Pozbycie się roztoczy i bakterii z miejsca snu nie jest łatwym zadaniem – często wymaga określonego systemu działań i regularności, aby osiągnąć zamierzony cel. Mimo to warto podjąć walkę z pasożytami – głównie dlatego, że ich towarzystwo w łóżku może powodować dokuczliwe alergie, a nawet astmę! Poniżej znajdziesz kilka sposobów, aby skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów z Twojego łóżka.
Roztocza rozwijają się w warunkach o podwyższonej wilgotności i dość wysokiej temperaturze – nagrzane po nocy, wilgotne łóżko jest więc dla nich doskonałym środowiskiem. Chcąc się ich pozbyć nie możesz przede wszystkim zapominać o regularnym wietrzeniu pościeli – zacznij od odkrywania materaca zaraz po przebudzeniu. Nie ściel od razu łóżka, pozwól mu wystygnąć, a dla wzmocnienia efektu otwórz okno w sypialni. Świeże powietrze pozwoli na szybsze odparowanie zebranej w materiale wilgoci. Doskonałe działanie na niwelowanie mikroorganizmów ma także niska temperatura – już przy niewielkim mrozie wszystkie roztocza i bakterie giną. W lecie również nie zapominaj o przewietrzeniu sypialni. Choć panująca za oknem temperatura nie wyeliminuje problemu w 100%, to znacznie osłabi obecne mikroorganizmy oraz zapobiegnie ich namnażaniu.
Pierwsza bardzo ważna zasada – pościel w łóżku powinno się zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zdjęte powłoczki najlepiej prać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, ponieważ pozwoli to zupełnie wyeliminować problem roztoczy i bakterii, które giną w gorącej wodzie podczas pracy pralki. Oprócz poszewek na kołdry i poduszki, nie powinieneś pomijać pokrowca materaca – zalecenia dotyczące dbania o jego higienę znajdziesz jasno określone w instrukcji jego użytkowania. Przed kupnem produktu postaraj się wybrać taki, który ma jak najwyższą dopuszczalną temperaturę prania, znacznie ułatwi Ci to utrzymanie czystości.
Oprócz higieny wprowadzanej za sprawą prania i środków czystości, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie Twojego materaca – stawiaj na materiały, które pozwalają na prawidłową wentylację wkładu, np. pianki wysokoelastyczne zastosowane w materacach SleepMed. Ich otwartokomórkowa budowa umożlwia swobodny przepływ powietrza, eliminując tym samym problem zawilgotnienia materaca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, takie jak taśmy 3D wszyte w pokrowiec i skutecznie wspierające wentylację – ich działanie uaktywnia się przy każdym ruchu użytkownika, a więc pracują w momencie gdy najbardziej tego potrzebujesz. Ponadto materace medyczne SleepMed zostały wyposażone w specjalny system Airforce – oznacza to, że wkład piankowy jest ponacinany w taki sposób, aby zmaksymalizować obieg powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu jeszcze łatwiej zachować odpowiednią higienę i czystość w łóżku.
Roztocza i bakterie są uciążliwe nie tylko dla alergików. Nawet osoby obojętne na tego typu “zagrożenia” mogą w końcu odczuć ich negatywne działanie na skórę i drogi oddechowe. Chcąc tego uniknąć, warto dla bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych przestrzegać elementarnych zasad higieny w swojej sypialni i zastosować się do powyższych wskazówek. Postępując w ten sposób z pewnością pozbędziesz się ze swojego łóżka niechcianych lokatorów oraz wreszcie będziesz spał spokojnie i zdrowo.