Dlaczego SleepMed?

Napoje energetyzujące a sen – jakie skutki daje ich spożywanie?

Napoje energetyzujące a sen – jakie skutki daje ich spożywanie?

Napoje energetyzujące a sen – jakie skutki daje ich spożywanie?Napoje energetyzujące to produkty, które mają za zadanie pobudzić organizm. Podobnie jak kawa wpływają na poziom energii, chęć do działania i opóźniają uczucie zmęczenia. Nie zawsze jest to jednak pożądane działanie. Statystyki pokazują, że co dziesiąty Polak ma problemy ze snem. Jednym ze skutków picia energetyków może być nadmierne pobudzenie organizmu i problemy z zasypianiem.

Czy energetyki są zdrowe?

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że blisko 70% w wieku od 10 do 18 lat sięga po napoje energetyzujące. U dorosłych jest to 30%. Koniecznie więc należy zastanowić się, czy energetyki są zdrowe i jaki mają wpływ na funkcjonowanie człowieka. W skład energetyków wchodzą takie składniki, jak między innymi: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B.

Mnogość substancji o działaniu pobudzającym wraz z zawartością cukrów prostych przynosi natychmiastowy zastrzyk energii. Krótkoterminowo poprawiają czujność i zwiększają wydolność fizyczną oraz psychiczną. Mogą być pomocne w sytuacji dużego zmęczenia. Nadmierne spożycie może prowadzić do nadciśnienie, problemów sercowych, bezsenność, kłopotów z koncentracją, nerwowości i uzależnienie.

Napoje energetyczne i sen są ściśle powiązane. Często wypija się je, aby odsunąć w czasie uczucie zmęczenia i senności. Zbyt częste tuszowanie tych objawów jest jednak niebezpieczne, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Energetyki nie są zdrowe, a ich nadmierne spożycie prowadzi do upośledzenia pracy organizmu oraz zwiększa ryzyko wielu chorób.

Warto podkreślić, że istnieje wiele napojów energetycznych, które zawierają różne składniki w swoim produkcie. W Polsce zawartość kofeiny na 100 ml napojów energetycznych najczęściej wynosi od 32 mg do nawet 180 mg, w zależności od produktu. Istnieją również wersje z cukrem jak i bez cukru. Lepszym wyborem będą te o niższej zawartości kofeiny, dodatków do napoju oraz cukru.

Napoje energetyczne a sen – 5 komplikacji zdrowotnych, które powodują

Napoje energetyzujące i ich wpływ na sen jest obecnie dobrze znany. Energetyki powstały w drugiej połowie XX wieku i od tamtej pory są przedmiotem wielu kontrowersji i badań. Warto znać 5 negatywnych skutków picia energetyków.

 1. Problemy z zasypianiem
  Wysoka zawartość kofeiny, tauryny, inozytolu i innych substancji o działaniu pobudzającym może wpływać negatywnie na sen. Nadmiar tych składników jest niebezpieczny dla zdrowia i bezpośrednio oddziałuje na regeneracje nocną. Szczególnie utrudniać usypianie będzie w przypadku zbyt późnego wypicia energetyków. Zaleca się ograniczyć substancje o działaniu pobudzającym na przynajmniej 6 godzin przed snem.
 2. Zaburzenia rytmu dobowego
  Opóźniają uczucie zmęczenia i pozwalają zredukować negatywne symptomy w przypadku pojawienia się ich. Przez to napoje energetyczne wpływają negatywnie na zdrowie. Regularne spożywanie energetyków zakłóca naturalny rytm snu i czuwania. Prowadzi to do problemów z zasypianiem, bezsenności oraz chronicznego uczucia zmęczenia.
 3. Zmniejszenie jakości snu
  Warto pamiętać, że istotna jest nie tylko ilość snu, a także jego jakość. Jeżeli spożywasz zbyt duże ilości substancji pobudzających, istnieje ryzyko, że Twój sen będzie płytki i przerywany. Nie pozwoli to spędzić odpowiedniego czasu w danych fazach snu i będzie skutkować słabą regeneracją.
 4. Zwiększone ryzyko lęków i nerwowości
  Nadmierna konsumpcja kofeiny może prowadzić do zwiększonego wydzielania kortyzolu (hormon stresu). Duże wahania poziomu tego hormonu prowadzą do zaburzeń i zwiększonego poziomu lęku oraz nerwowości. Przekłada się to na problemy z zasypianiem oraz częste przebudzanie się w nocy.
 5. Problemy z koncentracją
  Nadmierne przyjmowanie substancji pobudzających powoduje ciągłe wahania poziomu energii i tuszowanie uczucia zmęczenia. Rozdrażnienie, nerwowość to bezpośrednie skutki picia energetyków w nadmiarze. Problemy z koncentracją utrudniają zasypianie i prowadzą do kumulacji zmęczenia.

Napoje energetyzujące i sen są bardzo blisko ze sobą związane. Popularne pobudzacze wpływają na pracę układu nerwowego oraz oddziałują na regeneracje nocną. Za dużo energetyków prowadzi do nieprzyjemnych objawów i osłabienia pracy organizmu.

Skutki picia energetyków, czyli pomyśl, zanim wypijesz

Chociaż napoje energetyczne i sen są ściśle powiązane, to nie są to jedyne aspekty, które są negatywnymi skutkami picia energetyków. Mnogość substancji zawartych w tych produktach sprawia, że oddziałują na pracę wielu układów w organizmie człowieka. Producenci informują o pozytywnych aspektach, jak pobudzenie, poprawa wydolności fizycznej, jednak dużo mniej mówi się negatywnych skutków picia energetyków.

Objawem picia za dużej ilości energetyków są problemy sercowe. Przyśpieszają bicie serca, podwyższają ciśnienie krwi, co może prowadzić do arytmii, zawału i problemów kardiologicznych. Warto podkreślić, że chociaż są to schorzenia, które najczęściej dotykają ludzi starszych, to zły styl życia może sprawić, że dotkną również młodzież i młodych dorosłych. Napoje energetyzujące znacząco zwiększają ryzyko takich problemów.

Częstym skutkiem picia energetyków są problemy trawienne. Duża ilość substancji pobudzających, gazowany charakter i zawartość cukru podrażniają przewód pokarmowy oraz mogą prowadzić do bólu brzucha, nudności i biegunek. Regularne podrażnianie powoduje stany zapalne, które prowadzą do chorób układu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest wpływ na gospodarkę cukrową. Częste wahania poziomu glukozy we krwi zwiększają ryzyko insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Kofeina działa moczopędnie, dlatego jej nadmiar może sprzyjać odwodnieniu, szczególnie kiedy spożywanie jest połączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Uczucie pobudzenia i zwiększonej wydolności fizycznej dla niektórych może być uzależniające. Organizm zwiększa swoją tolerancję na substancje pobudzające, dlatego często, aby zachować przyjemne uczucie, potrzebne są coraz większe dawki.

Pijesz za dużo energetyków? Objawy mogą cię powstrzymać

Często mówi się, że wszystko jest dla ludzi, należy tylko umiejętnie dobrać dawkę. Takiej analogii można użyć w przypadku energetyków. Napój wypity raz na kilka tygodni nie zniweczy Twojego zdrowia, jeżeli jednak codziennie będziesz sięgać po kilka puszek, to z całą pewnością osłabi to jego funkcjonowanie. Zachowaj więc umiar i po napoje energetyzujące sięgaj tylko wtedy, kiedy naprawdę istnieje taka konieczność.

Skutki picia energetyków mogą objawiać się w krótkim i długim terminie. Młodzież często pyta, czy energetyki są zdrowe. Z całą pewnością można powiedzieć, że nie. Zbyt częste sięganie po puszkę pobudzacza może spowodować konsekwencję zdrowotne, które będą odczuwalne przez wiele lat. Napoje energetyzujące i sen to tylko jedne z niewielu negatywnych powiązań. Jeżeli pijesz za dużo energetyków, to poszukaj przyczyny ciągłego zmęczenia i postaraj się ją rozwiązać.

Często problemem w przypadku energetyków pozostaje brak świadomości oraz edukacji. Szczególnie widoczne jest to wśród młodzieży. Nie każdy wie, że energetyki mają skutki uboczne i nie informują się o nich tak ochoczo jak w przypadku alkoholu i papierosów. Konsumenci niejednokrotnie nie wiedzą, że nadużywając pobudzaczy, prowadzą do wahań w naturalnym funkcjonowaniu organizmu i upośledzają jego działanie.

Nadmierna konsumpcja napojów energetycznych prowadzi do błędnego koła. Aby pobudzić się, sięgasz po kolejną puszkę, daje ona jednak chwilowe ukojenie i po niedługim czasie po uczuciu pełni energii pozostaje tylko wspomnienie. Zamiast polegać na energetykach, warto skupić się na regulacji rytmu dobowego. Zadbać o dobre odżywianie, nawodnienie i przygotowanie do snu. Po poprawie tych aspektów może okazać się, że sięganie po pobudzacze nie jest już potrzebne.

Podsumowanie

Napoje energetyczne owiane są złą sławą. Nic dziwnego, ponieważ wypijane w nadmiarze prowadzą do negatywnych skutków zdrowotnych. Pogarszają jakość snu, układu pokarmowego, zwiększają ryzyko chorób metabolicznych i układu sercowo-naczyniowego. Natomiast puszka napoju wypita sporadycznie, gdy naprawdę istnieje konieczność pobudzenia się, nie powinna negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.

________________________________

Przeczytaj: Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Sprawdź też: Jak brak snu wpływa na organizm? 8 możliwych uszczerbków na zdrowiu
Dowiedz się więcej: Cukrzyca – jaki ma wpływ na sen, a jaki sen na nią?

Podobne artykuły

Sen samodzielny czy z partnerem – która opcja jest zdrowsza?
Sen samodzielny czy z partnerem – która opcja jest zdrowsza?
Jaki materac dla seniora wybrać?
Jaki materac dla seniora wybrać?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Materac idealny, czyli jaki?
Materac idealny, czyli jaki?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Sypialnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?
Sypialnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?
Jak przygotować się do zmiany czasu?
Jak przygotować się do zmiany czasu?
Schorzenia kręgosłupa – jak je zwalczyć za pomocą poduszki ortopedycznej?
Schorzenia kręgosłupa – jak je zwalczyć za pomocą poduszki ortopedycznej?
Spanie z pupilem a higiena w łóżku
Spanie z pupilem a higiena w łóżku
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Materace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.