Dlaczego SleepMed?

Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?

Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?

Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?Łóżko z palet to świetny patent na oryginalny mebel. Sprawdzi się zarówno w rustykalnej, jak i nowoczesnej sypialni, ale także np. w pokoju dziecięcym czy królestwie nastolatka. Jak wykonać własne łóżko z europalet? Podpowiadamy i radzimy, co przyda się do przygotowania mebli z palet do sypialni.

Jakie palety wybrać do przygotowania łóżka z palet do sypialni?

Stolik, siedzisko, meble ogrodowe, a nawet łóżko – a wszystko to z palet. Ten popularny rodzaj platform do składowania towarów doskonale sprawdza się w transporcie i logistyce, ale dzięki swojej prostej konstrukcji jest także wdzięcznym materiałem meblowym. Jest wytrzymały, niedrogi, a do tego pasuje zarówno do domowych, jak i ogrodowych aranżacji.

Do budowania mebli najlepiej wybierać palety, których drewno jest:

Ile kosztują palety do przygotowania mebli z palet do sypialni?

Łóżko z europalet to niedrogi sposób na odświeżenie sypialni. Przygotowane palety, tj. wyszlifowane i pomalowane, dostępne są m.in. na popularnych serwisach aukcyjnych. Warto pamiętać, żeby szukać ich w kategoriach „dom i ogród”. Cena pojedynczej europalety waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Sam materiał na łóżko na paletach dla pary może kosztować więc około od 50 do 200 zł. Bierzemy tutaj pod uwagę podstawowy mebel (rozmiar 200 × 240 cm), tj. zbudowany tylko z 4 palet, które byłyby zamówione przez Internet.

Niestety, w zamówieniu najdroższy może okazać się transport. Przykładowo, przy zakupie kilku europalet wysyłka kurierem paletowym może znacznie przewyższyć koszt samych palet! Dlatego też większość sprzedających zastrzega, że transport należy zorganizować we własnym zakresie. Co więcej, często w grę wchodzi jedynie odbiór osobisty w punkcie sprzedawcy.

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest kupienie palet stacjonarnie, w okolicy, w której mieszkamy. Europalety można łatwo znaleźć w Polsce praktycznie w każdym miejscu. Ich ceny wahają się, w zależności od zużycia lub materiału wykonania, od kilku do kilkunastu złotych.

Jak przygotować się do budowy łóżka na paletach?

treść alta

Aby wykonać łóżko z palet, nie potrzeba ani wielu narzędzi, ani dużego wkładu pracy. Wystarczy odpowiednie przygotowanie, kilka praktycznych porad oraz zestaw niezbędnych narzędzi i materiałów. Dobrze też przystosować przestrzeń, w której będziemy tworzyć mebel. Jeśli będzie to nasze mieszkanie, nie zapomnijmy o folii malarskiej, która pozwoli nam ochronić podłogę. Przy szlifowaniu i malowaniu warto także pamiętać o maseczkach ochronnych i wietrzeniu pomieszczenia.

Oto krótka lista, która pozwoli nam skompletować wszystko do budowania łóżka z europalet:

Co więcej, palety dają wiele możliwości montażu. Łóżko z europalet może mieć dowolny rozmiar: palety można ucinać, dopasowywać do własnych potrzeb, zestawiać ze sobą, a także dowolnie malować i impregnować. Standardowy rozmiar palet to 1000 na 1200 mm (według ISO) oraz 800 na 1200 mm (według CEN).

Jak zrobić łóżko z europalet?

treść alta

Jedno lub dwuosobowe łóżka z palet to prawdziwy hit w sypialniach. Warto pamiętać, że możemy je łatwo wkomponować w naszą przestrzeń. Przykład? Łóżko z palet dla dziecka może okazać się oryginalnym dodatkiem w pokoju malucha lub w królestwie ceniącego nieszablonowe rozwiązania nastolatka. Palety sprawdzą się także w nowoczesnych kawalerkach lub minimalistycznych wnętrzach. Poniżej pokazujemy, jak łatwo zbudować ten dwuosobowy mebel.

Jak zrobić łóżko z europalet dla dwóch osób – poradnik krok po kroku:

  1. Budując łóżko dwuosobowe, wybieramy, w zależności od wysokości mebla, od 4 do 8 europalet w rozmiarach 100 na 120 cm na stelaż oraz 2 dodatkowe europalety do wykonania oparcia łóżka. Wszystkie palety dokładnie czyścimy i szlifujemy, żeby pozbyć się nierówności.
  2. Przygotowane palety układamy w wybranej przez nas konfiguracji. Najlepiej tak, aby uzyskać wymiar stelaża 200 cm (szerokość) na 240 cm (długość). Aby połączyć ze sobą europalety, można użyć np. blaszek z otworami, tzw. płaskowników. Wkręcamy w nie śruby do drewna (wkręty), dzięki czemu konstrukcja staje się stabilna. Do łóżka, w zależności od preferencji, możemy dodatkowo dopasować oparcie z europalet. Do łączenia polecamy użycie kątowników.
  3. Powstały stelaż malujemy w pierwszej kolejności gruntem do drewna. Po wyschnięciu możemy zastosować wybrany kolor (np. modny biały). Najlepiej używać dobrze kryjącej farby akrylowej. Jeśli zależy nam na efekcie naturalności, możemy zrezygnować z wykończenia kolorem. Wystarczy sięgnąć wtedy po bejcę lub lakier do drewna. Oba podkreślą naturalne piękno desek.
treść alta

W ten prosty sposób wykonaliśmy nowoczesny mebel z palet do sypialni. Przy wykończeniu łóżka można pomyśleć także o udoskonaleniach, takich jak oświetlenie LED. Świetnie podkreśli ono wykonany przez nas mebel i dodatkowo delikatnie rozjaśni cały pokój. Warto zastanowić się także nad wykonaniem profesjonalnej tapicerki, np. na zagłówek. Z pewnością zwiększy to komfort użytkowania łóżka. Pod palety dobrze jest podłożyć też filcowe zabezpieczenia – dzięki nim unikniemy porysowania paneli.

Na koniec łóżko z europalet wystarczy uzupełnić o wygodny materac. Taki zestaw pozwoli na prawdziwy relaks i odpoczynek w swoich czterech kątach.

Chcesz wiedzieć więcej zobacz także:

Czy można leżeć na materacu bezpośrednio na podłodze? | Pokrowiec na materac - wybierz dobrze!

Znaczenie aktywności fizycznej w profilaktyce schorzeń kręgosłupa

Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl

Podobne artykuły

Jak dobrać materac i jego twardość?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Sposoby przedłużające żywotność materaca
Sposoby przedłużające żywotność materaca
Jak wybrać materac dla seniora?
Jak wybrać materac dla seniora?
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżka
Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżka
Jak ułatwić sobie poranną pobudkę?
Jak ułatwić sobie poranną pobudkę?
Materace SleepMed wyróżnione certyfikatem jakości AEH
Materace SleepMed wyróżnione certyfikatem jakości AEH
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?