Dlaczego SleepMed?

Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania

Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania

Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spaniaMaterac to istotny element codziennego wypoczynku, który wpływa zarówno na nasz komfort, jak i zdrowie. Wybór dobrego materaca powinien być podyktowany osobistymi preferencjami i szczegółami technicznymi, które ostatecznie determinują jakość produktu. Gdy dobierzemy odpowiednie parametry, warto zwrócić uwagę na gwarancję, wiarygodność producenta i certyfikaty jakościowe komponentów. Atesty świadczą o jakości materiałów i tekstyliów wykorzystywanych do produkcji.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak istotny?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobory skutkują konsekwencjami psychicznymi oraz fizjologicznymi. Materac umożliwia dostosowanie łóżka do indywidualnych potrzeb i zwiększenie komfortu jego użytkowania. Warto pamiętać, że dobry materac znacząco wpływa na jakość snu i efektywność wypoczynku. Nieprawidłowo dobrany nie daje odpowiedniego podparcia powodując bóle pleców, szyi i kręgosłupa.

Na skutek codziennego użytkowania materace ulegają zużyciu, a efekty eksploatacji takie jak wgniecenia czy deformacja wkładu mogą być przyczyną problemów z układem ruchowym. W nowy model najlepiej inwestować co najmniej raz na siedem lat. Wymiana jest konieczna także wtedy, gdy nie pojawiły się oznaki zużycia, jednak korzystanie z materaca staje się niekomfortowe.

Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo istotny – od tego, jaki materac do spania wybierzemy, zależy nie tylko nasza wygoda, ale również zdrowie. Kwestię zakupu należy starannie przemyśleć – dobry materac powinien być idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Wybierając materac do sypialni trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które mają wpływ na przyszły komfort jego użytkowania. Poza indywidualnymi preferencjami istotne są takie szczegóły jak waga i wzrost użytkownika czy twardość, sprężystość i wymiary materaca.

Jaki materac wybrać: twardy czy miękki?

Dokonując zakupu w sklepie stacjonarnym mamy możliwość fizycznego sprawdzenia właściwości materaca i określenia naszych preferencji, co do jego twardości. Jak dobrać materac zamawiany przez Internet? Dobry materac będzie dopasowany twardością nie tylko do upodobań, ale również do wagi i wzrostu przyszłego użytkownika.

Twardość materacy określana jest w czterostopniowej skali H1-H4 (z ang. hardness), gdzie H1 to modele najbardziej miękkie, natomiast H4 – najtwardsze. Przyjmuje się, że materace oznaczone jako H1 najlepiej sprawdzą się w przypadku osób o wadze do 60 kg, H2 u osób o wadze w przedziale 60-80 kg, a H3 u osób o wadze w przedziale 80-100 kg. Osoby, których waga przekracza 100 kg powinny wybierać materace H4.

Dobry materac charakteryzuje się właściwą twardością, która zapewnia podporę dla mięśni i kręgosłupa oraz umożliwia zachowanie prawidłowej pozycji podczas snu. Zbyt miękki wiąże się z efektem zapadania, który wymusza wzmożoną pracę mięśni w celu zachowania właściwej linii kręgosłupa. Zbyt twardy doprowadza do ucisku naczyń krwionośnych, który będzie skutkował zaburzeniem krążenia krwi. Wiedząc, jak dobrać materac do spania pod względem twardości, możemy zapobiec dolegliwościom bólowym i schorzeniom układu ruchowego. Dzięki temu sen będzie mógł pełnić swoją funkcję – zapewni pełną regenerację organizmu i zdrowy wypoczynek.

Jaki materac wybrać: sprężynowy, piankowy, hybrydowy czy lateksowy?

Materace sprężynowe są ciche w użytkowaniu, a kasetowa budowa pozwala na dobranie sprężyn o zróżnicowanym stopniu sprężystości. Materac posiada do siedmiu stref odpowiadających za elastyczność sprężynową dopasowanych do potrzeb ciała użytkownika. Umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała i utrzymanie prostej linii kręgosłupa.

Materace piankowe są praktyczne i funkcjonalne – wersja termoelastyczna dopasowuje się do temperatury i kształtu ciała, natomiast materac wysokoelastyczny zapewnia optymalną wygodę i sprężystość. Materace piankowe termoelastyczne zalecane są dla osób z bólami zwyrodnieniowymi oraz problemami z krążeniem.

Materace lateksowe charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu idealnie dopasowują się do ułożenia i kształtu ciała. Materiał, z którego są wykonywane gwarantuje przepływ powietrza, jest odporny na odkształcenia, antyalergiczny i antygrzybiczny.

Materace hybrydowe stanowią połączenie zalet materacy sprężynowych i piankowych. Pianka gwarantuje dopasowanie do ciała, a sprężyny kieszeniowe zapewniają odpowiednie podparcie i redukcję drgań.

Czy pozycja podczas snu wpływa na wybór materaca?

Pozycja podczas snu pomaga określić, jaki materac wybrać. Dobry materac niezależnie od pozycji ciała musi utrzymywać kręgosłup w linii prostej, dlatego świadomy zakup powinien uwzględniać pozycję, w jakiej najchętniej zasypiamy.

Zasypianie na boku skutkuje wsparciem ciała na barkach i ramionach. Aby zminimalizować nacisk, warto wybierać miękkie materace wykonane z lateksu lub pianki termoelastycznej. Taki produkt doskonale dopasowuje się do kształtu i temperatury ciała.

Osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać twarde materace kieszeniowe, lateksowe i wysokoplastyczne. Pozycja na brzuchu prowadzi do nacisku na organy wewnętrzne oraz bóli szyi i karku, dlatego ważne jest kompleksowe podparcie newralgicznych miejsc.

Spanie na plecach zapewnia optymalne rozłożenie ciężaru ciała i nacisku na materac. Zalecane są materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe, które dostosowują się do ułożenia ciała, odciążają stawy oraz zapewniają podparcie na całej linii kręgosłupa.

Jak wybrać materac dla pary?

Zastanawiając się, jaki materac do sypialni będzie najlepszym wyborem, trzeba zdecydować, czy interesuje nas jeden materac czy dwa dobrane indywidualnie. Dwa materace na jednym łóżku nie zawsze są komfortowym wyjściem, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór materaca dla pary. Materac dla pary posiada kilka stref podparcia – uwzględnia potrzeby dwóch różnych osób, a jego parametry są dopasowane do preferencji, wagi i budowy ciała.

Dobry materac dla pary przede wszystkim powinien charakteryzować się sprężystością punktową. Dzięki temu materac nie odkształca się na całej powierzchni, a różnice wagowe nie wpływają na komfort wypoczynku.

Chcesz wiedzieć więcej zobacz także:

Poduszka ortopedyczna – czy warto ją stosować | Jak dbać o materac

Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl

Podobne artykuły

Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Materac dla singla - jaki materac jednoosobowy wybrać?
Materac dla singla - jaki materac jednoosobowy wybrać?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Parasomnia – 5 najpopularniejszych zaburzeń sennych
Parasomnia – 5 najpopularniejszych zaburzeń sennych
Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem
Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jaki materac dla seniora wybrać?
Jaki materac dla seniora wybrać?
Jaki wpływ na komfortowy sen ma dobrze dobrana poduszka?
Jaki wpływ na komfortowy sen ma dobrze dobrana poduszka?
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?