Dlaczego SleepMed?

Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?Obecnie łóżko jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu, dlatego mało kto zastanawia się nad jego historią czy sposobem, w jaki się zmieniało. Okazuje się, że na przestrzeni dziejów łóżka przeszły istną ewolucję, by mogły stać się prawdziwym królestwem komfortu i relaksu.

Łóżko do spania – jaka jest historia powstania tego mebla?

Choć można uznać, że łóżko samo w sobie powstało bardzo dawno temu, jego forma początkowo w niczym nie przypominała współcześnie znanych nam mebli. Pierwsze łóżka zaczęli tworzyć jaskiniowcy, którzy kopali dziury w ziemi i wykładali je liśćmi i trawą, a do okrycia się używali skór zwierzęcych. Podobnie postępowali rolnicy żyjący około 8000 lat p.n.e. Mimo że budowali oni już proste szałasy i zakładali stałe osady, spali na ziemi lub sianie, przykrywając się skórami zwierząt.

Pierwsze podwyższone łóżka pochodzą prawdopodobnie z czasów starożytnych Egipcjan. Sypiali oni na wykonanych z drewna platformach, położonych kilka centymetrów nad podłogą, co zapewniało ochronę przed przeciągiem, brudem oraz szkodnikami, gryzoniami i insektami. Co ważne, wysokość łóżka była zależna od statusu społecznego – im ważniejszą funkcję ktoś pełnił, tym wyżej spał.

W średniowieczu podwyższone łóżka stawały się coraz powszechniejsze. W tamtych czasach miały one formę drewnianych konstrukcji, które obwiązywano pasami lub linami. Z biegiem lat szlachetnie urodzonym zaczęto stawiać łoża z baldachimem. Dzisiaj będące synonimem ekstrawagancji, wówczas były przede wszystkim praktyczne. Na kolumnach znajdujących się w rogach łóżka zawieszano zasłony, które zapewniały nie tylko ciepło, ale i prywatność – służba często sypiała bowiem w tym samym pomieszczeniu.

W epoce wczesnego renesansu łóżko stało się symbolem statusu społecznego. W domach arystokratów zaczęły pojawiać się bogato dekorowane, rzeźbione łóżka, ozdabiane klejnotami czy malowidłami, co pozwalało na podkreślenie pozycji w społeczeństwie. W arystokratycznym łożu nigdy nie brakowało też grubych, eleganckich pierzyn oraz lnianej pościeli.

W XVIII wieku pojawiły się pierwsze łóżka z żelazną ramą, wyposażone w wypełniony bawełną materac. Pod koniec tego samego stulecia, w okresie rewolucji przemysłowej, wprowadzono nowe metody produkcji żelaza. Dzięki temu w ramach łóżek zaczęto montować sprężyny, które zapewniały lepsze oparcie dla materaca. Materace z umieszczonymi wewnątrz sprężynami, zwiększające podparcie dla ciała, powstały w latach 20. XX wieku, ale znacząco upowszechniły się dopiero po II wojnie światowej.

W latach 50. wyprodukowano pierwsze materace z pianki syntetycznej, która z czasem zaczęła być zastępowana pianką poliuretanową. Obecnie producenci materacy nie ustają w wysiłkach, wciąż odkrywając, testując i proponując konsumentom nowe rozwiązania – gwarantujące jeszcze wyższą jakość snu oraz wygodę, spełniające ich wyjątkowe potrzeby, a zarazem przyjazne dla środowiska, zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Łóżko kontynentalne – najwyższy komfort snu

Łóżka kontynentalne cieszą się stale rosnącą popularnością już od kilku lat. Od tradycyjnych modeli odróżniają się przede wszystkim wysokością – są duże i masywne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako łóżka małżeńskie do sypialni. Łóżko kontynentalne składa się ze: skrzyni, materaca bonellowego lub kieszeniowego oraz materaca nawierzchniowego (topera). Konstrukcję łóżka kontynentalnego uzupełnia miękkie wezgłowie, które pozwala oprzeć się i oddać wieczornej lekturze czy rozmowie bez konieczności opierania się o chłodną ścianę.

Za sprawą licznych zalet, łóżka kontynentalne mają oddane grono zwolenników. Zapewniają bardzo wysoki komfort snu, są wygodne dla osób starszych (łatwiej na nie wejść i z nich wstać), a jako że cała konstrukcja jest tapicerowana – są przy tym niezwykle estetyczne. Łóżko kontynentalne to także praktyczne rozwiązanie – w skrzyni łóżka można przechowywać nieużywaną pościel, koce, prześcieradła czy inne niewykorzystywane na co dzień przedmioty.

Czy łóżko kontynentalne ma zatem jakiekolwiek wady? Istotną cechą tego modelu jest to, że w większości przypadków ma on zintegrowany materac, co dla niektórych może okazać się kłopotliwe. Oznacza to bowiem, że na etapie zakupu łóżka nie ma możliwości dopasowania materaca do indywidualnych potrzeb – taką opcję oferują jedynie wybrane sklepy czy producenci.

Łóżko tapicerowane – design dobrany do swojego stylu

Na pierwszy rzut oka łóżka tapicerowane mogą przypominać modele kontynentalne. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że oba warianty są tapicerowane – jak więc najprościej można je rozróżnić? Łóżko tapicerowane z reguły jest niższe od kontynentalnego – niekiedy różnica w wysokości wynosi nawet 20-30 centymetrów. I choć dla wielu osób nie ma to dużego znaczenia, może to stanowić utrudnienie dla osób starszych zwłaszcza podczas wstawania.

Gdy bliżej przyjrzymy się konstrukcji samego łóżka, łatwo też dostrzeżemy, że w modelach tapicerowanych materac nie jest zintegrowany – dobiera się go osobno podczas zakupu. To niewątpliwa zaleta nie tylko dla osób, które mają specjalne potrzeby i oczekiwania względem materaca. Należy pamiętać, że to właśnie od materaca w znacznym stopniu zależy nasz komfort snu i efektywność nocnej regeneracji.

Cechą wspólną łóżek tapicerowanych i kontynentalnych jest natomiast dodatkowa przestrzeń do przechowywania, najczęściej w szufladach lub skrzyni. Nie sposób także nie wspomnieć o walorach estetycznych tego rozwiązania – łóżka tapicerowane są niezwykle stylowe, a za sprawą dużej różnorodności kolorów i odcieni tkanin łatwo można znaleźć wariant wpisujący się w aranżację pomieszczenia.

Łóżko drewniane – prostota i natura

Łóżko drewniane to ponadczasowy wybór do każdej sypialni – nie tylko małżeńskiej, ale również dziecięcej czy młodzieżowej. Występuje w wielu wariantach, zarówno podwójnych, jak i pojedynczych, dlatego bez trudu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Ponadto łóżka drewniane mogą być utrzymane w różnej stylistyce – naturalnym odcieniu drewna lub barwione – dzięki czemu bez problemu dobierzemy model pasujący do aranżacji wnętrza. Łóżka drewniane różnią się także samą konstrukcją. Do wyboru mamy tradycyjne warianty na nóżkach lub bardziej masywne, ze skrzynią czy szufladami, oferujące miejsce do przechowywania domowych akcesoriów.

Łóżka drewniane słyną z wytrzymałości, dlatego możemy mieć pewność, że będą nam służyć przez długie lata. Ze względu na zastosowany do ich produkcji surowiec doskonale sprawdzają się w aranżacjach, w których królują prostota i natura – skandynawskich, industrialnych czy rustykalnych. Co więcej, drewno wspaniale koi zmysły i korzystnie oddziałuje na samopoczucie, co sprzyja efektywnej regeneracji sił. Jakość wypoczynku może dodatkowo podnieść odpowiednio dobrany materac, zapewniający optymalne podparcie dla całego ciała i dostosowujący się do jego kształtu.

Łóżko metalowe – minimalizm unikatowego stylu

W pierwszym odruchu łóżko metalowe może wydawać się aż nazbyt surowe i zimne w odbiorze. Nic bardziej mylnego! Współczesne łóżka metalowe to stylowe i oryginalne elementy wyposażenia, które jednocześnie stają się nieodzowną ozdobą każdego wnętrza. To świetna propozycja dla każdego, kto ceni nietuzinkowe i niecodzienne rozwiązania, a zarazem poszukuje mebla cechującego się trwałością i solidnością.

Łóżka metalowe idealnie dopełnią zwłaszcza aranżacje w stylu angielskim, prowansalskim czy industrialnym. W zależności od klimatu, w jakim ma być utrzymana przestrzeń, można zdecydować się na łóżko metalowe z prostą ramą lub formowaną w rozmaite, finezyjne kształty. Ciekawą opcją są na przykład ornamentowe wzory, które wciąż zachwycają minimalistycznym charakterem. Do łóżka metalowego można z powodzeniem dobrać materac, odpowiadający stopniem twardości czy wykorzystaną technologią, zapewniający najwyższy komfort snu.

Łóżko sypialniane – gdzie najlepiej zamówić?

Wybór łóżka do sypialni powinien być starannie przemyślany – stąd miejsce jego zakupu również nie powinno być przypadkowe. Łóżko sypialniane warto zamówić u producenta, co daje możliwość poznania pełnej oferty oraz dobrania najlepszej dla siebie opcji. Co więcej, niektórzy producenci, tacy jak Hilding, udostępniają swoim klientom specjalne konfiguratory, z pomocą których mogą oni zaprojektować wymarzone łóżko i zobaczyć zamówiony produkt jeszcze zanim dotrze do ich domu. Wybierając ofertę producenta zarówno łóżek, jak i materacy, mamy też pewność, że każdy komponent zostanie starannie dobrany – w trosce o naszą wygodę i najwyższy komfort snu.

Inną opcją jest zamówienie łóżka u tapicera czy stolarza. Spod ręki rzemieślników często wychodzą prawdziwe meblarskie dzieła sztuki. Taka usługa nierzadko jest jednak droższa, a czas oczekiwania na jej realizację dłuższy. Dodatkowo musimy pamiętać o doborze i zakupie odpowiedniego, pasującego do łóżka materaca. Oba elementy wyposażenia możemy także zamówić w jednym sklepie – czy to stacjonarnym, czy internetowym. W takim przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ofertę firmy oraz współpracujących z nią producentów.

Stelaże, materace i inne akcesoria potrzebne do łóżek małżeńskich i nie tylko

Choć dobrze dobrane łóżko ma wpływ na jakość snu, nie jest jedynym czynnikiem, od którego ona zależy. Niezwykle istotnym elementem jest także stelaż do materaca, który wzmacnia funkcjonalność materaca i przedłuża jego żywotność, wspiera właściwie podparcie dla kręgosłupa oraz zapewnia prawidłową wentylację materaca i jego stabilizację w ramie łóżka. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje stelaży do łóżek:

W większości przypadków zupełnie wystarczającą opcją będzie klasyczny stelaż bez regulacji – ważne, by zapewniał stabilną powierzchnię dla materaca, cechował się trwałością i odpornością oraz amortyzował nacisk wywierany przez osobę śpiącą. Jednak coraz większe zainteresowanie wzbudzają też stelaże regulowane ręcznie lub elektrycznie, które pozwalają na ustawienie położenia zagłówka czy podnóżka. To nie tylko ciekawe udogodnienie – to przede wszystkim ogromne ułatwienie dla osób starszych czy chorych, które w łóżku spędzają większość czasu.

Kolejnym elementem, bez którego nie sposób mówić o komfortowym, regenerującym śnie, jest materac. Na rynku dostępne są materace wielu producentów: Hilding, SleepMed, New Design, Stolwit, Fit.4.Sleep, Janpol, Materasso, ATM czy Sembella. Jak zatem wybrać ten najlepiej odpowiadający naszym potrzebom? Na samym początku dobrze jest określić, czego tak właściwie szukamy – czy zależy nam po prostu na wygodzie i dostosowaniu do naszych preferencji, a może borykamy się z konkretnymi dolegliwościami, które przy pomocy materaca chcemy zminimalizować. W dobrym sklepie z pewnością będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie w dopasowaniu idealnego materaca.

Łóżko stanowi obecnie jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Mimo to nie każdy wie, że ma ono bardzo długą historię, przechodząc drogę od wyściełanej liśćmi i trawą dziury w ziemi do stylowych mebli, stanowiących ozdobę sypialni. Warto jednak podkreślić, że wygoda podczas snu jest w rzeczywistości zależna od większej liczby czynników, a zwłaszcza stelaża i materaca, dla których starannie dobrane łóżko może stanowić piękną oprawę.

_________________________________

Przeczytaj: Czy sen można nadrobić? Prawda o zaległym śnie i jego skutkach
Sprawdź też: Sypialnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?
Dowiedz się więcej: Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu

Podobne artykuły

Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Materac z kokosem - dla kogo?
Materac z kokosem - dla kogo?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Luksus w każdym detalu - najlepsze materace 180x200 dla sypialni
Luksus w każdym detalu - najlepsze materace 180x200 dla sypialni
Jak wybrać materac dla nastolatka?
Jak wybrać materac dla nastolatka?
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Materac hybrydowy, czyli jaki?
Co przeszkadza nam zdrowo spać?
Co przeszkadza nam zdrowo spać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?