Dlaczego SleepMed?

Jak dopasować twardość materaca?

Jak dopasować twardość materaca?

Jak dopasować twardość materaca?Podstawowe pytanie, które zadajemy sobie przed zakupem nowego materaca dotyczy poziomu jego twardości. Wymarzony wkład powinien zapewniać wygodny, a co równie istotne – zdrowy i regenerujący sen. Jak w odpowiedni sposób dopasować twardość materaca do naszych indywidualnych potrzeb?

Dlaczego twardość materaca jest ważna?

Wybór materaca o właściwym stopniu twardości pozwoli cieszyć się długim i komfortowym snem każdego dnia. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, idealnie dopasowane podłoże wkładu powinno zapewniać przede wszystkim efektywne podparcie całego ciała, szczególnie wszystkich newralgicznych punktów sylwetki. Regularne spanie na niewygodnym materacu może bowiem w znacznym zakresie przyczynić się do odczuwania ogólnego dyskomfortu, pogłębiania się wad postawy, a także spowolnienia regeneracji mięśni. Zbyt twardy materac najczęściej powoduje ból w górnej oraz dolnej części pleców (co niejednokrotnie skutkuje trwałymi skrzywieniami kręgosłupa), jednocześnie wywierając silny nacisk na naczynia krwionośne. W konsekwencji pojawiają się problemy z krążeniem i drętwieją kończyny. Z kolei nadmiernie miękki materac nie zagwarantuje prawidłowego ułożenia sylwetki, ułatwiając jej szkodliwe wyginanie się w tzw. pałąk. Z pozoru przyjemne uczucie „zapadania się” w głąb struktury miękkich wkładów w rzeczywistości sprzyja ściśnięciu dysków w odcinkach piersiowych i lędźwiowym, a ponadto utrudnia znalezienie najlepszej pozycji do nocnego odpoczynku. W efekcie wielu z nas po nocy spędzonej na niewygodnym podłożu cierpi z powodu obolałej szyi czy napiętych mięśni pleców. Obniżony komfort snu potęguje dodatkowo ból głowy i związany z nim brak koncentracji w ciągu dnia. Źle dopasowany materac, oprócz uciążliwych niedogodności dla ciała, negatywnie wpływa też na nasze zdrowie psychiczne, ponieważ niewyspani stajemy się znacznie bardziej rozdrażnieni i podatni na stres.

Twardość materacy i ich klasyfikacja

Znajdujące się w ofertach producentów nowoczesne materace posiadają szczegółową specyfikację, w której znajdują się informacje ułatwiające wybór odpowiedniego modelu. Co oznaczają w praktyce wyróżnione przez specjalistów twardości materacy? Wkłady oznaczone symbolem H1 (miękkie) są dedykowane osobom o stosunkowo drobnej posturze, których waga nie przekracza 60 kg. Materace należące do grupy H2 (średniej twardości) spełnią natomiast oczekiwania użytkowników o masie mieszczącej się w przedziale od 60 do 80 kg. Osobom o wadze przekraczającej masę 80 kg poleca się z kolei materace H3, klasyfikowane jako wkłady twarde. Ponadto, dla użytkowników tęższych i otyłych przygotowano wkłady o wzmocnionej strukturze, oznakowane symbolem H4 (bardzo twardy).

Dla kogo twardy/miękki materac?

Poza podstawowymi rozróżnieniami dotyczącymi stopnia twardości, trzeba także poznać najważniejsze cechy konkretnych typów materacy. Jeśli chodzi o wkłady twarde, większość tego rodzaju modeli odznacza się zmniejszoną strefą ugięcia, skutkującą mniejszą elastycznością. W związku z tym materace twarde poleca się głównie młodym i zdrowym użytkownikom, nie są natomiast wskazane dla tych skarżących się na nawracające bóle spowodowane dyskopatią, skoliozą oraz innymi schorzeniami kręgosłupa. Ich wyboru powinny unikać również osoby zmagające się z zaburzeniami krążenia, ponieważ sztywne podłoże może wywierać nacisk i hamować pracę naczyń krwionośnych. Prawdopodobnie twarde materace nie spodobają się także miłośnikom wyczuwalnej sprężystości i zapadania się w strukturę wkładu podczas snu. Przyglądając się charakterystycznym właściwościom materacy miękkich musimy zwrócić uwagę na to, że wyróżnia je znacznie większa elastyczność i różnorodność zastosowanych komponentów. Dobrze wyprofilowane wkłady z pewnością pozwolą zachować kręgosłup w linii prostej oraz odpowiednio podtrzymać biodra osobom szczupłym. Zbyt miękki materac może jednak doprowadzić do nienaturalnego wyginania się sylwetki, dlatego najlepiej sięgać wyłącznie po wysokiej klasy materace termoelastyczne i piankowe, które mimo miękkości, zapewnią ciału odpowiednie wsparcie.

Jak dobrać twardość materaca?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy dokładnie sprawdzić, czy materac spełnia nasze oczekiwania pod względem komfortu wypoczynku, a jednocześnie zdrowia kręgosłupa. W tym celu najlepiej skorzystać z fachowej pomocy doradców w sklepie internetowym lub udać się do salonu stacjonarnego przed złożeniem zamówienia. Drugi z wymienionych wariantów zakupu pozwoli przeprowadzić samodzielnie tak zwany test płaskiej ręki. Aby go wykonać, wystarczy położyć się na wybranym materacu, a następnie włożyć dłoń między plecy i powierzchnię wkładu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, czy materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz indywidualnych kształtów naszej sylwetki. Jeśli wkład okaże się zbyt miękki, poczujemy, że ręka napotka wyraźny opór, z kolei twardy materac będzie skutkował wytworzeniem zwiększonej przestrzeni między odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem. Podczas testowania materaca warto także układać się w różnych pozycjach – na brzuchu oraz bokach i upewnić się, że czujemy się swobodnie. Przed dokonaniem zakupu podwójnego łóżka wskazane jest również wypróbowanie twardości materaca razem z partnerem lub partnerką. Wybierając materac warto także zwracać uwagę na to, czy posiada on 7 stref twardości, które pozwalają sprostać potrzebom poszczególnych partii ciała – obejmują strefę podparcia stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, strefę wysokiego komfortu oraz podparcia głowy.

Materace z regulacją twardości

Nie jesteś pewien, jaki poziom twardości będzie dla Ciebie najlepszy? Wątpliwości związane z wyborem idealnego materaca z pewnością pozwolą rozwiać modele należące do grupy nowoczesnych materacy medycznych. Ich innowacyjne komponenty pozwalają bowiem na dostosowywanie podłoża do swoich indywidualnych upodobań i zmianę twardości i odczuwanego komfortu w dowolnej chwili. Jak to możliwe? Otóż w materacach medycznych SleepMed zastosowano ruchomą warstwę pianki, którą można bez trudu przełożyć na drugą stronę wkładu, w efekcie czego użytkownik zyskuje przynajmniej 4 różne powierzchnie do snu, zróżnicowane pod kątem twardości czy ogólnego komfortu odczuwanego podczas odpoczynku. Dzięki temu ryzyko, że kupimy materac niedopasowany do nas pod względem twardości, jest zniwelowane niemal do zera.

Jakie jeszcze właściwości skrywają w sobie materace SleepMed?

W materacach SleepMed komfort gwarantują najlepszej klasy materiały, takie jak termoelastyczna pianka VitaRest. Spośród jej licznych zalet wyróżnia się zdolność do reagowania na ciepło użytkownika, a co za tym idzie dopasowywanie się do anatomicznej budowy ciała śpiącej osoby i odczuwalne odciążenie mięśni. Pianka VitaRest wpływa również pozytywnie na złagodzenie bólu pleców i karku, a co równie istotne – usprawnia swobodny przepływ krwi oraz dotlenienie tkanek w całym organizmie. Ponadto w materacach SleepMed znaleźć można piankę VPHHR, zwiększającą sprężystość powierzchni i nadającą jej odporności na eksploatację. Marka SleepMed oprócz materacy piankowych, w swojej ofercie posiadają także modele hybrydowe, odznaczające się wysoką elastycznością punktową oraz wygodnymi sprężynami typu Multi, niwelującymi siłę nacisku ciała na podłoże. Wszystkie modele innowacyjnych materacy medycznych zostały również wyposażone w technologię Airforce, podwyższającą ogólny komfort wypoczynku poprzez zwiększenie oddychalności wkładu, zwłaszcza w piance FlexiFoam oraz wysokoelastycznej piance VPPHR.

W wyborze odpowiedniej twardości materaca bez wątpienia przydadzą się informacje dotyczące specyfikacji konkretnych typów wkładów. Istotne jest to, aby wybrany przez nas produkt gwarantował prawidłowe podparcie kręgosłupa, dopasowane do naszego wzrostu i wagi. Jeśli jednak wybór odpowiedniego dla nas materaca sprawia nam problem, warto zwrócić uwagę na nowoczesne materace medyczne, wyróżniające się szeregiem udogodnień, które nie tylko pozwolą nam dobrać najlepszą dla nas twardość, ale też znacząco poprawią jakość codziennego odpoczynku.

Podobne artykuły

Czy sen na boku jest zdrowy? Pytamy eksperta
Czy sen na boku jest zdrowy? Pytamy eksperta
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Wymiary materacy, czyli jak dobrać rozmiar materaca w zależności od wzrostu i wagi?
Śpij w zgodzie z naturą! Jaki materac wybrać?
Śpij w zgodzie z naturą! Jaki materac wybrać?
Materace hybrydowe – dla kogo będą odpowiednie?
Materace hybrydowe – dla kogo będą odpowiednie?
Jaki materac dla wymagających będzie idealny?
Jaki materac dla wymagających będzie idealny?
Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?
Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?
Dla kogo pianka termoelastyczna w materacu?
Dla kogo pianka termoelastyczna w materacu?