Dlaczego SleepMed?

Zapobieganie odkształcaniu się materaca – to musisz wiedzieć!

Zapobieganie odkształcaniu się materaca – to musisz wiedzieć!

Zapobieganie odkształcaniu się materaca – to musisz wiedzieć!Niewygodny lub stary materac może mieć poważne skutki zdrowotne dla zdrowia użytkownika. Warto zatem kontrolować stan podłoża i reagować od razu, jak tylko zauważymy jakieś zmiany w odczuwalnym komforcie. Jakie są zatem skuteczne sposoby na zapobieganie odkształcaniu się materaca i po czym poznać, że już czas na zakup nowego modelu?

Jak zapobiegać odkształcaniu się materaca?

Kupując nowy materac, warto już od samego początku dbać o jego kondycję, by maksymalnie opóźnić utratę jego pierwotnych właściwości. Przeważnie producenci na swoje modele udzielają od 5 do nawet 15 lat gwarancji, dlatego też przy prawidłowym użytkowaniu wybrane podłoże będzie nam służyć bardzo długo. W związku z tym od razu po otrzymaniu materaca, który był transportowany w formie zrolowanej, należy go rozpakować i ułożyć na płaskiej, równej powierzchni - nie wolno kłaść się na nim przez minimum 72 h. Pozwoli to na odzyskanie pierwotnej formy i nabranie wszystkich właściwości. Po tym czasie można włożyć podłoże do ramy łóżka - warto jednak pamiętać o dobrej jakości elastycznym stelażu, który pomoże w zachowaniu optymalnej sprężystości. Pod żadnym pozorem produkt nie może być użytkowany na ziemi, ponieważ brak odpowiedniej wentylacji oraz podparcia może zdecydowanie przyspieszyć zużywanie się wkładu. Od samego początku trzeba mieć również na uwadze jeszcze kilka podstawowych aspektów, jak chociażby to, aby nie siadać na brzegu łóżka ani nie skakać po powierzchni materaca - prowadzi to nie tylko do zdeformowania jego wnętrza, ale także może uszkodzić zastosowany wkład sprężynowy. Również źle dobrana twardość powierzchni może mieć znaczący wpływ na odkształcenie powierzchni, ponieważ zbyt miękkie podłoże wpłynie na zapadanie się użytkownika w głąb, przez co wkład może ulec trwałemu zdeformowaniu.

Jak dbać o materac?

Jak wiadomo, odpowiednia pielęgnacja materaca pozwala na użytkowanie go przez wiele lat bez utraty właściwości. Jak zatem prawidłowo o niego dbać? Przede wszystkim należy pamiętać o jego regularnym odwracaniu - co ok. pół roku należy przewrócić podłoże na drugą stronę, by uniknąć powstania odkształceń wynikających z wywieranego przez użytkownika nacisku. Bardzo ważne jest również utrzymanie go w czystości, w związku z czym warto 2-3 razy do roku zdjąć i wyprać pokrowiec. Należy jednak pamiętać, że ponownie można go założyć dopiero jak całkowicie wyschnie - mokry może wpłynąć na gromadzenie się wilgoci wewnątrz wkładu. Równie istotnym aspektem jest odkurzanie materaca, które nie tylko wspomoże obieg powietrza, ale także pozwoli na wciągnięcie zalegającego kurzu.

Odkształcony materac… i co dalej?

Co jednak zrobić, gdy materac już uległ lekkiemu odkształceniu i utracił swoje niektóre właściwości? Na pewno nie powinniśmy dalej użytkować go w takiej formie, ponieważ wpłynie to negatywnie nie tylko na kondycję kręgosłupa, ale i na cały organizm. Co zatem zrobić, jeśli nie chcemy inwestować w nowy model? Przede wszystkim należy ocenić rodzaj odkształcenia - w przypadku, gdy materac jedynie stracił swoją twardość, a jego powierzchnia pozostała równa, warto zastosować matę kokosową, która pomoże usztywnić podłoże (bez utraty sprężystości), zapewniając tym samym stabilne podparcie dla osób śpiących. Warto wspomnieć, że jest ona bardzo trwała i odporna na eksploatację, dlatego też zachowa swoje właściwości przez wiele lat. Jednak w sytuacji, gdy powstały nieco większe deformacje, warto w takiej sytuacji wykorzystać materac nawierzchniowy, który zdecydowanie wyrówna powierzchnię i zapewni użytkownikowi zdrowy oraz efektywny sen. Ten rodzaj podłoża jest stosowany również do zwiększenia lub zmniejszenia twardości materaca.

Stelaż również ma znaczenie!

Stelaż pod materac nie tylko ułatwia jego stabilne podparcie, ale również wpływa na odpowiednią wentylację wewnątrz wkładu, co skutecznie zapobiega gromadzeniu się wilgoci oraz namnażaniu się roztoczy czy bakterii. Dodatkowo ma kluczowy wpływ na zachowanie długiej żywotności, a także elastyczności materaca, wpływając bezpośrednio na komfort odczuwany w trakcie snu. Co więcej, jego zastosowanie jest szczególnie polecane w przypadku osób borykających się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Wybierając odpowiedni stelaż do łóżka należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wypełnienie materaca, ponieważ inny model powinien być stosowany w przypadku podłoży piankowych, a inny dla sprężynowych. Istotny jest także stan zdrowia użytkownika, ponieważ dla osób schorowanych czy też spędzających dużo czasu w łóżku warto zakupić stelaż z regulacją. Warto pamiętać, że materac nie może leżeć bezpośrednio na podłodze.

Spanie na odkształconym materacu - skutki

Długotrwałe użytkowanie odkształconego materaca może mieć poważne skutki zdrowotne. Nie tylko wpłynie na złe podparcie sylwetki użytkownika, co w konsekwencji prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Oczywiście możemy tutaj zaliczyć też ogólne złe samopoczucie, drętwienie kończyn wywołane utrudnionym przepływem krwi czy też spadek koncentracji. Zużyty materac może mieć również bezpośredni wpływ na powstanie lub nasilenie się reakcji alergicznych, ponieważ stare podłoże bez odpowiedniej wentylacji przez długi czas jest siedliskiem kurzu, roztoczy i bakterii.

Jaki materac do spania wybrać?

W sytuacji, gdy dotychczas użytkowany materac utracił już całkiem swoje właściwości i zastosowanie maty kokosowej czy modelu nawierzchniowego nadal nie zapewnia komfortowego wypoczynku, warto rozważyć zakup nowego produktu. Jak zatem wybrać odpowiedni? Przede wszystkim należy kierować się jakością oraz dostosowaniem indywidualnych właściwości do potrzeb użytkownika. W związku z tym na szczególną uwagę zasługują materace hybrydowe, będące doskonałym połączeniem cech modeli piankowych i sprężynowych. Między innymiSleepMed Hybrid Supreme to idealna propozycja dla nawet bardzo wymagających użytkowników. Model ten zapewnia optymalne dopasowanie do każdej części ciała, pozwalając na efektywną regenerację mięśni i stawów. Wyróżnia się także doskonałą elastycznością punktową, co oznacza, że powierzchnia ugina się wyłącznie w miejscu nacisku. Wart uwagi jest również SleepMed Hybrid Comfort Plus, który w zestawie posiada również odpinany top - można używać go jednocześnie z materacem i stosować go do dopasowania twardości do swoich potrzeb lub też jest opcja użytkowania go oddzielnie. Wyróżnia się on przede wszystkim doskonałym podparciem całego ciała przy jednoczesnej swobodzie ruchów.

Spanie na odkształconym materacu może mieć wiele poważnych skutków, wpływających bezpośrednio na zdrowie użytkownika. Właśnie dlatego warto już od dnia zakupu odpowiednio pielęgnować wybrany model, by uniknąć niepotrzebnych deformacji czy utraty docelowych właściwości.

Podobne artykuły

Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Co wyróżnia materace SleepMed?
Co wyróżnia materace SleepMed?
Jak ułatwić sobie poranną pobudkę?
Jak ułatwić sobie poranną pobudkę?
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Wybierz materac dla osoby z bólami kręgosłupa
Wybierz materac dla osoby z bólami kręgosłupa
Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Sypialnia zrównoważona ekologicznie: materace i akcesoria przyjazne środowisku
Sypialnia zrównoważona ekologicznie: materace i akcesoria przyjazne środowisku
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?