Dlaczego SleepMed?

Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!

Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!

 Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby!Kręgosłup jest jednym z najważniejszych elementów narządu ruchu. To jego dobre lub złe funkcjonowanie bardzo często przesądza o mobilności, samopoczuciu, a także jakości snu. Wiele wad postawy potrafi przeobrazić się w poważne dysfunkcje i stałe zaburzenia związane z kręgosłupem. Między innymi właśnie dlatego codzienne dbanie o kręgosłup powinno być priorytetem, jeżeli chodzi o dobrą jakość życia. Jak skutecznie pielęgnować i dbać o jego dobrą kondycję? Sprawdź!

Materac a kręgosłup

Materace z prozdrowotne to przede wszystkim produkty dla osób, których kręgosłupy potrzebują dodatkowego wsparcia w nocy. Nieważne, czy masz poważne zwyrodnienia, dochodzisz do siebie po wypadku lub operacji czy masz okresowe, ale regularne problemy z bólem pleców – inwestycja w taki produkt na pewno się opłaci. Materace medyczne spełniają wiele zadań, ale jeśli chodzi o aspekt rehabilitacyjny, pozwalają przede wszystkim na całkowity odpoczynek mięśni, stawów i kręgosłupa. Podpierają sylwetkę dokładnie tam, gdzie trzeba, dostosowują się do ciała i nie uciskają go, co wpływa na prawidłowy przepływ krwi. Sen na takim posłaniu jest gwarancją tego, że mięśnie będą mogły się rozluźnić, a śpiący nie obudzi się zdrętwiały i obolały, nawet jeśli ma do tego tendencje. W materacach opatrzonych specjalistycznymi certyfikatami wykorzystuje się 7 stref twardości, które sprawiają, że każda część naszej sylwetki otrzymuje odpowiednie wsparcie. Wszystkie te właściwości są niezbędne nie tylko dla komfortu schorowanych czy starszych osób, ale i dla tych, którzy są jeszcze młodzi i zdrowi – materac medyczny może być elementem profilaktyki m.in. dla chorób kręgosłupa.

Poduszka a kręgosłup

Przyczyną bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa może być mniejsza ilość ruchu, złe wzorce ruchowe lub liczne przeciążenia. Powstające dysfunkcje bywają konsekwencją zbyt dużej ilości godzin za kierownicą czy też schematycznej pracy opartej na zgięciu głowy w przód. Nie bez znaczenia jest również stanowisko pracy, które w większości przypadków okazuje się być nie ergonomiczne, a wielogodzinna praca przy biurku sprawia, że kręgosłup szyjny w końcu daje o sobie znać. Jeżeli ciężko Ci zadbać o zdrowie kręgosłupa szyjnego w dzień, postaraj się zapewnić mu odpowiedni komfort w nocy. To pora kiedy możesz zadbać o prawidłowe wsparcie dla głowy i szyi. Używanie dobrze dopasowanych poduszek umożliwia przede wszystkim regenerację układu kostno-szkieletowego, w tym odcinka szyjnego kręgosłupa, który jest szczególnie obciążony w efekcie siedzącego trybu życia. Codzienny sen na odpowiednio wyprofilowanym podłożu pozwala odciążyć ten fragment szkieletu, co przekłada się także na rozluźnienie mięśni w okolicy karku i szyi. Te pozornie niewielkie korzyści niosą za sobą długofalowe skutki, takie jak zniwelowanie uczucia drętwienia i mrowienia, ulga w dyskopatii czy zmniejszenie intensywności bólów głowy migrenowych i napięciowych. Wybierając poduszki wykonane z pianki termoplastycznej nie będziesz musiał zastanawiać się, czy wysokość jest prawidłowa. Wszystko to dzięki ich unikalnym właściwościom. Pianka reagując na ciepło i ciężar użytkownika, zapamiętuje jego kształt ciała i tym samym idealnie się do niego dopasowuje. Z kolei ergonomiczny kształt, antyalergiczne właściwości i zastosowana wentylacja mogą dodatkowo poprawić jakość Twojego snu.

Czy stelaż jest naprawdę taki ważny?

Stelaż jest to swoiste rusztowanie, utrzymujące materac. Bez względu na to, jak dobrze będą skonstruowane pozostałe części łóżka, bez odpowiedniego stelaża nie jest możliwe prawidłowe wykorzystanie wszystkich właściwości materaca, a tym samym zapewnienie sobie komfortu snu. Jeśli zatem dokuczają Ci dolegliwości ze strony kręgosłupa i inwestujesz w dobrej jakości materac, by go zminimalizować, zdecyduj się także na odpowiednie podłoże pod swój nowy produkt w celu uzyskania odpowiednich efektów z jego stosowania – w innym przypadku mogą one być odwrotne. Dodatkowym faktem jest także to, że brak amortyzacji wpływa na zmianę twardości podłoża – a zatem nawet miękki materac, ułożony bezpośrednio na twardej podłodze, zmieni swoje właściwości i będzie twardszy. Jednocześnie niemożliwa będzie elastyczność nawierzchni, która ma ogromne znaczenie w tym przypadku, ponieważ dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa i podtrzymuje stabilnie całą sylwetkę. Warto mieć to na uwadze, ponieważ ma to duży wpływ na preferencje każdego użytkownika. To właśnie stelaż zapewnia optymalne podparcie dla podłoża, zapobiega odkształceniom, a także wspomaga wentylację, co w dużej mierze wydłuża okres żywotności. Pomaga także utrzymać odpowiednią pozycję kręgosłupa, dostosowując swoją twardość do odpowiednich partii ciała, ze względu na siłę nacisku. Użytkowanie materacy bez stelaża wpływa także na ich szybsze zużywanie – ułożenie podłoża na podłodze powoduje osłabienie jego struktury w miejscach narażonych na nacisk.

Pozycja podczas snu

To, w jakiej pozycji śpimy, również może mieć ogromny wpływ na kondycję kręgosłupa w ciągu dnia. Leżąc w nienaturalnej, niewygodnej pozycji, bardzo często może dochodzić do ucisku na któryś z kręgów, co może wywołać lub wzmocnić dolegliwości bólowe. Przede wszystkim należy unikać układania się w pozycji na brzuchu, gdyż może to wzmagać uczucie sztywnego karku i napięcie w górnej części pleców. Nie poleca się jej także ze względu na powodowanie ucisku na żołądek i przepychanie kwasów żołądkowych w górę układu trawiennego. Wiele kontrowersji wzbudza również pozycja embrionalna. Według niektórych nie jest ona uznawana za zdrową, ponieważ ciało jest ściśnięte, co może obciążać w dużym stopniu biodra i utrzymywać kręgosłup w nienaturalnie wygiętej pozycji. Mimo to, pozycja na boku z kolanami przy ciele jest bardzo popularna i odpowiednia dla ulgi od bólu pleców, i to przede wszystkim bólu w krzyżu. W ciągu dnia dochodzi do obciążania płytki pod wpływem grawitacji. Podczas spania w tej pozycji mogą płytki odetchnąć, jednak bardzo ważne jest, aby pomiędzy nogami umieścić poduszkę, która zmniejszy nacisk na jedną ze stron szkieletu. Dobrze jest także spać na wznak - wtedy kręgosłup przybiera optymalny, lekko łukowaty kształt zbliżony do litery S, a mięśnie znajdujące się wzdłuż kręgów rozluźniają się. Spanie na plecach rozłoży wagę ciała równomiernie i nie wytwarza się niepotrzebne napięcie w konkretnym punkcie.

Codzienna profilaktyka - klucz do sukcesu

Chcąc zadbać o zdrowy kręgosłup, warto pamiętać także o kilku ważnych zasadach, które należy wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Przede wszystkim trzeba ograniczyć dźwiganie ciężkich toreb lub plecaków na jednym ramieniu. Powoduje to przeciążenie jednej ze stron, wskutek czego może dojść do pojawienia się dyskopatii lub innych nieprzyjemnych dolegliwości. Warto także regularnie wzmacniać mięśnie kręgosłupa, dzięki czemu przebywanie w nienaturalnej pozycji nie oznacza od razu dolegliwości bólowych. Codzienny ruch to zdrowie nie tylko dla kręgosłupa, dlatego szczególnie warto zadbać o ten aspekt życia.

Odpowiednia pielęgnacja kręgosłupa i przestrzeganie kilku ważnych reguł, pomoże uchronić przed trwałymi zmianami w układzie szkieletowym oraz zachować witalność oraz zdrowie na długi czas. Nie warto bagatelizować także wszelkich symptomów bólowych z jego strony, dlatego jak tylko się one pojawią, warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą.

Podobne artykuły

Zdrowe zwyczaje przed snem
Zdrowe zwyczaje przed snem
Sypialnia alergika - jak ją urządzić?
Sypialnia alergika - jak ją urządzić?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Jaki materac dla singla wybrać?
Jaki materac dla singla wybrać?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Jak odpowiednio dobrać materac do wagi?
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Pokrowiec na materac – wybierz dobrze!
Po czym poznać, że czas na nowy materac?
Po czym poznać, że czas na nowy materac?