Dlaczego SleepMed?

Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?

Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?

Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?Długie, przespane noce, leniwe popołudnia pod kocem z książką, poranki pełne energii i chęci do działania… Brzmi dobrze? By mieć to wszystko, potrzebujesz wygodnego łóżka, a dokładniej odpowiednio dobranego materaca. To podstawa, która zapewnia odprężenie i relaks podczas snu. Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania? Zdradzamy kilka wskazówek, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Wygodny materac, czyli właściwie jaki?

Znalezienie dobrego materaca do sypialni nie jest proste. W końcu na pierwszy rzut oka wszystkie materace wydają się podobne – białe i miękkie. Na co należy zwrócić uwagę, by przekonać się, że dany materac jest wygodny?

Duży wpływ na wygodę materaca ma jego rozmiar. Jeśli zdecydujemy się na zbyt mały materac, w trakcie snu możemy przesuwać ręce i nogi poza jego granice, co prowadzi do drętwienia kończyn. By temu zapobiec, powinno się wybierać materace dłuższe o co najmniej o 20 cm od wzrostu śpiącej na nich osoby.

Wygodny materac musi być dopasowany do wagi użytkownika. Przyjmuje się, że wraz z wagą powinien rosnąć poziom twardości podłoża snu. Zignorowanie tego wskazania i wybór zbyt miękkiego lub zbyt twardego materaca oznacza ból pleców i sztywność karku. Dlaczego wybór nieodpowiedniego materaca powoduje takie objawy? Jeśli materac jest zbyt miękki i ciało się w niego zapada, kręgosłup nie może utrzymać naturalnej krzywizny. Śpiąc w takiej pozycji zapewniamy sobie gwarantowany ból. Zbyt twardy materac oznacza z kolei bolesne drętwienie bioder i barków. Materac nie ugina się pod nimi, przez co nie mogą się odpowiednio rozluźnić i utrzymują stan napięcia w mięśniach przez całą noc.

Dobry materac do sypialni musi dostosowywać się do sposobu, w jaki śpisz. Osoby dzielące łóżko z partnerem, który dużo się wierci, powinny przemyśleć zakup materaca kieszeniowego. Tym, którym sypialnia kojarzy się z przyjemnym ciepłem oraz tym, którzy nienawidzą chłodu w nocy, polecamy zwrócenie uwagi na kumulujący ciepło materac z pianki termoaktywnej.

Istotnym elementem, który wywiera wpływ na wygodę materaca, jest jego trwałość. Wygodnie śpi się jedynie na materacu, który nie ma uszkodzeń czy deformacji. Wybierającym wygodny materac do sypialni powinno więc zależeć na tym, żeby zachował pierwotną sprawność jak najdłużej. Zanim zdecydujesz się na kupno jakiegoś modelu, upewnij się, że obejmuje go długa gwarancja producenta. Zwyczajnym skutkiem codziennego korzystania z materaca może być ujawnienie się w nim wad i uszkodzeń, niewynikających z winy konsumenta. Renomowani producenci materaców biorą pod uwagę taką ewentualność i chronią swoje produkty gwarancją nawet przez kilka lat.

Z jakich rodzajów materaców powinieneś wybrać?

Skoro czytasz ten artykuł, to z pewnością zależy Ci na wyjątkowym komforcie i wygodzie snu. By uzyskać to wszystko, powinieneś wybierać z najnowocześniejszych propozycji świata materaców. Innowacyjne modele zapewniają spokojne noce i miękkie otulenie, jednocześnie dbając o zdrowe podparcie kręgosłupa. Przedstawiamy kilka rodzajów wypełnienia materaców, które określane są jako najwygodniejsze.

Przyjemną współpracę pomiędzy ciałem a materacem zapewniają modele wykonane z pianki. Pianka, jako wyjątkowo elastyczny i miękki materiał, dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała i podpiera ciało tak, by zapewnić wygodny sen. Równocześnie jest odporna na odkształcenia, więc bez problemu powraca do pierwotnego kształtu. Wybierz materac wypełniony pianką wysokoelastyczną lub termoelastyczną i ciesz się wygodnym snem na śledzącym ruchy ciała podłożu.

Wygodnego snu nie powinny przerywać ataki kaszlu i kataru. Z tym stwierdzeniem z pewnością zgodzą się wszyscy alergicy, dla których wybór wygodnego materaca może być szczególnie trudny. Naprzeciw ich wymaganiom, czyli antyalergiczności i dobrej cyrkulacji powietrza, wychodzą materace lateksowe. Ich wypełnienie przeciwdziała gromadzeniu się we wnętrzu materaca drobinek kurzu, roztoczy czy wspierającej rozwój grzybów wilgoci. Materace lateksowe łączą dobrą stabilizację z wysoką elastycznością, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród alergików.

Wiele par skarży się na niewygodne uginanie i falowanie materaca pod wpływem ruchu i ciężaru drugiej osoby. Mamy dla nich dobrą wiadomość: śpiąc we dwoje nie trzeba męczyć się ciągłym skrzypieniem i drganiem materaca. Warto postawić na nowoczesne rozwiązanie oparte na sprężynach, czyli na materac kieszeniowy. Wbudowane w jego wnętrze sprężyny schowane są w osobnych, tekstylnych woreczkach. Dzięki temu sprytnie zaprojektowanemu systemowi ugięcie jednej sprężyny nie wprawia w ruch pozostałych. Materac ma także sporo innych zalet – jest bezgłośny, zapewnia świetną podporę dla kręgosłupa i charakteryzuje się dużą trwałością.

Czym są skale twardości materaca i jak wpływają na wygodę snu?

Rozpoczynając poszukiwania wygodnego materaca wiesz pewnie, że może on być twardy lub miękki. To prawda, jednak niecała. Materace występują w pełnej gamie twardości, dostosowanej do wagi ich użytkownika. By prościej zobrazować różnice pomiędzy konkretnymi modelami materaców, stosuje się skalę twardości, którą prezentujemy poniżej.

Materac H1 – bardzo miękkie podłoże, przeznaczone dla dzieci oraz osób o drobnej budowie ciała. Przyjmuje się, że materace o twardości H1 przeznaczone są dla użytkowników do 60 kg.

Materac H2 – uniwersalny, miękki materac przeznaczony dla użytkowników z grupy wagowej od 60 do 80 kg.

Materac H3 – rozwiązanie o średniej twardości dedykowane osobom z przedziału od 80 do 100 kg.

Materac H4 – najtwardszy materac w tej skali, dostosowany do potrzeb i wygody snu użytkowników powyżej 100 kg.

Skala twardości materaców jest świetną wskazówką, która może pomóc w trafnym wyborze wygodnego materaca. Nie trzeba się jej jednak sztywno trzymać. Osoby, których waga sugeruje zakup materaca H4, mogą preferować miękkość i wyspać się dobrze na materacu H3. Najdrobniejsi użytkownicy, którym normalnie zalecono by materac H1, mogą woleć sen na nieco twardszym H2. Przy wyborze dobrego materaca do sypialni kieruj się przede wszystkim własną wygodą.

Śpij tak jak lubisz, czyli wygodnie

Wiele osób myśli, że istnienie idealnie wygodnych materaców jest mitem. Co z materacem dla tych, którzy bardzo się wiercą, lub tych, których prześladuje nadmierna potliwość? Odpowiedź brzmi: oni także mogą znaleźć dobry materac do sypialni. Wystarczy, że dostosują wybór do swoich wymagań i preferencji.

Odpowiednio dobrany materac będzie wspierał każdego. Nieważne, czy zmieniasz pozycję snu setki razy w ciągu nocy. Z wygodnym materacem rano nadal wstaniesz wyspany. Jeśli Twoim problemem jest wiercenie, pomyśl o wyborze materaca z pianki termoaktywnej. Ten materiał dostosowuje się do temperatury ciała śpiącego i zmienia kształt razem z jego ruchami. Jest odporny na odkształcenia, więc spokojnie – będzie podążał za Tobą po każdej zmianie pozycji.

Spanie na plecach powszechnie uznaje się za zdrowe. W tej pozycji kręgosłup się nie skręca, a twarz nie dotyka poduszek. Szczęściarze, którzy preferują spanie w tej pozycji, powinni wybrać materac zapewniający łagodne podtrzymanie pleców i stawów. Świetnie sprawdzą się dla nich materace 7-strefowe, które łączą różne poziomy twardości, by zapewnić jak największą wygodę śpiącemu.

Śpiący na boku także nie powinni mieć problemu ze znalezieniem rozwiązania dla siebie. Podczas snu w tej pozycji największy nacisk na materac wywierają biodra i ramiona. To one powinny być specjalnie chronione, by nie drętwieć i nie powodować dyskomfortu. Śpiącym na boku polecamy miękkie materace lateksowe, które przyjemnie utulają do snu.

Jak sprawdzić, czy materac jest wygodny?

Czy do dobrania odpowiedniego materaca potrzebujemy eksperta, który wybierze za nas najlepsze rozwiązanie? Cóż, warto posłuchać rad specjalisty i pod jego bacznym okiem wybierać dobry materac do sypialni, jednak można poradzić sobie także bez niego. Istnieje prosty i niezawodny sposób, dzięki któremu przekonamy się, czy wybrany przez nas materac jest wygodny. Chodzi o test płaskiej ręki. Jak go wykonać?

By sprawdzić, czy materac jest wygodny i dopasowany do Twoich potrzeb, musisz się na nim położyć. Nie wstydź się, właśnie tak testuje się materace! Ułóż się wygodnie na wznak i rozluźnij ciało. Następnie wsuń pod plecy dłoń. Powinna znaleźć się tuż nad biodrami, w okolicy krzyża. Nie spinaj ręki – ona także powinna być rozluźniona. Co teraz?

Pomiędzy dłonią a materacem powstała duża przestrzeń? Możesz wstać, test jest zakończony. Ten materac jest dla Ciebie zdecydowanie za twardy. Jeśli się na niego zdecydujesz, to każdej nocy Twoje ramiona i biodra będą nieprzyjemnie uciskane przez powierzchnię materaca. Rano wstaniesz obolały, a w karku poczujesz sztywność.

Ręka zapadła się w materac i nie powstała żadna przestrzeń? Niestety, poszukiwania wygodnego materaca jeszcze się nie zakończyły. Ten model jest dla Ciebie zbyt miękki. Kupując go godzisz się na to, by Twój kręgosłup wyginał się w nieanatomiczny sposób. Ból pleców dostajesz w cenie.

Jeżeli pomiędzy materacem a dłonią powstała niewielka szczelina, możesz być zadowolony. To odpowiedni, wygodny materac, który zapewni Ci wiele godzin zdrowego snu. Zanim się na niego zdecydujesz, sprawdź jednak, czy ma dobry rozmiar – powinien być co najmniej 20 cm dłuższy od Twojego wzrostu – oraz czy chroni go długa gwarancja producenta.

Wybierając dobry materac do sypialni nie unikniesz licznych testów. Uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na powtarzane setki razy siadanie, turlanie, czy testy płaskiej ręki. To właśnie samodzielne ocenianie odczuć, jakie wywołuje w nas leżenie na danym materacu, powinno być kluczem do dobrego wyboru. Nie poddawaj się za łatwo, testuj różne opcje i wybierz materac, który zapewni Ci wiele nocy wypełnionych błogim snem.

Decydując się na wybór nowego materaca do sypialni pamiętaj o powyższych radach. Dzięki nim uda Ci się dobrać materac, który będzie wspierał kręgosłup i zapewniał odpowiednie odprężenie. Wybierz mądrze, by cieszyć się wygodnym materacem przez wiele lat.

_________________________________

Przeczytaj: Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Sprawdź też: Pranie pokrowca materaca sposobem na usunięcie bakterii i roztoczy
Dowiedz się więcej: Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?

Podobne artykuły

Czy spanie z pupilem to dobry pomysł?
Czy spanie z pupilem to dobry pomysł?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Śpij w zgodzie z naturą! Jaki materac wybrać?
Śpij w zgodzie z naturą! Jaki materac wybrać?
Materace piankowe – fakty i mity
Materace piankowe – fakty i mity
Od czego zależy cena materaca?
Od czego zależy cena materaca?
Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy SleepMed?
Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy SleepMed?
Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżka
Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżka
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Pozycja snu a wybór materaca
Pozycja snu a wybór materaca
Poduszka ortopedyczna czy tradycyjna - która sprawdzi się lepiej?
Poduszka ortopedyczna czy tradycyjna - która sprawdzi się lepiej?