Dlaczego SleepMed?

Jak prawidłowo czyścić materac?

Jak prawidłowo czyścić materac?

Jak prawidłowo czyścić materac?Lubisz jeść w łóżku i raz na jakiś czas coś Ci się wyleje lub wysypie? A może masz dziecko lub zwierzęta, którym czasem zdarzy się pobrudzić Twój materac? W każdym domu może mieć miejsce taki mały wypadek i wówczas nie ma co panikować – zdarza się. Warto jednak wiedzieć, jak sobie poradzić z taką sytuacją. Z uwagi na to, przedstawiamy kilka sposobów na to, jak prawidłowo czyścić materac, gdy pokrowiec przestaje być idealnie czysty i pięknie pachnący.

3 najlepsze sposoby na czyszczenie materaca

Czyszczenie materaca jest równie ważne jak dbanie o inne elementy wyposażenia sypialni, takie jak pościel czy poduszki. W końcu w łóżku może wydarzyć się wszystko! Okruszki, wilgoć, której źródłem może być pot lub rozlany napój, a także niewidoczny gołym okiem martwy naskórek to czynniki, które sprawiają, że podłoże do prania jest brudne. Sprzyja to również rozwijaniu się alergenów, takich jak roztocza oraz bakterie. Warto zatem zadbać o prawidłowe czyszczenie materaca – w końcu nie tylko przedłuża to jego żywotność, ale także zapewnia zdrowy i higieniczny sen. Oto 3 sposoby, które mogą nam w tym pomóc!

Sposób 1 – regularne odkurzanie

Regularne odkurzanie materaca jest kluczowym elementem w dbaniu o higienę i czystość sypialni. Nic dziwnego, w materacu gromadzą duże ilości zanieczyszczeń, takich jak kurz, roztocza, łuski skóry, włosy i inne zanieczyszczenia, które mogą wpływać na jakość snu. Możesz to zrobić w szybko łatwo oraz przyjemnie, a wystarczy tylko, że przygotujesz odkurzacz. Upewnij się, że jest on czysty, a także ma dobrze działający filtr. Następnie wybierz odpowiednią końcówkę. Warto również przygotować materac poprzez zdjęcie pościeli, kołdry i wszystkim dodatkowych elementów. Pamiętaj, aby delikatnie przesuwać końcówką odkurzacza po całej powierzchni podłoża do spania, uwzględniając obie strony, krawędzie i rogi. A jeśli są widoczne plamy, to skup się na ich dokładnym usunięciu. Nie pomijaj szczelin i fałd – to właśnie tam może gromadzić się najwięcej zanieczyszczeń i roztoczy.

Sposób 2 – tradycyjne czyszczenie plam

Plamy na materacu mogą powstać z różnych przyczyn, takich jak wylanie płynów (np. herbaty czy wody), a także poprzez kontakt z potem, śliną, krwią czy wilgotnym jedzeniem. Tak naprawdę najważniejsze jest tutaj ich szybkie i skuteczne usunięcie. A jak to zrobić? Jeśli plama jest mokra, delikatnie wytrzyj nadmiar płynu wilgotnym ręcznikiem papierowym lub czystą, białą szmatką. Staraj się jednak unikać mocnego przecierania, aby nie usprawniać dostania się wilgoci głębiej w materac. Następnie, używając niewielkiej ilości łagodnego detergentu oraz wcześniej namoczonej i wykręconej szmatki, starają się usunąć plamę. Rozpoczynasz od krawędzi i sukcesywnie przesuwasz się do środka – pozwoli to zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Pamiętaj również o takich kwestiach, jak:

Sposób 3 – odświeżanie i usuwanie przykrych zapachów

Skutkiem zabrudzenia materaca są nieprzyjemne zapachy. Ich eliminacja jest kluczowa dla zachowania świeżości i higieny podłoża do spania. Oczywiście oprócz odkurzania czy odpowiednio szybkiego czyszczenia materaca musisz także pamiętać o innych sposobach. W tym przypadku może pomóc soda oczyszczona. Posypujesz nią materac, a następnie zostawiasz na kilka godzin lub całą noc. Po upływie tego czasu odkurzyć powierzchnię. Jest to dobra metoda, gdyż soda oczyszczona jest naturalnym środkiem do usuwania zapachów i odświeżania z uwagi na fakt, iż pomaga w absorpcji wilgoci, a także neutralizacji nieprzyjemnych. Do innych sposobów zalicza się:

Jak prać pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac to ochronna osłona, która chroni materac przed zanieczyszczeniami, plamami, roztoczami, alergenami, uszkodzeniami oraz przed wczesnym zużyciem. Jego obecność jest niezwykle ważna, gdyż umożliwia zachowanie czystego środowiska do wypoczywania, a także znacząco wpływa na żywotność podłoża do spania. Stanowi pierwszą linię obrony przed zanieczyszczeniami, z uwagi na co większość z nich gromadzi się na jego powierzchni. Musisz zatem wiedzieć, że z uwagi na to zaleca się czyszczenie i pranie pokrowca nie rzadziej, niż raz na pół roku. Jeśli doszło do zabrudzenia np. jedzeniem, napojem lub krwią – zaleca się natychmiastowe jego wypranie. A jak to zrobi? Obecnie nie jest to trudne, gdyż posiada on zamek umożliwiający zdjęcie pokrowca. Zanim włożysz go do pralki, to sprawdź etykietę produktu. Jest tam napisane, w jakiej temperaturze można go prać, jakimi detergentami oraz czy może być suszony w suszarce. Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiedniego programu, użycie detergentu i uruchomienie pralki.

Dlaczego warto czyścić swój materac?

Nie da się zaprzeczyć, że obecnie dużo mówi się o prawidłowej pielęgnacji materaca. Tylko, dlaczego jest to takie ważne? Jak się okazuje, gromadzi on ogromną ilość zanieczyszczeń, które możesz dostrzec (np. okruszki), ale wcale nie musisz (np. roztocza czy martwy naskórek). Ich obecność znacząco wpływa na pogorszenie jakości snu. A dlaczego? Przede wszystkim:

Nie ma co zaprzeczać, regularne czyszczenie materaca jest ważnym elementem w dbaniu o higienę, komfort snu i zdrowie. Można śmiało powiedzieć, że dbając o jego higienę, dbasz o wysokiej jakości wypoczynek!

Plamy na materacu to nic przyjemnego, ale wiadomo – każdemu może się zdarzyć. Aby oszczędzić sobie kłopotu, najlepiej zainwestować w pokrowiec do materaca, który można regularnie prać oraz ochraniacz. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również bardzo zdrowe – szczególnie w przypadku alergików czy osób o wrażliwej skórze.

Podobne artykuły

Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Czy pianka memory rzeczywiście zapamiętuje kształt ciała?
Czy pianka memory rzeczywiście zapamiętuje kształt ciała?
 Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!
Urządzanie sypialni krok po kroku
Urządzanie sypialni krok po kroku
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Materac piankowy i sprężynowy – czym się różnią?
Materac piankowy i sprężynowy – czym się różnią?
U kogo sprawdzi się materac o regulowanej twardości?
U kogo sprawdzi się materac o regulowanej twardości?
Porównanie materacy SleepMed - na który model się zdecydować?
Porównanie materacy SleepMed - na który model się zdecydować?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?
Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?