Dlaczego SleepMed?

Jak dbać o pokrowiec na materac?

Jak dbać o pokrowiec na materac?

Jak dbać o pokrowiec na materac?Materac jest najważniejszym elementem sypialni, który bezpośrednio decyduje o komforcie naszego snu oraz odpowiednim wsparciu całego ciała. Aby mógł nam służyć wiele lat, trzeba pamiętać o jego właściwym użytkowaniu, a także dbaniu o jego pokrowiec. W końcu to właśnie on chroni wnętrze materaca przed otarciami, zanieczyszczeniami czy też wilgocią. Wiele z nich posiada działanie antyalergiczne oraz właściwości, które dodatkowo podnoszą komfort snu. Jednak jak dbać o pokrowiec tak, aby posłużył nam jak najdłużej zapewniając jednocześnie zdrowy, higieniczny sen?

Chcesz zadbać o pokrowiec na materac? Regularnie wykonuj te 3 czynności!

Pokrowiec pełni nie tylko funkcję ochronną przed zabrudzeniami i alergenami, ale także wpływa na nasz komfort i zdrowie. Stanowi pierwszą linię ochrony wnętrza podłoża do spania, dlatego nie można również o nim zapomnieć przy regularnej pielęgnacji poszczególnych elementów wyposażenia łóżka. Oto 3 najważniejsze czynności, które każdy powinien wykonywać regularnie, aby móc zapewnić sobie zdrowy i higieniczny sen!

Po pierwsze – wietrzenie

Wietrzenie pokrowca materaca polega na regularnym pozostawieniu go na powietrzu przez określony czas, zwykle na kilka godzin lub dłużej. Jest to ważna praktyka mająca na celu usunięcie wilgoci. W końcu podczas snu nasze ciało wydziela wilgoć, która może przenikać przez pokrowiec i gromadzić się w materiale materaca. Wietrzenie pozwala na naturalne odprowadzenie tej wilgoci na zewnątrz, co zapobiega jej skraplaniu się i tworzeniu sprzyjającego środowiska dla rozwoju pleśni. A jak to robić? Aby efektywnie wietrzyć pokrowiec materaca, najlepiej jest zdejmować go co jakiś czas i pozostawiać materac na otwartym powietrzu, na przykład na balkonie lub tarasie, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają. Ważne jest, aby robić to w suchy dzień, aby uniknąć dodatkowego nawilżenia materiału.

Po drugie – usuwanie sierści i kurzu

Usuwanie sierści i kurzu z pokrowca materaca polega na regularnym oczyszczaniu powierzchni z widocznych i niewidocznych zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się na jego powierzchni. Jest to istotne zarówno dla utrzymania czystości, jak i higieny miejsca do snu. Jednak nie tylko dlatego jest to ważne. Jak się okazuje, sierść zwierząt domowych oraz kurz zawierają alergeny, które mogą prowadzić do reakcji alergicznych u osób wrażliwych. Poprzez regularne usuwanie tych zanieczyszczeń możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii. Jeśli chodzi o sierść, to można użyć specjalnej szczotki lub wałka. Dobrą opcją zarówno na sierść, jak i kurz jest również odkurzanie.

Po trzecie – odkurzanie pokrowca

Odkurzanie pokrowca materaca polega na regularnym usuwaniu z jego powierzchni zanieczyszczeń, takich jak kurz, sierść, roztocza oraz inne drobne cząstki, które mogą gromadzić się w trakcie codziennego użytkowania. Jest to istotna praktyka mająca na celu utrzymanie higieny, zdrowia oraz przedłużenie żywotności materaca. W ten prosty sposób można zredukować ilość potencjalnych alergenów, dzięki czemu osoby cierpiące na alergię, astmę czy inne schorzenia układu oddechowego mogą spokojnie wypocząć. Aby zrobić to prawidłowo, to należy używać odkurzacza z odpowiednią końcówką – przeznaczoną do czyszczenia tapicerki. Poza tym zaleca się odkurzanie pokrowca materaca co najmniej raz na miesiąc. W przypadku posiadaczy zwierząt domowych lub osób cierpiących na alergie częstotliwość ta może być zwiększona. Zadbajmy również o to, aby dokładnie odkurzyć całą powierzchnię, a szczególnie wzdłuż szwów, gdyż jest to miejsce, w którym często gromadzą się zanieczyszczenia.

Jak odpowiednio prać i suszyć pokrowiec na materac?

Nie ma jednej, właściwej recepty na odpowiednie pranie pokrowca na materac. Najważniejszą rzeczą, jeszcze przed zakupem materaca, powinno być zwrócenie uwagi na zalecenia producenta – czy pokrowiec w ogóle nadaje się do prania oraz w ilu stopniach. Każdy pralny pokrowiec powinno prać się dwa razy w roku, a osoby, które są alergikami, powinny zwiększyć liczbę do czterech. Ważne jest także przestrzeganie temperatury podanej na etykiecie – wówczas pokrowiec nie straci swoich właściwości. Generalnie im wyższa dozwolona temperatura, tym lepiej, ponieważ skuteczniej zabija wszelkie bakterie oraz roztocza. Trzeba także pamiętać o tym, aby nie dodawać do prania płynu do płukania, który zmniejsza przepustowość powietrza. Najlepiej używać proszku, który jest bardzo delikatny i przeznaczony dla białych materiałów. Pokrowce, które posiadają dodatkową piankę, nie mogą być poddawane wirowaniu w pralce, ponieważ mogą utracić swoją elastyczność. Następnym krokiem jest suszenie. Najlepiej delikatnie odcisnąć pokrowiec z nadmiaru wody, np. poprzez położenie go na płaskiej powierzchni i dociskaniu do niego ręcznika. Unikajmy natomiast wykręcania, które może zniszczyć włókna materiału. Po tej czynności rozkładamy go na suszarce do prania tak i suszymy w dobrze wentylowanym miejscu. Starajmy się unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może wyblaknąć kolory lub uszkodzić materiał.

Usuwanie plam i odświeżanie pokrowca – poznaj podstawowe zasady

Często zdarza się sytuacja, szczególnie w przypadku dużych materacy, że pokrowiec nie mieści się do domowej pralki bądź jest za ciężki. Czasami dla drobnej plamy również nie warto prać całego pokrowca, ponieważ schnie on przeważnie od jednego do dwóch dni. Najważniejsze jest szybkie jego zdjęcie, tak aby substancja brudząca nie przedostała się do głębszych warstw materaca. Później najlepiej użyć odplamiacza enzymatycznego (woda z sokiem z cytryny w skali 2:1). Po wylaniu roztworu na plamę i pozostawieniu go na parę godzin, wystarczy szczotką wyszorować miejsce i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli pokrowiec stracił swoją świeżość z ratunkiem przychodzi ekologiczna soda oczyszczona, którą rozprowadza się na zdjętym pokrowcu przez sito, wciera delikatnie w materiał, a po całym dniu odkurza wszelkie pozostałości. Dzięki temu pokrowiec staje się odświeżony, dotleniony, a brzydkie zapachy zostają zneutralizowane.

Dbając o pokrowiec na materac, zapewnimy sobie czyste, higieniczne i komfortowe miejsce do spania. Regularne pranie, wietrzenie czy też usuwanie sierści i kurzu to proste czynności, które znacząco wpływają na jakość snu, a także zdrowie. Co więcej – odkurzanie oraz odpowiednie suszenie pokrowca po praniu zapobiegają rozwojowi roztoczy i pleśni, dzięki czemu pokrowiec będzie w dobrym stanie na dłużej. Dzięki tym praktykom nie tylko przedłużymy żywotność materaca, ale także stworzyć zdrowe środowisko do codziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że dbałość o detale w codziennej pielęgnacji materaca przekłada się na lepszy sen, co znacząco większy komfort życia.

Podobne artykuły

Problemy z koncentracją – jak je zwalczyć poprzez sen?
Problemy z koncentracją – jak je zwalczyć poprzez sen?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Dlaczego prawidłowa wentylacja materaca jest ważna?
Jak zasnąć w 2 minuty?  Innowacyjna metoda pozwalająca na szybkie zasypianie
Jak zasnąć w 2 minuty? Innowacyjna metoda pozwalająca na szybkie zasypianie
Śpij w zgodzie z naturą! Jaki materac wybrać?
Śpij w zgodzie z naturą! Jaki materac wybrać?
Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Materac z kokosem - dla kogo?
Materac z kokosem - dla kogo?
Jaki materac wybrać przy problemach z bezsennością?
Jaki materac wybrać przy problemach z bezsennością?
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Korzyści wynikające ze zdrowego snu
Social jet lag – jak nieregularny sen może zniszczyć zdrowie?
Social jet lag – jak nieregularny sen może zniszczyć zdrowie?
Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?
Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?