Dlaczego SleepMed?

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?Nie ma jednego, uniwersalnego stopnia twardości materaca – za każdym razem powinien być on odpowiednio dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Najważniejszymi kryteriami, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru właściwego modelu jest waga, wzrost i stan zdrowia osoby użytkującej. Jak zatem dokonać wyboru materaca, który zapewni nie tylko doskonały wypoczynek, ale także idealne podparcie dla ciała?

Właściwie dobrany materac

Sen zajmuje około ⅓ naszego życia, dlatego właśnie tak ważny jest dobór materaca, który dzięki temu, że będzie odpowiednio dopasowany, pomoże złagodzić, a także zapobiec wielu schorzeniom związanym z kręgosłupem lub układem krążenia. Odpowiednio dobrany model powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup, a także zapewnić możliwość przybrania przez niego naturalnej pozycji, tj. lekko wygiętej na kształt litery na S leżąc “na wznak”. W ten sposób plecy oraz mięśnie odprężają się, a przestrzeń między dyskami może się ponownie napełnić płynem, a co za tym idzie w pełni zregenerować. Waga jest kluczowym wyznacznikiem doboru materaca – osobom lżejszym zalecane są materace nieco bardziej miękkie, cięższym zaś nieco twardsze. Szukając materaca idealnego, nie należy również zapominać o wzroście – twardość materaca może być inaczej odczuwalna przez osobę ważącą 60 kg przy wzroście 160 cm, a zupełnie inaczej u kogoś, kto ma 180 cm wzrostu. W takim przypadku punkt nacisku zupełnie inaczej się rozkłada. Istotną kwestią pozostaje również stan zdrowia przyszłego użytkownika – warto tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim choroby kręgosłupa, ale także problemy z układem krążenia oraz to, jak wiele czasu w ciągu dnia spędza się w łóżku. Twarde podłoże z pewnością nie sprawdzi się w przypadku najmłodszych oraz osób starszych lub mających kłopoty z krążeniem. Na miękkim z kolei nie powinny spać osoby dorastające, ponieważ materac taki może utrudnić prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Kiedy materac jest nieodpowiednio dobrany?

Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może wywołać wiele niekorzystnych konsekwencji oraz znacząco zmniejszyć komfort snu. W przypadku za miękkiego podłoża kręgosłup wygina się w pałąk, a przestrzenie między dyskami są wyraźnie ściśnięte, przez co nie mogą przyjmować żadnych płynów potrzebnych do ich regeneracji po całym dniu pracy. Z kolei zbyt twardy materac podpiera ciało jedynie w kilku miejscach, zbyt mocno uciskając naczynia, tym samym utrudniając swobodny przepływ krwi. Osoby posiadające zbyt twardy materac często odczuwają również drętwienie palców u nóg.

Symbole określające twardość materaca

Producenci materacy posługują się określonymi symbolami, oznaczającymi stopień twardości konkretnego modelu. Przyjmuje się zatem, że osoby, których waga ciała nie przekracza 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2 (średni). Użytkujący materac, których waga waha się od 80 do 100 kg powinni z kolei wybrać twardość określaną symbolem H3 (twardy), a powyżej 100 kg – H4 (bardzo twardy). Opierając swój wybór na wspomnianej skali warto jednak pamiętać, że twardość jest odczuciem subiektywnym i może być przez każdego inaczej postrzegana. Jedna osoba może ten sam model uważać za miękki, a inna za zbyt twardy. Preferującym miękkie podparcie zaleca się materace z warstwą pianki termoelastycznej, z kolei miłośnicy twardszego podłoża docenią z pewnością zastosowanie w materacach maty kokosowej.

Strefy twardości materaca

Wybierając materac ważnym jest, aby zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z twardością – na liczbę stref twardości. Cała powierzchnia materaca posiadającego strefy twardości podzielona została w sposób symetryczny na specjalne sekcje różniące się między sobą twardością – dzięki temu materac zapewnia odpowiednie podparcie w najbardziej newralgicznych punktach ciała, takich jak głowa, szyja, lędźwie, biodra, uda, łydki czy stopy. Jeśli decydujemy się na zakup materaca ze strefami twardości, warto by posiadał ich 7 – to optymalna, najlepsza liczba stref zapewniająca zdrowy i komfortowy odpoczynek.

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana twardość materaca w znaczący sposób wpływa nie tylko na zdrowie i poprawną postawę ciała, ale także na dobre samopoczucie przez cały dzień. Mimo naszych wskazówek nadal masz dylemat, jaka twardość będzie dla Ciebie najlepsza? Dzięki materacom SleepMed nie musisz wybierać – każdy z naszych produktów dzięki wyjątkowej budowie zapewnia swoim użytkownikom aż 4 różne odczucia twardości i komfortu, które dodatkowo można urozmaicić o utwardzającą wkład matę kokosową. Dzięki temu ryzyko, że nie uda Ci się dopasować wkładu do swoich preferencji, jest praktycznie bliskie zeru 🙂

Podobne artykuły

Jak dobrać materac i jego twardość?
Jak dobrać materac i jego twardość?
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Wiosenne porządki w sypialni - o czym należy pamiętać?
Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?
Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Pianki termoelastyczne VISCO w materacu - czym się wyróżniają?
Jak zadbać o higieniczny sen?
Jak zadbać o higieniczny sen?
Urządzanie sypialni krok po kroku
Urządzanie sypialni krok po kroku
Jaki materac dla alergika?
Jaki materac dla alergika?
Materac idealny, czyli jaki?
Materac idealny, czyli jaki?
Spanie z telefonem – jak wpływa na nasz organizm?
Spanie z telefonem – jak wpływa na nasz organizm?
Materac na każdą porę roku – czyli jaki?
Materac na każdą porę roku – czyli jaki?