Dlaczego SleepMed?

Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?

Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?

Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że na jakość naszego snu ma wpływ naprawdę sporo czynników. W rezultacie często zaniedbujemy ten temat, a to, jak w rzeczywistości wygląda nasz sen, pozostawia wiele do życzenia. Warto wiedzieć, że jego jakość ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a bez odpowiedniej regeneracji i właściwego wypoczynku nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Jeśli masz więc problemy z wysypianiem się czy nawet z bezsennością, nie ma sensu faszerować się kolejnymi tabletkami nasennymi, a zwrócić uwagę na to, czy zapewniasz sobie właściwe warunki do snu.

Co wpływa na sen?

Za jakość naszego snu odpowiada mnóstwo rzeczy, zaczynając od tego, na jakim podłożu śpimy, kończąc na naszych codziennych nawykach. Jest to dość obszerny temat, dlatego nie sposób wymienić wszystkich czynników mających wpływ na zdrowy sen. Warto wiedzieć jednak, że niektóre z nich są “zaprogramowane biologicznie” i w zasadzie nie ulegają one zmianie przez całe nasze życie. Natomiast pozostałe są czynnikami zmiennymi, które zależą między innymi od zewnętrznych warunków środowiska czy właśnie od naszych przyzwyczajeń i trybu życia. Wracając do czynników niezmiennych, można tutaj wyróżnić uwarunkowania genetyczne, wiek czy nawet płeć. Dlatego też często mówimy, że dana osoba jest “rannym ptaszkiem” lub “nocnym markiem”. Jest to spowodowane czynnikami genetycznymi, które decydują o indywidualnym zapotrzebowaniu na sen oraz o jego porze. Warto wiedzieć, że duże znaczenie ma także to, co robimy tuż przed snem, a nawet to, co jemy i pijemy. Ogólnie mówiąc, nasza dieta odgrywa istotną rolę w tym, jak wygląda nasz sen.

Po pierwsze - warunki w sypialni

Warunki w Twojej sypialni najczęściej mają największy wpływ na jakość snu. Jak zatem polepszyć warunki do spania? Przede wszystkim warto zadbać o takie aspekty jak wywietrzenie sypialni, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu czy zasłonięcie okien. Świeże powietrze znacząco ułatwia zasypianie i sprawia też, że jakość naszego snu jest o wiele lepsza. Jest to szczególnie ważne zimą i podczas okresu grzewczego - wtedy bowiem spada wilgotność powietrza w mieszkaniu. Duszące i ciężkie powietrze na pewno nie jest tu wskazane. Najlepiej wietrzyć sypialnie codziennie po przebudzeniu lub przed pójściem spać. Powinniśmy pamiętać także o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu. Jej optymalna wartość wynosi około 18-20 stopni Celsjusza. Niestety większość z nas przywykła do zdecydowanie wyższych temperatur, sięgających nawet 23 stopnie, jednakże nie jest to zbyt zdrowe podejście. Dużą rolę odgrywa także światło - należy unikać jego ekspozycji podczas snu. Dlatego też najlepszym wyjściem będzie inwestycja w zasłony czy rolety okienne, które ograniczą ilość wpadającego światła do sypialni. Coraz więcej osób inwestuje w rolety zewnętrzne, które są zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nawet w ciągu dnia są w stanie zapewnić całkowitą ciemność w pomieszczeniu. Natomiast dla alergików istotną kwestią powinna być czystość. W zasadzie każdy z nas powinien regularnie odkurzać i ścierać kurze w swojej sypialni, aby zapewnić sobie higieniczne warunki snu. Poza tym podczas zasypiania należałoby zapewnić sobie spokój i ciszę. Powinniśmy móc się odprężyć i zrelaksować, aby stosunkowo szybko zasnąć. Hałas to zdecydowanie największy wróg każdej sypialni. Ciekawym rozwiązaniem na zagłuszenie uciążliwych dźwięków jest umieszczenie w pomieszczeniu dywanu czy dużej ilości tkanin.

Wyposażenie Twojego łóżka

Istotny wpływ na jakość Twojego snu ma oczywiście także wyposażenie łóżka. Zazwyczaj jest to ostatnia rzecz, na której się skupiamy, a powinno być zupełnie na odwrót! Chcąc zapewnić sobie odpowiednie warunki dla zdrowego snu, należy przykuć nieco więcej uwagi kwestii związanej z doborem właściwego materaca, poduszki czy nawet poszew. Jednym z kluczowych elementów, który odpowiada za nasz komfortowy sen, jest właśnie materac. Warto mieć świadomość, że tylko i wyłącznie prawidłowo przygotowane podłoże do spania jest w stanie zagwarantować nam zdrowy wypoczynek. Materac powinien być także dobrany pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji, abyśmy mogli być w pełni usatysfakcjonowani. W obecnych czasach jego wybór nie powinien stanowić już dużego wyzwania. Wśród dostępnych ofert możemy znaleźć naprawdę wiele rozwiązań, a jedno z nich z pewnością będzie idealne dla nas. Podobnie jest w kwestii doboru odpowiedniej poduszki. Powinna być ona ergonomiczna i zapewniać prawidłowe wsparcie naszej głowy podczas snu. Natomiast pościel musi być wykonana z naturalnych i hipoalergicznych materiałów, które nie będą podrażniać naszej skóry. Nie warto więc oszczędzać na odpowiednim wyposażeniu łóżka. Niestety dobrze wykonany materac czy poduszka nie są tanią inwestycją, jednakże z pewnością opłacalną, którą będziemy mogli cieszyć się przed długie lata.

Twoje codzienne nawyki oraz rutyna

Jak można się domyślić, duże znaczenie w kwestii zdrowego snu mają także nasze codzienne przyzwyczajenia oraz rutyna. Zdecydowanie lepszą jakością wypoczynku mogą cieszyć się osoby, które wieczorem odczuwają zmęczenie związane ze sporym natężeniem ruchu w ciągu dnia. Warto zatem zadbać o swoją aktywność fizyczną oraz kondycję. Jest to szczególnie istotne zalecenie dla osób, które posiadają pracę siedzącą i prowadzą mało intensywny tryb życia. Zmęczenie fizyczne powoduje bowiem, że sen staje się głębszy i dłuższy. Jeśli cierpisz na bezsenność, być może Twoim problemem jest właśnie mała ilość ruchu w ciągu dnia. Aby zadbać o jakość swojego snu, powinniśmy także porzucić wszelkie nałogi. Z pewnością nie pomogą tutaj papierosy czy alkohol. Wbrew temu, co nam się wydaje, alkohol w żaden sposób nie poprawia jakości snu. Choć często po jego spożyciu możemy poczuć się senni, w rzeczywistości nasz sen jest płytszy i mało treściwy. Podobnie jest w przypadku napoi zawierających kofeinę. Zawierają one substancję stymulującą, która pobudza organizm. Dlatego też kawy, herbaty czy popularnych energetyków nie powinniśmy pić przed snem. Złym rozwiązaniem jest również używanie wieczorem telefonu czy oglądanie telewizji. Są to czynności, które także rozbudzają fizycznie umysł. Jasne światło emitowane przez ekran zaszczepia w naszym mózgu przekonanie, że jest dzień, co może skutkować problemami z zaśnięciem. Zaleca się, aby przynajmniej na godzinę przed położeniem się spać, odłożyć telefon i zrezygnować z oglądania telewizji czy korzystania z laptopa. Dzięki temu z pewnością szybciej zaśniesz.

Stworzenie sobie odpowiednich warunków do snu wcale nie musi być problematyczne. Po pierwsze, warto wiedzieć, co przyczynia się do osiągnięcia zdrowego snu. Po drugie, czego unikać, a w co może zainwestować, aby móc w końcu dobrze wypocząć. Zdziwisz się, ile korzyści przyniosą Tobie te zmiany. Natomiast Twój sen z pewnością zyska na jakości, będziesz mógł się wysypiać i cieszyć dobrym humorem w ciągu dnia.

_________________________________

Przeczytaj: Sypialnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?
Sprawdź też: Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?
Dowiedz się więcej: Poranne nawyki, które poprawią Twoje samopoczucie

Podobne artykuły

Co wyróżnia materace SleepMed?
Co wyróżnia materace SleepMed?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Dobór poduszki do pozycji, w jakiej śpisz najczęściej
Dobór poduszki do pozycji, w jakiej śpisz najczęściej
Sypialnia alergika - jak ją urządzić?
Sypialnia alergika - jak ją urządzić?
Materace dla kobiet w ciąży
Materace dla kobiet w ciąży
Jak dbać o pokrowiec na materac?
Jak dbać o pokrowiec na materac?
Życzenia świąteczne
Życzenia świąteczne
Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?
Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Bezsenność – co ją powoduje i jak z nią walczyć?
Materiały wykorzystywane w materacu - jak wpływają na komfort?
Materiały wykorzystywane w materacu - jak wpływają na komfort?