Dlaczego SleepMed?

Jakie są rodzaje materacy?

Jakie są rodzaje materacy?

Jakie są rodzaje materacy?Najogólniejszy i najprostszy podział to ten, który wyszczególnia 3 rodzaje materacy: sprężynowe, piankowe i hybrydowe (czyli te powstałe na bazie połączenia najlepszych właściwości pianki i sprężyn). Dzisiejszy rynek jest jednak o wiele bardziej zróżnicowany, więc i podziałów ze względu na różne właściwości jest wiele.

Spośród całej gamy tego typu produktów wyróżniamy na przykład materace jednostronne – takie, w których tylko jedna strona jest przeznaczona do użytku (ta „górna”). Materace dwustronne to z kolei te, które możemy przekładać – zazwyczaj każda ze stron ma inne właściwości, inny poziom twardości itd. Początkowo dwustronne modele były tworzone przez wzgląd na ogólne zalecenie, by przekładać materace raz na kwartał czy pół roku na drugą stronę, a przez to zwiększyć ich trwałość. Starsze komponenty, w szczególności pianki, przez intensywne użytkowanie często odkształcały się w miejscu, gdzie zazwyczaj leżymy. Dziś dzięki użyciu nowoczesnych surowców ten problem już nie istnieje, a materace dwustronne służą zróżnicowaniu komfortu snu na każdej ze stron. Takie modele są także o wiele bardziej uniwersalne – nasze ciało i potrzeby zmieniają się. Czasami wystarczy przewrócić materac na drugą stronę, a nie kupować nowy model 😉

Zmiana warstw - różne twardości materacaDziś innowacją są materace, które zawierają w sobie aż 4 twardości. Przykładem są np. modele proponowane w kolekcji SleepMed, których wierzchnia warstwa nie jest sklejona z pozostałymi, dzięki czemu możemy przełożyć ją samemu na drugą stronę wkładu i w ten sposób skomponować aż 4 różne modele o zróżnicowanych właściwościach. Jeżeli żadna z konfiguracji nie jest dla nas wystarczająco twarda, rozwiązaniem może być dokupienie maty kokosowej, którą można w prosty sposób „zamontować” w materacu, co znacznie zwiększy jego poziom twardości i sztywności. Z tych wszystkich względów materace dwustronne lub te modułowe, gdzie de facto sami układamy ich komponenty w całość, zalecamy właśnie parom, które znacznie różnią się między sobą wagą i wzrostem. Wystarczy w takim wypadku zdecydować się na kupno dwóch osobnych materacy, a potem połączyć je ze sobą „ubierając” w jeden pokrowiec. Unikamy tym sposobem niekomfortowego łączenia dwóch modeli czy różnicy w ich wysokościach. Każdy może „stworzyć” idealny materac dostosowany do swoich potrzeb.

Materace dzielą się także przez wzgląd na stopnie twardości. Oczywiście istnieje pewien obiektywny podział na modele miękkie, średniomiękkie, twarde i średniotwarde czy bardzo twarde. Musimy jednak pamiętać, że twardość to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań – materac, który dla jednego jest twardy, dla drugiego może być miękki. Poszczególne marki oferują różne stopnie twardości, np. marka SleepMed proponuje ich aż 4.

Kolejny popularny podział materacy to ten dokonywany przez wzgląd na ich strefowość. Na rynku znajdziemy materace bezstrefowe oraz te podzielone na 3, 5 czy też – w najbardziej zaawansowanej wersji – na 7 poziomych stref. Każda z nich odpowiada potrzebom innej partii ciała i kręgosłupa oraz w odpowiedni sposób wspiera np. barki, ramiona czy odcinek lędźwiowy. To znakomite rozwiązanie niemal dla wszystkich. Wyjątek stanowią m.in. materace dla niemowląt.

Wśród wielu różnych podziałów znajdziemy także grupę materacy przeznaczoną dla alergików. Jak zweryfikować zapewnienie producenta o hipoalergiczności? Przede wszystkim sprawdzać obiektywne dane, tj. certyfikaty. Jednym z ważniejszych i bardziej rozpoznawalnych jest certyfikat Oeko-Tex, który zapewnia o bezpieczeństwie surowców pod względem naszego zdrowia oraz środowiska.

Zobacz inne porady