Dlaczego SleepMed?

Rutyna snu - jak wprowadzić i jakie ma znaczenie?

Rutyna snu - jak wprowadzić i jakie ma znaczenie?

Rutyna snu - jak wprowadzić i jakie ma znaczenie?Dobra rutyna snu to jeden z najważniejszych filarów skutecznego wypoczynku. Ci, którzy zdążyli już ją wdrożyć, z pewnością nie wyobrażają sobie bez niej wieczora. Jeśli jednak wciąż nie do końca wiesz, na czym polega nocna rutyna, a także jakie posiada znaczenie, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym jest rutyna snu?

Rutyna kojarzy nam się z czymś powtarzalnym, stałym. Czasem możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że popadanie w rutynę w odniesieniu do życia codziennego może nie być korzystne. Wówczas narażamy się na nudę i monotonię. Należy jednak pamiętać o tym, że rutyna ma też swoje korzyści. Dzięki niej czujemy się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ponieważ wiemy, czego się spodziewać. Co więcej, jeśli będziemy mieć ustalony konkretny plan działań, według których będziemy podążać, będzie nam łatwiej je wykonać, a czas będzie płynąć szybciej. Rutyna ma również pozytywne znaczenie w przypadku snu. Tutaj jej moc wzbudzania poczucia bezpieczeństwa i spokoju jest jak najbardziej wskazana. Wprowadzając do życia czynności, które regularnie powtarzamy, zyskujemy poczucie kontroli. Nie musimy się stresować ani martwić tym, co musimy zrobić. Właśnie dlatego odpowiednia rutyna snu odgrywa tak istotne znaczenie. Pozwala na zapewnienie sobie komfortowego wypoczynku każdej nocy. Warto mieć na uwadze, że nocną rutyną określamy wszelkie aktywności, które wykonujemy przed zaśnięciem. Mają one na celu nas wyciszyć i przygotować do snu. Własną rutynę snu posiadamy już od pierwszych dni, tyle że z czasem się ona zmienia. Szczególnie przestrzegają jej rodzice małych dzieci, ponieważ codzienny, wyciszający rytuał to coś, co pomaga skutecznie uśpić nawet niemowlaka. Należy jednak mieć na uwadze, że i w życiu dorosłego jest to bardzo ważny element, który zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Jakie korzyści daje nocna rutyna?

Może się nam wydawać, że kiedy już dorośniemy, rutyna snu traci na swojej ważności. Nic bardziej mylnego! W przypadku osoby dorosłej jest równie istotna co u malucha. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że dotychczas niezbyt jej przestrzegaliśmy, powinniśmy jak najszybciej to zmienić. Z pewnością zachęcą nas do tego korzyści, jakie niesie ze sobą kultywowanie nocnej rutyny. Po pierwsze, stwarza ona idealną przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Proste, wyciszające czynności sprawdzą się idealnie do tego, aby nas uspokoić i odprężyć. Dzięki temu, kiedy będziemy już kłaść się spać, będziemy czuli wspaniały spokój. Nie ma wątpliwości, że w ten sposób o wiele łatwiej zaśniemy. Z tego względu dbanie o rutynę snu jest istotne zwłaszcza u tych osób, które zmagają się z zaburzeniami snu. Kiedy zaczną wdrażać zdrowe nawyki, zauważą ogromną, pozytywną zmianę. W momencie, w którym kładziemy się spokojni i wyciszeni, zyskuje na tym nasz sen. Jest zdecydowanie głębszy i bardziej komfortowy. Dzięki temu możemy swobodnie wypocząć. Nasz organizm się zregeneruje, a my rano obudzimy się pełni energii. Nocna rutyna to również wspaniały sposób na to, aby się odstresować. Po całym dniu załatwiania różnych spraw i obowiązków, bez wątpienia nie możemy doczekać się chwili, w której będziemy mogli skupić się tylko na sobie i odpocząć. Zatroszczenie się o taki czas dla siebie znacznie poprawi nasze samopoczucie i spowoduje, że łatwiej będzie nam poradzić sobie z różnymi emocjami. Warto uwzględnić to w swoim harmonogramie, niezależnie od tego, jak napięty by był.

Jak zadbać o rutynę snu?

Zdrową, korzystną rutynę snu może mieć każdy, jeśli tylko jest gotowy poświęcić trochę czasu na jej wdrożenie. W momencie, w którym nie jesteśmy do końca przekonani, że sobie z tym poradzimy, dobrze pamiętać o tym, że rutyna to nic innego jak zbiór różnych nawyków. Na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy nawyk należy najpierw wypracować. Kiedy już to zrobimy, czynności będą przychodzić nam naturalnie, z łatwością. Warto więc się na tym skupić. Miejmy jednak na uwadze to, że jeśli nagle zmienimy nasze codzienne przyzwyczajenia o sto osiemdziesiąt stopni, może być nam ciężko się z tym oswoić. Z tego względu trzeba wpierw zacząć od małych kroków. Postawmy na drobne, niewymagające czynności, które jednak wciąż pomogą nam zmienić się na lepsze. Możemy na przykład ograniczyć czas, jaki spędzamy na telefonie przed zaśnięciem. Jeśli nie potrafimy całkiem z niego zrezygnować na przykład na godzinę przed pójściem spać, chociaż dopilnujmy, aby przeglądanie mediów społecznościowych nie było ostatnią rzeczą, jaką zrobimy tuż przed zamknięciem oczu. Ten czas możemy wypełnić lepiej – przykładowo lekturą interesującej książki. W ten sposób nasze oczy odpoczną, a my będziemy mogli zapomnieć o wszystkim i skoncentrować się wyłącznie na fabule utworu, zostawiając nieważne sprawy na boku. To wspaniała technika na cieszenie się chwilą i zredukowanie zmartwień. Dzięki temu będziemy mogli też dowiedzieć się wielu rzeczy i poszerzyć nasze horyzonty.

Upewnijmy się, że w naszej wieczornej rutynie jest czynność, która sprawia nam przyjemność. Ten cały proces w końcu ma nam służyć. Możemy wykorzystać do tego pielęgnację, która bez wątpienia sprawi, że poczujemy się miło. Niezależnie od tego, czy będzie to gorąca kąpiel, czy też nałożenie maseczki na twarz, zróbmy coś dla siebie. Dzięki temu poprawimy nasze samopoczucie. Z dobrym humorem zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć. Rutyna snu ma na celu nas wyciszyć i przygotować do snu, do czego wspaniale sprawdzi się łagodna praktyka jogi bądź relaksująca medytacja. To elementy, które zdecydowanie warto wdrożyć. Dzięki nim możemy odprężyć nie tylko ciało, ale i umysł. Będzie to możliwe zwłaszcza podczas medytacji – zyskamy wtedy szansę na to, aby pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Dopilnujmy tego, aby regularnie wykonywać wyznaczone sobie czynności. Nawet jeśli na początku możemy czuć zniechęcenie, nie dajmy się mu pokonać. Kiedy w końcu nasze ciało przyzwyczai się do nowej rutyny, poczujemy, ile korzyści nam ona zapewnia i wszystko będzie przychodzić nam z niezwykłą łatwością. Warto zadbać również o to, aby wykonywać relaksujące aktywności w odpowiednim do tego otoczeniu. Niech nasza sypialnia stanie się komfortowym, bezpiecznym miejscem, w którym z łatwością będziemy mogli się zrelaksować. Postawmy na ciepłe oświetlenie oraz miłe w dotyku, naturalne materiały, na których będziemy mogli się położyć. Ważne, aby cechowały się one wysoką jakością. To spowoduje, że każda czynność stanie się o wiele przyjemniejsza, a my będziemy czuli się zadowoleni. Nie ma wątpliwości, że to wpłynie również na to, że w ciągu dnia będziemy wyczekiwać wieczornego relaksu z niecierpliwością.

Nawet jeśli wdrożenie nowej rutyny może wymagać od nas pewnego wysiłku, warto się na to zdecydować. Posiadanie rutyny przyniesie nam wiele korzyści. Między innymi sprawi, że łatwiej będzie nam zasnąć, a nasz sen stanie się spokojny i głęboki. Już od dzisiaj spróbuj zadbać o zdrowe nawyki!

_________________________________

Przeczytaj: Czy sen można nadrobić? Prawda o zaległym śnie i jego skutkach
Sprawdź też: Schorzenia kręgosłupa - czy materac może przynieść ulgę w bólu?
Dowiedz się więcej: Kofeina, alkohol, papierosy - co jeszcze zakłóca nasz sen?

Podobne artykuły

Jak dbać o pokrowiec na materac?
Jak dbać o pokrowiec na materac?
Jaki materac dla wymagających będzie idealny?
Jaki materac dla wymagających będzie idealny?
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?
Materace hybrydowe – dla kogo będą odpowiednie?
Materace hybrydowe – dla kogo będą odpowiednie?
Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?
Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?
Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?
Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?
Naturalne pianki wewnątrz materaca - czym się wyróżniają?
Naturalne pianki wewnątrz materaca - czym się wyróżniają?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?