Dlaczego SleepMed?

Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?

Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?

Jak wybór odpowiedniego materaca wpłynie na Twoje zdrowie?Nasza sypialnia to najważniejsze pomieszczenie w całym domu, ponieważ to tam wypoczywamy i się regenerujemy. Z racji tego rzecz, której powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, to nie wybór pasującego koloru ścian czy dodatków, ale dobór odpowiedniego materaca. Wpłynie to nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Dowiedz się, jak może oddziaływać na nas posiadanie dobrego materaca.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest taki ważny?

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, dlaczego odpowiedni materac to tak istotna kwestia. Odpowiada on nie tylko za powierzchnię, na której śpimy - ma znaczące działanie również na nasze samopoczucie. Jak materac wpływa na zdrowie? To właśnie od niego zależy to, czy nasz sen będzie komfortowy oraz, czy nie doświadczymy żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak śpimy na nieprawidłowym podłożu, spodziewajmy się wielu negatywnych skutków.

Po pierwsze, pogorszy się jakość naszego snu. Trudniej będzie nam zasnąć, a do tego częściej będziemy się budzić w nocy, ponieważ nie będziemy potrafili znaleźć sobie wygodnej pozycji. To poskutkuje tym, że w ciągu dnia staniemy się niewyspani i zmęczeni. Przełoży się to na pogorszenie naszej efektywności. Bez dobrego wypoczynku pozostaniemy drażliwi i wyczerpani. Długotrwałe korzystanie z takiego materaca może nawet doprowadzić do pojawienia się u nas bezsenności. Zadziała na niekorzyść również na nasz kręgosłup - zbyt twardy lub zbyt miękki spowoduje, że będziemy budzić się obolali. Może to wywołać ból pleców, a do tego przyczynić się do pogłębienia schorzeń kręgosłupa. Skutki odczuje ponadto nasz kark oraz odcinek szyjny.

Jak wybrać idealny materac?

Na szczęście wcale nie musimy godzić się na doświadczanie nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze źle dobranym materacem. Wystarczy poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego modelu. Chcąc dobrze wybrać, nie powinniśmy kierować się ceną czy wyglądem danego produktu. Priorytetowo patrzmy na nasze własne potrzeby oraz preferencje. Przykładowo, kiedy zmagamy się z problemami z kręgosłupem, warto zainwestować w materac o właściwościach medycznych, który pozytywnie wpłynie na nasze ciało. Z drugiej strony, dla osób o większej wadze lepiej sprawdzą się twardsze materace, które nie będą się odkształcać.

Pamiętajmy o prawidłowym rozmiarze i wysokości, które będą pasować do modelu naszego łóżka. Gdy śpimy z drugą połówką, materac musi zapewniać wystarczająco miejsca dla każdej z osób. Zastanówmy się ponadto nad tym, na czym tak naprawdę najbardziej nam zależy - miękkiej powierzchni, idealnemu dopasowaniu do ciała czy antyalergiczności? Uwzględnijmy te aspekty podczas wyboru.

Ratunek dla kręgosłupa

Nie ma wątpliwości, że zalety dobrego materaca są niezliczone. Do zainwestowania w dobry materac może przekonać nas między innymi fakt, jakie znaczenie ma on w przypadku naszego kręgosłupa. Może on złagodzić lub nawet całkowicie zlikwidować różne dolegliwości. Odpowiedni model zagwarantuje nam odciążenie mięśni, dzięki czemu będziemy mogli w stu procentach się zrelaksować. Zapewnimy sobie stabilne podparcie oraz wysoką elastyczność punktową, co pozytywnie wpłynie na stan naszego kręgosłupa. Wygodna powierzchnia spowoduje, że zmniejszymy ryzyko powstania lub pogłębiania się wad postawy czy innych schorzeń.

Wpływ na odcinek szyjny

Korzystne działanie prawidłowo dobranego materaca zauważymy również w przypadku odcinka szyjnego. Dobry materac spowoduje, że zredukujemy napięcie, które często gromadzi się właśnie w okolicach karku i szyi. W ten sposób nasz odcinek szyjny, który cały dzień podtrzymuje naszą głowę, zostanie na jakiś czas odciążony. Dzięki temu nie będziemy doświadczać bólu bądź zawrotów głowy po przebudzeniu, a do tego unikniemy pojawienia się bardziej poważnych zwyrodnień związanych z odcinkiem szyjnym. W spotęgowaniu tych pozytywnych właściwości pomoże medyczna poduszka.

Antyalergiczność

Istotna kwestia to również antyalergiczność - odpowiedni materac zagwarantuje nam tę cechę, co będzie ważne szczególnie dla alergików. Właściwości antyalergiczne zapobiegają rozwijaniu się roztoczy czy drobnoustrojów, tym samym zapewniając nam higieniczny i zdrowy sen. Będzie to bezpieczne rozwiązanie dla każdego, ponieważ w ten sposób nie musimy obawiać się nasilenia alergii.

Równie istotne działanie zaoferuje nam dobra cyrkulacja powietrza, którą charakteryzuje się większość jakościowych materacy. Świetne odprowadzanie wilgoci i przepływ powietrza spowodują, że higiena naszego snu znacznie się podwyższy. Co więcej, dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych skutków przegrzania się, a do tego pozbędziemy się problemu z poceniem się w trakcie nocy.

Komfortowy sen

Co najważniejsze, dobry materac zapewni nam komfortowy sen. Będziemy budzili się wypoczęci i zrelaksowani. Nasze ciało będzie mogło swobodnie zregenerować się w ciągu nocy, co doda nam energii na nadchodzący dzień. W ten sposób łatwiej będzie nam przesypiać wymaganą ilość snu, która jest kluczowa dla naszego zdrowia. Staniemy się bardziej zrelaksowani, a nasze samopoczucie już od samego rana będzie wyśmienite. Wpłynie to pozytywnie również na naszą odporność. Korzystając z modelu, który został dobrany pod nasze potrzeby i preferencje, szybko zauważymy dużą poprawę w wielu aspektach. Kiedy odkryjemy spanie na takim podłożu, nie będziemy potrafili wrócić do poprzedniego stanu.

Nie możemy zaprzeczyć, że wybór odpowiedniego materaca ma ogromne znaczenie. Nie narażajmy naszego zdrowia, śpiąc na niedopasowanej powierzchni. Zamiast tego poświęćmy trochę czasu na to, aby wybrać idealny model, a to na pewno pozytywnie wpłynie na nasz sen i nasze samopoczucie.

_________________________________

Przeczytaj: Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?
Sprawdź też: Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?
Dowiedz się więcej: Poranny ból szyi i karku - jak się go skutecznie pozbyć?

Podobne artykuły

Dla kogo pianka termoelastyczna w materacu?
Dla kogo pianka termoelastyczna w materacu?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Jak wartościowy sen może wspomagać odchudzanie?
Źle dobrany materac – skutki jego użytkowania
Źle dobrany materac – skutki jego użytkowania
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak dbać o sen w ciąży?
Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?
Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Jak dobrać odpowiednie kolory ścian do sypialni?
Jak dobrać odpowiednie kolory ścian do sypialni?
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Niepowtarzalny wywiad z materacem piankowym!
Jaki materac dla alergika?
Jaki materac dla alergika?