Dlaczego SleepMed?

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?Podczas snu organizm wypoczywa, regeneruje się i nabiera sił pozwalających właściwie funkcjonować każdego dnia. Od niego zależy także nasz wygląd i zdrowie, dlatego tak często mówi się o “zdrowym śnie”. Jednym z jego komponentów jest właściwie dobrany materac – jakie cechy powinien posiadać, by można było nazywać go zdrowotnym?

Pobudka bez bólu

W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa. Wpływa na to ciężka praca fizyczna lub wręcz przeciwnie – biurowa. Jeśli dodać do tego wypoczywanie w pozycji leżącej, przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem oraz sen na źle dobranym materacu, to efektem takiego trybu życia będą obolałe plecy i kark – po każdym przebudzeniu, jak i w ciągu dnia. W jaki sposób problemom tym mogą zapobiec materace zdrowotne? Po pierwsze posiadają strefy komfortu, które sprawiają, że materac dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała użytkownika, stanowiąc podporę dla kręgosłupa na całej jego długości. Wszystko dzięki temu, że w miejscach wywołujących największy nacisk na podłoże (np. biodra) są odpowiednio miękkie, a w innych bardziej sprężyste. Nie bez znaczenia jest również liczba wspomnianych stref. Siedem gwarantuje optymalne podparcie ciała w czasie snu – mniejsza liczba nie wywoła takiego komfortu. W strefy twardości wyposażone mogą być różne rodzaje pianek stanowiących wypełnienie materaca, szczególna wygoda jednak odczuwalna jest w przypadku pianek termoelastycznych.

Higiena i wentylacja

Optymalnie wysoka jakość snu jest możliwa tylko wówczas, gdy zapewniona jest jego odpowiednia higiena. Materace zdrowotne wykonywane są z materiałów najwyższej jakości, które nie tylko umożliwiają zachowanie ich w czystości, ale też zapobiegają rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii w ich wnętrzu czy osadzaniu się roztoczy niebezpiecznych dla alergików na ich powierzchni. Przykładem takiego materiału może być pianka wysokoelastyczna VPPHR wsparta technologią Airforce (specjalny sposób nacinania pianki w tzw. kratkę wentylacyjną) zapewniającą wysoką przewiewność wkładu i uniemożliwiającą rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów – wystarczy niewielki ruch ciała, by doszło do wentylacji. Nie bez znaczenia jest także pokrowiec, w jaki został wyposażony materac – on również musi zapewniać odpowiedni obieg powietrza wewnątrz materaca, na przykład dzięki specjalnym taśmom 3D, którym obszyte są jego boki. Niemniej istotna jest możliwość zdjęcia pokrowca i wyprania go bez obaw, że materiał straci przez to swoje właściwości.

Wyjątkowy komfort i zdrowie

Materace zdrowotne charakteryzują się tym, że mogą korzystać z nich zarówno osoby zdrowe chcące poprawić swój komfort snu, jak i chorzy, którzy potrzebują specjalnego podłoża do snu lub też, którzy spędzają w pozycji leżącej większość czasu. Materace zdrowotne doskonale sprawdzają się więc w przypadku specjalistycznych łóżek o regulowanych stelażach – zapewniają to odporne na wgniecenia tworzywa, z których wykonany jest dany produkt. Dzięki termoelastycznej piance VitaRest można traktować je jako materace ortopedyczne, które skutecznie zapobiegają pogłębianiu się wad kręgosłupa, usprawniają przepływ krwi i tym samym sprzyjają dotlenieniu tkanek organizmu. Wyposażony w taki rodzaj pianki materac jest również zalecany w przypadku osób, które z powodu różnych chorób nie mogą samodzielnie zmieniać swojej pozycji, przez co są narażone na powstawanie odleżyn. Dzięki piance VitaRest takie rany z pewnością się nie pojawią, co jest znacznym ułatwieniem zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów. Poza właściwościami samego materaca, warto również zwrócić uwagę na cechy pokrowca, który także może zwiększyć komfort odpoczynku. Tak działa na przykład pokrowiec Merced, który poza doskonałymi właściwościami wentylacyjnymi, posiada także specjalne wgłębienia, które dają uczucie delikatnego masażu, wyraźnie poprawiając jakość snu.

Nie o każdym materacu można powiedzieć, że ma właściwości zdrowotne, dlatego podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę czy nazewnictwo przekłada się na posiadane przez produkt cech, które charakteryzują ten szczególny rodzaj materaca. Jeśli tak, to z pewnością warto zaopatrzyć w niego swoje łóżko, bo wysoka jakość snu to gwarancja nie tylko zdrowia, ale i udanego dnia.

Podobne artykuły

Jak dbać o sen w ciąży?
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?
Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Czym charakteryzują się dobre materace? Jak znaleźć właściwy?
Czym charakteryzują się dobre materace? Jak znaleźć właściwy?
Materac piankowy czy sprężynowy?
Materac piankowy czy sprężynowy?
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!
Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!
Materace prozdrowotne
Materace prozdrowotne
Życzenia świąteczne
Życzenia świąteczne