Dlaczego SleepMed?

Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach

Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach

Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankachCzy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której nie wiedziałeś o czym sprzedawca do Ciebie mówi? Może nas to spotkać przy tak, wydawałoby się, prozaicznym produkcie jak materac. Niby prosty mebel do spania – nic bardziej mylnego. W ostatnich latach postęp technologiczny, innowacje techniczne wkroczyły też do tej dziedziny. Materac do spania nie ma już nic wspólnego z materacami z XX wieku, a tym bardziej z siennikami naszych babć.

Zmiana nastąpiła nie tylko z powodu zmian technologicznych widocznych w materacach piankowych czy materacach sprężynowych, ale została wymuszona zmianą naszego trybu życia. Ciągły pęd, siedzący tryb pracy, samochód, brak ruchu od najmłodszych lat doprowadził do sytuacji, w której zdecydowana większość społeczeństwa nie wysypia się, skarży na bóle pleców, karku czy kręgosłupa. Aby to złagodzić, aspekt snu i doboru właściwego materaca staje się jeszcze bardziej istotny i wymusza na producentach poszukiwanie rozwiązań pozwalających odpocząć i zregenerować się naszemu ciału.

Dążenie to może czasem spowodować naszą konsternację w momencie poszukiwania dobrego materaca. Często klienci zadają sobie pytanie – materac piankowy czy sprężynowy? A jeśli materac piankowy to jaki? Materac termoelastyczny, zwany też materacem visco, materac lateksowy czy może materac wykonany z pianki wysokoelastycznej? A może materac mieszany składający się z wielu pianek? Pytań jest wiele, a najważniejsze z nich brzmi: czy dokonując tego wyboru na pewno wiemy, co to jest pianka termoelastyczna, pianka wysokoelastyczna, pianka poliuretanowa? Często okazuje się, że odpowiedniej wiedzy nam brakuje, a obsługujący nas sprzedawcy wiedzą niewiele więcej od nas… Aby Twoja decyzja w procesie zakupu dobrego materaca i jego właściwego doboru była jak najbardziej trafiona, postaramy się Ci przybliżyć, co dokładnie kryje się pod wymienionymi wyżej nazwami pianek.

Na samym wstępie musisz wiedzieć, że wszystkie pianki, o których przeczytasz, występują w różnych poziomach twardości i gęstości. Warto o tym pamiętać, gdyż innego (nieco twardszego) materaca potrzebują osoby o większej wadze, a innego (bardziej miękkiego) te, które ważą mniej. Przy konstruowaniu i projektowaniu materacy dobiera się optymalne właściwości i parametry poszczególnych pianek tak, by stworzyć materac przystosowany dla konkretnej grupy osób, ich wagi czy oczekiwanego komfortu.

Pianka termoelastyczna

Często znaleźć ją można także pod innymi nazwami, np. pianka lekko sprężysta, viscoelastyczna, pianka leniwa lub pianka zapamiętująca kształt ciała. Jej najważniejszą cechą, która zrewolucjonizowała produkcję materacy, jest dostosowywanie się do kształtu ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła. W efekcie materace tworzone z użyciem pianki Visco gwarantują niespotykany komfort – odpowiadają na indywidualny kształt i wagę oraz tworzą zwiększoną powierzchnię podparcia dla kręgosłupa i mięśni. Po wstaniu z łóżka pianka powoli i „leniwie” powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Pianka termoelastyczna/pianka visco to wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia:

Innowacyjną odmianą pianki termoelastycznej jest specjalnie opracowana pianka VitaRest®. To materiał łagodzący bóle pleców i karku podczas snu oraz odpoczynku. Został zaprojektowany tak, żeby zapewniać doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki temu odpowiednio odprowadza wilgoć i wyrównuje temperaturę ciała, zmniejsza również pocenie się i przegrzanie podczas snu. Pianka VitaRest® niweluje obciążenie poszczególnych dysków kręgosłupa zapewniając mu odpowiednie, naturalne ułożenie, podparcie i odpoczynek. Dzięki swoim właściwościom pozwala szybciej zregenerować wszystkie funkcje organizmu, często stosowana jest także w materacach przeciwodleżynowych. Swoje właściwości zachowuje nawet przez 7 lat intensywnego używania!

Pianka HR

Nazywana wysokoelastyczną to pianka o wysokim stopniu elastyczności punktowej, która gwarantuje optymalne dostosowanie do anatomii ciała. Posiada niejednolitą strukturę komórkową (w przeciwieństwie do np. standardowej pianki tapicerskiej). Dzięki takiej budowie pianka HR ma znacznie lepsze parametry sprężystości i elastyczności, przez co o wiele lepiej podtrzymuje ciało. Jej otwartokomórkowa struktura zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort, ale także wysoką przewiewność – uniemożliwia to rozwój pleśni i grzybów. Zakres gęstości HR wynosi od 23 do 50 kg/m³.

Zalet pianki HR jest mnóstwo, ale warto pamiętać o tym, że:

W przypadku materacy SleepMed wysokoelastyczna pianka HR przy zastosowaniu specjalistycznej technologii cięcia Airforce zapewnia maksymalny obieg powietrza. Airforce to wielostrefowa technologia nacinania pianki w pionie oraz w poziomie (wzdłuż oraz poprzecznie). Dzięki temu powietrze we wkładzie materaca swobodnie cyrkuluje, a wytwarzane przez organizm ciepło i wilgoć, dzięki naturalnym ruchom podczas snu, kierowane są do otwartych komór. Organizm podczas odpoczynku nie przegrzewa się, a zbyt wysoka temperatura nie zakłóca spokojnego snu. Dzięki technologii Airforce w prosty sposób świeże powietrze zostaje doprowadzone do materaca. Materac z takimi nacięciami idealny jest dla tych, którzy nie chcą decydować się na materac sprężynowy, a potrzebują i cenią sobie oddychające i wygodne podłoże snu. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz zastosowaniu pianki HR materace tak tworzone wykazują właściwości ortopedyczne i antyalergiczne.

Pianki poliuretanowe (PU)

Są w produkcji materacy surowcem bardzo popularnym. Tworzone są przy użyciu środków, które nie wywołują alergii, dzięki czemu są bezpieczne i higieniczne. Można je także myć i dezynfekować nie ryzykując zmiany ich właściwości. Są niezwykle odporne na różnego rodzaju naciski, odkształcenia i wgniecenia oraz na wysoką temperaturę. Dobrze cyrkulują powietrze, przez co pozytywnie wpływają na równowagę termiczną organizmu. Najczęściej używane są jako dodatek w materacach sprężynowych typu pocket i bonell, gdzie stosowane są do wzmocnienia boków i zabezpieczenia sprężyn. Również stanowią znakomitą i sprężystą podstawę w materacach piankowych. Zakres gęstości pianek poliuretanowych wynosi od 14 do 40 kg/m³.

Podobne artykuły

Idealne warunki do efektywnego snu
Idealne warunki do efektywnego snu
 Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Jaki materac do spania będzie najlepszy do Twojej sypialni?
Jaki materac do spania będzie najlepszy do Twojej sypialni?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Sypialnia Twoich marzeń - jak ją urządzić?
Sypialnia Twoich marzeń - jak ją urządzić?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?