Dlaczego SleepMed?

Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek

Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek

Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranekĆwiczenia po przebudzeniu stanowią świetne rozpoczęcie dnia. Im jesteś starszy, tym bardziej zbawienny będzie poranny nawyk w postaci rozruchu. Ciało po nocnym odpoczynku jest zastane. Warto poruszyć mięśnie i ciało do wytężonej pracy.

Wiele osób napotyka problem z przebudzeniem się i efektywnym wejściem w poranek. Przygotowanie do snu przebiega prawidłowo, ilość przespanych godzin jest odpowiednia, a jednak rano ciężko Ci wstać z łózka. Poznaj sprawdzone rytuały, które warto robić po przebudzeniu. Wprowadź je do swojej codziennej rutyny i poczuj różnice.
Co robić po przebudzeniu – 5 ćwiczeń, które pobudzą Twoje krążenie

Przysiady są doskonałym ćwiczeniem, które pobudzi krążenie w dolnej części ciała. Dodatkowo wzmocnią mięśnie czworogłowe ud oraz pośladkowe. Stań z nogami rozstawionymi na szerokości bioder i w kontrolowanym tempie obniż pozycje. Pamiętaj, aby Twoje plecy nie były zgarbione. Warto zadbać o napięcie mięśni brzucha oraz pośladków. Na początek wykonaj jedną serię po 8-12 przysiadów. Z czasem możesz zwiększyć ich ilość.

Popularne pompki to ćwiczenie, które mocno angażuje klatkę piersiową i triceps. Idealnie nadaje się do podniesienia tętna oraz pobudzenia krążenia krwi. W tym ćwiczeniu należy pamiętać o napięciu pośladków oraz mięśni brzucha. Warto pamiętać o kontroli dolnej części kręgosłupa i uniknięcia zapadnięcia w tej części ciała. Jeżeli masz problem z wykonaniem kilku pompek, to możesz wykonać wersję na kolanach.

Krzesełko przy ścianie to zdrowy poranny nawyk i ćwiczenie, które w głównym stopniu angażuje nogi oraz pośladki. Pobudza również do pracy mięśnie brzucha i posturalne. Należy oprzeć się o ścianę i obniżyć pozycję aż wytworzy się kąt prosty w zgięciu kolanowym. Początkowo utrzymaj taką pozycję przez 10-15 sekund. Z czasem możesz wydłużyć czas do minuty.

Skakanie na skakance to codzienny rytuał, który pobudzi Twój układ oddechowy do pracy. Pozwoli aktywnie rozpocząć dzień i da solidnego kopa energetycznego. Czas trwania zależny jest od Twoje kondycji. Już kilkanaście sekund pozwoli dobrze rozpocząć dzień.

Ludzkie ciało po całonocnym bezruchu może być zastane. Szczególnie dotkliwe staje się to wraz z upływem lat. Jeżeli zastanawiasz się, co robić po przebudzeniu, to z całą pewnością warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających ciało, które pozwolą przygotować je do wysiłku i efektownie rozpocząć dzień.

Poranne nawyki – zacznij dzień z pozytywną energią

Często od rozpoczęcia dnia zależy humor i jego przebieg w dalszej fazie. Wprowadzenie kilku prostych porannych nawyków potrafi być prawdziwym gamechangerem i sprawi, że każdy dzień zaczniesz z pozytywną energią. Spełnienie zapotrzebowania na sen jest ważne, jednak musisz pamiętać, że zbyt długi sen nie wpływa korzystnie na organizm. W takim przypadku efekt jest odwrotny i czujesz się zaspany.

Dzień warto rozpocząć od szklanki wody oraz pełnowartościowego posiłku. Pomaga to pobudzić metabolizm i „zmobilizować” narządy do pracy. Warto, aby w Twoim śniadaniu znalazły się warzywa lub owoce i źródło pełnowartościowego białka. Z wypiciem kawy należy wstrzymać się przez przynajmniej 2-3 godziny od pobudki. Po przebudzeniu poziom kortyzolu (hormon stresu) jest wysoki, dlatego nie warto go podnosić kofeiną.

Aktywność fizyczna i ćwiczenia oddechowe to proste czynności, które dodadzą Ci energii oraz pobudzą organizm do wytężonej pracy. Zadziałają również pozytywnie na redukcję stresu. Pierwsze minuty po przebudzeniu warto spędzić bez udziału technologii. Warto poświęcić kilka minut na zaplanowanie dziennego harmonogramu. Pozwoli to spędzić dzień produktywnie i wycisnąć z niego jak najwięcej.

Zdrowe poranne nawyki – 2 przepisy na pożywne śniadanie

Często mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Z całą pewnością rozpoczęcie dnia pełnowartościowym posiłkiem jest zdrowym porannym nawykiem. Są dwie szkoły, które mówią, jak rozpocząć dzień dobrym daniem. Najczęściej mówi się o śniadaniu węglowodanowym lub białkowo-tłuszczowym.

Jednym z najpopularniejszych dań jest owsianka. Można ją przygotować w różnych konfiguracjach, a podstawą dania może być mleko, jogurt naturalny i napoje roślinne.

Przykładowy przepis na owsiankę:

Przykładem białkowo-tłuszczowego śniadania może być omlet jajeczny z awokado oraz salami. Należy jednak pamiętać, że w przygotowaniu omletów i jajecznic ogranicza nas przede wszystkim wyobraźnia. Możesz dodać swoje ulubione produkty i cieszyć się ich smakiem.

Składniki:

Z całą pewnością śniadania białkowo-tłuszczowe są bardziej syte oraz zapewniają uczucie napełnienia przez dłuższy okres. Zawiera dużą ilość protein niezbędnych do regeneracji i budowy mięśni, co jest korzystne szczególnie dla osób aktywnych fizycznie.

Śniadania węglowodanowe dzięki dużej ilości cukrów dają natychmiastowy zastrzyk energii. Zwiększają one poziom serotoniny i glikogenu, które wpływają pozytywnie na nastrój i funkcjonowanie mózgu. Węglowodanowe śniadania są często ekspresowe w przygotowaniu. Owsianki, kanapki i koktajle to potrawy, które wykonasz w kilka minut.

Codzienne rytuały – szklanka wody, rozciąganie i inne potrzebne elementy poranka

Jeżeli masz trudności z wybudzeniem się, a Twój poranek jest koszmarem, to warto wprowadzić codzienne rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek. Najczęściej wystarczy kilka prostych zmian, które znacząco poprawiają jakość życia.

Organizm w nocy mimo braku ruchu spala kalorie i traci płyny. Dzień warto rozpocząć od szklanki lub dwóch wody. Oprócz kwestii nawodnienia poranna dawka płynów pobudza metabolizm oraz wspomaga oczyszczanie toksyn. Dodanie soku z cytryny do wody może dodatkowo wspierać układ trawienny i wzmacniać układ odpornościowy dzięki zawartości witaminy C. Jest ona bardzo smaczna, co jest dodatkowym atutem dla osób, które nie przepadają za smakiem wody.

Rozciąganie to codzienny rytuał, który poprawi Twoje samopoczucie, mobilność i sprawi, że będziesz czuć się pełen energii. Mięśnie po nocy są zastane, dlatego warto zapewnić im dawkę ruchu, która doprowadzi je do odpowiedniej gibkości. Oprócz tego pozwoli spalić dawkę kalorii i zadba o Twoją kondycję.

Świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia jest poświęcenie chwili na refleksję nad tym, za co jesteś wdzięczny. Może to poprawić nastrój i pozytywnie nastawić na resztę dnia. Ciekawym rozwiązaniem jest prowadzenia tak zwanego dzienniczka wdzięczności. Wypisuje się w nim codzienne małe rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy dumni i szczęśliwi. Skutkuje to poprawą samooceny oraz poczucia własnej wartości.

Warto znaleźć swoje rytuały dnia codziennego, które będą sprawiać, że poranek będzie znakomitym rozpoczęciem dnia.

Podsumowanie

Poranek to okres, w którym powinno mieć się najwięcej energii. Jeżeli Twoja regeneracja nocna przebiega efektywnie, a jednak rano masz mało energii to znak, że popełniasz błędy. Warto wprowadzić codzienne rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek. Pełnowartościowy posiłek, regularna aktywność fizyczna i ograniczenie elektroniki o poranku to nawyki, które dadzą Ci potężnego kopa energetycznego.


Przeczytaj: Social jest lag – jak nieregularny sen może zniszczyć zdrowie?
Sprawdź też: Parasomnia – 5 najpopularniejszych zaburzeń sennych
Dowiedz się więcej: Jak sen wzmacnia układ immunologiczny?

Podobne artykuły

Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Pokrowiec Merced - czym się charakteryzuje?
Materace termoelastyczne – fakty i mity
Materace termoelastyczne – fakty i mity
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Porównanie materacy SleepMed - na który model się zdecydować?
Porównanie materacy SleepMed - na który model się zdecydować?
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?
Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?
To już czas na nowy materac!
To już czas na nowy materac!
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Materace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.