Zmiana czasu została wprowadzona ze względów ekonomicznych – tak, aby zimą dłużej cieszyć się światłem słonecznym i móc ograniczyć zużycie energii elektrycznej na doświetlanie mieszkań. Jako pierwsi wprowadzili ją Niemcy w 1916 roku, a więc przeszło 100 lat temu. Czy wiesz jednak, że zmiana czasu nie wpływa jedynie na ilość zużytego prądu? Ta niby drobna zmiana za każdym razem ma radykalne skutki dla naszych organizmów. Czy można się zatem do niej jakoś przygotować?
Nie da się ukryć, że zmiana czasu nie jest obojętna dla naszego organizmu. Przede wszystkim rozregulowuje się zegar biologiczny, związany z przyzwyczajeniami do pewnego trybu życia – nagle trzeba wszystko robić o godzinę później. W efekcie organizm jest spowolniony i ma mniej energii do działania, a codziennemu funkcjonowaniu towarzyszy ciągłe uczucie niewyspania. Bardziej wrażliwe osoby mogą zauważyć u siebie także rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Zmiana czasu jest pewnym szokiem dla organizmu, ale ostatecznie nie aż takim strasznym. Zazwyczaj potrzeba około tygodnia, aby w pełni przystosować się do panujących warunków i zacząć normalnie funkcjonować.
Bardzo ważne jest, aby przyzwyczajać swój organizm do czekających go zmian. Gdy przestawia się zegarki na czas zimowy, można spróbować chodzić spać nieco później – każdego dnia przesuwać ten moment o 5-10 minut, jeść później obiad i – jeśli masz taką możliwość – później przychodzić do pracy. Wówczas organizm nie dozna szoku spowodowanego przestawieniem zegara.
Postaraj się prowadzić w miarę regularny tryb życia. Zapomnij o popołudniowych drzemkach czy weekendowym dosypianiu – takie działania mogą Ci dawać pozorne uczucie komfortu, ale tak naprawdę wybijają organizm z rutyny i sprawiają, że trudno mu się do niej znów przyzwyczaić.
Kawa ma działanie pobudzające, dlatego lepiej jest jej unikać, zwłaszcza popołudniu. Wówczas nie będziesz miał problemów z bezsennością wynikającą z nadmiaru kofeiny. Zupełnie inaczej działa alkohol – niektórzy stosują go nawet na lepsze zaśnięcie! Ta substancja zaburza jednak system równowagi organizmu i sprawia, że można budzić się w nocy nawet kilka razy, wstać dużo wcześniej niż się planowało, a także cierpieć na bóle głowy lub drażliwość. Najlepiej jest pozwolić organizmowi działać naturalnie, szczególnie wtedy, gdy zbliża się przestawienie czasu.
Nie bez znaczenia są także dobre nawyki zasypiania, o których warto pamiętać każdego dnia. Przede wszystkim nie należy jeść bezpośrednio przed snem. Dobrym pomysłem jest za to ruch fizyczny – na przykład popołudniowy bieg z psem lub przepłynięcie kilku basenów. Warto pamiętać, że na organizm wpływa także światło, szczególnie to niebieskie, jeśli zatem chcesz zasnąć bez problemu, zasłoń okna, nie oglądaj telewizji i nie korzystaj ze smartfona w łóżku.
Każdy organizm reaguje na zmianę czasu inaczej – niektórzy nie mają problemu z tym, by przywyknąć do “nowej rzeczywistości”, inni niestety długo odczuwają skutki cofnięcia wskazówek – ci w szczególności powinni zastosować się do powyższych rad. Dla wszystkich przeciwników zmiany czasu mamy jednak dobrą wiadomość: do sejmu zgłoszono projekt ustawy znoszącej przestawianie zegarków – jeśli zostanie zaakceptowany, jesienią przyszłego roku nikt już nie będzie musiał borykać się ze skutkami przestawiania wskazówek w zegarze.