Dlaczego SleepMed?

Materace dla osób ze skoliozą - na co warto zwrócić uwagę?

Materace dla osób ze skoliozą - na co warto zwrócić uwagę?

Materace dla osób ze skoliozą - na co warto zwrócić uwagę?Skolioza to bardzo popularna wada postawy, która powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale również w niektórych przypadkach może wpływać na trudności w normalnym poruszaniu się. Właśnie dlatego w przypadku takiej dolegliwości warto zainwestować w wysokiej jakości materac, który wspomoże regenerację napiętych mięśni oraz zapobiegnie pogłębianiu się tej wady. Jaki zatem model wybrać oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Skolioza - co to takiego?

Skolioza to jedna z najczęściej występujących wad postawy, na którą cierpi niemal połowa populacji. Najczęściej słyszy się, że powstaje ona w wyniku nieprawidłowej postawy ciała, jednak nie do końca jest to prawdą. Zazwyczaj formuje się ona w dzieciństwie lub też jest wadą wrodzoną - polega na deformacji kręgosłupa zachodzącej w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej oraz poziomej). Zazwyczaj obejmuje ona odcinek piersiowy lub piersiowo-lędźwiowy i powoduje wygięcie kręgosłupa w kształcie litery “S”. Jako przyczynę zazwyczaj wskazuje się brak odpowiedniej ilości ruchu czy też siedzenie w nieprawidłowej pozycji przez dłuższy czas. Skoliozy nie powinno się lekceważyć, ponieważ w zaawansowanym stadium może ona nawet powodować niewydolność krążeniową. Przy małym kącie zdeformowania wystarczy stosować gimnastkę korekcyjną oraz praktykować pływanie, co pozwoli na wzmocnienie mięśni przyszkieletowych, pozwalających na utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji. W przypadku większego stopnia skoliozy trzeba rozważyć używanie specjalistycznego gorsetu lub wykonanie operacji. Niezależnie jednak od posiadanego stopnia wady, kluczowy jest wysokiej jakości materac, który nie tylko ulży w dolegliwościach bólowych, ale także zapobiegnie pogłębianiu się wielkości kątowej skrzywienia.

Wpływ materaca na kondycję kręgosłupa

Wybierając materac dla osoby ze skoliozą, należy dokładnie przeanalizować jego wszystkie parametry, by jak najlepiej dopasować je do potrzeb użytkownika. Przede wszystkim kluczowym aspektem jest odpowiednia twardość - zbyt miękki model będzie powodował zapadanie się ciała, a tym samym nienaturalne wygięcie kręgosłupa i napięcie mięśni przyszkieletowych, natomiast za twardy może wywierać silny ucisk na poszczególne partie ciała, co w konsekwencji może prowadzić do drętwienia kończyn. Właśnie dlatego twardość powierzchni musi być dopasowana do wagi ciała użytkownika, dlatego też dla osób ważących między 60 a 80 kg polecane są modele średnie, dla tych o wadze wahającej się od 80 do 100 kg dobrą opcją będą podłoża twarde, natomiast dla użytkowników powyżej 100 kg sprawdzą się materace bardzo twarde. Takie dopasowanie pozwoli na optymalne podparcie całej sylwetki użytkownika, umożliwiając tym samym efektywną regenerację mięśni podczas wypoczynku. Co więcej, sprężyste i elastyczne podłoże umożliwi optymalne rozłożenie nacisku ciała na materac, nie powodując zapadania się poszczególnych partii ciała. Przy wyborze modelu do sypialni osoby ze skoliozą bardzo ważne jest unikanie tych z wypełnieniem na bazie sprężyn bonellowych, ponieważ ich powierzchnia nie jest w stanie zapewnić elastyczności punktowej, reagując jedynie w miejscu wywieranego nacisku.

Jaki rodzaj materaca przy skoliozie będzie najlepszy?

Wszystkie osoby ze skoliozą - bez względu na stopień skrzywienia kręgosłupa - nie powinny raczej decydować się na modele sprężynowe, nawet te ze sprężyną multipocket. Kiepską opcją będą także podłoża z matą kokosową, ponieważ dość twarda powierzchnia może uniemożliwiać odpowiednie dopasowanie do naturalnych krzywizn użytkownika. W związku z tym jakie materace będą najlepszą opcją? Przede wszystkim te, które posiadają status wyrobu medycznego oraz liczne certyfikaty potwierdzające ich jakość - wyjątkowe właściwości tego typu modeli dadzą użytkownikowi gwarancję spokojnego i zdrowego snu każdej nocy. Dla osób ze skoliozą warte uwagi będą także podłoża o cechach ortopedycznych lub rehabilitacyjnych, które zapobiegają pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa oraz pomagają złagodzić ból pleców. Dobrą opcją będą zatem materace wykonane z wszelkiego rodzaju pianek - przed zakupem należy jednak sprawdzić ich gęstość oraz grubość wybranego modelu.

Jak dobrać materac do potrzeb użytkownika?

Bardzo dużo osób, kupując materac, nie analizuje dokładnie wszystkich parametrów, przez co może być on źle dopasowany do potrzeb użytkownika. Pierwszym kluczowym aspektem jest dobór rozmiaru do wzrostu i budowy ciała użytkownika. Do łóżek jednoosobowych zazwyczaj wybiera się materace 90-120x200, co pozwala na wygodny i swobodny wypoczynek każdej nocy. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku par? Każda z osób śpiących powinna mieć do dyspozycji powierzchnię o minimalnej szerokości 70 cm, w związku z tym do łóżek dwuosobowych najczęściej stosowane są materace 140-180x200. Wybierając nowe podłoże do swojej sypialni trzeba mieć również na uwadze indywidualne właściwości poszczególnych modeli. Przede wszystkim jego powierzchnia powinna być wyposażona w 7 zróżnicowanych stref twardości, dzięki czemu każda z partii ciała ma zapewnione optymalne podparcie przez całą noc. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia wentylacja wewnątrz wkładu, która zapobiega gromadzeniu się kurzu oraz roztoczy, a tym samym - zmniejsza ryzyko pojawienia się alergii. Dobrą opcją dla osób ze skoliozą będą także materace z możliwością regulacji twardości, dzięki czemu można uzyskać 4 lub nawet 6 różnych poziomów komfortu.

Materace dla osób ze skoliozą

Wiedząc już, jakie właściwości powinny posiadać modele polecane dla osób ze skoliozą, warto już zapoznać się z konkretnymi propozycjami, które w szczególności zasługują na uwagę. Możemy do nich zaliczyć między innymi SleepMed Premium z wkładem zbudowanym na bazie pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Jest to idealna opcja dla osób chcących uzyskać równowagę pomiędzy idealnym wsparciem punktowym całego ciała a swobodną zmianą pozycji w trakcie snu. Do wyjątkowych cech tego modelu można zaliczyć chociażby doskonałą wentylację, którą umożliwia zastosowanie technologii Airforce, polegającej na specjalnym nacinaniu pianki w celu maksymalnego obiegu powietrza wewnątrz materaca. Będzie on dobrą opcją dla osób ze skoliozą głównie ze względu na swoje właściwości ortopedyczne oraz przeciwodleżynowe, co ułatwia nie tylko łagodzenie dolegliwości bólowych, ale także swobodny przepływ krwi i dotlenienie tkanek. Kolejnym modelem, zasługującym na szczególną uwagę jest SleepMed Supreme Plus, posiadający gruby, odpinany top, który możemy użytkować także oddzielnie. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia regulację twardości podłoża, mogąc uzyskać aż 6 różnych kombinacji. Warto również wspomnieć, że ten model również posiada właściwości ortopedyczne oraz przeciwodleżynowe, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w sypialni każdej osoby borykającej się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.

Materace dla osób ze skoliozą nie powinny być przypadkowymi modelami. To właśnie w trakcie wypoczynku kręgosłup ma możliwość odpowiednio się zregenerować, przez co zmniejszają się dolegliwości bólowe oraz nie pogłębia się stopień wady postawy. W związku z tym warto zwrócić uwagę na materace SleepMed, ponieważ wszystkie z dostępnych modeli posiadają status wyrobu medycznego, gwarantując użytkownikowi zdrowy sen każdej nocy.

Podobne artykuły

Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?
Co będzie potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu
Pianka termoelastyczna Visco - czym się charakteryzuje?
Pianka termoelastyczna Visco - czym się charakteryzuje?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Co przeszkadza nam zdrowo spać?
Co przeszkadza nam zdrowo spać?
Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Częste budzenie się w nocy - przyczyny
Częste budzenie się w nocy - przyczyny
Najwygodniejsze materace do spania w pojedynkę: 100x200 czy 120x200?
Najwygodniejsze materace do spania w pojedynkę: 100x200 czy 120x200?