Dlaczego SleepMed?

Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?

Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?

Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?Czasami w ciągu dnia marzymy tylko o tym, żeby się na chwilę położyć i zdrzemnąć. To bardzo kusząca wizja, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jakie istotne ma to konsekwencje dla naszego organizmu. Szczególnie zyska na tym nasz mózg, ale i nie tylko. Niektórzy wskazują na fakt, że nie jest to takie korzystne dla naszego organizmu. A zatem pojawia się pytanie - czy drzemki są dobre czy złe? Jak je planować i organizować, aby sobie nie zaszkodzić? Na co zwrócić uwagę? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule!

Zalety i wady drzemki w ciągu dnia

Na świecie można spotkać zarówno zwolenników, jak i przeciwników popołudniowych drzemek. Nie da się ukryć, że związane są one z korzyściami oraz zagrożeniami dla naszego organizmu. Zacznijmy od omówienia zalet. Pierwsza z nich to niekwestionowany dodatkowy zastrzyk energii w ciągu dnia, który szczególnie docenią osoby wstające bardzo wcześnie rano. Około godziny 14:00-15:00 mogą odczuć one nieprzyjemny spadek zasobów energetycznych, który potęguje chęć sięgnięcia po kolejną kawę czy słodką przekąskę. Kiedy w organizmie następuje spadek cukru, maleje także cała jego aktywność, co sprawia, że jesteśmy zmęczeni i senni. Krótka drzemka może być świetnym rozwiązaniem, ponieważ powoduje znaczny wzrost adrenaliny i noradrenaliny. Ponadto taki niedługi odpoczynek może być dobrym uzupełnieniem niedoborów snu. Drzemka pozwala także załagodzić codzienny stres, uspokoić skołatane nerwy, zatrzymać się na chwilę w biegu za obowiązkami. Ponadto korzystnie działa na serce, uspokaja tętno, wycisza organizm. Taka regularna regeneracja wzmacnia odporność organizmu, ponieważ im bardziej jesteśmy wypoczęci, tym czujemy się zdrowsi. Zalet drzemki w ciągu dnia jest sporo, ale związana jest ona także z poważnymi negatywnymi konsekwencjami. Przede wszystkim może ona wpływać zaburzająco na rytm dobowy i go po prostu rozregulować, utrudniając wieczorne zasypianie i powodować niepotrzebne budzenie się w nocy. Ponadto drzemka zaburza wytwarzanie naturalnej insuliny i może potęgować występowanie bezdechu sennego, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Ile powinna trwać drzemka?

Ile powinna trwać wartościowa drzemka w ciągu dnia, aby korzystnie wpływała na nasze samopoczucie i nie zaburzała naszego rytmu dobowego? Naukowcy podają zakres od 10 do 30 minut, przy czym można ją zrobić o dowolnej porze jednak nie po godzinie 18:00, ponieważ utrudni to późniejsze zaśnięcie. Wystarczy tylko 10 minut, które jest bardziej wartościowe od półtoragodzinnego snu w ciągu dnia. Taki czas nie zaburzy nocnego snu, ale obniży poziom stresu, ułatwiając proces zasypiania. Krótkie drzemki pozwalają na odczucie ich korzyści od 1 do 3 godzin, z kolei te trwające powyżej pół godziny osłabiają organizm zaraz po przebudzeniu, by później poprawić funkcjonowanie poznawcze, jednak negatywnie wpływają na sen wieczorny, dlatego nie są zalecane.

Warunki zdrowego snu

Regularne niedobory snu i permanentne niewyspanie mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Jeżeli nie mamy czasu na popołudniowe drzemki lub też one nam nie służą, a czujemy się senni warto sprawdzić, czy mamy odpowiednie warunki do wartościowego nocnego wypoczynku. Zatem pojawia się pytanie: jak spać, aby się wyspać? Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość pitej w ciągu dnia kawy lub napojów energetycznych oraz alkoholu. Coraz bardziej popularna staje się yerba, która efektywnie pobudza organizm, ale nie zaburza zasypiania. Ponadto ważne jest, aby sypialnia była zaciemniona i przewietrzona oraz pozbawiona zbędnej elektroniki, takiej jak telewizor czy komputer. Nie zaleca się korzystania z telefonu na dwie godziny przed położeniem się do łóżka, za to warto sięgnąć po tradycyjną książkę. Jeżeli te metody nie działają, a my nadal jesteśmy zmęczeni, to prawdopodobnie są to skutki spania na źle dobranym materacu. Odpowiednie podłoże to takie, które jest właściwie dobrane do wagi i wzrostu użytkownika, a także cechuje się dobrze dopasowaną twardością i odpowiednim podparciem ciała. Taki jest na przykład model SleepMed Hybrid Supreme Plus, który posiada możliwość regulacji twardości aż na 6 poziomach, dzięki zastosowaniu odpinanego topu. To wspaniałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie mogą zdecydować, jaka twardość będzie dla nich najlepsza. Ponadto, ten hybrydowy materac łączy w sobie cechy funkcjonalnych sprężyn oraz pian o określonych właściwościach między innymi termoelastycznych, które sprawiają, że podłoże dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Siedmiostrefowy fizjosystem oraz właściwości ortopedyczne sprawiają, że sylwetka jest podparta w optymalny sposób wraz z uwzględnieniem jej anatomii. Z kolei wierzchnia warstwa daje odczuwalny efekt masażu, a to wszystko składa się na ułatwienie zasypiania i zwiększenie komfortu snu, co zdecydowanie przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu.

Drzemki w ciągu dnia nie są takie złe, o ile nie zaburzają rytmu dobowego. Warto niekiedy znaleźć czas na taki krótki wypoczynek, jednak jeżeli obserwujemy częstą potrzebę spania w dzień oraz czujemy się zmęczeni i senni, dobrym pomysłem jest przyjrzenie się temu, czy sen w nocy nie jest zakłócony i przebiega prawidłowo. Być może warunki w sypialni należałoby poprawić lub wymienić dotychczasowy materac na nowy model?

Materace SleepMed polecane przez zdrowykregoslup.pl

Podobne artykuły

Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Jaki materac dla alergika?
Jaki materac dla alergika?
Materace z pianki termoelastycznej Visco
Materace z pianki termoelastycznej Visco
Poduszki piankowe - czy to dobry wybór do Twojej sypialni?
Poduszki piankowe - czy to dobry wybór do Twojej sypialni?
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Problemy z koncentracją – jak je zwalczyć poprzez sen?
Problemy z koncentracją – jak je zwalczyć poprzez sen?
Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca
Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca
Jaki materac do spania będzie najlepszy dla osób chorujących na kręgosłup?
Jaki materac do spania będzie najlepszy dla osób chorujących na kręgosłup?
Strefy twardości w materacu - czym są i na co wpływają?
Strefy twardości w materacu - czym są i na co wpływają?