Dlaczego SleepMed?

Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem

Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem

Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupemWiele osób, kupując materac, nie zwraca uwagi na jego twardość. Niestety, źle dobrana może powodować poważne skutki zdrowotne, ponieważ wówczas podłoże nie będzie zapewniać optymalnego podparcia całej sylwetce w trakcie snu. Jak zatem sprawdzić, czy twardość konkretnego modelu będzie spełniać nasze oczekiwania oraz jaki materac wybrać, by każdej nocy cieszyć się zdrowym i efektywnym wypoczynkiem?

Zbyt miękki materac

Nieodpowiednia twardość materaca może mieć bezpośredni wpływ na obniżenie komfortu snu i pogłębianie się schorzeń. Śpiąc zatem na zbyt miękkim podłożu, po jakimś czasie zaczną pojawiać się bóle kręgosłupa i stawów, a także duże napięcie mięśniowe, ponieważ całe ciało nie miało szans na efektywną regenerację i odprężenie podczas wypoczynku. Będzie nam również ciężko znaleźć odpowiednią pozycję do snu, a każda zmiana ułożenia sylwetki wymagać będzie sporego wysiłku, przez co po przebudzeniu możemy czuć się zmęczeni i obolali. Warto również wspomnieć, że spanie na zbyt miękkim materacu powoduje zapadanie się w głąb podłoża, co przełoży się nie tylko na ułożenie kręgosłupa w złej pozycji, ale również wpłynie na poranną sztywność karku i ból szyi. Istnieje jednak sposób, który pomoże zniwelować ten problem. Mianowicie warto w takiej sytuacji zakupić matę kokosową, którą wystarczy włożyć pod pokrowiec lub między pianki. Drugim rozwiązaniem jest dokupienie materaca nawierzchniowego, który zapewni odpowiednie usztywnienie powierzchni, dając tym samym lepsze podparcie dla całego ciała.

Jak poznać, że materac jest zbyt twardy?

Również spanie na zbyt twardym podłożu może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Leżenie na takim materacu prowadzi przede wszystkim do ucisku bioder, barków czy ramion, co może bezpośrednio przyczyniać się do cierpnięcia i drętwienia kończyn. Jest to spowodowane przede wszystkim słabym przepływem krwi, co wpływa również na zmęczenie mięśni i stawów. Dodatkowo, u osób spędzających bardzo dużo czasu w łóżku mogą pojawić się odleżyny, a także znacząco utrudnione będzie swobodne zmienianie pozycji. Do podstawowych skutków spania na zbyt twardym materacu możemy zaliczyć także zmęczenie zaraz po przebudzeniu, irytację, spadek koncentracji czy też mniejszą wydajność podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jak zatem rozwiązać ten problem? Jednym ze sposobów jest zastosowanie odpowiedniego stelaża z regulacją twardości, który zwiększy sprężystość oraz elastyczność podłoża. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup materaca nawierzchniowego, wykonanego z pianki termoelastycznej, który pozwoli na idealne dopasowanie się powierzchni do sylwetki użytkownika, zapewniając optymalne podparcie każdej partii ciała.

Skutki źle dobranej twardości materaca

Poczucie komfortu podczas wypoczynku jest bardzo indywidualną kwestią, dlatego wybierając materac do swojej sypialni warto jak najlepiej dopasować jego właściwości do swoich potrzeb. Niestety, źle dobrane podłoże może pociągnąć za sobą wiele niepożądanych konsekwencji. Do podstawowych można zaliczyć między innymi złe samopoczucie czy brak energii zaraz po przebudzeniu. Wśród poważniejszych skutków, których nie wolno bagatelizować, możemy wyróżnić bóle kręgosłupa, mięśni, stawów czy głowy. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy czy też trudności ze zmianą pozycji. Konsekwencją źle dobranego materaca może być także osłabione krążenie krwi, co skutkuje drętwieniem rąk i nóg. Długotrwałe obciążenie mięśni szkieletowych zaburza również efektywną regenerację mięśni, co jest szczególnie niepożądane w przypadku osób starszych czy też sportowców.

Jak dopasować twardość materaca?

Twardość materaca powinna być przede wszystkim dopasowana do wagi użytkownika. Właśnie dlatego przed zakupem wybranego modelu warto go przetestować, wykonująć tzw. test ręki. Polega on na położeniu się na wznak i wsunięciu dłoni na wysokości odcinka krzyżowego - jeśli wchodzi bez najmniejszego oporu, materac jest zbyt miękki, natomiast gdy nie jesteśmy w stanie wsunąć dłoni, powierzchnia jest zbyt miękka. Obecnie na rynku możemy znaleźć modele ze specjalnymi oznaczeniami, które definiują, dla kogo dany typ podłoża jest polecany. Właśnie dlatego wyróżniamy podział na 4 podstawowe twardości:

Jaki materac dla osób z bólami kręgosłupa?

Osoby borykające się na co dzień z różnego rodzajami powinny przykładać szczególną uwagę do właściwości, jakie posiada ich materac. Przede wszystkim powinien zapewniać optymalne podparcie dla całej sylwetki - właśnie dlatego w większości modeli zastosowano 7 zróżnicowanych stref twardości dopasowując się do anatomicznych krzywizn każdej partii ciała. Dobrze, by posiadał również właściwości ortopedyczne lub rehabilitujące, wspomagające bezpośrednio regenerację kręgosłupa oraz mięśni. Na szczególną uwagę zasługuje między innymi materac hybrydowy SleepMed Hybrid Premium Plus, który wyróżnia się przede wszystkim doskonałą elastycznością punktową, reagując jedynie w miejscu nacisku. Dodatkowo, jego wyjątkowe właściwości zapobiegają powstawaniu oraz pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa, łagodzą bóle pleców oraz karku, a także umożliwiają swobodny przepływ krwi i dotlenienie tkanek. Kolejnym modelem, wartym uwagi jest piankowy SleepMed Supreme, który został stworzony z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Posiada właściwości ortopedyczne i przeciwodleżynowe, zapobiegając wszelkim naciskom, a także doskonale podpierając i odprężając całe ciało. Dodatkowo, wyróżnia się doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, która jest skutkiem zastosowania technologii Airforce.

Ulgę w bólu może przynieść również dobrze dobrana poduszka. Na uwagę zasługuje przede wszystkim model SleepMed Comfort Pillow, którego powierzchnia dopasowuje się do ułożenia głowy, zapewniając doskonałe wsparcie kręgów szyjnych. Zapobiega również wszelkim uciskom, utrzymując głowę w naturalnej pozycji przez całą noc.

W żadnym stopniu nie powinno się bagatelizować źle dobranej twardości materaca, bowiem może mieć ona bezpośredni wpływ na stan kręgosłupa użytkownika. Jeśli zatem odczuwasz nadmierne napięcie mięśni po przebudzeniu lub też czujesz się obolały, może być to znak, że Twój materac nie jest dobrze dopasowany do Twoich potrzeb. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości materace SleepMed, które posiadają wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości.

Podobne artykuły

Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Jaki materac dla seniora wybrać?
Jaki materac dla seniora wybrać?
Niedobory snu - jak wpływają na organizm?
Niedobory snu - jak wpływają na organizm?
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Poduszka a kręgosłup, czyli jak wybrać optymalne podparcie dla głowy i szyi?
Poduszka a kręgosłup, czyli jak wybrać optymalne podparcie dla głowy i szyi?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?
Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?
Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?
Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?