Dlaczego SleepMed?

Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomy

Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomy

Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomySzacuje się, że ⅓ swojego życia spędzamy w łóżku. Oznacza to, że musi to być miejsce, które nie tylko dbać o naszą wygodę, ale również o zdrowie. Właśnie dlatego podłoże do spania jest niezwykle istotne – w końcu spędzamy na nim kilka godzin dziennie. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieodpowiedni lub nawet zużyty materac może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie symptomy świadczą o tym, że czas go wymienić oraz tego, jak dbać o materac, aby służył jak najdłużej.

5 istotnych sygnałów świadczących o potrzebie wymiany materaca

W zależności od tego, jaki materac posiadasz, oznaki jego zużycia będą inne. W przypadku materacy sprężynowych o zużyciu dają znać hałasujące i uwierające ciało sprężyny, które nie pracują już tak, jak trzeba – powodują dyskomfort leżenia i obolałość o poranku. Właściciele materacy piankowych z kolei mogą się skarżyć na uczucie zapadania się w podłoże, które jest skutkiem odkształcania się podłoża do spania. Ponadto, jeżeli czujesz grudki w materiale, z którego został wyprodukowany materac, to również wyraźny znak, że czas go wymienić. Jednak to nie wszystko! Każdy produkt i to niezależnie od wypełnienia, daje uczucie dyskomfortu podczas snu. Jeśli zauważasz, że budzisz się z bólem pleców, szyi lub innych części ciała, które nie występowały wcześniej, to możesz zakładać, że Twój obecny materac nie zapewnia już odpowiedniego wsparcia dla ciała. Ponadto, w miarę upływu czasu, na powierzchni podłoża do spania mogą pojawić się wgniecenia i zagłębienia. Zazwyczaj są one obecne tam, gdzie najczęściej leżysz. Wiele osób skarży się także na nasilenie objawów alergii czy zaostrzenia chorób układu oddechowego, takich jak np astma. Nic dziwnego – zużyty materac może sprzyjać gromadzeniu się kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ostatnim symptomem świadczącym o potrzebie wymiany podłoża do spania jest wydobywający się z jego wnętrza nieprzyjemny zapach. Często wiąże się to z pojawieniem się w niewyjaśniony sposób żółtych plam. A co, jeśli nie zdecydujemy się na zakup nowego produktu?

Jakie są skutki spania na zużytym materacu?

Z pewnością wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, jak ważny dla zdrowego wypoczynku jest dobry materac. Tracąc swoje pierwotne właściwości, nie jest on w stanie zapewnić właściwych warunków, a co za tym idzie – zaczynasz odczuwać pierwsze skutki spania na zużytym podłożu. Z czym one się wiążą? Przede wszystkim:

Nie ma co ukrywać – spanie na zużytym podłożu może stać się przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Należy mieć na uwadze, że poprzez niekorzystny wpływ na sen, a tym samym prawidłową regenerację, może również powodować przybieranie na wadze, gdyż zaburzone są procesy przemiany materii i przyspiesza się proces starzenia organizmu.

Wybór nowego podłoża do spania – o czym pamiętać?

Nie da się zaprzeczyć, że wybór odpowiedniego podłoża do spania jest kluczowy dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Niestety, współczesny rynek nie sprzyja w szybkim, a jednocześnie prostym wyborze – w końcu jest tak wiele różnych opcji! Materace piankowe, sprężynowe, hybrydowe, naturalne, a nawet ze statusem wyrobu medycznego. Dodatkowo wiele z nich łączą liczne cechy z uwagi na zastosowane materiały czy technologie. Jak jednak znaleźć idealny materac do spania? Przede wszystkim musisz pamiętać, że liczą się tutaj Twoje indywidualne potrzeby oraz preferencji. Na ich podstawie wybierz:

Najważniejsze jednak, aby materac zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i stawów. Oznacza to, że powinien posiadać 7 stref twardości, które umożliwią prawidłowe wsparcie całej sylwetki!

Jak dbać o materac, aby służył dłużej?

Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego dbanie o materac i jego uważna obserwacja są szczególnie istotne. Aby zachować odpowiednie właściwości materaca, należy regularnie odwracać go na drugą stronę oraz o 180 stopni – najlepiej co pół roku. Dzięki temu podłoże ma możliwość „odpocząć” i wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Istotną kwestią jest jednak sprawdzenie, czy obie strony mogą być użytkowane, czyli czy materac jest dwustronny. Drugą istotną kwestią jest odpowiednia wentylacja podłoża do spania – nie należy kłaść go bezpośrednio na podłodze, ponieważ w ten sposób ograniczamy przepływ powietrza w jego wnętrzu, powodując powstawanie pleśni i przyspieszając jego odkształcanie się. Najlepszą „podstawą” dla każdego materaca jest odpowiednio dobrany stelaż. Kolejnym ważnym aspektem prawidłowej pielęgnacji materaca powinno być dbanie o jego czystość. Warto systematycznie odkurzać materac, wietrzyć go oraz prać jego pokrowiec – ułatwi to zachowanie materaca w czystości i ograniczy powstawanie bakterii chorobotwórczych.

Zachowanie odpowiedniej higieny snu ma ogromny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego właśnie wymiany materaca powinno dokonywać się kilka razy w życiu. W końcu nasze zdrowie jest tego warte.

Podobne artykuły

Wpływ poduszki na zdrowie użytkownika
Wpływ poduszki na zdrowie użytkownika
Jak brak snu wpływa na organizm? 8 możliwych uszczerbków na zdrowiu
Jak brak snu wpływa na organizm? 8 możliwych uszczerbków na zdrowiu
Właściwości zdrowotne materacy SleepMed
Właściwości zdrowotne materacy SleepMed
Zdrowe zwyczaje przed snem
Zdrowe zwyczaje przed snem
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Sypialnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?
Sypialnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?
Po czym poznać, że czas na nowy materac?
Po czym poznać, że czas na nowy materac?
Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Napoje energetyzujące a sen – jakie skutki daje ich spożywanie?
Napoje energetyzujące a sen – jakie skutki daje ich spożywanie?
Higiena snu i zdrowie psychiczne – jak na siebie wzajemnie wpływają?
Higiena snu i zdrowie psychiczne – jak na siebie wzajemnie wpływają?