Dlaczego SleepMed?

Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?

Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?

Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?Nie da się zaprzeczyć, że we własnym domu, a tym bardziej sypialni liczy się wygoda. Statystycznie stwierdzono, że każdy z nas przesypia mniej więcej ⅓ swojego życia, dlatego warto zadbać o komfort oraz jakość snu. Jak się okazuje, tylko jeden mebel może na to wpłynąć i jest to łóżko wraz z materacem do spania. Co przyczynia się do tego, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich wybór?

Dlaczego warto się zdrowo wyspać?

Nie ulega chyba wątpliwości, że sen dla każdego z nas ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Tak naprawdę to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, który powtarza się wraz z upływem doby. W tym czasie zniesiona jest świadomości, a ciało pozostaje w bezruch. Nasz wypoczynek może różnić się jakością oraz efektywnością, o czym chyba każdy z nas wie, gdyż nawet jedna nieprzespana noc daje o sobie znać następnego dnia w postaci bólów głowy, mięśnie czy ogólnego zmęczenia. Z uwagi na to wyróżnić możemy zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii. Wpływa on w dużej mierze na nasze zdrowie oraz ogólne funkcjonowanie, gdyż przekłada się w pozytywny sposób na:

Sen ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i właśnie dlatego nie powinniśmy z niego rezygnować na rzecz przedłużenia doby czy wypełnienia obowiązków. Jednak, aby móc się odpowiednio wysypiać, to warto zadbać o odpowiednie warunki. Jak się okazuje, na wysokiej jakości wypoczynek wpływają zdrowe zwyczaje przed snem, do których między innymi zaliczyć można lekkostrawną kolację czy unikanie substancji pobudzających w godzinach wieczornych (kofeina, nikotyna, alkohol). Jednak najważniejszym aspektem jest wysokiej jakości materac oraz łóżko. Dlaczego?

Materac a zdrowy sen

Człowiek w zależności od wieku oraz indywidualnych czynników potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Osoba dorosła nie powinna spać mniej niż 8 godzin na dobę. Dlaczego? Może przełożyć się to w negatywny sposób na nasze zdrowie, o czym wcześniej już wspomniano. Skupmy się zatem na zapewnieniu sobie odpowiednich warunków. Materac do spania jest produktem, który każdy z nas może zakupić do swojej sypialni. Jest on przeznaczony tylko i wyłącznie jako podłoże do spania, z uwagi na co posiada wiele cech wpływających na jakość oraz efektywność wypoczynku. Możliwe to jest przed wszystkim z uwagi na zapewniany komfort. Materace można podzielić na kilka grup, z czego każda z nich zapewnia nam inny rodzaj podłoża, dlatego na współczesnym rynku znajdziemy:

Każdy materac może być inny, dzięki czemu jesteśmy w stanie odpowiednio dopasować je do siebie, a tym samym zapewnić sobie zdrowy wypoczynek. Zakup materaca jest wskazany, gdyż w prawidłowy sposób wspiera nasz kręgosłup oraz całe ciało. Modele posiadające status wyrobu medycznego, jak SleepMed Premium Plus wyróżniają się dodatkowo właściwościami prozdrowotnymi, a ich budowa pozwala na idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów użytkownika, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie ryzyka pogłębiania się schorzeń kręgosłupa. Inną kwestią jest antyalergiczność produtków do spania, pozwalających w czasie snu odetchnąć alergikom czy osobom zmagającym się z trudnościami z oddychaniem. Materac do spania gwarantuje każdemu z nas komfortowe warunki do wypoczywania, dlatego już dziś warto zainwestować w niego! Tylko jak go wybrać?

Jakie czynniki wpływają na wybór materaca?

Już wiemy, że warto się zdrowo wysypiać, a największy wpływ na to ma łóżko i materac. Jednak pozostaje tylko nierozwiązana kwestia ich odpowiedniego wybrania. Jeśli chodzi o podłożę, to w dużej mierze powinniśmy skupić się na:

Niezwykle istotny jest rozmiar łóżka, jakie wybieramy. Składa się on z trzech parametrów - szerokości, długości i wysokości. O ile długość wynosić w większości przypadków 200 cm, przez co nie sprawia nam trudności, tak nad resztą możemy się zastanowić. Natomiast jeśli chodzi o szerokość, to singlom zaleca się materac 80x200, a parom 140x200, jednak pamiętajmy, że im szerszy, tym większą powierzchnię mamy do dyspozycji i zwiększa się odczuwalny komfort. Co więcej, pod uwagę musimy również wziąć wymiary łóżka, ponieważ, np. materac 120x200 nie będzie pasował na szerokość 90 cm czy 140 cm.

Co lepsze - łóżko czy kanapa?

Na zdrowy sen wpływ ma wiele czynników, w tym podłoże do spania, jednak nadal wiele osób decyduje się na kanapę z uwagi na jej zastosowanie. Rozkładaną wersalkę znaleźć możemy zarówno w salonie, jak i sypialni, gdyż posiada szeroką gamę kolorów oraz wzorów obicia, a także pozwala nam zaoszczędzić miejsce właśnie dzięki składanej powierzchni. Jednak czy zawsze sprawdzić się to w sypialni? Okazuje się, że kanapa nie jest odpowiednia - i słusznie, ma więcej wad niż zalet. Pierwszą i najistotniejszą kwestią jest jej zastosowanie. Mebel ten przeznaczony jest do siedzenia w ciągu dnia, a nie do spania, przez co posiada inną twardość. Nie wspiera wówczas naszej sylwetki oraz kręgosłupa, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo budzenia się z obolałym ciałem, a na dłuższą metę wiąże się z ryzykiem rozwinięcia wad postawy lub schorzeń. Kolejną wadą jest tapicerka. W ciągu dnia ma ona kontakt z powietrzem, a tym samym kurzem, który gromadzi się wewnątrz i na powierzchni, a także zwierzętami domowymi oraz nie zawsze czystymi ubraniami człowieka. Przekłada się to na stworzenie niehigienicznych warunków, które są w stanie nasilić objawy alergii czy trudności z oddychaniem. Warto również wspomnieć o trwałości, gdyż ciągłe składanie i rozkładanie znacząco zmniejsza żywotności kanapy, a nieodpowiednie dopasowanie do wagi - trwałość. Przekłada się to na pojawienie się odkształceń, które zmniejszają odczuwalny komfort oraz jakość snu. Kanapa nie jest dobrym rozwiązaniem nawet do małej sypialni. Zatem jak zadbać o higieniczny sen, który dodatkowo w pozytywny sposób wpłynie na nasze zdrowie? Zainwestować w łóżko i materac. Samo łóżko jest meblem specjalnie stworzonym do zapewnienia odpowiednich warunków do spania. Na rynku znaleźć możemy liczne rodzaje oraz modele wyróżniające się różnymi cechami, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować je odpowiednio do siebie. Co więcej, wyposażenie łóżka w dobry materac zapewnia nam higieniczne warunki i prawidłowe wsparcie dla pleców! Kanapa jest dobrym wyborem, jeśli tylko ma pełnić swoją funkcję, czyli być przeznaczona do siedzenia w ciągu dnia. Jeśli natomiast chcemy się wyspać w nocy, to warto postawić na materac i łóżko.

Na jakie łóżko warto się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się, co oznacza określenie dobry materac, jednak mało osób wie, że sam jego zakup nie wystarczy. Należy również posiadać w swojej sypialni wysokiej jakości łóżko, na którym będzie umieszczone podłoże do spania. Jak zatem go wybrać i dopasować do swoich potrzeb? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na odpowiednim rozmiarze, na który składa się:

Wiemy już, jakie wymiary łóżka są nam potrzebne, jednak to nie wszystko. Przy wyborze warto uwzględnić wezgłowie, które nie jest elementem niezbędnym, jednak może znacząco wpłynąć na komfort. W jaki sposób? Przede wszystkim umożliwia prawidłowe wsparcie pleców, np. w czasie czytania książki czy oglądania telewizji. Łóżko może mieć również funkcję przechowywania, która sprawdzi się w przypadku mniejszych sypialni. Idealnie nadaje się do schowania pościeli, ale także innych rzeczy. Wybierając łóżko warto pamiętać o jednym z ważniejszych elementów, czyli stelażu, gdyż to właśnie on będzie podtrzymywał materac. Najlepiej zdecydować się na drewniane, sprężyste, gęsto rozmieszczone listewki, które w odpowiednie sposób będą w stanie reagować na zmianę pozycji. Stelaże mogą być również regulowane, to znaczy z możliwością podnoszenia zagłówka czy podnóżka, jednak decydując się na takie rozwiązanie warto sprawdzić, czy materac jest dostosowany do tego rozwiązania. Ostatnią kwestią jest wygląd. Łóżko może być drewniane, metalowe lub tapicerowane, jednak kwestia ta jest przede wszystkim uzależniona od aranżacji sypialni oraz tego, co lubimy. Mamy zatem łóżko i materac, jednak czy coś jeszcze może podnieść efektywność naszego wypoczynku?

Poduszka - czy wpływa na jakość snu?

Większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie łóżka bez poduszki, z uwagi na co stanowi ona niezwykle ważny element wyposażenia. Jej rola jest dwojaka - z jednej strony pełni funkcję dekoracyjną, a z drugiej użytkową. Ta druga jest dla nas znacznie bardziej przydatna oraz może przełożyć się na jakość naszego snu, ponieważ zapewnia właściwe wsparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, a także głowy. Przekłada się to na rozluźnienie chociażby mięśni karku, ich prawidłowej regeneracji i odpoczynku. Jednak ich wybór może przysporzyć nam liczne problemy, gdyż na rynku znaleźć można liczne modele różniące się między sobą cechami. Z uwagi na to w pierwszej kolejności wybieramy rodzaj wsadu. Dzieli się ono na dwa główne rodzaje - naturalne oraz syntetyczne. Poduszki z wkładem naturalnym są zbudowane z pierza lub puchu i są w stanie zapewnić nam wyjątkowy komfort, miękkość oraz potrafią dopasować się do pozycji w jakiej śpimy, jednak często nie mogą być stosowane przez alergików. Wiąże się to z naturalnie występującymi alergenami oraz, oczywiście w przypadku nieregularnego prania, rozwijania się wewnątrz bakterii i roztoczy. Innym rodzajem są poduszki syntetyczne, z których uzyskać można bardziej miękkie lub twarde wypełnienie. Z uwagi na to mogą być one dopasowane do pozycji, w jakiej użytkownik najczęściej śpi, gdyż, np. poduszka SleepMed Supreme Pillow jest przeznaczona głównie dla osób śpiących na plecach. Po wybraniu rodzaju wnętrza warto przejść do rozmiaru poduszki. Standardowo może on wynosić 50x60 cm lub 70x80 cm, co jest zależne od naszych preferencji. Jeśli chodzi o wysokość, to jest tutaj trochę trudniej. Dlaczego? Wszystko z uwagi na fakt, że powinna być idealnie dopasowana, by móc prawidłowo wspierać głowę oraz nie nadwyrężać kręgosłupa w odcinku szyjnym. Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest poszewka, czyli materiał oddzielający wnętrze od naszej skóry. Powinien być on miękki w dotyku i przyjemny dla skóry.

Warto już dziś zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowany materac, łóżko oraz poduszkę do spania. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić jakość wypoczynku, a nawet zwiększyć jego długość czy efektywność.

Podobne artykuły

Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Idealne warunki do efektywnego snu
Idealne warunki do efektywnego snu
Materac idealny, czyli jaki?
Materac idealny, czyli jaki?
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania
Prawidłowa pielęgnacja materaca do spania
Prawidłowa wentylacja materaca
Prawidłowa wentylacja materaca
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?
Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach
Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach
Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?
Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?