Kombinacje różnych materiałów mogą wpływać na liczne aspekty produktu, takie jak:

Materac może być stworzony z połączenia dwóch lub więcej rodzajów pianek. Można także różnicować je pod względem poziomu ich twardości czy sprężystości. Takich zestawień jest mnóstwo! Warto również zaznaczyć, że materace są tworzone poprzez właściwe profilowanie pianek, które gwarantuje np. dodatkową wentylację wkładu, 7 zróżnicowanych stref twardości lub efekt delikatnego masażu. Pojawia się on, kiedy kładziemy się i poruszamy na materacu. Znając właściwości każdej pianki oraz budowę materaca, nad którym się właśnie zastanawiamy, łatwiej będzie nam dokonać wyboru.

Czy materace piankowe są lepsze od sprężynowych?

Materace piankowe mają znacznie lepszą niż w przypadku materaców sprężynowych elastyczność punktową. Najnowsze pianki z wieloma technologicznymi innowacjami pozwalają na tworzenie tak zróżnicowanych pod kątem właściwości materaców, że każdy z nich odpowiada na potrzeby konkretnych osób.

Materace piankowe dzięki swojej przewiewności dbają o higienę snu. Ważny jest też fakt, że pianki znakomicie dopasowują się do ułożenia ciała na materacu i indywidualnie reagują na ciężar osoby leżącej. Nadają się one również na stelaże regulowane (czego niestety nie możemy powiedzieć o materacach sprężynowych). Dzięki takim stelażom łatwo możemy dostosować swoje łóżko do wyzwań każdego dnia. Coraz częściej przecież w łóżku czytamy, oglądamy ulubione filmy czy pracujemy na laptopie. Dzięki materacom na stelażach regulowanych mamy możliwość uniesienia i dostosowania do swoich potrzeb górnej, a także dolnej części materaca tak. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie jak najlepsze i najzdrowsze podparcie ciała, w szczególności kręgosłupa, lędźwi, barków czy karku.

Materace piankowe są również znacznie lżejsze od materaców sprężynowych. Zjawisko to wynika z różnic w konstrukcji obu typów podłoży do spania. W końcu materace piankowe są wykonane z pianek, które charakteryzują się lekkością i elastycznością, co przekłada się na mniejszą masę całego produktu. Ułatwia to ich transport, przenoszenie czy obracanie ich na drugą stronę lub wokół własnej osi (jeżeli nasz materac jest dwustronny, pamiętajmy, by to robić! – to znacznie przedłuża jego żywotność).

Jak wybrać idealny materac dla siebie?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który typ materaca piankowego jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, potrzeb zdrowotnych, budżetu i wielu innych czynników. Na szczęście istnieje wiele wskazówek, które mogą nam pomóc w wyborze, a obejmuje to:

Wybór między materacem piankowym a sprężynowym zależy od wielu czynników, w tym indywidualnych preferencji snu, potrzeb wsparcia kręgosłupa, budżetu i oczekiwań co do trwałości. Warto podkreślić, że modele piankowe charakteryzują się elastycznością, zdolnością do dostosowywania się do kształtu ciała czy redukcją transferu ruchu i wieloma innymi cechami, które w dużej mierze zależą od rodzaju pianki.

Podobne artykuły

Częste budzenie się w nocy - przyczyny
Częste budzenie się w nocy - przyczyny
Jak dobrać materac i jego twardość?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Jak prać poduszki z różnymi wypełnieniami?
Jak prać poduszki z różnymi wypełnieniami?
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Wentylacja materaca – co daje i jak ją zapewnić?
Wentylacja materaca – co daje i jak ją zapewnić?
Jak sen wzmacnia układ immunologiczny?
Jak sen wzmacnia układ immunologiczny?
Materac do łóżka małżeńskiego - jeden duży czy dwa osobne?
Materac do łóżka małżeńskiego - jeden duży czy dwa osobne?
Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?
Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?
Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?
Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?