Dlaczego SleepMed?

Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżka

Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżka

Wskazówki dla osób planujących samodzielne zbudowanie łóżkaZastanawiasz się, jak zbudować łóżko? To wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowane. Podpowiemy ci, z czego można zrobić stelaż do łóżka i na co zwrócić uwagę przy projektowaniu.

Dlaczego warto samemu zrobić łóżko do sypialni?

Kto choć raz stanął przed koniecznością zakupu łóżka do sypialni, ten dobrze wie, jak karkołomne to zadanie. Teoretycznie sprawa przedstawia się prosto, a i wybór w sklepach jest naprawdę duży. W praktyce często okazuje się, że żadne łóżko nie spełnia absolutnie wszystkich wymagań. Albo jest za wysokie, albo za niskie, albo kolor nie ten, a jak kolor dobry to rozmiar nie pasuje. W ostateczności, jeśli wszystko jest idealne, to cena okazuje się zaporową.

Samodzielne zrobienie łóżka nie jest tak trudne, jak początkowo może się wydawać. Za to satysfakcja jest niewątpliwie większa, niż można by się spodziewać. Bo oto mamy w sypialni łóżko pod każdym względem idealne, perfekcyjnie wymierzone, pasujące do pozostałych mebli, wygodne i co najważniejsze – oryginalne. Niewiele trzeba, by stworzyć mebel jedyny w swoim rodzaju, który dokładnie wpisze się w aranżację sypialni, a ta może być przecież wszystkim – bezludną wyspą, amazońską dżunglą, bezkresną plażą. Można też czerpać inspiracje z filmów, szczególnie fantastycznych.

Jak zrobić łóżko samemu?

Jak samemu zrobić łóżko do sypialni? Najważniejsza jest wizja. Potem tylko trzeba wcielić to w życie, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości techniczne. Łóżko robione samodzielnie ma prawo wymykać się szablonom, jakie znamy z salonów meblowych. Tu bardziej na miejscu będzie inspirowanie się pomysłami z internetu. Na przykład standardowo łóżka, o ile mają na dole szuflady, to wszystkie na jednym poziomie. A czemu nie zrobić na dwóch? Jeśli łóżko okaże się zbyt wysokie, można wejść na nie po schodkach.

Pierwszym etapem powinien być rysunek techniczny, uwzględniający wszystkie elementy projektowanego mebla, wraz z ich dokładnymi wymiarami. To tak naprawdę najtrudniejsza część pracy, bo wymaga cierpliwości i wyobraźni, także przestrzennej. Na rysunku trzeba zaznaczyć każdą deskę, półkę, szufladę, a nawet każdą śrubkę. To znacznie ułatwi dalsze prace.

Projektując ramę łóżka, warto wziąć pod uwagę dostępne w sprzedaży rozmiary materaców. Jeśli w sypialni jest dostatecznie dużo miejsca, najlepiej zdecydować się na łóżko w standardowych rozmiarach. Znacznie ułatwi to późniejszy dobór materaca. W innym przypadku trzeba będzie zamówić materac na konkretny wymiar.

Z czego można zrobić łóżko w domu?

Możliwości jest naprawdę wiele. Niekoniecznie musi to być projekt łóżka drewnianego, choć takie rozwiązanie wydaje się najbardziej oczywiste. Drewno ma zresztą dużo zalet – jest w pełni naturalne, ekologiczne, łatwo utrzymać je w czystości. Kontakt z naturalnym drewnem działa antystresowo i relaksująco. W zależności od tego, jakie drewno wybierzemy, będziemy mieć łóżko jasne lub ciemne, z wyraźnie zarysowanymi słojami lub nie. Co prawda kolor można dobrać odpowiednią bejcą, ale najlepiej wygląda ten naturalny, dla ochrony pokryty lakierem bezbarwnym.

A może rury hydrauliczne? Z nich też można zrobić oryginalną ramę łóżka, która wcale nie będzie wyglądała banalnie i prowizorycznie. Zaletą takiego rozwiązania może być stosunkowo niska cena, bo rury nie są drogie. W niektórych sklepach można zamówić cięcie na wymiar i nagwintowanie. Wszystko, co trzeba zrobić w domu, to poskręcać je zgodnie z projektem i pomalować. Takie minimalistyczne łóżko na pewno sprawdzi się w nowocześnie urządzonej sypialni, na przykład w stylu industrialnym, gdzie jedna ze ścian to po prostu cegły bez tynku.

Pustaki i bloczki betonowe, chociaż nie wyglądają na dobry materiał, także doskonale sprawdzą się jako podstawa łóżka. Dla lepszego efektu można je pomalować. Każde łóżko oprócz ramy powinno posiadać elastyczny stelaż. Jeśli go zabraknie, materac może wydawać się twardy i źle dopasowywać się do kształtu ciała.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest łóżko podwieszane, które na dzień podciąga się do góry. Nie dość, że nie trzeba go ścielić, to jeszcze zyskuje się dużo cennej przestrzeni. To rozwiązanie idealne do małych mieszkań, w którym sypialnia jest jednocześnie salonem. Warunkiem jest jednak odpowiednio wytrzymały strop, który da radę udźwignąć całą konstrukcję z osobami, które będą na tym łóżku spały.

A może zbudować samodzielnie łóżko z palet?

Meble z palet od kilku lat stale są na topie. Trudno się dziwić, bo palety są łatwo dostępne, stosunkowo tanie i bardzo uniwersalne. Można z nich zrobić nie tylko łóżko, ale też meble ogrodowe, meble do przedpokoju, a nawet meble do salonu, jeśli postawimy na prostotę i naturalne materiały.

Łóżko z palet to dobre rozwiązanie do wnętrz urządzonych w stylu eko lub boho. Sprawdzi się także w sypialni w stylu skandynawskim. Jak zbudować łóżko z palet? Potrzebne będą palety, odpowiednia szlifierka (oscylacyjna, pasmowa, mimośrodkowa), papier ścierny, środek do gruntowania drewna i odpowiedni lakier lub farba oraz pędzle lub wałki i kuweta.

Przy szlifowaniu przyda się maska ochronna i okulary typu gogle. Ponieważ szlifowanie połączone jest z silnym pyleniem, lepiej nie robić tego w domu. Można kupić nowe, oszlifowane palety, ale trzeba się liczyć z wyższą ceną. Mimo wszystko to chyba dobre rozwiązanie, szczególnie gdy nie mamy warunków do szlifowania. Używane palety i europalety to koszt dosłownie kilku złotych. Za nowe płaci się około pięćdziesięciu. Niby sporo, ale sumaryczna cena raczej będzie niższa niż nowa dobrej jakości szlifierka z zapasem papieru, maseczka i gogle, a na pewno zaoszczędzimy dużo czasu.

Szlifowanie zaczynamy papierem ściernym gruboziarnistym, który usunie największe nierówności. Stopniowo zmniejszamy ziarnistość. Ostatni papier, jakiego powinniśmy użyć do szlifowania europalet to ten o gradacji 200 – 240. Po każdym szlifowaniu trzeba przetrzeć paletę wilgotną ściereczką.

Wyczyszczenie palet to najtrudniejsze zadanie przy tworzeniu łóżka. Samo ich połączenie jest proste i zajmuje dosłownie kilka chwil. Można to zrobić za pomocą płaskowników, drewnianych klocków lub długich wkrętów. Najlepsze wydaje się to drugie rozwiązanie, które pozwala zachować drewniany charakter konstrukcji i przy okazji sprawia, że łóżko zyskuje nieduże nóżki. Połączenie palet wbrew pozorom jest konieczne. Palety, mimo iż ciężkie, mogą się przesuwać.

Ile palet potrzeba na jedno łóżko? Jeśli weźmiemy pod uwagę tzw. europalety w rozmiarze 120 x 80 centymetrów, to na pojedynczą warstwę stelaża wystarczą cztery lub sześć sztuk. Liczba uzależniona jest od szerokości materaca. Przy 140 cm wystarczą cztery europalety, przy 160 cm potrzebne będzie sześć. Jeśli stelaż ma składać się z dwóch warstw, liczba ta wzrośnie do ośmiu lub dwunastu europalet. Warto pamiętać, że stelaż powinien być szerszy niż materac. Proste pojedyncze łóżko z materacem o szerokości 80 centymetrów i jedną warstwą stelaża wymaga zaledwie dwóch europalet.

Chcesz wiedzieć więcej zobacz także:

Idealne warunki do efektywnego snu | Poduszka ortopedyczna – czy warto ją stosować

Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl

Podobne artykuły

Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?
Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?
Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach
Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Jak dopasować twardość materaca?
Jak dopasować twardość materaca?
Jak dbać o pokrowiec na materac?
Jak dbać o pokrowiec na materac?
U kogo sprawdzi się materac o regulowanej twardości?
U kogo sprawdzi się materac o regulowanej twardości?
Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?
Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?