Dlaczego SleepMed?

Czy można wyprać kołdrę w pralce?

Czy można wyprać kołdrę w pralce?

Czy można wyprać kołdrę w pralce?Sen ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Jego długość i jakość przekłada się na efektywność na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. To dlatego tak ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego materaca, dzięki któremu każdego dnia będziemy wstawać wypoczęci i pełni energii. Oferta producentów jest bardzo szeroka, co nie oznacza bynajmniej, że wybór materaca jest prosty. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto prać kołdrę?

Kołdra, podobnie jak materac , wpływa na odczuwany komfort snu oraz regenerację organizmu. Można śmiało powiedzieć, że czysta pościel jest gwarancją w pełni regenerującego wypoczynku. Niestety, zazwyczaj kołdrę wymienia się, kiedy nie nadaje się do użytku, czyli po kilku lub nawet kilkunastu latach. Jest to niezwykle długi czas, w którym ma ona bliski kontakt z naszym ciałem, a tym samym zawiera wiele drobnoustrojów. Nieprana lub bardzo rzadko czyszczona kołdra stanowi ogromne siedlisko bakterii i grzybów, które mają tam stworzone idealne warunki do bytowania. Ciepło pochodzące od ludzkiego ciała oraz wilgoć sprawiają, że po pewnym czasie wewnątrz kołdry tworzą się odpowiednie warunki do rozwoju mikroorganizmów. Dodatkowo we wkładzie gromadzi się również złuszczający się naskórek, którym żywią się roztocza. Nie można zapomnieć również o ogromnej ilości kurzu, która przez lata osadza się w środku. Połączenie tego wszystkiego nie stanowi wcale higienicznych warunków. Właśnie dlatego o zakupioną kołdrę należy odpowiednio dbać od samego początku, aby mogła dobrze służyć przez długi okres. W końcu nikt nie chce zmagać się z wywołującymi alergię roztoczami i podrażniającymi skórę bakteriami. Warto pamiętać, że prawidłowe dbanie o kołdrę ma również wpływ na:

Z uwagi na to najlepszym sposobem na zadbanie o higieniczny sen, długą żywotność kołdry i jednoczesne pozbycie się niechcianych lokatorów jest czyszczenie pościeli. Może ono odbywać się na wiele sposobów - warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni lub też zdecydować się na pranie kołdry w pralce domowej. Wybór zależy o nas!

Jak często prać kołdrę?

Pranie kołdry w pralce należy rozpocząć od obiektywnej oceny stopnia jej zabrudzenia. Jeżeli ma ona na sobie plamy, należy ją od razu włożyć do pralki. Jednak jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się czysta, warto zastanowić się, kiedy była ostatni raz prana. Jeśli to było ponad pół roku temu lub co gorsza, nie znamy na to pytanie odpowiedzi, to kołdra również jak najszybciej powinna znaleźć się w pralce. Przeciętnie uznaje się, że powinna być ona czyszczona około 3-4 razy w roku, jednak jest to uzależnione od kilku czynników:

Prawidłowe czyszczenie kołdry powinno się odbywać w oparciu o powyższe czynniki. Przeciętnie każdy dorosły powinien mieć ją wypraną co trzy/cztery miesiące, natomiast dzieci - średnio co miesiąc do trzech. Wszystko dlatego, że maluszkom częściej zdarzają się różnego rodzaju “wpadki”, z którymi trzeba sobie poradzić. Dodatkowo można ją wietrzyć na dworze, co wydłuża odstępy czasowe między jednym a drugim praniem. Możliwe to jest dzięki odpowiedniemu wysuszeniu wkładu oraz usunięciu wilgoci, która powstała poprzez zgromadzenie potu. Wartym uwagi jest fakt, że w przypadku alergików silnie uczulonych na roztocza lub kurz kołdra powinna być prana o wiele częściej, nawet co dwa do czterech tygodni! Jest to ważne w celu utrzymania jej na najwyższym stopniu higieniczności. Jej regularne pranie w pralce gwarantuje świeżość oraz komfortowy sen. Ponadto zimą można wystawić kołdrę na mróz, co bardzo często praktykowały nasze babcie. Czynność ta ma na celu wymrażanie zalegających w niej drobnoustrojów - jednak nadal nie zastąpi to prania w pralce!

Pranie kołdry w pralce a wypełnienie

Każda kołdra, nawet ta wykonana z najwyższej jakości materiałów wymaga odpowiedniego traktowania. Opiera się ono przede wszystkim na prawidłowym przechowywaniu oraz czyszczeniu. W celu zagwarantowania sobie komfortowego oraz efektywnego wypoczynku warto ją regularnie prać. Większość osób martwi się jednak, że w jakiś sposób temperatura wody oraz odwirowywanie wpłynie na jej wkład, a tym samym obawia się w powstania uszkodzeń lub zniszczenia wkładu. Z uwagi na ten fakt warto w pierwszej kolejności zaznajomić się z zaleceniami producenta oraz sposobem postępowania z poszczególnymi rodzajami wypełnienia. Wyróżnić można dwa podstawowe typy - syntetyczne oraz puchowe.

Jeśli chodzi o kołdrę syntetyczną, to warto wiedzieć, że jest to specjalny typ, który często jest określany jako antyalergiczny. Wszystko to za sprawą wykonania wsadu z włókien silikonowych, które nie wywołują żadnych alergii. Te cząsteczki odznaczają się wyjątkową trwałością oraz odpornością na odkształcanie się, jednak trzeba w odpowiedni sposób zadbać o nie. W celu usunięcia roztoczy z włókien oraz wypłukania kurzu warto prać kołdrę w 60 stopniach Celsjusza, o ile producent nie zalecił inaczej. Kołdry syntetyczne, które nie są używane przez alergików można śmiało prać w np. 40 stopniach Celsjusza. Należy szczególnie uważać, aby nie przekroczyć górnej granicy temperatury, którą przewidział producent, ponieważ skutkować może to nieodwracalnymi zmianami we właściwościach fizycznych kołdry - wypełnienie rozwarstwi się i przestanie prawidłowo spełniać swoją funkcję. W przypadku syntetycznego włókien warto postawić na delikatne płyny do prania i zrezygnować z tradycyjnych proszków.

Natomiast, jeśli chodzi o kołdry składające się z puchu lub pierza, to wymagają one specjalnego czyszczenia. Tego rodzaju wkład najczęściej jest stosowany w produktach całorocznych, które dodatkowo odznaczają się lekkością i dobrze przepuszczają powietrze. Gwarantują one, że zimą jest nam cieplej, a latem nie przegrzewamy się. Taką kołdrę można dać do specjalnej pralni, która w profesjonalny sposób zadba o pozbycie się bakterii i roztoczy, jednak istnieje również możliwość wykonania tej czynności samemu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na metkę, na której producent zamieścił informację, w jakiej temperaturze należy prać daną kołdrę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jej nieodpowiednie dobranie przy wybieraniu programu może zniszczyć bardzo delikatny puch. Dodatkowo do tego rodzaju wypełnień najlepiej nadają się płyny, które nie zawierają w swoim składzie enzymów. Jest to istotne z uwagi na fakt, że mogą one uszkodzić wypełnienie. Pranie kołdry w pralce nie obędzie się bez wybrania odpowiedniego programu. Warto także wiedzieć, że wrzucanie piłeczek tenisowych powoduje rozbijanie wkładu, dzięki czemu będą powstawać grudki.

Pranie kołdry w pralce - zasady

Prawidłowe pranie kołdry w pralce powinno odbywać się na określonych warunkach. Czynność ta wykonana musi być z odpowiednią dokładnością, a sposób dobrany do rodzaju wypełnienia oraz zaleceń producenta. Z uwagi na to, przy czyszczeniu warto:

Trzymanie się odpowiednich zasad sprawia, że pranie kołdry w pralce domowej staje się łatwe i przyjemne. Umożliwia również utrzymanie nie tylko czystej i higienicznej pościeli, ale także pozwala zaoszczędzić! Zlecenie tej czynności w profesjonalnych pralniach często jest drogim procesem, który w przypadku alergików musiałby być powtarzany nawet dwa razy na miesiąc. Dotyczyć to może np. specjalnie dedykowanej tej grupie kołdry antyalergicznej Fit.4.Sleep z randrolą. Jest ona trwała i odporna na częste pranie, dzięki czemu łatwo jest zachować ją w czystości, a dodatkowo zapewnia świetny przepływ powietrza. Zmniejsza to ilość nagromadzonego kurzu, bakterii czy grzybów. Składa się z silikonowego włókna, dzięki czemu jest lekka i sprężysta, a także co najważniejsze, posiada właściwości antyalergiczne, dzięki którym jest idealna dla alergików! Tak naprawę utrzymanie pościeli w czystości nie jest trudne, trzeba tylko przestrzegać powyższych zasad i wiedzieć, czego nie robić.

Czego nie robić w czasie prania kołdry w pralce?

Istnieją również czynności związane z czyszczeniem kołdry, których za wszelką cenę powinniśmy unikać. Mają one związek przede wszystkim z możliwością uszkodzenia - jej rozdarcia lub zniszczenia wkładu. Pranie w pralce domowej może być bezpieczne tylko jeśli będziemy pamiętać, aby unikać:

Prawidłowe pranie pościeli w pralce to nie tylko jej przygotowanie, ale także i odpowiednie wysuszenie. O ile producent na to zezwala, to można suszyć kołdrę w suszarce mechanicznej, a jeśli nie, to pozostaje suszarka wolnostojąca. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ niedoschnięty wkład może być przyczyną szybkiego rozwoju bakterii i roztoczy, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę - zarówno w czasie prania, jak i suszenia, ponieważ gdy jest za wysoka, to może zniszczyć wkład lub znacząco wpłynąć na właściwości.

Skutki nieprawidłowego prania kołdry w pralce

Nie bez powodu powstały powyższe zasady - co robić, a czego wystrzegać się w przypadku, kiedy chcemy wyprać kołdrę w pralce w warunkach domowych. Przede wszystkim nieprawidłowe wykonanie tej czynności skutkować może osłabieniem żywotności produktu, a także zmniejszyć trwałość wkładu, przez co trzeba będzie szybciej wymienić pościel. To wszystko ma wpływ na właściwości kołdry i to nie tylko tej antyalergicznej. Nieodpowiednio traktowany wkład może w szybki sposób ulec zniszczeniu lub mogą pojawić się nierówności spowodowane powstaniem wyczuwalnych grudek. W ten sposób cała kołdra staje się nieprzyjemna w użytkowaniu oraz niewygodna. Wpływa to na jakość snu, który ulega pogorszeniu. Taki wkład nie spełnia swoich pierwotnych funkcji, a jedynie staje się utrapieniem właściciela. Jednak istnieją również dodatkowe skutki, które pojawiają się na podstawie rodzaju wypełnienia. W przypadku kołdry z syntetycznym wypełnieniem w pierwszej kolejności pojawiają się wyczuwalne efekty w postaci zniszczonego wkład. Powierzchnia staje się nierówna i traci swoją puszystość. Nie można również zapomnieć, że nie posiada już takich samych właściwości fizykochemicznych, przez co nie reguluje w odpowiedni sposób temperatury w czasie snu. Inaczej zachowuje się kołdra z wypełnieniem naturalnym - puchem lub pierzem. Użycie niewłaściwych detergentów, a także nieprawidłowe wysuszenie skutkować może wydzielaniem się nieprzyjemnego, wręcz odrażającego zapachu. Przyczyną powstania są najczęściej zarodki pleśni lub rozwijające się kolonie bakterii. Również trzeba uważać przy suszeniu, ponieważ pod wpływem nadmiernych promieni słonecznych naturalne wypełnienie staje się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje wiele skutków nieprawidłowego prania pościeli w pralce, jednak wynikają one najczęściej z nieodpowiedniego wykonania tej czynności przez człowieka. Znając zasady oraz wystrzegając się pewnych czynności z łatwością można prać kołdrę w domu!

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy można zrobić w domu - w tym wyprać kołdrę. Jest to łatwy proces, od którego zależy higieniczność oraz prawidłowy sen użytkownika. Tak naprawdę pranie lub jej czyszczenie w dużej mierze zależy od dokładności i zwrócenia szczególnej uwagi na ważne elementy, takie jak prawidłowa temperatura czy odpowiednia ilość detergentów. Zastosowanie się do zasad sprawia, że można bez problemu prać kołdrę w domu w każdej chwili!

Podobne artykuły

Materac idealny, czyli jaki?
Materac idealny, czyli jaki?
Porównanie materacy SleepMed - na który model się zdecydować?
Porównanie materacy SleepMed - na który model się zdecydować?
Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?
Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Pozycja snu a wybór materaca
Pozycja snu a wybór materaca
Jak dobrać odpowiednie kolory ścian do sypialni?
Jak dobrać odpowiednie kolory ścian do sypialni?
Ekologia w sypialni, Natura w łóżku, czyli materace naturalne SleepMed!
Ekologia w sypialni, Natura w łóżku, czyli materace naturalne SleepMed!