Dlaczego SleepMed?

Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania

Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania

Prawidłowa pielęgnacja materaca do spaniaMaterace do spania wykonane z materiałów najwyższej jakości to inwestycja na lata. Jednak nawet najlepszy materac wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by jak najdłużej zachować swoje właściwości, a co za tym idzie – zapewniać ten sam wysoki komfort snu. Ma ona istotny wpływ nie tylko na jego trwałość, ale również na nasze zdrowie ogólne, gdyż zaniedbane podłoże do spania to siedlisko licznych alergenów oraz drobnoustrojów. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, które z pewnością pomogą nam zachować idealną kondycję materaca na długi czas, a także zadbać o jakość wypoczynku!

Wietrzenie

Wietrzenie materaca to podstawa, która powinna stanowić rutynę każdego dnia po przebudzeniu. Wystarczy na kilka minut otworzyć okno w sypialni i pozostawić odkryty materac. Nie trzeba od razu ścielić łóżka – względy estetycznie mogą zaczekać. A dlaczego ten krok jest tak ważny w codziennej pielęgnacji? Jak się okazuje, przynosi szereg korzyści, gdyż pomaga w:

Pozostawienie odsłoniętego materaca to najlepszy sposób na to, aby wilgoć mogła szybko wyparować, co pozwoli zachować dłużej jego świeżość i higienę.

Regularne oczyszczanie

Przynajmniej raz w tygodniu warto poświęcić swój czas na czyszczenie materaca. Czynność ta jest o tyle ważna, iż pozwala nie tylko na utrzymanie miejsca do spania w czystości, ale także zapewnia zdrowy i komfortowy wypoczynek. W pierwszej kolejności należy sprawdzić zalecenia producenta odnośnie czyszczenia oraz pielęgnacji wybranego przez nas modelu. Jest to niezwykle ważne, gdyż zapobiega ewentualnym uszkodzeniom podłoża do spania. Samo czyszczenie jest stosunkowo proste i opiera się na:

Dobrym sposobem jest także posypanie powierzchni materaca sodą oczyszczoną i pozostawienie jej na 20-30 minut – pozwoli ona zneutralizować zapachy i pozbyć się bakterii. Nie kładźmy również materaca bezpośrednio na podłodze, ponieważ zablokuje to swobodny przepływ powietrza, co z kolei może spowodować odkładanie się wilgoci w jego dolnej części.

Sposoby na zachowanie czystości

Stosowanie ochraniacza na materac stereotypowo zalecane jest dzieciom lub osobom starszym, jednak tego typu materiał pozwoli na utrzymanie w czystości każdego materaca. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż:

Pozwala on również na łatwiejszą pielęgnacje, co wynika z możliwości zdejmowania ochraniacza i prania go w domowych warunkach. Oprócz niego, ze względów higienicznych najlepiej jest kupować podłoże do spania ze zdejmowanym pokrowcem, który można wyprać. Zaleca się, aby mimo wszystko czynność tą wykonywać raz na pół roku.

Dbaj o strukturę materaca

Materac to idealna przestrzeń do zabawy dzieci. Mogą one na spokojnie bawić się na nim np. lalkami czy samochodzikami, co jest bezpieczne i nie wpływa w żaden sposób na podłoże do spania. Jednak czasem dziecięce zabawy stają się bardziej dynamiczne. Podczas skakania można łatwo uszkodzić jego strukturę, przez co będzie gromadzić się na nim jeszcze większa ilość brudu i kurzu. Przede wszystkim straci on również swoje właściwości, w efekcie czego sen na nim może nie być już tak wygodny. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli sprężynowych, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu. W przypadku pianki istnieje ryzyko zniszczenia struktury, jednak to zależy od jakości jej wykonania. Warto więc uczulić dzieci na to, że materac jest miejscem do spania, a nie zabawy. Uszkodzeniu struktury materaca sprzyja również siadanie lub spanie na jego krawędzi, co w konsekwencji może to po prostu prowadzić do odkształceń oraz utraty stabilności. Oprócz tego nie zapominajmy o używaniu właściwego stelażu - powinien być on dopasowany do typu materaca.

Obracanie materaca

Na samym początku należy zaznaczyć, że ten sposób na dbanie o materac dotyczy jedyne modelu, które można obracać. W tym celu warto sprawdzić zalecenia producenta i – jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, podjąć odpowiednie kroki! A dlaczego? Jak się okazuje, jest to bardzo istotna sprawa. Dzięki temu ma on szansę na to, by równomiernie rozkładać ciężar użytkownika, a tym samym - równomiernie się zużywać. Brak ugniatania w jednym miejscu spowoduje, że będzie mógł zachować swoje pierwotne właściwości, a tym samym służyć jeszcze dłużej. Materac dwustronny zaleca się obracać nie tylko na drugą stronę (najlepiej co 6 miesięcy), ale również o 180 stopni, tak by w miejscu, gdzie wcześniej spała głowa, po zmianie znajdowały się nogi. Takie zabiegi skutecznie przedłużą żywotność materaca, a przede wszystkim poprawią higienę miejsca snu. Ponadto warto zaznaczyć, że obracanie materaca może wpływać na komfort snu, szczególnie jeśli materac posiada różne strefy wsparcia. Rotacja pozwala na korzystanie z różnych obszarów materaca, co może być korzystne dla zdrowego snu.

Idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika materac to prawdziwy skarb, dlatego warto pamiętać o poprawnym dbaniu o jego higienę i czystość. Przestrzeganie powyższych zaleceń gwarantuje wolniejsze zużywanie się materaca, a także zdrowy oraz pełen komfortu sen. Warto o tym pamiętać, gdyż materac pełni kluczową rolę w codziennym życiu, wpływając nie tylko na jakość snu, ale także na naszą codzienną sprawność.

Podobne artykuły

Czy sen można nadrobić? Prawda o zaległym śnie i jego skutkach
Czy sen można nadrobić? Prawda o zaległym śnie i jego skutkach
Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Czy spanie z pupilem to dobry pomysł?
Czy spanie z pupilem to dobry pomysł?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
 Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?
Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?
Problemy z kręgosłupem a wybór materaca do spania
Problemy z kręgosłupem a wybór materaca do spania
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Pozycja snu a wybór materaca
Pozycja snu a wybór materaca
Materac na każdą porę roku – czyli jaki?
Materac na każdą porę roku – czyli jaki?