Dlaczego SleepMed?

Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?

Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?

Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?Problemy ze snem mogą być bardzo uciążliwe dla kobiet w ciąży. Jest to wyjątkowy okres w życiu przyszłych mam. Ograniczona jest możliwość przyjmowania leków i środków farmaceutycznych, a praca nad poprawą jakości snu może być prawdziwym wyzwaniem. Czego nie może zabraknąć w idealnej sypialni dla ciężarnej? Czego unikać, aby zasypianie nie było trudne? Jaką pozycję wybrać do spania?

Znaczenie snu w ciąży

Podczas ciąży dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu niektórych układów i narządów. Ciało zaczyna funkcjonować inaczej - dotyczy to również snu - jego jakości i przebiegu. Już w XVIII wieku zwracano uwagę na higienę snu i wskazywano, że ciężarne powinny dbać o wygodne łóżko i czystą bieliznę1.

Sen wpływa na zdrowie psychiczne ciężarnej kobiety. Zaburzenia snu sprzyjają pojawieniu się epizodów depresyjnych u matki. Mogą one utrzymywać się nawet do 16. tygodnia po przyjściu dziecka na świat. Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet2. Co piąta kobieta zmaga się z zaburzeniami nastroju po powitaniu swojego dziecka na świecie! Dbanie o sen jest podstawą zapobiegania problemom w zakresie funkcjonowania psychicznego. Jeśli zastanawiasz się jak spać w ciąży, koniecznie pamiętaj o tym, że nocny wypoczynek jest kluczowy nie tylko dla nastroju, ale również witalności, koncentracji, pamięci i innych funkcji ciała.

Warto pamiętać o tym, że bezsenność i chroniczne zmęczenie to przyczyny komplikacji ciążowych. Zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się u matki takich problemów zdrowotnych, jak cukrzyca ciążowa czy niebezpieczne nadciśnienie. Mogą być skorelowane również z kłopotami w zakresie prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego1. Przypadłości tego typu są szczególnie widoczne u pań otyłych3.

Sen matki jest też niezwykle ważny z perspektywy rozwoju dziecka. Wpływa m.in. na prawidłowe funkcjonowanie mózgu malucha po porodzie. Niedobory snu stanowią jeden z czynników ryzyka w zakresie pojawienia się problemów poznawczych w pierwszych latach życia dziecka.

Przyczyny bezsenności w I trymestrze

Zmęczenie i bezsenność pojawiają się już w I trymestrze. Odpowiada za to wzrost stężenia progesteronu we krwi3. Jakość snu może pogorszyć się wówczas również w związku z dolegliwościami takimi, jak zgaga, tkliwość piersi, nudności, wymioty, a także częsta potrzeba oddawania moczu. Intensywność hormonalnych zmian utrudnia regenerację i zwiększa zmęczenie.

Jest to czas, w którym przyszłe mamy muszą dbać o sen i sumiennie trzymać się podstawowych zasad dotyczących higieny sypialnianej. Jeśli jesteś na tym etapie oczekiwania na dziecko koniecznie sprawdź, jak powinna wyglądać idealna sypialnia dla ciężarnej. Warto wziąć pod uwagę to, że pierwszy trymestr to czas, w którym niezalecane są ciepłe kąpiele. Konieczne jest poszukiwanie innych metod relaksu, które usprawnią zasypianie4.

III trymestr ciąży - problemy ze snem

W II trymestrze przyszłe mamy często mogą liczyć na pewną ulgę. Wówczas nudności nie są już tak dokuczliwe, a brzuch jeszcze nie utrudnia znalezienia wygodnej pozycji. Wszystko komplikuje się w III trymestrze3. Ruchy płodu stają się intensywnie odczuwalne, a oddech jest płytszy ze względu na to, że ciężar brzucha uciska przeponę1.

Kobiety ciężarne podczas ostatniego trymestru ciąży zmagają się z opuchnięciem tkanek nosa. Wynika to z podwyższonego poziomu estrogenu. Rezultatem tego problemu jest chrapanie, które może utrudniać spokojne przesypianie nocy. W skrajnych przypadkach rozwija się ono aż do obturacyjnego bezdechu sennego. Wówczas konieczna jest interwencja lekarska, gdyż to schorzenie jest jednym z czynników wywołujących przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka3.

Nie można pominąć kwestii bólu kręgosłupa, licznych obrzęków i często pojawiających się skurczów. Zdarza się też, że przyszłe mamy zmagają się z dużą ilością stresu. Niepokój o dziecko, jego zdrowie i perspektywa porodu mogą spędzać ciężarnym kobietom sen z powiek. Jest to czas, w którym niezwykle ważne jest wsparcie, a także świadomość bycia pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów ochrony zdrowia.

Idealne wyposażenie sypialni dla ciężarnej

Sypialnia kobiety w ciąży powinna zostać dobrze wyposażona. Jakie elementy koniecznie muszą się w niej znaleźć?

Rutyna sypialniana w ciąży

Słaba jakość snu wynika w szczególności z częstego oddawania moczu, bólu, trudności z oddychaniem i niewygodnej pozycji. Niska jakość snu dotyczy nawet 90% kobiet ciężarnych5. Samo wyposażenie sypialni jest bardzo ważne, jednak jeszcze większe znaczenie ma przemyślana, wyciszająca rutyna sypialniana. Idealny materac dla kobiety w ciąży to znaczna ulga, która ułatwia ciału prawidłowe funkcjonowanie. Należy jednak zadbać o nawyki, które korzystnie wpłyną na szybkość zasypiania i jakość snu6. Jakie zwyczaje warto wprowadzić do codziennej rutyny?

Jak spać bezpiecznie?

Ciąża to czas, w którym zdecydowanie nie należy spać na brzuchu. Jakie ułożenie jest najkorzystniejsze dla mamy i dziecka? Lekarze i położne często zalecają spanie na lewym boku. Wynika to z tego, że jest to pozycja odciążająca żyłę główną dolną. Zdecydowanie gorszym rozwiązaniem jest spanie na prawym boku.

Dobra opcja to także spanie na plecach. Choć w ostatnich tygodniach duży brzuch może uciskać na naczynia i powodować zmniejszenie przepływu krwi, w większości przypadków przyszłe mamy intuicyjnie wiedzą, kiedy powinny zmienić pozycję i inaczej ułożyć się w swoim łóżku.

Wyzwaniem może okazać się też utrzymanie jednej pozycji przez całą noc. W tej kwestii niezawodny jest instynkt. Większość kobiet doskonale wie, jakie ułożenie ciała nie jest szkodliwe, odciąża i zabezpiecza brzuch4.

W idealnej sypialni dla ciężarnej nie może zabraknąć wygodnego materaca, ergonomicznej poduszki i typowej poduchy w kształcie rogala. Są to podstawowe akcesoria, bez których przyszła mama się nie wyśpi. Warto już w pierwszych dniach oczekiwania na dziecko udać się do sklepu i dobrze wyposażyć swoje łóżko. Dodatkowo, równie ważna jest higiena sypialniana. Nie można jej pominąć!

1. K. Gruca, Stryjak, Sen i zaburzenia oddychania podczas snu w ciąży o przebiegu prawidłowym i ciąży powikłanej nadciśnieniem tętniczym, Poznań 2013, https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/350176/edition/286103/content dostęp 18.03.2024

2. B. Pałac, Sen w ciąży i bezsenność w ciąży, https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/350176/edition/286103/content dostęp 18.03.2024

3. Narodowa Fundacja Snu, Sen a ciąża, https://www.nfs.org.pl/index.php/wiedza/sen-a-ciaza/ dostęp 18.03.2024

4. MedMe.pl i Polski Bank Komórek Macierzystych, Bezsenność w ciąży. Jak sobie z nią radzić?, https://www.medme.pl/assets/EBOOK_Bezsennosc_w_ciazy_PBKM_MEDME.pdf dostęp 18.03.2024

5. M. Skoczylas, A. Łęgowik, P. Krawczyk, J. Kalinka, Zaburzenia snu u kobiet w ciąży, GinPoMedProject 4 (34), 29.12.2014, https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/sleep--disorders--among--pregnant--women.pdf dostęp 18.03.2024

6. A. Kawa, Problemy ze snem w ciąży: dlaczego maluch nie daje Ci spać zanim się urodzi?, https://www.drmax.pl/blog-porady/problemy-ze-snem-w-ciazy-dlaczego-maluch-nie-daje-ci-spac-zanim-sie-urodzi dostęp 18.03.2024

_________________________________

Materace SleepMed to produkty przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYJ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

_________________________________

Przeczytaj: Luksus w każdym detalu - najlepsze materace 180x200 dla sypialni
Sprawdź też: Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Dowiedz się więcej: Czy sen można nadrobić? Prawda o zaległym śnie i jego skutkach

Podobne artykuły

Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Poduszka ortopedyczna czy tradycyjna - która sprawdzi się lepiej?
Poduszka ortopedyczna czy tradycyjna - która sprawdzi się lepiej?
Źle dobrany materac – skutki jego użytkowania
Źle dobrany materac – skutki jego użytkowania
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?
Mata kokosowa w materacu - jaką rolę pełni?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Najlepszy materac dla singla: 80x200 czy 90x200 w małej sypialni - co wybrać?
Najwygodniejsze materace do spania w pojedynkę: 100x200 czy 120x200?
Najwygodniejsze materace do spania w pojedynkę: 100x200 czy 120x200?
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Materace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.