Dlaczego SleepMed?

Jaki materac dla alergika?

Jaki materac dla alergika?

Jaki materac dla alergika?Osoby cierpiące na alergię powinny w szczególny sposób dbać odpowiednią higienę swojego snu. Wybrany przez nie materac musi spełniać określone wymogi i być nie tylko wygodny, lecz ponadto wykonany z najlepszej jakości materiałów, które gwarantować będą bezpieczeństwo użytkowania materaca, tj. chronić alergika przed niepożądanym występowaniem pleśni, grzybów, czy roztoczy oraz dodatkowo hamować rozwój tych niebezpiecznych mikroorganizmów. Jakimi kryteriami kierować się wybierając idealne materace dla alergików?

Jaki materac dla alergika?

Przed podjęciem decyzji o zakupie materaca, warto dowiedzieć się wcześniej, jakie są niezbędne wymogi, które powinien spełnić, aby chronić nasze zdrowie i zapewnić optymalny komfort snu. Dobry materac dla alergika przede wszystkim musi być łatwy do utrzymania w czystości. Nie może posiadać zbyt wielu trudno dostępnych miejsc, które sprzyjają gromadzeniu się kurzu oraz niewidocznych dla oka, podrażniających układ oddechowy pyłków roślinnych. Dodatkowo, aby zwiększyć higienę snu na materacu, istotne jest to, by został on wyposażony w zdejmowany pokrowiec, który da się bez problemu wyczyścić. O niezawodności materaca świadczy także brak jego podatności na oddziaływanie wilgoci, co gwarantuje wyeliminowanie rozwoju grzybów i wolnych rodników.

Antyalergiczne materiały

Wybierając materac dla alergika należy dokładnie sprawdzić, z jakich materiałów został wykonany. Jedynie najwyższej klasy, atestowane komponenty pozwalają na stworzenie materaca, który będzie spełniał wszystkie wymagania klienta przez bardzo długi czas. Wrażliwe na alergeny osoby powinny przede wszystkim unikać materiałów mogących przyczynić się do wywołania niepożądanych reakcji alergicznych. Są nimi na przykład wypełnienia z trawy morskiej, wełny czy łusek gryki, a także sprężyny. Te ostatnie poprzez liczne przestrzenie w swojej strukturze stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii. W odróżnieniu od materacy sprężynowych neutralne, a jednocześnie posiadające właściwości hamujące występowanie roztoczy materace dla alergików to najczęściej te wykonywane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Pierwszy z wymienionych rodzajów materacy charakteryzuje się spójną, wyprofilowaną konstrukcją oraz wysoką przepuszczalnością powietrza. Dzięki najnowszym technologiom na rynku można również znaleźć materace antyalergiczne wykonane z pianki termoelastycznej. Jej innowacyjne właściwości ortopedyczne gwarantują alergikowi wysoki komfort odpoczynku, a jednocześnie sprzyjają utrzymaniu kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło i nacisk i na tej podstawie dopasowuje się do ciała użytkownika. Co równie ważne, wykonane z pianki termoelastycznej VitaRest materace przez długi czas zachowują antyalergiczne właściwości, a także nie pochłaniają pochodzących z otoczenia zapachów. Optymalna wentylacja umożliwia swobodny przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami produktu, co znacznie zmniejsza ryzyko gromadzenia się kurzu i roztoczy. Materac antyalergiczny tego typu nadaje się dzięki temu idealnie dla osób borykających się z różnego typu uczuleniami, także dla małych dzieci.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na materac piankowy z lub bez dodatku lateksu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada on specjalną powłokę w postaci antyalergicznego pokrowca. Najlepiej, jeśli struktura wybranego pokrowca będzie wykonana w taki sposób, aby zabezpieczać materac przed przenikaniem do jego wnętrza szkodliwych substancji wpływających korzystnie na rozwój drobnoustrojów. Przykładem idealnie chroniącej materac powłoki jest pokrowiec Merced z taśmą 3D. Uszyty z miękkiej dzianiny nie zawiera przędzy naturalnej, co dodatkowo eliminuje ryzyko alergii. Elastyczna taśma 3D gwarantuje natomiast nieustanny obieg powietrza. Istotną cechą dobrego pokrowca na materac dla alergika jest także to, by istniała możliwość łatwego zdejmowania go i prania w pralce. Regularne pranie w temperaturze 60 stopni uniemożliwi zaleganie kurzu oraz roztoczy na powierzchni materaca i zapewni najlepszą higienę snu.

Specjalne dodatki do materacy antyalergicznych

Rozwój technologii produkcji oraz coraz nowsze badania ekspertów sprawiają, że oferta materacy dla alergików rozrasta się i jest wzbogacana o innowacyjne komponenty prezentowanych produktów. Coraz częściej materace posiadają doskonałe rozwiązania dotyczące doprowadzania i wymiany powietrza pomiędzy jego poszczególnymi warstwami. Przykładem może być technologia Airforce – dzięki specjalnej kratce wentylacyjnej wnętrze materaca zyskuje ciągły obieg powietrza, który wpływa na jakość codziennego odpoczynku. Naturalne ruchy ciała w czasie snu wystarczą, aby zachodził prawidłowy proces wentylacji, zapewniający najlepszy komfort wypoczynku. Wybierając materac warto również zainwestować w rekomendowaną przez lekarzy ortopedów poduszkę antyalergiczną. Bez wątpienia zapewni ona jeszcze większą wygodę snu oraz umożliwi relaks kręgosłupa, a także utrzymanie odcinka szyjnego w odpowiedniej pozycji przez całą noc.

Pielęgnacja materaca dla alergików

Zakup spełniającego wszystkie wymagania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia materaca dla alergika to podstawa przyjemnego snu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że miejsce naszego codziennego odpoczynku po ciężkim dniu wymaga właściwej pielęgnacji. Po pierwsze warto co jakiś czas odwracać i wietrzyć materac – zabieg ten przyczyni się do wyeliminowania wilgoci oraz ułatwi wentylację. Warto również wiedzieć o tym, że nie należy ścielić łóżka od razu po przebudzeniu się – materac musi mieć czas na to, by „ostygnąć”. Po drugie pokrowiec materaca antyalergicznego powinien być regularnie (przynajmniej raz na pół roku) i we właściwy sposób prany (wcześniej trzeba zapoznać się ze wskazaniami producenta umieszczonymi na metce), co pozwoli oczyścić go z kurzu i roztoczy. Wskazane jest, aby wszelkie zabrudzenia usuwać na bieżąco, co pozwoli zapobiec wniknięcia brudu w głąb materaca. Dodatkowo warto także stosować się do podstawowych zasad dotyczących samej eksploatacji materaca. Nie wolno w żadnym wypadku zgniatać ani zginać krawędzi materaca. Dobrze jest również unikać częstego siadania na krawędzi materaca, w jednym miejscu – może to w konsekwencji spowodować odkształcenie jego pierwotnej struktury. Zwłaszcza dzieci muszą sobie zdawać sprawę z tego, że ich materac szybko się zniszczy, gdy będą się na nim bawić, chodzić po nim lub skakać.

Jak często wymieniać materac antyalergiczny?

Stworzony z najlepszej jakości materiałów materac dla alergika, przy właściwej i regularnej pielęgnacji, będzie nam służył przez długi czas. Aby cieszyć się komfortem snu, przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na zastosowane do wykonania wybranego materaca materiały, lecz także na wyniki testów oraz wiążące się z nimi, przyznane producentowi atesty jakości – takie jak znany na całym świecie certyfikat AEH. Optymalny okres, po którym materac należy wymienić wynosi około 7 lat. Później produkt może zacząć tracić swoje właściwości chroniące przed rozwojem bakterii.

W domu osób cierpiących na alergię nie może być miejsca dla rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy. Odpowiedni materac dla alergika pozwoli złagodzić objawy alergii i umożliwi spokojny sen, a dodatkowo zredukuje również przyczyny występowania uczuleń. Warto zatem zainwestować w stworzony z użyciem najnowszych technologii materac antyalergiczny, dzięki któremu sypialnia stanie się przestrzenią pełną komfortu.

Podobne artykuły

Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Materac dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Materac dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Materace z pianki termoelastycznej Visco
Materace z pianki termoelastycznej Visco
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jak zadbać o higieniczny sen?
Jak zadbać o higieniczny sen?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Jak prawidłowo czyścić materac?
Jak prawidłowo czyścić materac?
Jak zasnąć w 2 minuty?  Innowacyjna metoda pozwalająca na szybkie zasypianie
Jak zasnąć w 2 minuty? Innowacyjna metoda pozwalająca na szybkie zasypianie
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie