Dlaczego SleepMed?

Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?Z bolesnym problemem wypadania dysku boryka się bardzo duża liczba osób. By nie cierpieć na dolegliwości związane z przepukliną kręgosłupa, warto zakupić do sypialni odpowiedni materac. O szczegółach opowiemy już za chwilę.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa, popularnie zwana wypadnięciem dysku, to bardzo bolesna choroba krążka międzykręgowego, której – w zaawansowanym stadium – może towarzyszyć niedowład kończyn, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż.

Spowodowana jest obciążeniem krążków zlokalizowanych między kręgami, posiadających jądra miażdżyste, otoczone jądrem pierścienia włóknistego. W momencie, gdy krążki międzykręgowe zaczynają tracić swoją elastyczność, a ciągłość pierścienia włóknistego zostaje przerwana, krążki przesuwają się, a jądro miażdżyste rozpoczyna intensywny proces uciskania struktur nerwowych. To z kolei powoduje ból. Przepuklina występuje o wiele częściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa niż w odcinku szyjnym czy piersiowym, ale i tam może się zdarzyć. W zależności od zlokalizowania przepukliny, ból pojawia się w podbrzuszu i pachwinach lub promieniuje do biodra, ud oraz kolan (przepuklina lędźwiowa), w głowie, czemu towarzyszą też zawroty (przepuklina szyjna) albo w klatce piersiowej (przepuklina piersiowa).

Poza tym, mogą pojawić się dolegliwości związane z rwą kulszową lub rwą szyjno-barkową, mrowieniem i drętwieniem kończyn, a nawet brakiem w nich czucia, zaburzeniami na tle seksualnym oraz z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się, sztywnością karku i ograniczeniem ruchów głowy, szumami usznymi, niedowładami spastycznymi, osłabieniem mięśni, a nawet brakiem możliwości kasłania, kichania czy śmiania się.

Z tym problemem borykają się zwłaszcza osoby, które przekroczyły 40 rok życia. Jednak możliwe jest również jego wystąpienie u osób młodszych. Kolejnymi narażonymi na przepuklinę kręgosłupa są kobiety ciężarne i ludzie otyli. Głównymi powodami występowania schorzenia jest niezdrowy, siedzący styl życia oraz brak odpowiedniej dawki ruchu. Ale nie tylko. Przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa – głównie powodowana przez przeciążenie, np. podczas podnoszenia na wyprostowanych nogach ciężkich przedmiotów – może mieć również związek z budową anatomiczną czy przesłankami genetycznymi. W przypadku przepukliny szyjnego odcinka kręgosłupa, może się ona pojawić nie tylko wskutek wielogodzinnej, systematycznej pracy przy komputerze, a również na skutek wypadku komunikacyjnego, związanego z nagłym i niespodziewanym odchyleniem głowy do tyłu oraz do przodu.

Przepuklinę kręgosłupa leczy się zarówno farmakologicznie (lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi), jak i za pomocą metod fizjoterapeutycznych (ćwiczeń, masaży, krioterapii, laseroterapii, terapii ciepłem, terapii prądem).

Kiedy problem wypadnięcia dysku został już wyjaśniony, warto poruszyć jeszcze jeden temat – mianowicie: przepuklina kręgosłupa a materac, który również może mieć niebagatelny wpływ na postęp w leczeniu. O tym już za moment.

Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

treść alta

Wiele osób borykających się z problemem wypadającego dysku zadaje sobie jedno ważne pytanie: “Jaki materac na przepuklinę kręgosłupa?”. Jest ono o tyle istotne, że dobór odpowiedniej powierzchni do spania może znacznie przyspieszyć leczenie.

Warto wiedzieć o tym, że mit związany z koniecznością spania na bardzo twardym materacu, gdy borykamy się z bólem pleców, już dawno został obalony. Obecnie to średnio twarde materace (zwłaszcza medyczne), produkowane z wykorzystaniem innowacyjnych metod technologicznych, zapewnią zbolałemu kręgosłupowi najlepsze podparcie i dopasują się do jego naturalnych krzywizn. Rozłożony w taki sposób nacisk sprawi, że podczas kładzenia się do łóżka, wstawania z niego czy samego leżenia, będziemy odczuwać o wiele mniejszy ból.

Najlepszy materac dla osób z przepukliną kręgosłupa to materac z pianki termoelastycznej. Zapewnia ona równomierne rozłożenie się ciężaru ciała, eliminując punkty wywołujące do tej pory nacisk. Ponadto, nie ma on tendencji do uginania się, obniżania czy odkształcania w sposób uciążliwy dla kręgosłupa. Korzystanie z materaca piankowego (zwłaszcza w połączeniu ze stelażem, który ma możliwość regulacji) poprawi również komfort snu, z którego brakiem borykają się często osoby zmagające się z chorobami kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Idealnie, jeśli materac przy przepuklinie kręgosłupa będzie materacem medycznym (rehabilitacyjnym, ortopedycznym) z możliwością regulacji twardości bez konieczności wymiany materaca, rekomendowanej marki SleepMed, której jakość potwierdzona została certyfikatem AEH. Dobrze wykonany materac rehabilitacyjny potrafi przynieść prawdziwą ulgę choremu kręgosłupowi i zapobiec pogarszaniu się stanu zdrowia. Doskonale, jeśli jego zakup skonsultujemy nie tylko ze sprzedawcą, ale również ze swoim fizjoterapeutą, który pomoże podjąć najlepszą decyzję, idealnie odpowiadającą na indywidualne problemy.

Dobrze dobrany, pozwalający kręgosłupowi na osiągnięcie naturalnej pozycji i podpierający go, a również miednicę, szyję i ramiona materac pozwoli w szybkim czasie zaobserwować poprawę w samopoczuciu, a w dłuższej perspektywie nawet wyleczyć przepuklinę. Przed zakupem warto osobiście go wypróbować, przeprowadzając test, podczas którego przez przynajmniej 10-20 min poleżymy na materacu i na własnej skórze przekonamy się, czy jest on dla nas wygodny.

Podobne artykuły

Materace piankowe – fakty i mity
Materace piankowe – fakty i mity
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Zdrowe zwyczaje przed snem
Zdrowe zwyczaje przed snem
Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?
Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?
Poduszki SleepMed Twoim sposobem na zdrowszy kręgosłup
Poduszki SleepMed Twoim sposobem na zdrowszy kręgosłup
Materace z pianki termoelastycznej Visco
Materace z pianki termoelastycznej Visco
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Pianka termoelastyczna Visco - czym się charakteryzuje?
Pianka termoelastyczna Visco - czym się charakteryzuje?
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku