Dlaczego SleepMed?

Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach

Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach

Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankachW życiu codziennym człowiek spotyka się z wieloma niekomfortowym wydarzeniami. Pojawiają się one najczęściej przy zakupach, kiedy to w końcu chcesz w coś zainwestować. A czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której nie wiedziałeś/aś, o czym sprzedawca do Ciebie mówi? Nie ma się czego wszycie – wbrew pozorom często się to zdarza. Tak naprawdę nie masz wiedzy na każdy temat, a więc nie będziesz orientować się w żargonie osoby pracujące w branży. Jak się okazuje, taka przyjemność może nas to spotkać nawet przy tak prozaicznym zakupie produktu, jakim jest materac. Niby prosty element wyposażenia łóżka, a jednak nic bardziej mylnego. W ostatnich latach postęp technologiczny oraz innowacje techniczne wkroczyły również do tej dziedziny, przyczyniając się do jej gwałtownego rozwoju. Współczesny materac do spania nie ma już nic wspólnego z modelami z XX wieku, a tym bardziej z siennikami naszych babć.

Zmiana nastąpiła nie tylko z powodu zmian technologicznych widocznych w materacach piankowych czy materacach sprężynowych, ale została także wymuszona w związku ze zmianą trybu życia człowieka. Ciągły pęd, siedzący tryb pracy, samochód czy brak ruchu od najmłodszych lat doprowadził do wręcz niedopuszczalnej sytuacji. Obecnie zdecydowana większość społeczeństwa nie wysypia się, skarży na bóle pleców, karku czy kręgosłupa. Aby to złagodzić, aspekt snu i doboru właściwego materaca staje się jeszcze bardziej istotny. Wymusza to na producentach poszukiwanie rozwiązań pozwalających odpocząć i zregenerować się naszemu ciału.

Dążenie to może czasem spowodować naszą konsternację w momencie poszukiwania idealnego dla siebie materaca. Często klienci zadają sobie pytanie – materac piankowy czy sprężynowy? A jeśli materac piankowy, to jaki? Materac termoelastyczny, zwany też materacem Visco, materac lateksowy czy może materac wykonany z pianki wysokoelastycznej? A może materac mieszany składający się z wielu pianek? Pytań jest wiele, a najważniejsze z nich brzmi: czy dokonując tego wyboru, na pewno wiemy, co to jest pianka termoelastyczna, pianka wysokoelastyczna, pianka poliuretanowa? Często okazuje się, że brakuje nam odpowiedniej wiedzy, a obsługujący sprzedawcy mogą, ale nie muszą być specjalistami. W zależności od stopnia przeszkolenia oraz stażu pracy – mogą wiedzieć niewiele więcej od nas. Aby decyzja w procesie zakupu dobrego materaca i jego właściwego doboru była jak najbardziej trafiona, postaramy się Ci przybliżyć, co dokładnie kryje się pod wymienionymi wyżej nazwami pianek.

Na samym wstępie musisz wiedzieć, że wszystkie pianki, o których przeczytasz, występują w różnych poziomach twardości i gęstości. Warto o tym pamiętać, gdyż innego (nieco twardszego) materaca potrzebują osoby o większej wadze, a innego (bardziej miękkiego) te, które ważą mniej. Przy konstruowaniu i projektowaniu materacy dobiera się optymalne właściwości i parametry poszczególnych pianek tak, by stworzyć materac przystosowany dla konkretnej grupy osób, ich wagi czy oczekiwanego komfortu. Pamiętajmy zatem jedno – przed zakupem sprawdźmy, czy wszystkie cechy oraz właściwości materaca są kompatybilne z oczekiwaniami i preferencjami użytkownika.

Pianka termoelastyczna

Często znaleźć ją można także pod innymi nazwami, np. pianka lekko sprężysta, viscoelastyczna, pianka leniwa lub pianka zapamiętująca kształt ciała. Jej najważniejszą cechą, która zrewolucjonizowała produkcję materacy, jest dostosowywanie się do kształtu ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła. W efekcie materace tworzone z użyciem pianki Visco gwarantują niespotykany komfort – odpowiadają na indywidualny kształt i wagę. Z uwagi na to, tworzą zwiększoną powierzchnię podparcia dla kręgosłupa oraz mięśni. Po wstaniu z łóżka pianka powoli i „leniwie” powraca do swojego pierwotnego kształtu. Pianka termoelastyczna, to wiele korzyści dla zdrowia, a także dobrego samopoczucia, ponieważ:

Innowacyjną odmianą pianki termoelastycznej jest specjalnie opracowana pianka pianka VitaRest®. To materiał łagodzący bóle pleców i karku podczas snu oraz odpoczynku. Został zaprojektowany tak, żeby zapewniać doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki temu odpowiednio odprowadza wilgoć i wyrównuje temperaturę ciała, zmniejsza również pocenie się i przegrzanie podczas snu. Pianka VitaRest® niweluje obciążenie poszczególnych dysków kręgosłupa, zapewniając mu odpowiednie, naturalne ułożenie, podparcie i odpoczynek. Dzięki swoim właściwościom pozwala szybciej zregenerować wszystkie funkcje organizmu, często stosowana jest także w materacach przeciwodleżynowych. Swoje właściwości zachowuje nawet przez 7 lat intensywnego używania!

Pianka HR

Nazywana wysokoelastyczną to pianka o wysokim stopniu elastyczności punktowej, która gwarantuje optymalne dostosowanie do anatomii ciała. Posiada niejednolitą strukturę komórkową (w przeciwieństwie do np. standardowej pianki tapicerskiej). Dzięki takiej budowie pianka HR ma znacznie lepsze parametry sprężystości i elastyczności, przez co o wiele lepiej podtrzymuje ciało. Jej otwartokomórkowa struktura zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort, ale także wysoką przewiewność – uniemożliwia to rozwój pleśni i grzybów. Zakres gęstości HR wynosi od 23 do 50 kg/m³.

Zalet pianki HR jest mnóstwo, ale warto pamiętać o tym, że:

W przypadku materacy SleepMed wysokoelastyczna pianka HR przy zastosowaniu specjalistycznej technologii cięcia Airforce zapewnia maksymalny obieg powietrza. Airforce to wielostrefowa technologia nacinania pianki w pionie oraz w poziomie (wzdłuż oraz poprzecznie). Dzięki temu powietrze we wkładzie materaca swobodnie cyrkuluje, a wytwarzane przez organizm ciepło i wilgoć, dzięki naturalnym ruchom podczas snu, kierowane są do otwartych komór. Organizm podczas odpoczynku nie przegrzewa się, a zbyt wysoka temperatura nie zakłóca spokojnego snu. Dzięki technologii Airforce w prosty sposób świeże powietrze zostaje doprowadzone do materaca. Materac z takimi nacięciami idealny jest dla tych, którzy nie chcą decydować się na materac sprężynowy, a potrzebują i cenią sobie oddychające i wygodne podłoże snu. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz zastosowaniu pianki HR materace tak tworzone wykazują właściwości ortopedyczne i antyalergiczne.

Pianki poliuretanowe (PU)

Są w produkcji materacy surowcem bardzo popularnym. Tworzone są przy użyciu środków, które nie wywołują alergii, dzięki czemu są bezpieczne i higieniczne. Można je także myć i dezynfekować nie ryzykując zmiany ich właściwości. Są niezwykle odporne na różnego rodzaju naciski, odkształcenia i wgniecenia oraz na wysoką temperaturę. Dobrze cyrkulują powietrze, przez co pozytywnie wpływają na równowagę termiczną organizmu. Najczęściej używane są jako dodatek w materacach sprężynowych typu pocket i bonell, gdzie stosowane są do wzmocnienia boków i zabezpieczenia sprężyn. Również stanowią znakomitą i sprężystą podstawę w materacach piankowych. Zakres gęstości pianek poliuretanowych wynosi od 14 do 40 kg/m³.

Pianki naturalne

Wydawać by się mogło, że pojęcie pianki naturalne jest sprzeczne. W końcu jak coś, co jest produkowane, może być jednocześnie naturalne? Jak się okazuje, sprawa jest prosta. Wykorzystano tutaj naturalne materiały, które zastępują sztuczne związki chemiczne. W przypadku materacy SleepMed mamy do czynienia z trzema piankami. Pierwsza z nich jest pianka wysokoelastyczna NATURALIS®. To ekologiczne rozwiązanie charakteryzuje się wysoką sprężystością oraz redukcją nacisku punktowego. Można śmiało powiedzieć, że dba o jak najlepszą pozycję ciała użytkownika, a tym samym korzystnie wpływa na zdrowy i spokojny sen. Wykorzystani tutaj olej rycynowy, który:

Sam olej rycynowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe oraz nawilżające. Nie można również zapomnieć o wyjątkowych właściwościach hipoalergicznych, które z pewnością doceni każda osoba zmagająca się z alergią. Ten sam olej został użyty w piance termoelastycznej Visco Bio. Można zatem powiedzieć, że oprócz reagowania na ciepło i nacisk ciała użytkownika, gwarantuje dodatkowo wszystkie wyżej wymienione właściwości. Sama natomiast jest niezwykle miękka oraz niemalże idealnie dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn. W tym przypadku wysoką jakość właściwości pianki Visco Bio potwierdza fakt, iż jest ona produkowana zgodnie ze standardami Vita Rest Origin. W ofercie SleepMed pojawiają się także materace naturalne wykorzystujące piankę wysokoelastyczną HR Bio. Oczywiście wyróżnia się ona doskonałą elastycznością, sprężystością oraz trwałością. Gwarantuje dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała użytkownika, zapewniając optymalne wsparcie sylwetki, a także zdrowy sen. Jednak, co jest w niej takiego wyjątkowego? Otóż największą wartością tej pianki jest obecność naturalnego oleju sojowego. Składnik ten ma za zadanie zastępować sztuczne związki chemiczne, nadając jednocześnie dodatkowych właściwości hipoalergicznych. Ale to nie wszystko! Olej sojowy jest bezwonny i pochodzi z ekologicznych upraw, przez co jest wolny od sztucznych środków ochrony roślin. Co więcej - pozyskuje się go jako produkt uboczny przy produkcji soi przeznaczonej do spożycia, zatem pozyskiwanie tego surowca jest przyjazne środowisku! Wysoką jakość pianki HR Bio potwierdza Certyfikat SteP Oecotex oraz Certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Teraz z pewnością wiesz więcej o najpopularniejszym wypełnieniu. Nie ma co ukrywać – materace piankowe zyskują coraz większą popularność, a wszystko to z uwagi na możliwości, jakie dają poszczególne pianki. W zależności od producenta, mogą różnić się one nazwą, jednak poszczególne typy są do siebie podobne. Taka podstawowa wiedza z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego modelu, przez co zapewnisz sobie zdrowy sen.

Podobne artykuły

Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Fazy snu i ich znaczenie dla zdrowego odpoczynku
Materace SleepMed wyróżnione certyfikatem jakości AEH
Materace SleepMed wyróżnione certyfikatem jakości AEH
Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?
Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?
Najczęstsze zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?
Najczęstsze zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?
U kogo sprawdzi się materac o regulowanej twardości?
U kogo sprawdzi się materac o regulowanej twardości?
Strefy twardości w materacu – dlaczego są tak ważne?
Strefy twardości w materacu – dlaczego są tak ważne?
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Co wyróżnia materace SleepMed?
Co wyróżnia materace SleepMed?
Jaką poduszkę do spania wybrać?
Jaką poduszkę do spania wybrać?