Dlaczego SleepMed?

Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomy

Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomy

Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomySzacuje się, że ⅓ swojego życia spędzamy w łóżku. Oznacza to, że musi to być miejsce, które nie tylko dbać o naszą wygodę, ale również o zdrowie. Właśnie dlatego podłoże do spania jest niezwykle istotne – w końcu spędzamy na nim kilka godzin dziennie. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieodpowiedni lub nawet zużyty materac może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie symptomy świadczą o tym, że czas go wymienić oraz tego, jak dbać o materac, aby służył jak najdłużej.

5 istotnych sygnałów świadczących o potrzebie wymiany materaca

W zależności od tego, jaki materac posiadasz, oznaki jego zużycia będą inne. W przypadku materacy sprężynowych o zużyciu dają znać hałasujące i uwierające ciało sprężyny, które nie pracują już tak, jak trzeba – powodują dyskomfort leżenia i obolałość o poranku. Właściciele materacy piankowych z kolei mogą się skarżyć na uczucie zapadania się w podłoże, które jest skutkiem odkształcania się podłoża do spania. Ponadto, jeżeli czujesz grudki w materiale, z którego został wyprodukowany materac, to również wyraźny znak, że czas go wymienić. Jednak to nie wszystko! Każdy produkt i to niezależnie od wypełnienia, daje uczucie dyskomfortu podczas snu. Jeśli zauważasz, że budzisz się z bólem pleców, szyi lub innych części ciała, które nie występowały wcześniej, to możesz zakładać, że Twój obecny materac nie zapewnia już odpowiedniego wsparcia dla ciała. Ponadto, w miarę upływu czasu, na powierzchni podłoża do spania mogą pojawić się wgniecenia i zagłębienia. Zazwyczaj są one obecne tam, gdzie najczęściej leżysz. Wiele osób skarży się także na nasilenie objawów alergii czy zaostrzenia chorób układu oddechowego, takich jak np astma. Nic dziwnego – zużyty materac może sprzyjać gromadzeniu się kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ostatnim symptomem świadczącym o potrzebie wymiany podłoża do spania jest wydobywający się z jego wnętrza nieprzyjemny zapach. Często wiąże się to z pojawieniem się w niewyjaśniony sposób żółtych plam. A co, jeśli nie zdecydujemy się na zakup nowego produktu?

Jakie są skutki spania na zużytym materacu?

Z pewnością wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, jak ważny dla zdrowego wypoczynku jest dobry materac. Tracąc swoje pierwotne właściwości, nie jest on w stanie zapewnić właściwych warunków, a co za tym idzie – zaczynasz odczuwać pierwsze skutki spania na zużytym podłożu. Z czym one się wiążą? Przede wszystkim:

Nie ma co ukrywać – spanie na zużytym podłożu może stać się przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Należy mieć na uwadze, że poprzez niekorzystny wpływ na sen, a tym samym prawidłową regenerację, może również powodować przybieranie na wadze, gdyż zaburzone są procesy przemiany materii i przyspiesza się proces starzenia organizmu.

Wybór nowego podłoża do spania – o czym pamiętać?

Nie da się zaprzeczyć, że wybór odpowiedniego podłoża do spania jest kluczowy dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Niestety, współczesny rynek nie sprzyja w szybkim, a jednocześnie prostym wyborze – w końcu jest tak wiele różnych opcji! Materace piankowe, sprężynowe, hybrydowe, naturalne, a nawet ze statusem wyrobu medycznego. Dodatkowo wiele z nich łączą liczne cechy z uwagi na zastosowane materiały czy technologie. Jak jednak znaleźć idealny materac do spania? Przede wszystkim musisz pamiętać, że liczą się tutaj Twoje indywidualne potrzeby oraz preferencji. Na ich podstawie wybierz:

Najważniejsze jednak, aby materac zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i stawów. Oznacza to, że powinien posiadać 7 stref twardości, które umożliwią prawidłowe wsparcie całej sylwetki!

Jak dbać o materac, aby służył dłużej?

Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego dbanie o materac i jego uważna obserwacja są szczególnie istotne. Aby zachować odpowiednie właściwości materaca, należy regularnie odwracać go na drugą stronę oraz o 180 stopni – najlepiej co pół roku. Dzięki temu podłoże ma możliwość „odpocząć” i wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Istotną kwestią jest jednak sprawdzenie, czy obie strony mogą być użytkowane, czyli czy materac jest dwustronny. Drugą istotną kwestią jest odpowiednia wentylacja podłoża do spania – nie należy kłaść go bezpośrednio na podłodze, ponieważ w ten sposób ograniczamy przepływ powietrza w jego wnętrzu, powodując powstawanie pleśni i przyspieszając jego odkształcanie się. Najlepszą „podstawą” dla każdego materaca jest odpowiednio dobrany stelaż. Kolejnym ważnym aspektem prawidłowej pielęgnacji materaca powinno być dbanie o jego czystość. Warto systematycznie odkurzać materac, wietrzyć go oraz prać jego pokrowiec – ułatwi to zachowanie materaca w czystości i ograniczy powstawanie bakterii chorobotwórczych.

Zachowanie odpowiedniej higieny snu ma ogromny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego właśnie wymiany materaca powinno dokonywać się kilka razy w życiu. W końcu nasze zdrowie jest tego warte.

Podobne artykuły

Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Materac na każdą porę roku – czyli jaki?
Materac na każdą porę roku – czyli jaki?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Co wyróżnia materace SleepMed?
Co wyróżnia materace SleepMed?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Materace prozdrowotne
Materace prozdrowotne
Po czym poznać, że czas na nowy materac?
Po czym poznać, że czas na nowy materac?