Dlaczego SleepMed?

Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?

Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?

Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?Prawidłowa ilość snu jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania organizmu – wystarczy, że każdej nocy odejmiesz sobie dwie godziny odpoczynku, a Twoje zdrowie i samopoczucie może ulec pogorszeniu. Warto o tym pamiętać i nie lekceważyć zaburzeń, które powodują, że nie możemy zasnąć lub się nie wysypiamy.

Na czym polega bezsenność?

Bezsenność jest zaburzeniem rytmu, głębokości i czasu trwania snu. W jego efekcie organizm nie regeneruje się, a mózg nie ma możliwości uporządkowania informacji – całe ciało odczuwa skutki niedoboru snu. Należy wiedzieć, że bezsenność nie musi oznaczać całkowitego braku snu, może on być po prostu zbyt płytki, zbyt krótki i nieregularny. Diagnoza bezsenności obejmuje kwestionariusz samooceny bezsenności oraz badanie za pomocą elektroencefalogramu.

Co ją powoduje?

Przyczyn bezsenności jest wiele i zazwyczaj mają one związek ze stanem zdrowia. Często zapominamy, że sami skazujemy swój organizm na nieprzespane noce. Praca po godzinach, gry wideo, nauka przed egzaminem czy maraton z ulubionym serialem – brzmi znajomo? Wyeliminowanie tych czynników zależy wyłącznie od Twojej woli i motywacji. Pozostałe przyczyny bezsenności są nieco bardziej skomplikowane. Często nie możemy zasnąć, bo coś nas boli i zamiast sobie pomóc, próbujemy „przespać ból”, a w efekcie nie spędzamy na śnie potrzebnych ośmiu godzin. Wielu ludzi zmaga się z różnymi zaburzeniami na tle psychicznym, które uniemożliwiają spokojne zasypianie – stanami lękowymi czy depresją. Należy pamiętać także o starannym czytaniu ulotek dołączonych do opakowań leków – na części z nich znaleźć można zapis mówiący o tym, że lek należy stosować rano, ponieważ działa na organizm pobudzająco. Przyjęcie takiego środka wieczorem skutecznie uniemożliwi Ci zaśnięcie. Wielu ludzi ma także problem z ciągłością snu z powodu chorób, które wymagają regularnego wstawania – zapalenie pęcherza jest na to doskonałym przykładem.

Skutki braku snu

Nieprzespanie jednej nocy będzie przejawiało się zmiennością nastroju i obojętnością wobec otoczenia. Większa ilość godzin bez snu może z kolei skutkować problemami ze wzrokiem, halucynacjami, nie wspominając o trudnościach z koncentracją. W skrajnych przypadkach osoby pozbawione snu bywają również agresywne. Jeżeli Twój problem pojawia się raz na jakiś czas i nie dotyczy długich bezsennych okresów, możesz również spodziewać się zmniejszenia odporności organizmu, drażliwości, a nawet schorzeń wielu układów, w tym krążenia. Osoby, które cierpią na bezsenność przyznają, że choroba negatywnie wpływa na jakość ich życia, relacje rodzinne i zawodowe.

Jak zwalczyć bezsenność?

Przede wszystkim zadbaj o właściwą higienę snu. Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć sypialnię przed pójściem spać. Zasłoń okna roletami lub zakryj oczy opaską, do uszu zaaplikuj stopery wygłuszające, wymień pełną alergenów pierzynę na syntetyczną kołdrę, poduszkę i materac na odpowiednio dopasowany do Twojego ciała. Odstaw na jakiś czas kawę, czarną herbatę i alkohol. Na kilka godzin przed pójściem spać zrezygnuj również z korzystania z komputera, telefonu, tabletu i telewizora, żeby emitowane przez te urządzenia światło dodatkowo Cię nie pobudzało. Jeśli to nie pomoże, warto zasięgnąć pomocy w gabinecie terapeuty.

Musisz pamiętać, że zdrowy sen ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie w ciągu dnia. Różnicę zobaczysz gołym okiem – Twoja twarz nabierze blasku, nie będziesz mieć problemów z koncentracją i pamięcią, a dodatkowo będziesz częściej się uśmiechać. Wyśpij się na zdrowie!

Podobne artykuły

Jak wybrać materac dobry dla zdrowia?
Jak wybrać materac dobry dla zdrowia?
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem
Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem
Materac dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Materac dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Poduszka do spania - jaką wybrać?
Poduszka do spania - jaką wybrać?
Jaki materac dla singla wybrać?
Jaki materac dla singla wybrać?
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak dbać o sen w ciąży?