Dlaczego SleepMed?

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?Nie ma jednego, uniwersalnego stopnia twardości materaca – za każdym razem powinien być on odpowiednio dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Najważniejszymi kryteriami, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru właściwego modelu, jest waga, wzrost i stan zdrowia osoby użytkującej. Jak zatem dokonać wyboru materaca, który zapewni nie tylko doskonały wypoczynek, ale także idealne podparcie dla ciała?

Dobry materac – czyli jaki?

Zanim zagłębisz się w to, jaka twardość materaca jest najlepsza, musisz w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co to tak naprawdę oznacza pojęcie “dobry materac” oraz “odpowiednio dobrane podłoże do spania”. Przede wszystkim taki produkt zapewnia prawidłowe wsparcie dla kręgosłupa, komfortowy sen oraz trwałość przez wiele lat. Wpływa na to wiele czynników, w tym:

Jedną z ważniejszych kwestii jest również wcześniej wspomniana twardość. A czym ona jest?

Czym jest twardość materaca i jak ją odpowiednio dobrać?

Najprościej mówiąc, twardość materaca odnosi się do jego zdolności do zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla ciała użytkownika. Stanowi subiektywne dla każdego człowieka odczucie, które dobiera się na podstawie indywidualnych preferencji, a także wagi użytkownika. A co to oznacza? Najogólniej mówiąc:

Właściwie dobrany materac pod kątem twardości – co to oznacza?

Sen zajmuje około ⅓ naszego życia, dlatego właśnie tak ważny jest dobór materaca, który dzięki temu, że będzie odpowiednio dopasowany, pomoże złagodzić, a także zapobiec wielu schorzeniom związanym z kręgosłupem lub układem krążenia. Taki model powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup, a także zapewnić możliwość przybrania przez niego naturalnej pozycji, tj. lekko wygiętej na kształt litery na S, gdy leżysz “na wznak”. W ten sposób plecy oraz mięśnie odprężają się, a przestrzeń między dyskami może się ponownie napełnić płynem, a co za tym idzie w pełni zregenerować. Waga jest kluczowym wyznacznikiem doboru materaca – osobom lżejszym zalecane są materace nieco bardziej miękkie, cięższym zaś nieco twardsze. Szukając materaca idealnego, nie należy również zapominać o wzroście, ponieważ jak się okazuję, twardość materaca może być inaczej odczuwalna przez osobę ważącą 60 kg przy wzroście 160 cm, a zupełnie inaczej u kogoś, kto ma 180 cm wzrostu. W takim przypadku punkt nacisku zupełnie inaczej się rozkłada. Istotną kwestią pozostaje również stan zdrowia przyszłego użytkownika – warto tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim choroby kręgosłupa, ale także problemy z układem krążenia oraz to, jak wiele czasu w ciągu dnia spędza się w łóżku. Twarde podłoże z pewnością nie sprawdzi się w przypadku najmłodszych oraz osób starszych lub mających kłopoty z krążeniem. Na miękkim z kolei nie powinny spać osoby dorastające, ponieważ materac taki może utrudnić prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Kiedy materac jest nieodpowiednio dobrany pod kątem twardości?

Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może wywołać wiele niekorzystnych konsekwencji oraz znacząco zmniejszyć komfort snu. W przypadku za miękkiego podłoża kręgosłup wygina się w pałąk, a przestrzenie między dyskami są wyraźnie ściśnięte, przez co nie mogą przyjmować żadnych płynów potrzebnych do ich regeneracji po całym dniu pracy. Z kolei zbyt twardy materac podpiera ciało jedynie w kilku miejscach, zbyt mocno uciskając naczynia, tym samym utrudniając swobodny przepływ krwi. Osoby posiadające zbyt twardy materac często odczuwają również drętwienie palców u nóg. Oznacza to, że ogólnie do najczęstszych sygnałów nieprawidłowo dobranej twardości zalicza się:

Symbole określające twardość materaca

Producenci materacy posługują się określonymi symbolami, oznaczającymi stopień twardości konkretnego modelu. Przyjmuje się zatem, że osoby, których waga ciała nie przekracza 80 kg, powinny wybrać materac o stopniu twardości H2 (średni). Użytkujący materac, których waga waha się od 80 do 100 kg, powinni z kolei wybrać twardość określaną symbolem H3 (twardy), a powyżej 100 kg – H4 (bardzo twardy). Opierając swój wybór na wspomnianej skali, warto jednak pamiętać, że twardość jest odczuciem subiektywnym i może być przez każdego inaczej postrzegana. Jedna osoba może ten sam model uważać za miękki, a inna z kolei zbyt twardy. Preferującym miękkie podparcie zaleca się materace z warstwą pianki termoelastycznej, z kolei miłośnicy twardszego podłoża docenią z pewnością zastosowanie w materacach maty kokosowej.

Strefy twardości materaca

Wybierając materac, należy również zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z twardością, czyli liczbę stref twardości. Cała powierzchnia materaca posiadającego strefy twardości podzielona została w sposób symetryczny na specjalne sekcje różniące się między sobą twardością. Dzięki temu materac zapewnia odpowiednie podparcie w najbardziej newralgicznych punktach ciała, takich jak głowa, szyja, lędźwie, biodra, uda, łydki czy stopy. Jeśli decydujemy się na zakup materaca ze strefami twardości, warto by posiadał ich 7 – to optymalna, najlepsza liczba stref zapewniająca zdrowy i komfortowy odpoczynek.

Unikalne rozwiązania oferowane przez SleepMed

W życiu zdarzają się różne sytuacje związane ze zmianą preferencji twardości podłoża lub wagi użytkownika. I co wtedy? Czy musisz kupić nowy materac, aby móc znów się komfortowo wysypiać? Jak się okazuje – niekoniecznie, gdyż dzięki materacom SleepMed nie musisz wybierać! Każdy z naszych produktów dzięki wyjątkowej budowie zapewnia swoim użytkownikom aż 4 różne odczucia twardości i komfortu, które dodatkowo można urozmaicić o utwardzającą wkład matę kokosową. Dzięki temu ryzyko, że nie uda Ci się dopasować wkładu do swoich preferencji, jest praktycznie bliskie zeru. Co więcej, niektóre modele oferują nawet 6 różnych twardości! Sprawdź, co najbardziej Ci odpowiada i zainwestuj w zdrowy sen!

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana twardość materaca w znaczący sposób wpływa nie tylko na zdrowie i poprawną postawę ciała, ale także na dobre samopoczucie przez cały dzień. Mimo naszych wskazówek nadal masz dylemat, jaka twardość będzie dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy do rozmowy na chacie naszej stronie SleepMed!

Podobne artykuły

Cukrzyca – jaki ma wpływ na sen, a jaki sen na nią?
Cukrzyca – jaki ma wpływ na sen, a jaki sen na nią?
Jaki materac wybrać przy problemach z bezsennością?
Jaki materac wybrać przy problemach z bezsennością?
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek
Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek
Jak brak snu wpływa na organizm? 8 możliwych uszczerbków na zdrowiu
Jak brak snu wpływa na organizm? 8 możliwych uszczerbków na zdrowiu
Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca
Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca
Sen sekundowy – na czym polega i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Sen sekundowy – na czym polega i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak dbać o sen w ciąży?
Pozycja snu a wybór materaca
Pozycja snu a wybór materaca
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?