Dlaczego SleepMed?

Zdrowa sypialnia - w jakim stylu ją urządzić oraz jaki materac będzie najlepszy?

Zdrowa sypialnia - w jakim stylu ją urządzić oraz jaki materac będzie najlepszy?

Zdrowa sypialnia - w jakim stylu ją urządzić oraz jaki materac będzie najlepszy?Chcąc zapewnić sobie komfortowy i spokojny sen każdej nocy, warto zadbać o odpowiednie warunki do wypoczynku. Podstawą jest zdrowa sypialnia, która powinna być urządzona zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Na jaki styl oraz dodatki warto się zdecydować? Jakie łóżko i materac wybrać, by maksymalnie podnieść swój poziom wygody? Zapraszamy do lektury!

Aranżacja sypialni a jakość snu

Aranżując swoją sypialnię warto pamiętać, że wszystkie jej elementy mają bezpośredni wpływ na jakość snu oraz samopoczucie. Podstawą są tutaj przede wszystkim kolory dominujące - powinny dominować jasne i stonowane odcienie, pomagające się wyciszyć i zrelaksować po całym dniu. Należy unikać przede wszystkim czerwieni, żółci, pomarańczu, ciemnego brązu czy też innych intensywnych barw, które zdecydowanie będą pobudzać organizm. Kluczowy wpływ na jakość wypoczynku ma także ustawienie łóżka - najlepiej, by zostało ustawione z dala od okna czy grzejnika, co ułatwi zachowanie optymalnego komfortu termicznego przez całą noc. Warto także zadbać o rolety czy zasłony zaciemniające, by uniknąć pobudek promieniami słonecznymi czy pobliskimi latarniami. Przy zakupie tekstyliów należy jednak pamiętać, by były one wykonane z naturalnych tkanin oraz aby można było je prać w domowej pralce - pozwoli to na ograniczenie gromadzenia się kurzu oraz namnażania roztoczy. Bardzo ważnym aspektem jest również zrezygnowanie z montażu telewizora w sypialni, ponieważ emitowane światło niebieskie zaburza wydzielanie melatoniny, co w dłuższej perspektywie czasu może powodować nawet bezsenność.

10 najpopularniejszych stylów w sypialni

Przearanżowując lub urządzając po raz pierwszy swoją sypialnię należy na początek zdecydować o stylu, zgodnie z zasadami którego zostanie urządzone pomieszczenie. W internecie można znaleźć bardzo wiele inspiracji, jednak jak wybrać tą najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań? Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane style wraz z ich krótką charakterystyką.

  1. Styl nowoczesny - sypialnia urządzona w tym stylu jest elegancka, przestronna, pozbawiona zbędnych elementów wyposażenia oraz zapewniająca wysoki komfort wypoczynku. Zazwyczaj dominują w niej jasne, stonowane kolory, które mają za zadanie uspokajać i wspomagać wewnętrzną równowagę. Meble w tego typu pomieszczeniach powinny mieć prostą i delikatną konstrukcję. Warto także zainwestować w dodatki w nieco bardziej dominującej kolorystyce, które podkreślą delikatny charakter sypialni. Dobrze sprawdzą się materiały, takie jak metal, szkło czy ciemne drewno. W nowoczesnych wnętrzach powinniśmy zrezygnować z elementów posiadających liczne zdobienia czy rzeźbienia. Jeśli chodzi o łóżko to idealnie sprawdzi się model o ciekawym kształcie, zachwycający swą prostą formą oraz jednolitym materiałem pozbawionym zbędnych pikowań.
  2. Styl klasyczny - wnętrza zaprojektowane w tym stylu wyróżnia przede wszystkim harmonia i elegancja. Dominują w nich odcienie beżu, brązu, szarości oraz biel, jednak tak jak w przypadku nowoczesnej sypialni - warto zrezygnować z mocniejszych i pobudzających barw. Jeśli chodzi o dodatki to najlepiej sprawdzą się elementy w klasycznym, wyważonym i dobrym guście - mowa tutaj chociażby o obrazach w pięknych, ozdobnych ramach, stylowych zasłonach czy zdobionych lampach. Można pokusić się także o zakup wygodnych foteli, tapicerowanej ławki czy kobiecej toaletki. Do takich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się masywne łóżka kontynentalne lub też modele wykonane z litego drewna, ale z wygodnym i miękkim wezgłowiem.
  3. Styl skandynawski - w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu dominuje przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność, tworząc komfortowe warunki do wypoczynku. Nie jest to raczej dobre miejsce na zbędne elementy dekoracyjne czy liczne zdobienia, jednak doskonale sprawdzą się wszelkie naturalne komponenty, jak drewno, skóry, bawełna, jedwab czy len. Ważnym elementem w takich wnętrzach jest duża ilość światła dziennego, dlatego też styl ten będzie idealny dla pomieszczeń z dużym oknem. W tego typu sypialniach dominuje minimalizm oraz wysokiej jakości, solidne meble - właśnie dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzi się solidne łóżko z drewnianą lub metalową ramą. Funkcjonalnym oraz stylowym elementem będą także szafki nocne, wygodne pufy czy sofy. Nie można także zapomnieć o oświetleniu, które ma za zadanie ocieplić to nieco surowe i ascetyczne wnętrze.
  4. Styl industrialny - zwany również stylem loftowym, oparty jest na prostocie, jednak wyróżnia się przestronnością i minimalizmem. Tego typu pomieszczenia wykończone są zazwyczaj surowym materiałem, tynkiem lub cegłą. Charakterystyczne tutaj są przede wszystkim otwarte przestrzenie oraz ograniczenie podziału na oddzielne pomieszczenia do absolutnego minimum. Sporym atutem będą tutaj duże okna pozwalające rozświetlić przestrzeń oraz zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego dla kwiatów. Jeśli chodzi o meble czy dodatki to dominują w nich elementy wykonane ze szkła, drewna lub stali, wprowadzając do tego surowego wnętrza nieco przytulnej atmosfery. Kolorystyka bazuje zazwyczaj na odcieniach szarości, beżu, granatu, złota, miedzi i czerni. Łóżko do takiej sypialni powinno być proste, dodające wnętrzu charakteru oraz powagi. Można zdecydować się na model tapicerowany w szarym kolorze lub samodzielnie zbudować łóżko z palet, oczywiście pamiętając o zapewnieniu optymalnej wentylacji dla materaca.
  5. Styl eklektyczny - sypialnie urządzone w tym stylu cieszą się od wielu lat niesamowitą popularnością, głównie ze względu na fakt, że są nastrojowe, oryginalne, nieoczywiste, mające w sobie coś bardzo osobistego. Na pierwszy rzut oka panuje w nich spory chaos, dlatego też sztuką jest dopasować wszystkie elementy tak, by łącznie tworzyły spójną całość. Jeśli chodzi o kolorystykę to w tego typu pomieszczeniach dominują szarości, odcienie różu, fioletu, brązu oraz ciepłe beże. Można też zastosować biel z wzorzystymi elementami lub też ścianą kontrastującą z resztą wnętrza. Kluczowe tutaj są przede wszystkim dodatki - warto zatem stworzyć ścianę ze zdjęciami, zainwestować w bujany fotel czy ozdobną komodę. Nie można jednak zapominać, że wszystkie elementy muszą współgrać z pełnymi koloru tekstyliami czy tapetami. Łóżko w sypialni eklektycznej z kolei powinno być duże, masywne oraz dobrze by było obite tkaniną o wyrazistej barwie, np. butelkowej zieleni, fuksji czy pomarańczu.
  6. Styl rustykalny - pomieszczenia tego typu urządzone są w romantycznym klimacie, pełnym wdzięku i prostoty. Kojarzone są przede wszystkim ze spokojem oraz ciepłem domu. Pozbawione są wszelkich zdobień oraz przepychu, dlatego też będą idealnym wyborem dla miłośników skromności, elegancji i szyku. W sypialniach w tym stylu dominują zazwyczaj jasne, naturalne barwy, które dają poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają się wyciszyć. Warto jednak pamiętać, że w takich wnętrzach jednym z ważniejszych elementów jest drewno, nadające dominującego charakteru. Bardzo dobrze sprawdzą się surowe deski czy też elementy w odcieniu mahoniu lub orzecha. Meble powinny podkreślać sielską atmosferę i kameralny klimat, natomiast łóżko dobrze by duże i ciężkie wykonane z drewna. Dobrze jest zatem zainwestować w proste szafy, komody czy półki nawiązujące charakterem do dawnych lat. Nie należy zapominać, że w sypialniach rustykalnych powinny dominować naturalne tekstylia oraz dodatki.
  7. Styl glamour - wnętrza tego typu wyróżnia ciepło, elegancja oraz ekstrawagancja - są zdecydowanym przeciwieństwem minimalizmu. Luksusowy charakter, welurowe, aksamitne tkaniny czy połyskujące ozdoby to zdecydowanie coś, co wyróżnia takie pomieszczenia. Bardzo mocno dominuje w nich kontrast, ponieważ zestawia ze sobą najróżniejsze kolory, faktury czy materiały. Królują materiały, takie welur, atłas czy satyna, dlatego też warto postawić na miękką narzutę, wełniany dywan, ozdobne poszewki na poduszki czy śliskie zasłony. Dobrze sprawdzą się również połyskujące dodatki w postaci dużego lustra, metalowych doniczek i wazonów, ozdobnej komody czy zdobionej toaletki. Jeśli chodzi o kolorystykę to zazwyczaj w takich sypialniach stosuje się ciepłe brązy, czerń, odcienie fioletu, złota czy różu. Jak jednak dobrać łóżko do sypialni glamour? Najlepiej postawić na masywny model zbudowany na solidnej, tapicerowanej konstrukcji. Warto zdecydować się na wybór zdobionego zagłówka, wpasowującego się idealnie w klimat wnętrza.
  8. Styl boho - sypialnie zaaranżowane w tym klimacie są barwne, nonszalanckie oraz artystyczne - nie ma w nich miejsca na sztywne zasady. W takich wnętrzach można poczuć wakacyjny luz, artystyczną swobodę czy też uwspółcześnione elementy pomieszczeń rustykalnych. Styl ten wyróżnia się intensywnymi, wyrazistymi kolorami oraz zastosowaniem naturalnych elementów, takich jak drewno, bambus, wiklina i wiele wiele innych. Do takich wnętrz doskonale sprawdzą się zdobione lustra w złoconych ramach, figurki egzotycznych zwierząt, świeczniki czy orientalne lampy. Nie można także zapominać o wzorzystej narzucie czy puszystych poduszkach. Meble powinny być wykonane z drewna, wiklinym rattanu lub trawy morskiej, jednak dobrze sprawdzą się również stalowe lub mosiężne akcenty. W związku z tym, że w stylu boho dominuje przede wszystkim natura, warto zadbać o obecność roślin doniczkowych. Jeśli chodzi o łóżko to najlepiej, by było wykonane z drewna - w przypadku, gdy będziemy chcieli zdecydować się na model kontynentalny lub tapicerowany, dobrze jest wybrać fantazyjne wezgłowie.
  9. Styl vintage - do najważniejszych elementów aranżacji tego typu wnętrz możemy zaliczyć chociażby smukłe meble, nostalgiczny klimat czy też stonowane kolory - cały wystrój opiera się na stylistyce z lat 50., 60. oraz 70. W związku z tym warto zastosować tapetę z ciekawą strukturą, która nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Jeśli chodzi o dodatki to doskonale sprawdzi się stare radio, gramofon czy odnowione meble o finezyjnych kształtach. Warto pamiętać również o dostosowaniu kolorystyki - w sypialniach vintage dominują barwy podkreślające nostalgiczny nastrój aranżacji, dlatego też idealnie sprawdzi się biel, czerń, odcienie beżu, szarości, brązu czy butelkowa zieleń. Co do łóżka to najlepiej sprawdzą się modele tapicerowane na wysokich, smukłych nóżkach. Decydując się jednak na wybór wezgłowia warto mieć na uwadze, że nie powinniśmy kupować modeli posiadające bogate zdobienia - zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne przeszycia.
  10. Styl art deco - będzie on doskonałym wyborem dla miłośników luksusu, elegancji oraz artystycznej formy, uwielbiających symetrię i harmonię. Wnętrza tego typu wyróżniają się przede wszystkim zestawieniem mocno nasyconych barw z geometrycznymi printami i motywami botanicznymi. Jeśli chodzi o kolorystykę to warto wiedzieć, że w tego typu wnętrzach dominują stonowane odcienie beżu, brązu oraz kremowe biele. Nie można jednak zapominać, że dla przełamania stonowanych barw, dobrze jest wybrać elementy kontrastujące w kolorze butelkowej zieleni, złota, czerwieni czy granatu. Dodatki powinny mieć geometryczne i fantazyjne kształty, w związku z czym w takiej sypialni idealnie sprawdzi się łóżko z wysokim, tapicerowanym zagłówkiem, a także meble na wysoki połysk. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie, które odgrywa bardzo ważną rolę dla charakteru sypialni - warto zatem zainwestować nie tylko w lampę wiszącą, ale również lampkę nocną czy stojącą.

Dobierając dodatki to każdego ze stylu trzeba mieć na uwadze nie tylko ich stylistyczne dopasowanie, ale również funkcjonalność czy indywidualne preferencje. Przykładowo alergicy powinni unikać zbyt duże ilości tkanin, takich jak grube zasłony czy dywany, ponieważ to właśnie w nich gromadzi się kurz i namnażają roztocza. Osoby cierpiące na bezsenność z kolei muszą zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia i dostosowanie odpowiednich warunków, takich jak chociażby dobra wentylacja, pozwalająca na stały dopływ świeżego powietrza.

Jak dopasować łóżko i materac do stylu sypialni?

Jak wiadomo, łóżko jest centralnym punktem każdej sypialni, nadając wnętrzu dominującego stylu. Właśnie dlatego warto każdy z elementów tego mebla dopasować do klimatu panującego we wnętrzu. Bardzo często w sklepach online można znaleźć konfiguratory, które umożliwiają stworzenie autorskiego zestawienia - zazwyczaj jest możliwość dobrania kształtu oraz stylu nagłówka, koloru oraz rodzaju tkaniny obić czy kształtu nóżek. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku doboru materaca? Czy każdy model będzie dobry to wszystkich stylów sypialni? Niekoniecznie wszystkie podłoża do spania na rynku mogą być dopasowane do rodzaju wnętrza, na jakie się zdecydowaliśmy - wynika to np. ze zbyt małej wysokości, która może nie być wystarczająca do łóżka kontynentalnego czy tapicerowanego.

Można jednak kupić model, który będzie nie tylko dobrze dopasowany do stylu sypialni, ale również spełni wszystkie oczekiwania użytkownika - mowa tutaj o https://www.sleepmed.pl/#produkty. Posiadają one wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości, które umożliwiają zdrowy i spokojny sen każdej nocy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość samodzielnej regulacji twardości poprzez zastosowanie ruchomej pianki lub odpinanego topu, dając 4 albo nawet 6 różnych opcji do wyboru. Dzięki temu osoba śpiąca, bez względu na zmieniające się preferencje w ciągu wielu lat użytkowania, będzie mogła zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu. Materace tej marki zostały dodatkowo wyposażone w technologię Airforce, umożliwiającą maksymalny obieg powietrza wewnątrz wkładu. Takie rozwiązanie nie tylko zapobiega gromadzeniu się kurzu i namnażaniu bakterii czy roztoczy wewnątrz wkładu, ale również doskonale odprowadza ciepło i wilgoć wytwarzane w trakcie wypoczynku, zapewniając użytkownikowi optymalny komfort termiczny.

Dobierz materac do swoich potrzeb!

Dopasowanie materaca do swoich indywidualnych potrzeb ma bardzo duże znaczenie dla jakości wypoczynku. Na jakie zatem aspekty należy zwracać szczególną uwagę przed zakupem? Kluczowa jest przede wszystkim stopień twardości wybranego modelu, która powinna być dobierana na podstawie wagi użytkownika. Dla osób ważących od 60 do 80 kg polecane są powierzchnie średnie, dla tych o wadze między 80 a 100 kg dobrą opcją będą materace twarde, natomiast dla osób powyżej 100 kg sprawdzą się modele bardzo twarde. Warto jednak przed zakupem udać się do jednego z salonów partnerskich i przetestować wybrane podłoże. W tym celu dobrze jest wykonać tzw. test ręki, polegający na wsunięciu dłoni pod plecy leżąc na wznak - jeśli wchodzi bez najmniejszego oporu oznacza to, że powierzchnia jest zbyt twarda, natomiast jeżeli czujemy duży opór to znak, że materac jest za miękki.

Bardzo ważnym aspektem jest także rozmiar wybranego modelu, co bezpośrednio przekłada się na swobodę ruchów w trakcie snu. Do łóżek jednoosobowych zazwyczaj polecane są podłoża o wymiarach 80-120x200 - dobór jest głównie uzależniony od budowy ciala osoby śpiącej. Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku par, ponieważ powinno się kierować zasadą, że każda z osób śpiących musi mieć do dyspozycji powierzchnię o minimalnej szerokości 70 cm. W związku z tym do sypialni małżeńskich wybierane są modele 140-200x200.

Jaki model materaca do sypialni wybrać?

Sprawdzając oferty materacy dostępne na rynku, można znaleźć naprawdę mnóstwo najróżniejszych modeli, różniących się od siebie nie tylko indywidualnymi właściwościami, ale również rodzajem zastosowanego wypełnienia. Na uwagę zasługuje między innymi piankowy SleepMed Premium Plus, posiadający szereg właściwości dobroczynnych dla zdrowia, przez co sprawdzi się praktycznie w każdej sypialni. Jego powierzchnia została wyposażona w 7 zróżnicowanych stref twardości, pozwalających na optymalne dopasowanie się podłoża do naturalnych krzywizn użytkownika, umożliwiając tym samym efektywną regenerację mięśni i stawów. Co więcej, może być on stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym, ponieważ zapobiega powstawaniu oraz pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa, łagodzi bóle pleców i karku, a także ułatwia swobodny przepływ krwi i dotlenienie tkanek. Model ten będzie doskonałą opcją dla nastolatków, alergików, singli, par o dużej różnicy wagowej, seniorów, sportowców czy osoby borykające się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.

Kolejnym materacem, którego zakup jest wart rozważenia, jest hybrydowy SleepMed Hybrid Supreme, łączący w sobie wyjątkowe cechy podłoży piankowych oraz sprężynowych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów jest on trwały i odporny na eksploatację, co umożliwia użytkowanie przez wiele lat bez utraty pierwotnych właściwości. Jego powierzchnia wyróżnia się doskonałą sprężystością oraz elastycznością punktową, co oznacza, że podłoże ugina się jedynie w miejscu wywieranego nacisku. Co więcej, model ten posiada właściwości przeciwodleżynowe oraz ortopedyczne, dzięki czemu może być z powodzeniem używany przez osoby będące w trakcie rehabilitacji czy fizjoterapii. Sprawdzi się także wśród alergików, seniorów, par, sportowców czy nawet dzieci.

Jak jeszcze bardziej zwiększyć komfort wypoczynku?

Chcąc zapewnić sobie każdej nocy najwyższy poziom wygody i komfortu, warto zainwestować w wysokiej jakości artykuły sypialniane, które dodatkowo podniosą walory estetyczne Twojej sypialni. Kluczowym elementem jest poduszka, dlatego też dobrze zwrócić uwagę na model SleepMed Supreme Pillow, która dzięki wykończeniu pianki włóknami węglowymi eliminuje ładunki elektryczne skumulowane na powierzchni ciała. Rozwiązanie to pomaga złagodzić stres nagromadzony w ciągu dnia, gwarantując głęboki oraz relaksujący sen.

Na komfort wypoczynku mają wpływ również inne akcesoria, takie jak np. miękka i otulająca kołdra, zapewniająca optymalny komfort termiczny pościel czy też miękkie w dotyku prześcieradło. Warto jednak przed zakupem zapoznać się z indywidualnymi właściwościami każdego produktu, ponieważ ułatwi to dopasowanie ich do indywidualnych preferencji użytkownika. NIe bez znaczenia jest rodzaj zastosowanej tkaniny oraz jej kolorystyka, ponieważ są to kluczowe aspekty pomagające dopasować ją do stylu, w którym została urządzona Twoja sypialnia.

Zdrowa sypialnia powinna być nie tylko urządzona w dobrym stylu, ale musi również zapewniać użytkownikowi wysoki komfort wypoczynku. Właśnie dlatego bardzo duże znaczenie ma dobór łóżka oraz materaca.

Podobne artykuły

Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?
Na jaki materac dla pary warto się zdecydować?
Na jaki materac dla pary warto się zdecydować?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Rodzaje wypełnień w materacu - czym się różnią?
Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Urządzanie sypialni krok po kroku
Urządzanie sypialni krok po kroku
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Materac na chory kręgosłup i bóle pleców – jak wybrać?
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Co wyróżnia materace SleepMed?
Co wyróżnia materace SleepMed?