Dlaczego SleepMed?

Jak dopasować twardość materaca?

Jak dopasować twardość materaca?

Jak dopasować twardość materaca?W dzisiejszym zabieganym świecie sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Jego jakość zależy od wielu czynników, a za jedne z ważniejszych uznaje się odpowiednio skomponowane łóżko, w skład którego wchodzi idealnie dobrany do użytkownika materac. Aby było to możliwe, to przy zakupie należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz preferencje. W praktyce największą trudność przysparza twardość. Jak zatem ją dobrać, aby móc faktycznie zdrowo wypocząć na komfortowym podłożu do spania?

Czym jest twardość materaca i jak ją wybrać?

Twardość materaca odnosi się do stopnia jego sprężystości i wsparcia, jakie oferuje podczas snu. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to kluczowy czynnik decydujący o tym, jak dobrze ciało jest wspierane oraz jak komfortowo możemy spać. Istnieją cztery stopnie twardości materaca, dlatego przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym aspektem do rozważenia jest nasz osobisty komfort. Nic dziwnego – każdy z nas ma inne preferencje co do twardości materaca. Niektórzy wolą miękkie powierzchnie, które delikatnie dopasowują się do kształtu ciała, podczas gdy inni preferują twardsze materace, które zapewniają większe wsparcie dla pleców i kręgosłupa. Wybór między miękkością a twardością materaca zależy więc od tego, w jaki sposób czujemy się najbardziej komfortowo podczas snu. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest nasz styl snu. Osoby śpiące na boku mogą czuć się lepiej na materacach o średniej twardości, gdyż zapewniają one odpowiednie wsparcie dla barków i bioder, redukując nacisk na punkty ciśnienia. Z kolei osoby śpiące na plecach mogą potrzebować materaca o średniej do wyższej twardości, aby wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Dlatego dopasowanie twardości materaca do sposobu, w jaki śpimy, może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie kręgosłupa i komfort podczas snu. Warto także wziąć pod uwagę naszą wagę ciała. Osoby o większej masie mogą potrzebować materaca o większej twardości, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i uniknąć zagłębiania się w materacu. Z kolei osoby o mniejszej masie mogą czuć się lepiej na materacach o niższej twardości, które są bardziej elastyczne i dostosowują się do ich ciała.

Dlaczego twardość materaca jest ważna?

Wybór materaca o właściwym stopniu twardości pozwoli cieszyć się długim i komfortowym snem każdego dnia. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, idealnie dopasowane podłoże wkładu powinno zapewniać przede wszystkim efektywne podparcie całego ciała, szczególnie wszystkich newralgicznych punktów sylwetki. Regularne spanie na niewygodnym materacu może bowiem w znacznym zakresie przyczynić się do odczuwania ogólnego dyskomfortu, pogłębiania się wad postawy, a także spowolnienia regeneracji mięśni. Zbyt twardy materac najczęściej powoduje ból w górnej oraz dolnej części pleców (co niejednokrotnie skutkuje trwałymi skrzywieniami kręgosłupa), jednocześnie wywierając silny nacisk na naczynia krwionośne. W konsekwencji pojawiają się problemy z krążeniem i drętwieją kończyny. Z kolei nadmiernie miękki materac nie zagwarantuje prawidłowego ułożenia sylwetki, ułatwiając jej szkodliwe wyginanie się w tzw. pałąk. Z pozoru przyjemne uczucie „zapadania się” w głąb struktury miękkich wkładów w rzeczywistości sprzyja ściśnięciu dysków w odcinkach piersiowych i lędźwiowym, a ponadto utrudnia znalezienie najlepszej pozycji do nocnego odpoczynku. W efekcie wielu z nas po nocy spędzonej na niewygodnym podłożu cierpi z powodu obolałej szyi czy napiętych mięśni pleców. Obniżony komfort snu potęguje dodatkowo ból głowy i związany z nim brak koncentracji w ciągu dnia. Źle dopasowany materac, oprócz uciążliwych niedogodności dla ciała, negatywnie wpływa też na nasze zdrowie psychiczne, ponieważ niewyspani stajemy się znacznie bardziej rozdrażnieni i podatni na stres.

Twardość materacy i ich klasyfikacja

Znajdujące się w ofertach producentów nowoczesne materace posiadają szczegółową specyfikację, w której znajdują się informacje ułatwiające wybór odpowiedniego modelu. Co oznaczają w praktyce wyróżnione przez specjalistów twardości materacy? Wkłady oznaczone symbolem H1 (miękkie) są dedykowane osobom o stosunkowo drobnej posturze, których waga nie przekracza 60 kg. Dodatkowo są zazwyczaj polecane dla osób, które lubią spać na boku, ponieważ łagodnie dopasowują się do kształtu ciała, redukując nacisk na barki i biodra. Materace należące do grupy H2 (średniej twardości) spełnią natomiast oczekiwania użytkowników o masie mieszczącej się w przedziale od 60 do 80 kg. Uznaje się je za odpowiednie dla większości osób, które śpią na plecach lub na boku, ponieważ zapewniają wystarczające wsparcie dla kręgosłupa, jednocześnie dopasowując się do konturów ciała. Osobom o wadze przekraczającej masę 80 kg poleca się z kolei materace H3, klasyfikowane jako wkłady twarde. Ponadto, dla użytkowników tęższych i otyłych przygotowano wkłady o wzmocnionej strukturze, oznakowane symbolem H4 (bardzo twardy). Co prawda mogą zapewniać maksymalne wsparcie, ale mogą być mniej komfortowe dla osób preferujących miększe powierzchnie.

Dla kogo twardy/miękki materac?

Poza podstawowymi rozróżnieniami dotyczącymi stopnia twardości, trzeba także poznać najważniejsze cechy konkretnych typów materacy. Jeśli chodzi o wkłady twarde, większość tego rodzaju modeli odznacza się zmniejszoną strefą ugięcia, skutkującą mniejszą elastycznością. W związku z tym materace twarde poleca się głównie młodym i zdrowym użytkownikom, nie są natomiast wskazane dla tych skarżących się na nawracające bóle spowodowane dyskopatią, skoliozą oraz innymi schorzeniami kręgosłupa. Ich wyboru powinny unikać również osoby zmagające się z zaburzeniami krążenia, ponieważ sztywne podłoże może wywierać nacisk i hamować pracę naczyń krwionośnych. Prawdopodobnie twarde materace nie spodobają się także miłośnikom wyczuwalnej sprężystości i zapadania się w strukturę wkładu podczas snu. Przyglądając się charakterystycznym właściwościom materacy miękkich musimy zwrócić uwagę na to, że wyróżnia je znacznie większa elastyczność i różnorodność zastosowanych komponentów. Dobrze wyprofilowane wkłady z pewnością pozwolą zachować kręgosłup w linii prostej oraz odpowiednio podtrzymać biodra osobom szczupłym. Zbyt miękki materac może jednak doprowadzić do nienaturalnego wyginania się sylwetki, dlatego najlepiej sięgać wyłącznie po wysokiej klasy materace termoelastyczne i piankowe, które mimo miękkości, zapewnią ciału odpowiednie wsparcie.

Jak dobrać twardość materaca?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy dokładnie sprawdzić, czy materac spełnia nasze oczekiwania pod względem komfortu wypoczynku, a jednocześnie zdrowia kręgosłupa. W tym celu najlepiej skorzystać z fachowej pomocy doradców w sklepie internetowym lub udać się do salonu stacjonarnego przed złożeniem zamówienia. Drugi z wymienionych wariantów zakupu pozwoli przeprowadzić samodzielnie tak zwany test płaskiej ręki. Aby go wykonać, wystarczy położyć się na wybranym materacu, a następnie włożyć dłoń między plecy i powierzchnię wkładu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, czy materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz indywidualnych kształtów naszej sylwetki. Jeśli wkład okaże się zbyt miękki, poczujemy, że ręka napotka wyraźny opór, z kolei twardy materac będzie skutkował wytworzeniem zwiększonej przestrzeni między odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem. Podczas testowania materaca warto także układać się w różnych pozycjach – na brzuchu oraz bokach i upewnić się, że czujemy się swobodnie. Przed dokonaniem zakupu podwójnego łóżka wskazane jest również wypróbowanie twardości materaca razem z partnerem lub partnerką. Wybierając materac warto także zwracać uwagę na to, czy posiada on 7 stref twardości, które pozwalają sprostać potrzebom poszczególnych partii ciała – obejmują strefę podparcia stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, strefę wysokiego komfortu oraz podparcia głowy.

Materace z regulacją twardości

Nie jesteś pewien, jaki poziom twardości będzie dla Ciebie najlepszy? Wątpliwości związane z wyborem idealnego materaca z pewnością pozwolą rozwiać modele należące do grupy nowoczesnych materacy medycznych. Ich innowacyjne komponenty pozwalają bowiem na dostosowywanie podłoża do swoich indywidualnych upodobań, a co za tym idzie - zmianę twardości i odczuwanego komfortu w dowolnej chwili. Jak to możliwe? Otóż w materacach medycznych SleepMed zastosowano ruchomą warstwę pianki, którą można bez trudu przełożyć na drugą stronę wkładu, w efekcie czego użytkownik zyskuje przynajmniej 4 różne powierzchnie do snu, zróżnicowane pod kątem twardości czy ogólnego komfortu odczuwanego podczas odpoczynku. Dzięki temu ryzyko, że kupimy materac niedopasowany do nas pod względem twardości, jest zniwelowane niemal do zera. To za mało? Oczywiście wśród nas są osoby o specyficznych potrzebach lub wymagające jeszcze lepszego dopasowania pod kątem twardości. Dla nich właśnie powstały materace SleepMed o 6 różnych stopniach twardości. Jest to możliwe nie tylko z uwagi na ruchomą warstwę pianki termoelastycznej, ale także wykorzystanie odpinanego topu. Teraz wystarczy tylko odpowiednie ułożenie komponentów i możemy cieszyć się spokojnym wypoczynkiem na wygodnym materacu!

Jakie jeszcze właściwości skrywają w sobie materace SleepMed?

W materacach SleepMed komfort gwarantują najlepszej klasy materiały, takie jak termoelastyczna pianka VitaRest. Spośród jej licznych zalet wyróżnia się zdolność do reagowania na ciepło użytkownika, a co za tym idzie dopasowywanie się do anatomicznej budowy ciała śpiącej osoby i odczuwalne odciążenie mięśni. Pianka VitaRest wpływa również pozytywnie na złagodzenie bólu pleców oraz karku, a co równie istotne – usprawnia swobodny przepływ krwi oraz dotlenienie tkanek w całym organizmie. Ponadto w materacach SleepMed znaleźć można piankę VPHHR, zwiększającą sprężystość powierzchni i nadającą jej odporności na eksploatację. Marka SleepMed oprócz materacy piankowych, w swojej ofercie posiadają także modele hybrydowe, odznaczające się wysoką elastycznością punktową oraz wygodnymi sprężynami typu Multi, niwelującymi siłę nacisku ciała na podłoże. Wszystkie modele innowacyjnych materacy medycznych zostały również wyposażone w technologię Airforce, podwyższającą ogólny komfort wypoczynku poprzez zwiększenie oddychalności wkładu. Wykorzystano ją w piance FlexiFoam oraz wysokoelastycznej piance VPPHR, które stanowią bazę każdego modelu. Oprócz tego na uwagę zasługuje również kolekcja Natura, w której we wnętrzu obu produktów znajdują się pianki naturalne. Ich wyjątkowość polega na tym, że wykorzystują one naturalne substancje, takie jak olej rycynowy czy sojowy, aby móc podnieść komfort wypoczynku oraz nadać produktowi dodatkowych właściwości. Nie można także zapomnieć o dwóch wyjątkowych pokrowcach, do których zalicza się:

W wyborze odpowiedniej twardości materaca bez wątpienia przydadzą się informacje dotyczące specyfikacji konkretnych typów wkładów. Istotne jest to, aby wybrany przez nas produkt gwarantował prawidłowe podparcie kręgosłupa, dopasowane do naszego wzrostu i wagi. Jeśli jednak wybór odpowiedniego dla nas materaca sprawia nam problem, warto zwrócić uwagę na nowoczesne materace medyczne, wyróżniające się szeregiem udogodnień, które nie tylko pozwolą nam dobrać najlepszą dla nas twardość, ale też znacząco poprawią jakość codziennego odpoczynku.

Podobne artykuły

Sposoby przedłużające żywotność materaca
Sposoby przedłużające żywotność materaca
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Na jaki materac dla pary warto się zdecydować?
Na jaki materac dla pary warto się zdecydować?
Jak dobrać materac? Wskazówki doboru materaca do spania
Jak dobrać materac? Wskazówki doboru materaca do spania
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Sen na brzuchu – czy to odpowiednia pozycja dla każdej osoby?
Sen na brzuchu – czy to odpowiednia pozycja dla każdej osoby?
Jaki wpływ na komfortowy sen ma dobrze dobrana poduszka?
Jaki wpływ na komfortowy sen ma dobrze dobrana poduszka?
Leczenie bezsenności: Skuteczne metody i terapie
Leczenie bezsenności: Skuteczne metody i terapie
Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek
Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek