Dlaczego SleepMed?

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?Właściwie dobrany materac to podstawa zdrowego snu. Jest to ważne dla każdego, jednak szczególnie dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem. Jak w takim przypadku dobrać najlepszy materac? Sprawdź nasze wskazówki!

Ból pleców a materac?

Na pewno wiesz, że wszystko ma swoją przyczynę - także i bóle pleców. Jeśli i Tobie one regularnie dokuczają, powodów możesz upatrywać w swoim wieku, w pracy (fizycznej, ale i biurowej), w mało aktywnym trybie spędzania wolnego czasu... A czy przyjrzałeś się swojemu materacowi? Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, szczególnie powinieneś się skupić się na właściwym wyborze materaca - zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy mogą wzmagać Twoje problemy.

Bóle kręgosłupa - jaki materac wybrać?

Jeżeli problem obolałych pleców leży w złym materacu, to bóle będą pojawiać się od razu po przebudzeniu lub rankiem, niekoniecznie każdego dnia. To sygnał, że materac należy jak najprędzej wymienić! Może to być kwestia jego złego dopasowania do Twojego ciała lub też zwykłego zużycia (co jest bardzo możliwe, jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio zmieniałeś materac).

Mamy złą informację: nie ma jednego najlepszego i idealnego materaca! Musi on być dopasowany do użytkownika, bo zupełnie inny materac będzie właściwy dla 46-letniego mężczyzny z lekką nadwagą, inny dla szczupłej 22-letniej kobiety, a jeszcze całkiem inny dla osoby starszej! Nie chodzi jedynie o preferencje co do wygody, lecz przede wszystkim o dopasowanie twardości i funkcjonalności materaca do indywidualnych potrzeb.

Jeżeli natomiast bóle pleców pojawiają się w ciągu dnia, w trakcie wykonywania zwykłych czynności jak siedzenie czy chodzenie, bez wyraźnej innej przyczyny - należy zastanowić się nad zakupem bardziej specjalistycznego materaca leczniczego.

Twardość materaca a waga użytkownika

Nie wiesz, jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy? Generalnie w trakcie wyboru twardości materaca warto kierować się wskazówkami producentów. Oznaczają oni ten parametr literką "H" (od angielskiego słowa hardness, czyli właśnie twardość) oraz cyferkami. Skala zazwyczaj ma objętość od 1 do 4 (czasem od 1 do 3 lub od 1 do 5), gdzie najniższa wartość oznacza najbardziej miękki materac, a najwyższa najbardziej twardy.

Według tej najpopularniejszej skali, materace są przeznaczone wagowo:

Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie ogólne wytyczne, a w przypadku określonych problemów ze snem lub z bólami pleców czy ramion mogą być niewystarczające. Dlatego zawsze podczas zakupu warto skonsultować się z ekspertem, który doradzi, jakie wybrać materace dla osób z problemami z kręgosłupem.

Czym powinien charakteryzować się materac osób posiadających chory kręgosłup?

Jeśli bóle kręgosłupa nie wynikają z trybu życia, lecz konkretnych problemów medycznych, musisz rozważyć specjalny materac na chory kręgosłup, czyli leczniczy (lub inaczej zwany: rehabilitacyjnym, ortopedycznym, medycznym). Aby rzeczywiście zasługiwać na taką nazwę, materac musi jednak przejść przez szereg restrykcyjnych badań i testów, w wyniku których zyskuje status produktu medycznego.

Co charakteryzuje dobry materac ortopedyczny? Przede wszystkim zawsze są wypełniane materiałami najwyższej jakości, niezależnie od tego czy są to materace piankowe, czy też sprężynowe. Powinny zapewniać doskonałą elastyczność punktową, czyli dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała oraz posiadać kilka różnych stref (najlepiej, aby stref było siedem) twardości. Jeśli materac reaguje na każdy ruch poszczególnych partii ciała, kręgosłup zyskuje optymalne wsparcie i odciążenie – a mięśnie mogą swobodnie odpoczywać i regenerować się.

Materace lecznicze na kręgosłup są szczególnie zalecane w przypadku wszelkiego rodzaju schorzeń układu ruchowego lub neurologicznego. Wybór tego typu materaca jest też uzupełnieniem i wsparciem podczas rehabilitacji przy udarach, porażeniach, niedowładach kończyn czy chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Jaki materac wybrać na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Szczególnym przypadkiem problemów z kręgosłupem są doskwierające bóle w odcinku lędźwiowym. Jeszcze do niedawna nawet lekarze zalecali w takich przypadkach wybór jak najtwardszych materacy - a w skrajnych przypadkach nawet sypianie na podłodze! Dziś jednak wiemy, że znacznie lepiej działają przede wszystkim dobrze dobrane do ciała materace, najlepiej średnio twarde.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy? Jeśli wygodniej korzysta Ci się z materacy sprężynowych, koniecznie wybierz te w wersji kieszeniowej. Każda ze sprężynek jest umieszczona w kieszonce, a te są ze sobą połączone - dzięki czemu każda pracuje tak naprawdę osobno. Jeśli natomiast wolisz podłoże piankowe, postaw na piankę termoelastyczną lub wysokoelastycznej - a najlepiej z połączenia obu.

Niezależnie od rodzaju wypełnienia, najważniejsze jest, aby materac posiadał kilka stref twardości oraz wysoką elastyczność punktową. Te cechy pozwalają na kompletne dopasowywanie się materaca do potrzeb Twojego ciała, uwalniając Cię od bólu.

Jaki materac NIE jest dobrym wyborem przy bólach pleców?

Zdecydowanie odradzamy - zarówno w przypadku bólów w odcinku lędźwiowym, jak i każdych innych - wybór tych najbardziej tradycyjnych materacy sprężynowych, czyli bonellowych. Ich wypełnienie składa się z metalowych, twardych zwojów sprężyn, które rozłożone są na całej jego powierzchni. Nie pozwalają na równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała, a tym samym nie gwarantują kręgosłupowi właściwego podparcia.

Podobnie sprawa ma się z tanimi materacami piankowymi. Szybko się odkształcają, przez co każda inna pozycja niż ta zapamiętana przez materac, będzie powodowała dyskomfort (mogący prowadzić do pogłębiania się bólu) oraz problemy ze snem.

Chcesz wiedzieć więcej zobacz także:

Znaczenie aktywności fizycznej w profilaktyce schorzeń kręgosłupa

Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl

Podobne artykuły

Poduszka do spania - jaką wybrać?
Poduszka do spania - jaką wybrać?
Najwygodniejsze materace do spania w pojedynkę: 100x200 czy 120x200?
Najwygodniejsze materace do spania w pojedynkę: 100x200 czy 120x200?
Materace piankowe – fakty i mity
Materace piankowe – fakty i mity
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Jak brak snu wpływa na organizm? X możliwych uszczerbków na zdrowiu
Jak brak snu wpływa na organizm? X możliwych uszczerbków na zdrowiu
Sypialnia Twoich marzeń - jak ją urządzić?
Sypialnia Twoich marzeń - jak ją urządzić?
Luksus w każdym detalu - najlepsze materace 180x200 dla sypialni
Luksus w każdym detalu - najlepsze materace 180x200 dla sypialni
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?