Dlaczego SleepMed?

To już czas na nowy materac!

To już czas na nowy materac!

To już czas na nowy materac!Z pewnością nie raz przydarzyło nam się wyrzucić jakąś rzecz, bo upłynął jej termin ważności lub po prostu się zniszczyła. Nie ma w tym nic dziwnego – wszystko prędzej czy później straci swoją żywotność. Dotyczy to również podłoża do spania, jakim jest materac. Zwykle można używać ich przez około 7-15 lat, czyli tyle ile wskazuje gwarancja. Niekiedy jednak, na przykład na skutek niewłaściwego użytkowania, może on zużywać się szybciej. A po czym jesteś w stanie poznać, że to już czas na nowy materac?

Zużyty materac jest niewygodny

Pierwsza oznaka, pod wpływem której w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka, to po prostu brak wygody. Jeśli łóżko nie jest dla Ciebie miejscem relaksu, nie możesz zasnąć, ponieważ materac jest zbyt twardy albo przeciwnie, na środku zapada się tworząc różnego rodzaju zagłębienia, to czas na zmianę. Często producenci łóżek oferują materac w stosunkowo niskiej cenie, niestety zdarza się, że jest on po prostu gorszej jakości i nie zapewnia odpowiedniego komfortu użytkownikowi. To samo zdarza się, gdy ktoś kupi podłoże do spania niewłaściwie dopasowane do swoich potrzeb – na przykład miękki dla osoby o nieco większej wadze lub bez właściwości antybakteryjnych dla alergika. Naturalnym procesem jest także wspomniane już zużycie – dużo szybsze w przypadku produktów o niskiej jakości. Jeżeli czujesz uwierające sprężyny, zapadasz się w materacu, który stracił swoją elastyczność lub dotkliwie odczuwasz zwiększenie jego ziarnistości – pomyśl o nowym modelu.

Zużyty materac jest mocno zabrudzony

Zabrudzenie jest w pełni naturalnym procesem – w końcu na powierzchni materaca osadza się kurz, a w jego głąb wynika głównie pot, jednak może zdarzyć się również ślina, łzy czy nawet mocz. Jeśli ktoś ma zwyczaj jedzenia w łóżku, to należy tutaj uwzględnić także resztki posiłków czy napojów. Często niektórych plam nie da się już usunąć, a ich nadmierna ilość może powodować rozwój grzybów i bakterii. Sprzyja to nasileniu reakcji alergicznych takich jak kaszel i katar. Często doprowadza również do zaostrzeń problemów dermatologicznych. A co można zrobić, aby zapobiec zabrudzeniu materaca? Nowoczesne podłoża do spania posiadają specjalne pokrowce, które można z łatwością zdjąć i wyprać, dzięki czemu produkt posłuży dłużej – właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena i regularne czyszczenie materaca. A czy dbanie o materac pomoże uniknąć szybkiego wyeksploatowania? Tak naprawdę nie można tego przewidzieć, jednak jeśli produkt jest chroniony oraz prawidłowo użytkowany, to z pewnością będzie służył wiele długich lat. Mimo to należy pamiętać, że nic nie może wiecznie trwać, a pojawiające się, np. żółte plamy mogą również świadczyć o zużyciu materaca.

Zużyty materac wydaje dziwne odgłosy

Materace sprężynowe w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność, a to wszystko z uwagi na zastosowanie rewolucyjnego rozwiązania, jakim są sprężyny kieszeniowe. Jednak mimo to, zużyte modele są w stanie wyraźnie pokazać swój aktualny stan. Mowa tutaj o wyczuwalnych w czasie snu sprężynach, które zakłócają komfortowy wypoczynek, a także dziwnych odgłosach, które nie powinny mieć miejsca. Dźwięki, takie jak trzeszczenie czy skrzypienie pochodzące z wnętrza materaca mogą oznaczać tylko jedno – podłoże do spania nie nadaje się już do użytku i czas je wymienić. Wynika to z faktu, iż sprężyny są już zużyte i uniemożliwiają zdrowy wypoczynek poprzez nieprawidłowe wspieranie ciała użytkowania w czasie snu. Problem dotyczy głównie starego typu sprężyn, zwanych sprężynami bonellowymi. Ich budowa sprzyjała szybkiemu wygniataniu, przez co stosunkowo wcześnie zaczynały skrzypieć. Jednak z tym problemem można się coraz rzadziej spotkać, gdyż wypełnienie to nie jest stosunkowo często wykorzystywane. Oczywiście zużycie sprężyn kieszeniowych równie jest możliwe, jednak zależy to przede wszystkim od czynnika. Może się od tego przyczynić nieprawidłowy dobór materaca pod kątem twardości lub jego wiek.

Zużyty materac powoduje alergie

Gdyby się tak zastanowić, to przez lata używamy jeden materac. Ma on każdego dnia kontakt z ciałem, które nie zawsze jest myte – w końcu na pewno przynajmniej raz człowiek był tak zmęczony, że poszedł spać brudny. A czy ma to znaczenie? Dla zdrowego oraz higienicznego środowiska snu tak. Tak naprawdę podłoże do spania jest narażone na pot, który wraz z ciepłem, które dostarcza ciało użytkownika, gwarantuje optymalne warunki do rozwoju bakterii, pleśni czy grzybów. Dodatkowo, zapominając o regularnym wietrzeniu i praniu pokrowca, masz do czynienia z gromadzącym się kurzem. Można zatem śmiało powiedzieć, że z biegiem tygodni, miesięcy oraz lat materace staje się zbiorowiskiem licznych alergenów. Nic zatem dziwnego, że kolejnym objawem zużycia jest zaostrzenie alergii oraz problemów z oddychanie. W takim przypadku zaleca się dbanie o swój materac na co dzień, a także regularną wymianę ze względów higienicznych, mniej więcej co 7 lat.

Czym grozi sen na starym materacu?

Przede wszystkim spanie na starym materacu jest bardzo niekomfortowym doświadczeniem. Wbijające się w plecy sprężyny mogą powodować problemy z kręgosłupem, podobnie jak tworzące się od nadmiernego wyeksploatowania wgłębienia. Użytkownik może mieć kłopoty z zaśnięciem i wstawać rano obolały – to z kolei prowadzi do niewyspania się, rozdrażnienia, problemów z koncentracją czy ogólnego pogorszenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na dłuższą metę może skutkować również zwyrodnieniem stawów. Niewiele osób o tym wie, ale długotrwałe użytkowanie nieodpowiedniego materaca może również sprzyjać przybieraniu na wadze, przyspieszeniu procesów starzenia się, a także zmniejszeniu produktywności w pracy czy szkole. Oprócz tego spanie na starym materacu będzie prawdziwą katorgą dla alergików – rozwijające się w nim roztocza, grzyby i bakterie powodują nieustający katar i kaszel, a ponadto mogą także podrażniać skórę. Zastanówmy się zatem, czy faktycznie warto użytkować wyeksploatowane podłoże do spania, gdyż z pewnością wiąże się to ze zdecydowaną przewagą negatywnych kwestii. Można śmiało stwierdzić, że wynikają one z nieprawidłowego wsparcia całej sylwetki oraz nieefektywnej wentylacji wypełnienia.

Na co wymienić swój zużyty materac?

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że materac, na którym śpisz, nadaje się już tylko do wymiany, to dobrze zaplanuj swój nowy zakup. W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, jakiej twardości potrzebujesz. Spędzasz dużo czasu w łóżku? To w Twoim przypadku świetnie sprawdzi się pianka termoelastyczna, która zapewni nie tylko niezwykle wysoki komfort, ale także zapobiegnie powstawaniu odleżyn. Warto zdecydować się na zakup innowacyjnych materacy SleepMed, w których zastosowano nowoczesne technologie. Użycie pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej gwarantuje nie tylko wygodne warunki do wypoczynku, lecz także optymalne podparcie dla kręgosłupa czy odczuwalny efekt masażu. Ponadto odpowiednia wentylacja zapobiega rozwijaniu się bakterii i grzybów, co jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na alergię – w końcu te właściwości prozdrowotne są gwarancją bezpieczeństwa. Każdy z materacy ma aż siedem stref twardości, które umożliwiają idealne dopasowanie do indywidualnych krzywizn ciała użytkownika. Co ciekawe, zastosowano tutaj zupełną nowość – ruchomą piankę, która pozwala na stworzenie czterech różnych powierzchni do snu. Wszystkie produkty SleepMed dodatkowo cechuje także bardzo długa, bo 15-letnia gwarancja.

Wymiana zużytego materaca na nowy z pewnością przyniesie wiele korzyści – od aspektów higienicznych, poprzez zwiększenie komfortu aż po względy zdrowotne. Dlatego warto pomyśleć nad zakupem dobrego materaca, gdy stary przejawia którąś z oznak niedopasowania lub zużycia.Ponadto warto również rozważyć tę opcję, gdy Twoje podłoże do spania ma już ponad 5-7 lat. Wówczas nie zaleca się ich właśnie ze względów higienicznych.

Podobne artykuły

Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Prawidłowa wentylacja materaca
Prawidłowa wentylacja materaca
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!
Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!
Nowoczesna sypialnia w 5 krokach - sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Nowoczesna sypialnia w 5 krokach - sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Materac hybrydowy, czyli jaki?
 Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!