Dlaczego SleepMed?

Zdrowe zwyczaje przed snem

Zdrowe zwyczaje przed snem

Zdrowe zwyczaje przed snemProblemy ze snem są powszechną przypadłością wielu osób – często wynikają z nieodpowiednio dobranego materaca lub niewłaściwej aranżacji sypialni. Jeżeli jednak wymienione czynniki nie są Tobie znane, a mimo to i tak nie udaje Ci się szybko zasnąć i należycie zregenerować, sprawdź, jakie nawyki przed snem mogą pomóc Ci szybciej zasypiać i lepiej spać.

Zdrowe zwyczaje przed snem

Kupiłeś już świetny, idealnie dopasowany materac o właściwościach medycznych, odpowiedni stelaż, a w Twojej sypialni panuje przyjemny błogostan – niestety Ty dalej masz problemy z zasypianiem, a już od rana nie masz energii do działania. Przyczyną mogą być złe nawyki i czynności wykonywane bezpośrednio przed snem. Ich charakter może być bardzo złożony i dotyczyć zarówno rutynowych obowiązków, jak i sposobu i rodzaju przyjmowanych posiłków czy aktywności fizycznej. Na spokojny sen składa się bardzo wiele elementów, dlatego poniżej znajdziesz podpowiedź, co robić, aby Twój nocny odpoczynek był pełnowartościowy i efektywny.

Po pierwsze: relaks

W dzisiejszych czasach trudno pozbyć się uciążliwego stresu – zwykle wywołują go obowiązki zawodowe. Często tego typu zdenerwowanie towarzyszy  nam przez cały dzień, a to może być przyczyna problemów ze snem. Dlatego zanim położysz się do łóżka, koniecznie zadbaj o wyciszenie organizmu i emocji. Forma katharsis jest uzależniona od Twoich preferencji, możesz osiągnąć taki stan choćby przez medytację. Wymaga ona wprawy i skupienia, jednak warto regularnie ćwiczyć, aby osiągnąć najwyższy poziom rozluźnienia. Inną metodą relaksacyjną jest joga lub rozciąganie, dzięki czemu mięśnie mogą pozbyć się niepożądanego spięcia, co stanowi najlepszą drogę do całkowitego wyciszenia. Chcąc zintensyfikować efekty działania, warto wybrać spokojną muzykę, która będzie towarzyszyła ćwiczeniom.

Co zrobić z nadmiarem energii?

W dzisiejszych czasach większość ludzi pracuje na siedząco, ich aktywność fizyczna znacznie spada, co oznacza, że spalają znacznie mniej energii. W takim stanie rzeczy również można szukać przyczyny problemów z zasypianiem. Jeżeli kładziesz się wieczorem do łóżka i długo kręcisz się, przewracając z boku na bok, może to oznaczać, że za mało ruszasz się w ciągu dnia. Rozwiązaniem takich przypadłości są regularne treningi – nie muszą być długie czy bardzo wyczerpujące – wystarczy, że pozwolą Ci na wydatek energetyczny. Dobrą metoda jest wieczorne bieganie, które oprócz spalania kalorii, pozwala na dotlenienie mózgu i ułatwia zaśnięcie. Jeśli nie lubisz sportów na świeżym powietrzu, podobne efekty da Ci pływanie. Pamiętaj jednak, żeby nie wprowadzać ćwiczeń do swojego dziennego harmonogramu zbyt późno, ponieważ można w ten sposób uzyskać odwrotny skutek – ciało będzie zbyt pobudzone, mięśnie napięte i ze spokojnego snu nici. Zawsze tak zaplanuj aktywność, aby mieć czas na rozluźniające rozciąganie i wyciszenie organizmu.

Co i ile jeść przed snem?

Wiele poradników dietetycznych mówi, że chcąc zapewnić sobie komfortowy, spokojny sen, nie powinno się jeść po godzinie 18. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wszystko zależy od tego jak późno chodzisz spać i o której wstajesz. Osoba, która zasypia między 1 a 2 w nocy, może mieć dolegliwości związane ze skurczami żołądka, a nawet wrzodami, ponieważ za późno zjada ostatni posiłek. Wbrew powszechnej opinii, nie powinno się kłaść spać, gdy jest się bardzo głodnym. Zaowocuje to częstymi pobudkami, a organizm zamiast odpoczywać, będzie stale domagał się jedzenia. Nie można także przesadzać w drugą stronę – duże porcje przyjmowane na krótko przed snem bardzo obciążają układ pokarmowy i nie pozwalają na całkowitą regenerację. Najlepiej zatem kolację zaplanować na 2-3 godziny przed spaniem. Niech będzie to wartościowy, ale lekki posiłek, który nie spowoduje problemów z zasypianiem. Złym nawykiem, często obserwowanym wśród osób z problemami ze snem, jest zbyt późne picie kawy. Niepozorna mała czarna zawiera dość dużą dawkę kofeiny, która nawet gdy twierdzisz, że na Ciebie nie działa, nie tylko pobudza, ale również stymuluje układ pokarmowy, który po przyjęciu jej przed snem nie ma szans na odpoczynek. Chcąc przyjąć gorący napój przed pójściem spać, wybierz ziółka – melisa lub mięta sprawdzą się doskonale, pomogą organizmowi się wyciszyć i odciążą organy odpowiedzialne za trawienie.

Wiesz już co robić, aby wyeliminować problemy ze snem. Pamiętaj, że jednorazowe wprowadzenie ich w życie niewiele pomoże – najważniejsza w zachowaniu odpowiedniej higieny snu jest regularność i usystematyzowanie czynności wykonywanych przed położeniem się do łóżka. Pamiętaj, aby wprowadzać zdrowe nawyki do swojej codziennej rutyny, a problemy z zasypianiem szybko znikną z Twojego życia, a Ty poczujesz się lepiej.

Podobne artykuły

Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Na jaki materac dla pary warto się zdecydować?
Na jaki materac dla pary warto się zdecydować?
Materace hybrydowe – dla kogo będą odpowiednie?
Materace hybrydowe – dla kogo będą odpowiednie?
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?
Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?
Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?
Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?
Czy styl życia i dieta mają wpływ na nasz sen?
Czy styl życia i dieta mają wpływ na nasz sen?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
Sypialnia zrównoważona ekologicznie: materace i akcesoria przyjazne środowisku
Sypialnia zrównoważona ekologicznie: materace i akcesoria przyjazne środowisku