Dlaczego SleepMed?

Schorzenia kręgosłupa - czy materac może przynieść ulgę w bólu?

Schorzenia kręgosłupa - czy materac może przynieść ulgę w bólu?

Schorzenia kręgosłupa - czy materac może przynieść ulgę w bólu?Choroby kręgosłupa są jedną z najczęstszych i najpopularniejszych dolegliwości wśród Polaków. Bardzo często są bagatelizowane do takiego stopnia aż nie zaczną być naprawdę uciążliwie. Niestety osoby w coraz młodszym wieku zaczynają się skarżyć na bóle pleców - z czego to wynika oraz czy można temu zapobiec? Czy materac może przynieść ulgę? Zapraszamy do lektury!

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Z roku na rok coraz więcej osób skarży się na problemy związane z kręgosłupem, czego najczęstszą przyczyną jest między innymi siedzący tryb życia, nieprawidłowa pozycja w trakcie pracy przy komputerze, mała ilość aktywności fizycznej czy nadwaga. Bóle pleców mogą być spowodowane również wypoczywaniem na nierównej lub źle dobranej powierzchni, która uniemożliwia regenerację mięśni i stawów w czasie snu. Najczęstsze schorzenia kręgosłupa to:

Schorzenia kręgosłupa a materac

Do jednych z częstszych przyczyn schorzeń kręgosłupa możemy zaliczyć także spanie na źle dobranym materacu lub starej i nierównej kanapie. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że ciało nie jest w stanie wypoczywać w prawidłowej pozycji, ponieważ narażone jest na nadmierne zapadanie się w głąb lub też zbyt duży nacisk na poszczególne partie ciała. Wówczas kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób, co zdecydowanie ogranicza możliwość regeneracji i rozluźnienia mięśni. Oprócz uporczywego bólu pleców, mogą zacząć się pojawiać lub pogłębiać wady postawy, które również mają wpływ na schorzenia kręgosłupa. Nadmierny nacisk na sylwetkę może powodować również bóle głowy, napięcie mięśniowe czy drętwienie kończyn, które jest spowodowane ograniczonym przepływem krwi.

Zapewnij sobie ulgę w bólu

Zatem na jaki materac powinniśmy się zdecydować, by uniknąć powstawania nieprzyjemnych dolegliwości? W sytuacji, gdy śpimy na niewygodnej, nierównej kanapie i nie mamy możliwości wstawienia łóżka do swojej sypialni, warto jest dokupić materac nawierzchniowy, który wyrówna powierzchnię i pozwoli dopasować stopień twardości. Jeśli jednak szukamy tradycyjnego materaca to przed zakupem dobrze jest zrobić porządny research. Nie powinnyśmy kierować się wyłącznie ceną ani poleceniami od znajomych, ponieważ podłoże do spania, które jest komfortowe dla kogoś innego niekoniecznie musi spełnić nasze potrzeby. W związku z tym warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj zastosowanego wewnątrz wypełnienia, rozmiar czy stopień twardości. Ostatni parametr jest szczególnie ważny - dobiera się go na podstawie wagi użytkownika. Dla osób ważących od 60 do 80 kg dobrą opcją będą materace średnie, dla tych o wadze od 80 do 100 kg sprawdzą się modele twarde, natomiast dla ważących powyżej 100 kg idealnym wyborem będą powierzchnie bardzo twarde. Dobrym wyborem będą również materace z regulacją twardości.

Jaki materac dla osób z bólami kręgosłupa?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli materacy, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne grupy produktów. Możemy wyróżnić między innymi:

Poduszka także ma znaczenie

Dla osób borykających się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa bardzo duże znaczenie ma również poduszka. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić kręgosłupowi odpowiednią pozycję - jest to ważne nie tylko dla odcinka szyjnego. Najlepszym wyborem będzie zatem poduszka ortopedyczna, która dzięki specjalnemu wyprofilowaniu w ergonomiczny kształt dopasowuje się do kształtu głowy. Zazwyczaj w takich modelach wypełnienie stanowi pianka termoelastyczna, doskonale reagująca na ciepło ciała osoby śpiącej. Warto jednak pamiętać, że podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę, do jakiej pozycji dedykowany jest dany produkt oraz jaką posiada wysokość. W czasie doboru poduszki kluczowa jest także jej twardość oraz wysokość, która powinna być dopasowana nie tylko do budowy ciała użytkownika, ale również do materaca.

Schorzenia kręgosłupa to coraz częstsza przypadłość, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób możemy przynieść sobie ulgę w bólu. Podstawowym elementem jest przede wszystkim inwestycja w dobrej jakości materac, jednak nie należy zapominać także o zdrowym trybie życia i regularnej aktywności fizycznej.

_________________________________

Przeczytaj: Dobór poduszki do pozycji, w jakiej śpisz najczęściej
Sprawdź też: Zdrowa sypialnia - w jakim stylu ją urządzić oraz jaki materac będzie najlepszy?
Dowiedz się więcej: Poranny ból szyi i karku - jak się go skutecznie pozbyć?

Podobne artykuły

Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?
Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?
Prawidłowa wentylacja materaca
Prawidłowa wentylacja materaca
Materac idealny, czyli jaki?
Materac idealny, czyli jaki?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?
Jakie łóżko i materac do sypialni wybrać?
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak wybrać materac dla nastolatka?
Jak wybrać materac dla nastolatka?
Jaki materac do spania będzie najlepszy dla osób chorujących na kręgosłup?
Jaki materac do spania będzie najlepszy dla osób chorujących na kręgosłup?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Jaki materac do spania będzie najlepszy do Twojej sypialni?
Jaki materac do spania będzie najlepszy do Twojej sypialni?