Dlaczego SleepMed?

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?Zdrowy sen - dużo się o nim mówi, jednak nie każdy z nas zdaje sobie do końca sprawę, czym tak naprawdę jest. Otóż wyróżnia się on wysoką jakością, a także odpowiednią głębokością i długością. Dodatkowo jesteśmy w stanie rozpoznać go po tym, że rano budzimy się wypoczęci, zregenerowani i pełni sił. A dlaczego tak naprawdę warto się zdrowo wyspać? Jak się okazuje, efektywny wypoczynek wpływa na nasz wygląd i zdrowie. Stosowanie się do zasad higieny snu znacząco ułatwia prawidłowy wypoczynek, podobnie jak właściwie dobrany materac – a jakie cechy powinien posiadać, by można było nazywać go zdrowotnym?

Pobudka bez bólu

W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa. Wpływa na to ciężka praca fizyczna lub wręcz przeciwnie – siedzący tryb życia związany z pracą biurową. Jeśli dodać do tego wypoczywanie w pozycji leżącej, przesiadywanie przed telewizorem, lub komputerem oraz sen na źle dobranym materacu, to efektem takiego trybu życia będą obolałe plecy i kark – zarówno po każdym przebudzeniu, jak i w ciągu dnia. A w jaki sposób problemom tym mogą zapobiec materace o statusie wyrobu medycznego? Po pierwsze posiadają strefy komfortu, które sprawiają, że materac dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała użytkownika, stanowiąc podporę dla kręgosłupa na całej jego długości. Wszystko dzięki temu, że w miejscach wywołujących największy nacisk na podłoże (np. biodra) są odpowiednio miękkie, a w innych bardziej sprężyste. Nie bez znaczenia jest również liczba wspomnianych stref. Siedem stref twardości gwarantuje optymalne podparcie ciała w czasie snu – mniejsza liczba nie wywoła takiego komfortu. W strefy twardości wyposażone mogą być różne rodzaje pianek stanowiących wypełnienie materaca, szczególna wygoda jednak odczuwalna jest w przypadku pianek termoelastycznych.

Możliwość regulacji twardości

Wybierając najlepszy dla siebie materac do spania, musimy uwzględnić wiele czynników. Wśród nich jest parametr, który większość z nas przeraża, a mianowicie twardość. A czym ona jest? Tak naprawdę stanowi subiektywne odczucie, które jest uzależnione od indywidualnych preferencji użytkownika oraz wagi. Przyjmuje się podział na materace miękkie (dla osób ważących mniej niż 60 kg), materace o średniej twardości (dla osób ważących 60-80 kg), materace twarde (dla osób ważących 80-100 kg) oraz materace bardzo twarde (dla osób ważących powyżej 100 kg). Jednak każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że waga, jak i preferencje to rzecz zmienna. Na szczęście współczesny rynek znalazł idealne rozwiązanie, a mianowicie podłoża do spania z możliwością regulacji twardości. Oznacza to, że w zależności od aktualnych potrzeb, możemy w każdej chwili zmienić twardość. Do tej pory mówiło się o 2 twardościach, a do ich zmiany wystarczyło obracanie materaca na druga stronę. Jednak teraz dostępne są także modele dające aż 4, a nawet 6 twardości! Jest to możliwe dzięki wybudowanej, ruchomej warstwie pianki termoelastycznej VitaRest®. Oprócz tego wybrane produkty posiadają także matę kokosową, która dodatkowo zwiększa twardość! A dlaczego jest to takie ważne? Otóż w ten sposób materac gwarantuje nam spokojny i komfortowy wypoczynek.

Higiena i wentylacja

Zdrowy sen jest możliwy tylko wówczas, gdy zapewniona jest jego odpowiednia higiena. Materace o statusie wyrobu medycznego wykonywane są z materiałów najwyższej jakości, które umożliwiają zachowanie ich w czystości. Jednak to nie wszystko! Jak się okazuje, zapobiegają również rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii w ich wnętrzu, a nawet osadzaniu się na ich powierzchni roztoczy, które są niebezpieczne dla alergików. Przykładem takiego materiału może być pianka wysokoelastyczna VPPHR wsparta technologią Airforce, zapewniającą wysoką przewiewność wkładu i uniemożliwiającą rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Wyróżnia ją nacinanie pianki w pionie oraz w poziomie, przez co powstaje tzw. kratka wentylacyjna. Dzięki niej dochodzi do maksymalnego obiegu powietrza wewnątrz materaca, a to oznacza, że ciepło oraz wilgoć mogą w łatwy sposób zostać usunięte. Nie bez znaczenia jest także pokrowiec, w jaki został wyposażony materac – on również musi zapewniać odpowiedni obieg powietrza wewnątrz materaca, na przykład dzięki specjalnym taśmom 3D, którym obszyte są jego boki. Niemniej istotna jest możliwość zdjęcia pokrowca i wyprania go bez obaw, że materiał straci przez to swoje właściwości.

Wyjątkowy komfort i zdrowie

Materace o statusie wyrobu medycznego charakteryzują się tym, że mogą korzystać z nich zarówno osoby zdrowe, chcące poprawić swój komfort snu, jak i chorzy, którzy potrzebują specjalnego podłoża do snu lub też, Ci którzy spędzają w pozycji leżącej większość czasu. Doskonale sprawdzają się one w przypadku specjalistycznych łóżek o regulowanych stelażach – zapewniają to odporne na wgniecenia tworzywa, z których wykonany jest dany produkt. Dzięki termoelastycznej piance VitaRest można traktować je jako materace o statusie wyrobu medycznego, które skutecznie zapobiegają pogłębianiu się wad kręgosłupa, usprawniają przepływ krwi i tym samym sprzyjają dotlenieniu tkanek organizmu. Wyposażony w taki rodzaj pianki materac jest również zalecany w przypadku osób, które z powodu różnych chorób nie mogą samodzielnie zmieniać swojej pozycji, przez co są narażone na powstawanie odleżyn. Dzięki piance VitaRest takie rany z pewnością się nie pojawią, co jest znacznym ułatwieniem zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów. Poza właściwościami samego materaca warto również zwrócić uwagę na cechy pokrowca, który także może zwiększyć komfort odpoczynku. Tak działa na przykład pokrowiec Merced, który poza doskonałymi właściwościami wentylacyjnymi, posiada także specjalne wgłębienia, które dają uczucie delikatnego masażu, wyraźnie poprawiając jakość snu.

W zgodzie z naturą

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na wykorzystywanie naturalnych materiałów oraz przestrzeganie zasad ekologii w czasie produkcji. Obecnie normą staje się wykorzystanie bezpiecznych dla zdrowia materiałów, czyli takich, które nie zawierają w sobie szkodliwych substancji, co redukuje ryzyko wywołania objawów alergii. W ten sposób gwarantują komfortowy wypoczynek każdemu – a zwłaszcza alergikom. Ponadto, wykorzystanie biodegradowalnych surowców pozwala przyczynić się do dbania o naszą wspólną planetę. A jak to wszystko ma się do materaca o właściwościach zdrowotnych? Przede wszystkim mogą one w swoim wnętrzu zawiera wysokoelastyczną piankę NATURALIS®, która oprócz wysokiej sprężystości czy redukcji nacisku punktowego, zawiera w sobie naturalny olej rycynowy, który zastępuje sztuczne związki chemiczne. Dzięki niemu produkt posiada właściwości hipoalergiczne. Ciekawą opcją są także modele zawierające wysokoelastyczną piankę HR Bio, w którym dodatkowo występuje olej sojowy. Podobnie jak olej rycynowy – nadaje piance właściwości hipoalergiczne, co jest szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z alergiami.

Nie o każdym materacu można powiedzieć, że ma właściwości zdrowotne, dlatego podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę czy nazewnictwo przekłada się na posiadane przez produkt cech, które charakteryzują ten szczególny rodzaj materaca. Jeśli tak, to z pewnością warto zaopatrzyć w niego swoje łóżko, bo wysoka jakość snu to gwarancja nie tylko zdrowia, ale i udanego dnia.

Podobne artykuły

Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Jak zadbać o higieniczny sen?
Jak zadbać o higieniczny sen?
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?
Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?
Sposoby przedłużające żywotność materaca
Sposoby przedłużające żywotność materaca
Materace zapewniające zdrowy sen
Materace zapewniające zdrowy sen
Sypialnia Twoich marzeń - jak ją urządzić?
Sypialnia Twoich marzeń - jak ją urządzić?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?