Dlaczego SleepMed?

Kofeina, alkohol, papierosy - co jeszcze zakłóca nasz sen?

Kofeina, alkohol, papierosy - co jeszcze zakłóca nasz sen?

Kofeina, alkohol, papierosy - co jeszcze zakłóca nasz sen?Sen to jeden z najważniejszych elementów w naszym życiu. Każdego dnia potrzebujemy odpoczynku, aby zachować dobre samopoczucie. Mimo tego nie każdy przykłada do tego należytą uwagę – i tak narażamy się na działanie czynników, które zakłócają nasz sen. Wiemy, że kofeina, alkohol czy papierosy odbierają nam szansę na odpoczynek. Czego jeszcze należy unikać?

Dlaczego problemy ze snem są niebezpieczne?

Każdy od czasu do czasu gorzej śpi – to zupełnie normalne. Niestety, nie zawsze jest tak, że nasz wypoczynek przynosi nam sto procent relaksu i odprężenia. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nawet jednorazowa taka sytuacja powinna wzbudzić naszą czujność. Jeśli tego nie przypilnujemy, może się okazać, że problemy ze snem zostaną z nami na stałe – a to na pewno nie będzie dla nas przyjemne. Dlaczego tak bardzo należy uważać na to, aby w naszym życiu nie pojawiły się czynniki zakłócające sen? Trudność z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy czy bezsenność wpływają nie tylko na jakość naszego wypoczynku, ale także nasze ogólne samopoczucie.

Kiedy się nie wysypiamy, rośnie w nas zmęczenie. Ciągle czujemy się pozbawieni energii i senni. Zmniejsza się też nasza zdolność koncentracji, przez co poradzenie sobie nawet z prostymi, codziennymi sytuacjami w tym przypadku może być bardzo ciężkie. Na pewno zauważymy, że spada nasza efektywność i produktywność. Nie mamy sił na to, aby zmotywować się do działania. Jednocześnie stajemy się bardziej drażliwi i łatwiej się denerwujemy, ponieważ nie mieliśmy szansy na odpoczynek. Niedobór snu to również spore zagrożenie dla naszego zdrowia – gdy mało śpimy, spada nasza odporność i łatwiej łapiemy różnego rodzaju infekcje. Możemy też odczuwać silny ból głowy. Nasz organizm nie może zregenerować się w trakcie snu, co dotkliwie odczuwamy. Nie można ukryć, że problemy ze snem to nic miłego. To dlatego musimy tak uważać na rzeczy, które mogłyby pogorszyć nasz wypoczynek.

Niebieskie światło

Niebieskie światło to jeden z głównych czynników, który negatywnie oddziałuje na nasz sen. Na czym właściwie polega jego niekorzystne działanie? Na początku warto wspomnieć, że niebieskie światło emitują wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak telefon, komputer czy telewizor. Jego źródłem jest również słońce. To właśnie z tego względu ma ono taki wpływ na nasz rytm dobowy. Światło wytwarzane przez słońce wyznacza nasz harmonogram i daje znak naszemu organizmowi o tym, jaką mamy porę dnia. Kiedy słońce zachodzi, jest to sygnał tego, że czas na sen. W obecnych czasach jednak działa to trochę inaczej – nawet w nocy możemy korzystać z telefonu, który wydziela niebieskie światło. Jest to niezwykle mylące dla naszego organizmu, któremu wówczas myli się dzień z nocą. Zaburzone zostaje wytwarzanie melaniny, czyli hormonu snu. Przez to możemy mieć problem z zaśnięciem i odprężeniem się.

Jedzenie przed snem

Istnieją też inne aspekty, które przekładają się na gorszą jakość naszego snu. Kolejnym z nich jest jedzenie przed snem. Nie ma wątpliwości, że nie powinniśmy chodzić spać głodni, ale w drugą stronę również nie należy przesadzać. Może się wtedy okazać, że mamy trudności z zaśnięciem. Ci, którzy spożyli dużą kolację przed pójściem spać, wiedzą, że wtedy sen nie jest zbyt komfortowy. Wynika to z tego, że zamiast się odprężyć i zregenerować, nasz organizm ciężko pracuje, żeby strawić zjedzony pokarm. Możemy wtedy odczuwać ból brzucha i silny dyskomfort, które skutecznie przeszkodzą nam w zrelaksowaniu się. Przed snem unikajmy jedzenia ciężkostrawnych, tłustych dań, które mogłyby wywołać te nieprzyjemne objawy. Zwróćmy też uwagę na to, aby coś lekkiego zjeść nie później niż trzy godziny przed snem. To optymalna pora dla naszego organizmu, który do momentu, w którym się położymy, zdąży wszystko przetrawić.

Nieodpowiednia temperatura

Mogliśmy sobie nie zdawać sprawy z tego, że to, jaka temperatura panuje w naszej sypialni, jest ważnym czynnikiem, który decyduje o jakości naszego snu. Kiedy jednak o tym pomyślimy, na pewno również dojdziemy do wniosku, że spanie w dusznym, ciepłym pomieszczeniu, nie jest niczym przyjemnym. Szczególnie niewygodne jest to podczas upałów, kiedy temperatura jest bardzo wysoka. Przewracamy się wówczas z boku na bok, nie umiejąc znaleźć wygodnej pozycji. W tym czasie też bardziej się pocimy, na czym traci nasza higiena snu. Równie duży dyskomfort możemy odczuć podczas zimnych nocy. Jeśli nie jesteśmy odpowiednio okryci, będziemy marznąć, a nasze ciało, zamiast się regenerować, będzie starało się nas ogrzać. To może też przyczynić się do tego, że złapiemy przeziębienie.

Jak się wysypiać?

Kwestia tego, jak dbać o dobry sen, powinna interesować każdego z nas, ponieważ zapewniając sobie komfortowy wypoczynek, możemy znacznie poprawić jakość naszego życia. Jeśli zatem chcemy szybko i skutecznie poradzić sobie z niekorzystnymi czynnikami zakłócającymi nasz sen, należy wprowadzić zdrową, wieczorną rutynę, która będzie nam służyć. W ten sposób zredukujemy ilość czasu, podczas którego narażamy się na działanie niebieskiego światła, na przykład podczas używania telefonu, a do tego pomożemy naszemu organizmowi się zrelaksować i wyciszyć. Możemy to zrobić, przed snem medytując, czytając lub praktykując jogę. Tego rodzaju czynności wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie. Powinniśmy również dopilnować, aby wieczorem spożywać lekkie, łatwo strawne potrawy, które potem nie wzbudzą w nas dyskomfortu. Podstawą będzie również zainwestowanie w wysokiej jakości artykuły sypialniane. Odpowiednia kołdra oraz pościel sprawią, że nawet przy wysokich temperaturach będziemy mogli liczyć na dobrą cyrkulację powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Na zimę warto za to zaopatrzyć się w takie materiały, które posiadają dobrą izolację cieplną i zapewnią nam optymalny komfort termiczny.

Wiedza na temat tego, jakie czynniki wpływają na nasz wypoczynek, może być bardzo przydatna. Będziemy mieli wówczas świadomość tego, co należy unikać. Uda nam się uniknąć pogorszenia jakości naszego snu, dzięki czemu zawsze będziemy czuli się wypoczęci i pełni energii.

_________________________________

Przeczytaj: Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?
Sprawdź też: Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Dowiedz się więcej: Naturalne pianki wewnątrz materaca - czym się wyróżniają?

Podobne artykuły

Strefy twardości w materacu - czym są i na co wpływają?
Strefy twardości w materacu - czym są i na co wpływają?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Jak wybrać materac dla seniora?
Jak wybrać materac dla seniora?
Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach
Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach
Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?
Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?
Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?