Materace z elementami pianki termoelastycznej doskonale dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują jego optymalne podparcie. Ta unikalna cecha pianki pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co minimalizuje punkty nacisku i zapobiega bólom pleców oraz stawów. Dzięki temu, osoby śpiące na takich materacach często doświadczają poprawy jakości snu i budzą się bardziej wypoczęte. Jednak wybierając materac, na pewno spotkamy się z kilkoma mitami, które dziś konfrontujemy z rzeczywistością.
Wiemy, że wybierając materac, wiele osób dokładnie sprawdza informacje, które dotyczą wad i zalet danego produktu. Klienci często przeszukują internet, konsultują się ze specjalistami oraz czytają opinie innych użytkowników, aby dokonać jak najlepszego wyboru. Dlatego dziś przedstawiamy fakty i mity związane z materacami piankowymi, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji!
Zwolenników materacy sprężynowych często trudno przekonać do innych produktów. Nic dziwnego – w końcu sprężyny są dla wielu osób synonimem wysokiej jakości, a nawet wyznacznikiem lepszej klasy materaca. Jednak te z pianką VitaRest bronią się same. W jaki sposób? Cofnijmy się o kilkanaście lat i przyjrzyjmy się, jak były wykonywane pierwsze materace z termoelastycznej pianki. Była to pocięta na plastry gąbka, której trwałość rzeczywiście była wątpliwa. Być może właśnie wtedy powstał ten mit, gdyż wówczas faktycznie szybko się zużywały, tracąc swoje właściwości i wygodę użytkowania. Jednak nie ma co ukrywać – dzisiejsze materace z pianką termoelastyczną to zupełnie nowa jakość! Jej historia zaczyna się w latach 60. XX wieku, kiedy to została wynaleziona przez naukowców z NASA. Celem było stworzenie materiału, który mógłby chronić astronautów przed przeciążeniami grawitacyjnymi podczas startu i lądowania. Stworzona pianka miała za zadanie równomiernie rozkładać ciężar ciała i zminimalizować nacisk na organizm. W latach 80. XX wieku technologia ta zaczęła być wykorzystywana w medycynie, głównie w materacach i poduszkach dla pacjentów, a w kolejnych latach trafiła na rynek konsumencki, przez co zaczęto ją wykorzystywać właśnie w materacach. Należy podkreślić, że wiele renomowanych marek, w tym SleepMed, wykorzystuje je w swoich produktach. Dzięki niej podłoże do spania nie tylko gwarantuje doskonałe podparcie na całej długości ciała, ale także:
W przeszłości materace z pianki termoelastycznej mogły zatrzymywać ciepło, jednak czasy się zmieniły, a to oznacza, że współczesne materace piankowe nie powodują przegrzewania się organizmu oraz nadmiernego pocenia w czasie snu. Istnieje kilka powodów, które wynikają z jej budowy. Obecnie dzięki swojej otwartokomórkowej strukturze pozwalają na optymalny przepływ powietrza, co wiąże się z oddawaniem ciepła, a nie jego gromadzeniem. Jednak dużo zależy także od konstrukcji materaca. W przypadku produktów SleepMed oprócz pianki VitaRest została wykorzystana specjalna technologia AirForce. Rozwiązanie to wykorzystano w innowacyjnej piance FlexiFoam oraz wysokoelastycznej piance VPPHR, która stanowi podstawę wypełnienia wszystkich materaców SleepMed. A za co odpowiada? Przede wszystkim technologia Airforce to specjalna wielostrefowa technologia nacinania pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Oznacza to, że nacięcia powstają zarówno w pionie, jak i poziomie. Wówczas dochodzi do maksymalnego obiegu powietrza wewnątrz podłoża do spania. W ten sposób ciepło oraz wilgoć, które organizm wytwarza w czasie snu czy też odpoczynku są usuwane. Wystarczą do tego naturalne ruchy, np. podczas obracania się z boku na bok.
Osoby, które po raz pierwszy korzystają z materacy z elementami pianki termoelastycznej często odczuwają dyskomfort. Są przyzwyczajone do materacy sprężynowych, a te piankowe są dla nich często zbyt twarde lub zbyt miękkie. Jest to jednak tymczasowe odczucie, bo po kilku nocach spędzonych na materacach SleepMed uczucie komfortu zwiększa się. Powodem jest zastosowanie wysokiej jakości pianki VitaRest, która reaguje na ciepło i ciężar użytkownika, idealnie dopasowując się do jego ciała i dając uczucie miękkości. Materace piankowe dopasowują się do nas, a nie my do materaca. Jeśli większość czasu spędzaliśmy, śpiąc na niewygodnej kanapie lub materacach, które były wykonane z niskiej jakości materiałów, nasze ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do materacy SleepMed. Warto także wiedzieć, że każdy materac SleepMed to 4 twardości, które można regulować samodzielnie w dowolnej chwili, przekładając piankę VitaRest® na drugą stronę materaca. Dodatkowym rozwiązaniem może być mata kokosowa, która pozwala jeszcze bardziej zróżnicować poczucie komfortu podczas snu i zwiększyć twardość. Jeżeli zależy Ci na odczuwalnym zwiększeniu twardości materaca, matę włóż pomiędzy kremową piankę VitaRest® a leżącą pod nią piankę wysokoelastyczną. Jeśli chcesz tylko nieznacznie poprawić twardość podłoża, umieść ją na spodzie materaca. Matę możesz w każdej chwili przełożyć lub wyjąć.
Pianka VitaRest nie jest materiałem, który może być wykorzystywany jako powierzchnia materaca. Choć zapewnia doskonałe wsparcie i komfort, jej optymalne właściwości są najlepiej wykorzystane jako wewnętrzny wkład materaca o różnej wysokości. Z tego względu na powierzchni materacy SleepMed umieszcza się wentylowany pokrowiec Merced. Zapewnia on wysoką oddychalność wkładu. Ponadto skład dzianiny, z której wykonany jest pokrowiec, nie zawiera przędzy naturalnej, co daje zwiększoną odporność na bakterie i roztocza i dodatkowo ułatwia jej czyszczenie. Co więcej, pokrowiec ten jest wyjątkowy pod innymi względami, gdyż m.in. dzięki specjalnym perforacją na powierzchni gwarantuje odczuwalny efekt masażu. Podobnie jak pokrowiec Probiotex, dla zapewnienia wymiany powietrza także na bocznych płaszczyznach materaca, boki pokrowca obszyto elastyczną taśmą 3D. Dzięki niej jest możliwe dodatkowe usprawnienie obiegu powietrza i odparowywanie wilgoci pozostawiając wnętrze podłoża do spania suche oraz chłodne. Jeśli chodzi o pokrowiec Probiotex, to wykorzystano w nim dzianinę nasączoną apreturą Purotex® wykorzystującą technologię aktywnych probiotyków, które zmniejszają ilość alergenów roztoczy kurzu domowego na powierzchni materaca o 93,7%. Często jest również używana jako wypełnienie odpiętych topów w materacach SleepMed z kolekcji Plus oraz Hybrid Plus. Ich wykorzystanie, wraz z ruchomą warstwą pianki termoelastycznej daje aż 6 różnych stopni twardości.
Wokół materacy piankowych pojawiło się sporo mitów i nieprawdziwych informacji. Wiele osób obawia się, że materace piankowe są mniej trwałe, zatrzymują ciepło, powodują nadmierne pocenie się lub nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa. Inni sądzą, że pianka szybko traci swoje właściwości i staje się niewygodna. Jednak jedynym sposobem na to, aby zobaczyć, jak jest w rzeczywistości, jest wypróbowania materaca w swojej sypialni. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma unikalne potrzeby i preferencje dotyczące komfortu snu. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego tak ważne jest, aby samodzielnie przetestować materac w realnych warunkach, w jakich będziemy go używać.