Wielu właścicieli psów czy kotów traktuje swoich podopiecznych jak członków rodziny, w związku z tym naturalnym jest dla nich fakt, że śpią razem z nimi w swoim łóżku. Czy takie zachowanie jest zdrowe? Poznaj wady i zalety spania z pupilem oraz dowiedz się, jak w takiej sytuacji zadbać o higieniczne środowisko snu.
Spanie z psem czy kotem ma niewątpliwie wiele zalet, a do podstawowych można chociażby zaliczyć przyjemne ciepło pupila, które nie tylko pomoże się nam ogrzać w chłodniejsze dni, ale także zapewni poczucie bezpieczeństwa, wywołując spokój oraz poprawiając ogólne samopoczucie. Co więcej miarowy oddech zwierzęcia zdecydowanie ułatwia zasypianie poprzez stan głębokiego relaksu i odprężenia. Za wypoczywaniem ze swoim psem przemawia również argument, że może być to forma wzmacniania efektywności podjętych działań leczniczych zwana “dogoterapią”. Pomaga ona pracować nad sferą emocjonalną, otwierać się na innych czy być bardziej pewnym siebie. Spanie z psem czy kotem ułatwia również leczenie depresji oraz działa bardzo dobrze na kondycję psychiczną osób osamotnionych. Warto również wspomnieć, że obecność pupila w łóżku może poprawić komfort snu, niwelując stres, niepokój oraz uspokajając tętno. Co więcej, takie praktyki umożliwiają budowanie jeszcze lepszej więzi ze zwierzakiem.
Oczywiście przeciwników spania z pupilem jest tylu, ilu zwolenników. Niestety, oprócz licznych zalet wynikających z tego typu praktyk, istnieje także sporo wad. Podstawowym argumentem przemawiającym za tym, by nie wpuszczać psa czy kota do swojego łóżka jest gubienie sierści i rozsiewanie alergenów, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Do kolejnych minusów można zaliczyć chociażby obniżenie jakości snu, jednak bardzo wiele tutaj zależy od wielkości zwierzaka. Wypoczywając z dużym psem musimy się liczyć z częstymi zmianami pozycji, budzeniem się w nocy czy wierceniem się pupila. Wiele osób rozważających spanie ze swoim pupilem ma również wątpliwości co do aspektu higienicznego, ponieważ psy czy koty pod swoimi łapami gromadzą nie tylko zanieczyszczenia z zewnątrz, ale również w ten sposób przenoszą wiele bakterii czy nawet pasożytów, wnosząc je również do łóżka.
Decydując się na spanie ze swoim pupilem, warto zastosować kilka rozwiązań, które nie tylko zwiększą higienę, ale również pozwolą poprawić komfort wypoczynku. Na początek dobrze jest skupić się na doborze odpowiedniego materaca - kluczowy jest przede wszystkim rozmiar, ponieważ zbyt mała powierzchnia do spania może utrudniać swobodną zmianę pozycji, a tym samym przyczyni się do częstego budzenia się w nocy. Istotny jest także poziom twardości powierzchni, ponieważ śpiąc z partnerem i dodatkowo psem ważącym kilkanaście kilogramów, wywieramy bardzo duży nacisk. W związku z tym dobrze jest zdecydować się na podłoże twarde lub bardzo twarde, jednak aspekt ten jest bezpośrednio uzależniony również od wagi użytkowników i ich indywidualnych preferencji. Jeśli jednak nie chcemy wymieniać materaca na nowy, a powierzchnia wydaje się zbyt miękka, warto rozważyć zakup maty kokosowej, która skutecznie zwiększy twardość i zrównoważy poczucie komfortu podczas snu. Co więcej, zastosowanie tego typu rozwiązania zapewnia lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz wkładu, chroniąc przed namnażaniem się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Dodatkowo, znacząco podnosi odporność powierzchni na trwałe odkształcenia, przedłużając jego żywotność. Decydując się na spanie ze swoim pupile, dobrze jest również rozważyć rodzaj wybranego wypełnienia swojego materaca. Najlepiej sprawdzą się modele piankowe, wyróżniające się innowacyjną, otwartokomórkową budową, umożliwiającą łatwe odprowadzanie wilgoci, a także optymalny obieg powietrza.
Śpiąc ze swoim psem lub kotem, należy na co dzień dbać o odpowiednią higienę w łóżku. W jaki sposób? Na początek dobrze jest pamiętać o regularnym praniu pościeli czy prześcieradła, co pomoże pozbyć się zalegającej sierści czy powstałych alergenów. Najlepiej sprawdzą się tkaniny, wykazujące antyalergiczne właściwości - zaliczyć można do nich przewiewne i oddychające materiały, jak chociażby bawełnę. Nie można również zapominać o częstym praniu pokrowca - wiele modeli materacy dostępnych na rynku jest wyposażona w pokrowce z zamkiem rozdzielczym, który umożliwia zdjęcie produktu i wypranie go samodzielnie w pralce. Chcąc maksymalnie uniknąć zabrudzeń na powierzchni podłoża do spania, dobrze jest również zainwestować w oddychający, wodooporny ochraniacz na materac, który będzie nie będzie pochłaniał nieprzyjemnych zapachów oraz ograniczy rozwój bakterii czy grzybów. Dla zapewnienia maksymalnego obiegu powietrza w materacu warto również zdecydować się na zakup elastycznego stelaża do spania, który dodatkowo podniesie komfort wypoczynku oraz wpłynie na poziom elastyczności podłoża. Dobrze jest także raz na 2-3 miesiące wyprać kołdry i poduszki, jednak przed wykonaniem tych czynności trzeba się najpierw zapoznać z zaleceniami producenta.
Mając w planach zakup nowego materaca do swojej sypialni, warto wziąć pod uwagę indywidualne cechy produktu, które podniosą komfort spania z pupilem. Przede wszystkim wybrany model powinien posiadać właściwości antyalergiczne, uniemożliwiające rozwój i gromadzenie się kurzu, roztoczy i innych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów wewnątrz wkładu. Co więcej, odpowiednie podłoże dobrze by cechowało się bardzo dobrą wentylacją - przykładowo w materacach zastosowano technologię Airforce, polegającą na specjalnym nacięciu pianki w tzw. kratkę wentylacyjną, dzięki czemu dochodzi do maksymalnego obiegu powietrza.
Jaki zatem model najlepiej sprawdzi się w przypadku spania z pupilem? Na początek warto zwrócić uwagę na SleepMed Supreme Plus, zbudowany na bazie pianki termoelastycznej oraz wysokoelastycznej, zapewniając użytkownikowi optymalne podparcie dla całej sylwetki. Co więcej, materac ten posiada właściwości antyalergiczne i przeciwodleżynowe oraz może być stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym, dlatego też idealnie sprawdzi się w szczególności w przypadku osób schorowanych. Dodatkowo, został on wyposażony w odpinany top, pozwalający na samodzielną regulację twardości powierzchni w zależności od aktualnych potrzeb. Na celownik warto wziąć również model SleepMed Premium, będący dobrym rozwiązaniem dla użytkowników oczekujących nie tylko idealnego wsparcia punktowego, ale również dużej swobody podczas zmian pozycji w trakcie snu. Jego innowacyjna budowa również umożliwia dostosowanie poziomu odczuwalnej twardości, co jest szczególnie przydatne, jeśli nasz pies urośnie lub też zmienią się nasze indywidualne preferencje.
Spanie z pupilem ma zarówno wiele zalet, jak i wad, dlatego też to głównie od właściciela zależy, czy zdecyduje się na wspólny wypoczynek nocny z psem lub kotem. Przed podjęciem decyzji dobrze jest jednak zadbać o odpowiednie warunki do higienicznego i zdrowego snu.