Dlaczego SleepMed?

Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?

Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?

Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?We śnie spędzamy niemal jedną trzecią życia. Nie dziwi więc stwierdzenie, że podłoże, na którym sypiamy, ma duży wpływ na nasze codzienne samopoczucie, a także zdrowie. Warto wybrać materac, który będzie je wspierał i dbał o to, byśmy budzili się odprężeni. Jakie cechy powinien mieć najzdrowszy materac do spania? Przeczytaj poniższy artykuł i wybierz swój materac dla zdrowia.

Jakie są cechy materaca dla zdrowia?

Sen to moment, w którym ciało wypoczywa i regeneruje się przed kolejnym dniem. Od tego, czy śpimy na wygodnym i wspierającym zdrowie materacu zależy więc to, jak czujemy się następnego ranka. Bez snu szybko podupadamy na zdrowiu, a nasza odporność zaczyna kuleć. Wybór najzdrowszego materaca do spania pozwala uniknąć tych przykrych konsekwencji.

Najzdrowszy materac do spania powinno wyróżniać kilka cech. Po pierwsze – zdrowy materac ma odpowiedni system cyrkulacji powietrza. Od rodzaju wypełnienia materaca, jego budowy i specjalnych nacięć zależy to, jak przemieszcza się w nim powietrze. Jeżeli jego przepływ nie jest utrudniony, we wnętrzu nie zbierają się sprzyjająca grzybom wilgoć i kurz. Materace, których wietrzenie jest kiepskie, często stają się siedliskiem drobnoustrojów i alergenów, które powodują reakcje alergiczne i zaburzają zdrowy sen.

Po drugie – zdrowy materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa i zapewnia plecom oparcie podczas snu. Osoby skarżące się na bóle pleców powinny zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt, ponieważ zły materac może nasilać ich dolegliwości.

Po trzecie – materac nie może uciskać pleców i bioder śpiącego. Jeżeli podłoże, na którym sypiamy, jest zbyt twarde, mięśnie nie mogą się rozluźnić i odprężyć. Przez to wstajemy rano obolali i zmęczeni.

Po czwarte – zdrowy materac musi mieć odpowiednie rozmiary. Nie warto oszczędzać przestrzeni w mieszkaniu, rezygnując z wygodnego materaca. Jeśli wybierzemy materac zbyt krótki – a przypominamy, że materac musi być co najmniej 20 cm dłuższy od naszego wzrostu – to nie wyśpimy się zdrowo.

Typy materaców a zdrowy sen

Materace podzielić można ze względu na wymiar, twardość czy rodzaj wypełnienia. Warto przyjrzeć się bliżej każdemu z tych kryteriów, by wybrać najzdrowszy materac do spania. Przedstawiamy krótką charakterystykę rodzajów wypełnień, by pomóc w wyborze materaca, który zadba o zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie.

Wśród nowej generacji materaców sprężynowych pozytywnie wyróżnia się materac kieszeniowy. To wybór zapewniający nieporównywalny z innymi rozwiązaniami poziom stabilizacji kręgosłupa, a także wiele niezależnych od siebie punktów podparcia. Każda ze sprężyn podtrzymujących ciało zamknięta jest w osobnym, tekstylnym woreczku. Taka konstrukcja sprawia, że nacisk na jedną z nich nie powoduje ruchu kolejnych. Materac jest więc cichy i nie faluje nawet wtedy, gdy jedna ze śpiących na nim osób się wierci.

Pianka służąca jako wypełnienie materaców ma spore grono zwolenników. Wskazują oni, że elastyczność materaców piankowych i ich zdolność dopasowania się do temperatury ciała zapewnia najwygodniejszy sen. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy często zmieniają pozycję snu. Pianka szybko wraca do pierwotnego kształtu i zapewnia utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa nawet wtedy, gdy się wiercimy. Nowoczesne rozwiązania oparte na piance to przede wszystkim materace z pianki termoaktywnej i wysokoelastycznej.

Materace lateksowe często nazywane są najlepszym rozwiązaniem dla alergików. Swoją dobrą sławę zawdzięczają właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym, a także systemowi otworów ułatwiających wietrzenie wnętrza. To jednak niejedyne atuty tego rodzaju materaców. Lateks charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową, dzięki której wykonane z niego materace doskonale dopasowują się do kształtu ciała śpiącej osoby, a równocześnie są odporne na odkształcenia i trwałe.

Szukasz materaca, który połączy zdrową stabilizację kręgosłupa z wygodnym otuleniem i miękkością? Materace hybrydowe są w takim razie stworzone dla Ciebie. To rozwiązanie opiera się na łatwo dopasowujących się do kształtu ciała warstwach piankowych i zapewniających podporę częściach sprężynowych. Materace hybrydowe są sprężyste i wysokie, przez co poleca się je osobom starszym i skarżącym się na problemy z kręgosłupem. Dodatkowym atutem wielu materaców hybrydowych jest odpinany top, który pozwala regulować twardość podłoża oraz może służyć jako materac nawierzchniowy.

Odpowiednia twardość dba o zdrowy kręgosłup

Wygodny i zdrowy materac powinien dbać o zdrowie kręgosłupa. W praktyce oznacza to, że na najzdrowszym materacu do spania plecy powinny znaleźć odpowiednie oparcie. Leżąc na nim ciało nie może układać się sztywno ani zbytnio zapadać. Jeżeli nie dobierzemy poprawnie twardości materaca, nie unikniemy złej pozycji ciała we śnie, a tym samym musimy liczyć się z dolegliwościami bólowymi czy uczuciem zesztywnienia.

By sprawdzić, jaka twardość materaca jest odpowiednia dla nas, wystarczy skorzystać z czterostopniowej skali twardości. To powszechnie używana skala, która na podstawie wagi śpiącej osoby określa odpowiedni stopień miękkości materaca. Przyjmuje się, że twardość materaca powinna rosnąć wraz z wagą śpiącego. Skala H1-H4 wygląda następująco:

Co powinniśmy zrobić, jeśli materac, który odpowiada nam według powyższej skali, jest dla nas zbyt twardy lub za miękki? Pamiętajmy, że ta skala ma charakter poglądowy i nie warto ślepo się nią kierować. Wybierając zdrowy materac weźmy pod uwagę także nasze osobiste preferencje.

Materac dla zdrowia a skale twardości

Czy istnieje sposób, który może ułatwić wybór odpowiedniej twardości materaca? Twardość najprościej można sprawdzić dzięki testowi płaskiej dłoni. Wystarczy położyć się na materacu na wznak, rozluźnić ciało i wsunąć dłoń pod plecy. Ręka powinna znaleźć się tuż nad biodrami, w okolicy krzyża.

Czy materac może przeciwdziałać alergii?

Koszmarem wszystkich alergików są nawracające ataki kaszlu i kichania, uciążliwy katar i wiecznie podrażnione oczy. Niestety, stary lub nieodpowiedni materac mogą wzmagać objawy alergii i dodatkowo podrażniać. Dzieje się tak, ponieważ niektóre materace kumulują w swoich wnętrzach kurz, roztocza czy wilgoć, która sprzyja powstawaniu grzybów. By uniknąć niepotrzebnych dolegliwości i zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen, alergicy powinni wybrać odpowiedni materac dla zdrowia

Najlepszym rozwiązaniem są materace antybakteryjne i antygrzybiczne, a także takie z nowoczesnym systemem cyrkulacji powietrza. Wszystkie te cechy znaleźć można w materacach wykonanych z pianki lateksowej, a także w odznaczonych specjalnymi certyfikatami materacach medycznych.

Dlaczego warto wybrać materac medyczny?

Materace o statusie wyrobu medycznego są najlepszą opcją dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi oraz dla tych, którym zależy na szczególnym komforcie snu. Ta grupa materaców wyróżniona jest specjalnymi certyfikatami, których przyznanie poprzedzone jest badaniami potwierdzającymi ich skuteczność w leczeniu oraz pozytywnymi opiniami ośrodków rehabilitacyjnych.

Wyroby medyczne, czyli takie, które są najlepiej dostosowane do potrzeb pacjentów ortopedycznych, cierpiących na odleżyny czy dla alergików, zapewniają wysoki standard snu. Decydując się na zakup materaca medycznego możemy mieć pewność, że czeka nas wiele komfortowych nocy pełnych zdrowego snu.

Stelaż do materaca

Wskazaliśmy już, że niezaprzeczalny wpływ na zdrowy sen ma odpowiednia podpora dla pleców. Dzięki niej chroniony jest kręgosłup, a my unikamy niepotrzebnego bólu czy uczucia zesztywnienia. Materac nie jest jedynym elementem łóżka, który może pomóc nam w drodze do zdrowego kręgosłupa. Jeśli szukamy najzdrowszego materaca do spania, koniecznie połączmy go z dobrze dobranym stelażem.

Rolą stelaża jest podpieranie materaca w odpowiedniej płaszczyźnie. Dzięki niemu zdrowotne właściwości wybranego przez nas podłoża mogą jeszcze efektywniej działać. Dodatkowo stelaż ułatwia wietrzenie materaca, dzięki czemu nie zbiera się w nim wilgoć czy niepożądane cząsteczki brudu i bakterii. Tę właściwość z pewnością docenią osoby borykające się z alergią i problemami skórnymi. Wreszcie, stelaż znacząco przedłuża trwałość materaca. Zapobiega jego deformacjom i odkształceniom, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowym snem przez długie lata.

Jak wynika z artykułu, trudno wskazać na jeden, uniwersalny materac odpowiedni dla zdrowia. Każdy z nas ma inne wymagania i potrzebuje materaca, który je spełni. Wybierając najzdrowszy materac do spania pamiętajmy więc o tym, by wyróżniała go odpowiednia twardość, dopasowana do nas długość i wspierający zdrowy kręgosłup rodzaj wypełnienia.

_________________________________

Przeczytaj: Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Sprawdź też: Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Dowiedz się więcej: Sposoby na ułatwienie porannej pobudki

Podobne artykuły

Higiena snu i zdrowie psychiczne – jak na siebie wzajemnie wpływają?
Higiena snu i zdrowie psychiczne – jak na siebie wzajemnie wpływają?
Co przeszkadza nam zdrowo spać?
Co przeszkadza nam zdrowo spać?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Strefy twardości w materacu – dlaczego są tak ważne?
Strefy twardości w materacu – dlaczego są tak ważne?
Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?
Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?
Materace naturalne - jakie posiadają właściwości i dla kogo są polecane?
Materace naturalne - jakie posiadają właściwości i dla kogo są polecane?
Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania
Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania
Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?
Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Materac dla sportowca - jaki będzie najlepszy?
Materac dla sportowca - jaki będzie najlepszy?