Dlaczego SleepMed?

Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?

Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?

Dlaczego wybierając materac należy pamiętać o stopniu twardości? I czy jest to konieczne przy marce Sleepmed?Świadomość na temat tego, jak ważny dla zdrowia jest sen, istotnie wzrosła w ostatnich latach. Na jakość snu ogromny wpływ ma materac i jego twardość, która odpowiada za wygodę i właściwe podparcie ciała odpoczywającej osoby. Jak dobrać twardość materaca do własnych potrzeb? Czym jest skala twardości materaca i jak należy ją rozumieć?

Czym jest twardość materaca?

Twardość materaca to przede wszystkim jedno z najważniejszych kryteriów podczas wyboru własnego modelu. Poziom twardości przekłada się bezpośrednio na wygodę odpoczynku na materacu. Miękkie materace dają wrażenie delikatnego zapadnia się podczas leżenia, natomiast modele twardsze stabilnie utrzymują całą sylwetkę. Twardości materacy dobiera się głównie pod kątem wagi ciała osoby, która będzie korzystać z konkretnej sztuki. Im wyższa jest waga ciała, tym twardszy powinien być materac, aby móc zapewnić stabilne podparcie kręgosłupa i utrzymanie go w fizjologicznej pozycji przez wiele godzin.

Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna twardość materaca sprawdzająca się dla wszystkich. Pierwszą zasadą odnośnie tego, jak dobrać twardość materaca, jest każdorazowo branie pod uwagę indywidualnych potrzeb, na które składają się:

Zwykle najwięcej zdziwienia budzi zalecenie uwzględnienia pozycji snu podczas doboru twardości materaca. Nie ma jednak nic dziwnego w tym, że leżąc na boku, ramiona i biodra wywierają silniejszy nacisk na powierzchnię materaca, niż podczas leżenia płasko na plecach. Aby nacisk nie przerodził się w źródło bólu, a kręgosłup pozostał utrzymany w prostej pozycji, potrzebna jest więc większa elastyczność podłoża.

Jak twardość materaca wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Materac o odpowiednio dobranej twardości do indywidualnych potrzeb osoby, która z niego korzysta, jest w stanie właściwie podeprzeć kręgosłup, ustabilizować jego ułożenie, utrzymać prostą pozycję i dopasować się do naturalnych krzywizn ciała.

Zbyt twardy model materaca, wbrew powszechnym twierdzeniom, wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Sprzyja on powstawaniu zbyt silnych nacisków na ciało, co powoduje ból. Za twarda powierzchnia snu bardzo często odpowiada także za utrzymujące się napięcie mięśniowe, które uniemożliwia właściwą regenerację i również przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych.

Zbyt mała twardość materaca może sprawiać wrażenie pozornej wygody przez przyjemne zapadanie się ciała w miękki materiał. Niestety zbyt miękkie materace nie zagwarantują właściwego podparcia dla kręgosłupa czy utrzymania go w fizjologicznej pozycji podczas snu. Ich używanie może prowadzić do powstawania i rozwoju różnego rodzaju zwyrodnień w obrębie kręgosłupa.

Dokładniejsze dopasowanie do ciała przez strefy twardości materacy

Ludzkie ciało ma swoje naturalne krzywizny, które należy uwzględnić podczas projektowania materaca. Strefy twardości materacy to poziome pasy o delikatnie odmiennych właściwościach, które dopasowują się do potrzeb konkretnych partii ciała. W ten sposób między innymi w obrębie ramion liczyć można na większą swobodę i miękkość podczas przewracania się na bok, zaś lędźwiowa część kręgosłupa wciąż pozostaje właściwie podparta.

Optymalna ilość stref w materacu to 7 – strefa podparcia głowy, barków, lędźwi, bioder, ud, łydek, oraz stóp. Każda z nich zaprojektowana została tak, aby jak najlepiej dopasowywać się do naturalnego kształtu ciała.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Przyjętą normą jest czterostopniowa skala twardości materaca. Twardość materaca H1, H2, H3, oraz H4, to odpowiedź na potrzeby osób o różnej wadze ciała i preferencjach co do wygody snu. Właściwości konkretnych modeli materacy oznaczonych danym stopniem twardości mogą różnić się między sobą zależnie od producenta – wybierając twardość materaca, tabela z zaleceniami wagowymi może okazać się niezbędna. Zalecenia te nigdy nie powinny być jednak jedynym kryterium wyboru twardości materaca. Nieobojętne są także własne preferencje, kondycja zdrowotna, czy wzrost, który istotnie wpływa na rozłożenie ciężaru ciała.

Kilka stopni twardości materaca w jednym modelu

Gdy para sypiająca razem poszukuje odpowiedzi na pytanie, jaka twardość materaca będzie dla nich najlepsza, często napotyka ona problem w postaci sporej różnicy wagi pomiędzy partnerami. W takiej sytuacji podobnie jak wtedy, gdy partnerów różnią od siebie osobiste preferencje co do miękkości materaca, można zdecydować się na dzielony model o dwóch różnych twardościach na każdej ze stron.

Całkiem powszechne są także odwracane modele materacy. Po każdej stronie materac ten może cechować się inną twardością, przez co zarówno para, jak i jedna osoba, mogą wybierać miękkość, a może twardość, na którą dziś mają ochotę. Obracanie materaca dodatkowo poprawia jego higienę i wydłuża żywotność przez równomierne zużycie i mniejsze ryzyko odkształceń.

Na rynku znaleźć można także modele wyposażone w odpinany top wykonany z miękkiej pianki. Po jego przypięciu do materaca, jego wierzchnia warstwa staje się miększa. Takie rozwiązanie daje naprawdę szerokie możliwości, przez co tego typu modele materacy mogą mieć nawet wszystkie cztery stopnie twardości.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Pierwszy krok do tego, jak dobrać twardość materaca, to zapoznanie się z zaleceniami odnośnie wagi użytkownika modelu o danym stopniu twardości. Nie jest to jedyne kryterium wyboru, jednak nie można bagatelizować jego istoty. Źle dobrany materac pod kątem wagi ciała może nie zapewniać fizjologicznego ułożenia kręgosłupa, powodować i nasilać dolegliwości bólowe i długotrwałe napięcie mięśniowe, oraz istotnie obniżać jakość snu.

Kolejna istotna kwestia, to osobiste preferencje co do twardości materaca. Uważa się, że woląc twarde materace, można wybrać model o twardości H3 nawet wówczas, gdy zalecenia wagowe wskazują na model H2. Przy tego rodzaju wyborach warto uważać wtedy, gdy waga ciała użytkownika materaca znacznie różni się od tej, do której zaleca się dany model. W przypadku osoby ważącej 80 kg i preferującej miękkie materace, model H2 najpewniej nie będzie w stanie zapewnić właściwego podparcia kręgosłupa.

Ustalając, jaka twardość materaca okaże się najlepszym wyborem, warto pamiętać także o ulubionych pozycjach snu. Osoby śpiące na plecach ze względu na proste ułożenie ciała i stosunkowo niewiele punktów nacisku, mogą decydować się na twardsze modele materacy. Ci, którzy zwykle sypiają na boku, potrzebują miększych modeli ze względu na nacisk w obrębie ramion i bioder i konieczność utrzymania przy nim kręgosłupa w prostej pozycji. Śpiąc na brzuchu, najlepiej sprawdza się średnia twardość materaca – wówczas warto jednak zwrócić szczególną uwagę na płaską i wygodną poduszkę.

Nieobojętny przy wyborze twardości materaca jest także stan zdrowia jego przyszłego użytkownika. Przy nawracających bólach kręgosłupa i siedzącym trybie życia zaleca się modele twardsze, ponieważ układają one kręgosłup w prostej pozycji i poniekąd wymuszają przyjęcie fizjologicznego ułożenia ciała. Taki materac nie może być jednak zbyt twardy, ponieważ wówczas może on dodatkowo nasilać dolegliwości bólowe.

Różnorodność wyboru twardości materacy

Najlepsza ocena materaca przed zakupem to ta, której można dokonać osobiście. Jego twardość dobrze jest sprawdzić, położyć się na nim i ocenić, czy zapewnia odpowiedni komfort. Popularnym sposobem na sprawdzenie, czy twardość materaca jest odpowiednia, jest wsunięcie płaskiej dłoni pomiędzy lędźwiowy odcinek kręgosłupa i warstwę wierzchnią materaca podczas leżenia na nim. Jeśli jest tam sporo wolnego miejsca, materac jest za twardy i nie dopasowuje się należycie do kształtu ciała. Jeżeli w ogóle nie ma tam wolnej przestrzeni, model ten jest zbyt miękki i nie zapewnia właściwej stabilizacji.

Prostszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jednak jest wybór materaca, w którym sam możesz zmienić twardość i komfort. Sprawdź materace Sleepmed, które ułatwią Ci tak trudny wybór, jakim jest dobór materaca na lata.

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/

Podobne artykuły

Naturalne pianki wewnątrz materaca - czym się wyróżniają?
Naturalne pianki wewnątrz materaca - czym się wyróżniają?
Jak dopasować twardość materaca?
Jak dopasować twardość materaca?
To już czas na nowy materac!
To już czas na nowy materac!
Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?
Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Materac piankowy – jak o niego dbać, by długo służył?
Materac piankowy – jak o niego dbać, by długo służył?
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?
Idealna sypialnia dla ciężarnej - czego nie może zabraknąć?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Jak zadbać o higieniczny sen?
Jak zadbać o higieniczny sen?