Dlaczego SleepMed?

Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!

Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!

Urządzasz sypialnię? Sprawdź jaki materac i poduszkę wybrać!Przytulna sypialnia jest miejscem, w którym wszyscy chcą odpocząć po całym dniu. Jednak aby pomieszczenie faktycznie było azylem pozwalającym ukoić nerwy i zresetować się, należy je urządzić w sposób przemyślany. Liczy się każdy szczegół - od łóżka znajdującego się w centralnym miejscu pokoju wraz z elementami znajdującymi się na nim, aż po inne meble i akcesoria.

Śpij tak, by się wyspać - wybierz odpowiedni materac!

Świadomość na temat wagi zdrowego snu stale rośnie - coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie od nocnego wypoczynku zależy, z jakim nastawieniem się obudzą. Wyspany człowiek to w końcu człowiek zmotywowany i gotowy na wszelkie wyzwania oraz trudy dnia codziennego. Aby to osiągnąć, najważniejszy jest odpowiednio dobrany materac . Większość zainteresowanych podczas poszukiwań zadaje sobie dwa zasadnicze pytania: “czym kierować się przy wyborze?”, a także “jak odpowiednio dobrać materac do wagi?”. Należy brać pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne preferencje i potrzeby, a także twardość modelu. Ostatni z wymienionych aspektów jest jednym z najważniejszych, jeśli chodzi o komfort snu - zależy od wagi, wzrostu i preferowanej przez użytkownika pozycji snu. Najbardziej miękkie materace są przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza 60 kg, a najtwardsze - dla użytkowników o masie ciała przekraczającej 100 kg. Niestety czterostopniowa skala twardości zazwyczaj nie wystarcza, aby idealnie określić swoje potrzeby. Właśnie dlatego powstały materace SleepMed, które są ratunkiem dla osób niezdecydowanych i zagubionych, a przy okazji są produktami, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jakie więc cechy powinien mieć dobry materac?

Materace piankowe to jedne z tych produktów, które mają wszystkie wymienione powyżej cechy i jeszcze więcej. Nie bez powodu już od dawna są jednymi z najczęściej kupowanych podłoży oraz nie ustępują miejsca innym modelom na liście bestsellerów. Pianki to materiały niesamowicie zróżnicowane, które wzajemnie się uzupełniają i tworzą podłoże wspaniale dopasowujące się do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz aktualnej pozycji snu użytkownika. Ogromną zaletą materacy piankowych jest to, iż obieg powietrza wewnątrz wyrobu utrzymuje się na najwyższym poziomie, dzięki czemu rozwój szkodliwych dla zdrowia roztoczy i grzybów jest uniemożliwiony. Wiele modeli posiada we wkładzie między innymi piankę termoelastyczną, która reaguje na temperaturę użytkownika i dopasowuje się do jego ciała. Wadą tego typu rozwiązań jest wysoka podatność na nieprawidłowe użytkowanie - oznacza to, że dobór odpowiedniej twardości jest szalenie istotny. Zbyt miękkie podłoże może się szybko odkształcić i z niesamowicie komfortowego zmienić się w bardzo niewygodne.

Materac hybrydowy to kolejny bardzo popularny rodzaj podłoża do spania. Łączy najlepsze cechy modeli sprężynowych i piankowych, dzięki czemu doskonale sprawdza się u dużej grupy użytkowników. W ich przypadku zazwyczaj stosuje się sprężyny multipocket, które dzięki swojej niewielkiej średnicy i dużym zagęszczeniu nadają materacowi elastyczności punktowej. To cecha, która sprawia, że materac hybrydowy doskonale dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika i nie przenosi nacisków - wspaniale sprawdza się więc w sypialni u par o dużej różnicy wagowej, a także u osób mających problemy z kręgosłupem. To jednak nie koniec zalet - nie sposób nie wspomnieć, że wykorzystane nowoczesne technologie sprawiają, że modele tego typu zapewniają użytkownikowi delikatny efekt masażu i stabilnie podtrzymują jego plecy i kark. Do wad należy niestety zaliczyć wysoką cenę takich rozwiązań oraz brak możliwości zastosowania ich na stelażach regulowanych.

Czy pokrowiec na materac ma znaczenie?

Wydawać by się mogło, że jedynym, co ma znaczenie jest to, co znajduje się we wnętrzu wyrobu. Rzecz jasna wypełnienie jest szalenie istotne i to głównie ono wpływa na poziom odczuwanego komfortu, ale nie jest to jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Ważny jest również pokrowiec, który daje mnóstwo korzyści, z których może czerpać każdy użytkownik. Jego podstawowym zadaniem jest oczywiście ochrona materaca przed plamami i innymi zabrudzeniami - jeśli materiał jest chłonny, zanieczyszczenia nie przeniosą się w głąb wyrobu. Podczas zakupu materaca należy zwrócić uwagę na to, czy pokrowiec jest pralny w domowych warunkach oraz czy proces jego zdejmowania i zakładania jest stosunkowo prosty. Większość modeli posiada bowiem funkcjonalny zamek rozdzielczy, który jest ogromnym ułatwieniem dla użytkowników chcących zadbać o higienę w łóżku. Tkanina musi być przepuszczalna - bowiem dzięki temu wspomaga prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz wyrobu, co uniemożliwia gromadzenie się kurzu oraz wilgoci wewnątrz wkładu.

Jaką poduszkę do spania wybrać?

Jak się okazuje, nie tylko materac ma ogromny wpływ na poziom odczuwalnej wygody - za komfort odpowiadają także poduszki do spania. Te elementy również powinny być dobrane zgodnie z potrzebami i preferencjami konkretnego użytkownika, a także z najczęściej wybieraną pozycją snu. Poduszka to element wyposażenia łóżka, którego podstawowym zadaniem jest dawanie podparcia kręgom szyjnym. To wbrew pozorom bardzo ważne zadanie - każdy, kto choć raz obudził się z bólem karku wie, jak nieprzyjemna i męcząca jest ta dolegliwość. Z racji tego, iż jest to element znajdujący się bezpośrednio pod głową użytkownika, warto wybrać poduszkę o właściwościach antyalergicznych. Nie bez znaczenia pozostaje jej kształt - szerokość i długość elementu powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od rozstawu barków. Podobnie wygląda kwestia związana z jej wysokością - musi być dobrana w taki sposób, aby nie wymuszała na szyi i barkach dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych napięć i nienaturalnej pozycji.

Poduszki z wsadem naturalnym to takie elementy, w których wnętrzu znajduje się puch lub pierze. Ich ogromną zaletą jest elastyczność i łatwość w zmianie kształtu - wnętrze jest bowiem ruchome i można je bez obaw przesuwać w zależności od potrzeb. Kolejnym plusem jest doskonała chłonność i wentylacja na wysokim poziomie. Ich wadą jest to, że niestety absolutnie nie nadają się dla alergików, ponieważ mogą powodować reakcje uczuleniowe. Wnętrze wykonane z naturalnych materiałów gromadzi bowiem kurz i roztocza.

Poduszki z wsadem syntetycznym to produkty, których wnętrze oraz pokrycie jest wykonane ze sztucznych materiałów, na przykład z poliestru. Wbrew pozorom tego typu rozwiązania mają szereg zalet - są sprężyste i szybko powracają do pierwotnego kształtu, dzięki czemu nie zmieniają się wraz z upływem lat i doskonale podpierają głowę, kark i kręgosłup. Ich ogromną zaletą są również właściwości antyalergiczne, których na próżno szukać w przypadku modeli z wypełnieniem naturalnym. Zachęcająca może okazać się również cena oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Wadą jest obniżona wentylacja wewnątrz wyrobu.

Poduszki ergonomiczne są produktami wykonanymi ze specjalnych materiałów, takich jak nowoczesne pianki lub lateks. Dopasowują się do potrzeb użytkownika w zdecydowanie największym stopniu, a ich dwie podstawowe zalety: sprężystość i elastyczność sprawiają, że idealnie podpierają każdą część ciała niezależnie od pozycji snu. Ich wadą jest nieco wyższa cena. Można wybrać produkt o standardowym lub ergonomicznym kształcie - oba wspaniale sprawdzą się nawet w przypadku najbardziej wymagających użytkowników i realnie wpłyną na komfort snu.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli kilka słów o łóżku, stelażu, kołdrze i pościeli

Łóżko i pościel to elementy, które dla wielu osób pełnią funkcję jedynie ozdobną. Gwarantujemy jednak, że i te dwa szczegóły mają znaczenie. Sama rama łóżka może mieć ogromny wpływ na odczuwany komfort - szczególnie wtedy, gdy jest połączona ze stelażem. Pościel i kołdra to z kolei dwa elementy, których zadaniem jest otulanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała użytkownika.

Wśród dostępnych aktualnie łóżek stosunkowo łatwo się pogubić - w Internecie można się spotkać z wieloma nazwami - kontynentalne, drewniane, tapicerowane, rozkładane, metalowe… Ich wybór zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od potrzeb użytkownika oraz od wystroju sypialni. Niektóre z nich, na przykład kontynentalne z wysokim zagłówkiem, kojarzą się z ekskluzywnym hotelem i wspaniale odnajdą się w pokoju w stylu glamour. Solidne łóżka drewniane to klasyk, który przetrwa długie lata i z pewnością będzie się pięknie prezentował we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Modele metalowe to z kolei idealna propozycja dla miłośników nowoczesnego i loftowego designu. Podczas wybierania tego elementu należy skupić się przede wszystkim na rozmiarze ramy - musi być idealnie dopasowana zarówno do stelaża, jak i do wybranego materaca.

Najwyższy czas pożegnać się także z błędnym przekonaniem o małym znaczeniu stelaża! Jest to bowiem konstrukcja zbudowana z drewnianych listewek, której głównym zadaniem jest podparcie materaca i zapewnienie zdrowego, komfortowego snu. Odpowiednio dobrany stelaż to gwarancja zwiększonej trwałości i żywotności podłoża, a także jego stabilizacji. Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej właściwości - odpowiednio dobrana konstrukcja zapewnia zwiększoną wentylację wewnątrz materaca, co jest szczególnie istotną cechą dla alergików. Właśnie dzięki niej wewnątrz podłoża nie gromadzą się szkodliwe mikroorganizmy, a materac jest w stanie doskonale odprowadzać wilgoć. Użytkownicy mają do wyboru dwa rodzaje stelaży:

Kolejnym ważnym aspektem jest kołdra, która ma ogromne znaczenie, szczególnie w kwestii zachowania komfortu termicznego w trakcie snu. Dobrze, by była otulająca i dostosowana do potrzeb konkretnego użytkownika - alergicy powinni zdecydować się na model syntetyczny, a miłośnicy funkcjonalnych, ekskluzywnych rozwiązań z pewnością zwrócą uwagę na naturalne wypełnienie z puchu lub z pierza.

Wybierając pościel w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość materiału oraz jej przeznaczenie. Dopiero później można rozważać kwestie wizualne. Nie oznacza to jednak, że tych dwóch aspektów nie da się połączyć - jest to jak najbardziej możliwe! Osoby zainteresowane zakupem mają do wyboru modele naturalne oraz syntetyczne. Pościel naturalna to taka, która została wykonana jedynie ze składników pochodzenia naturalnego, na przykład z lnu, bawełny lub jedwabiu. W jej składzie nie ma miejsca na poliester i elastan, które mogą podrażnić delikatną skórę użytkownika. Ogromną zaletą tego typu tkanin jest przewiewność, delikatność i miękkość. Do wad należy zaliczyć fakt, iż mocno się gniecie oraz stosunkowo wysokie ceny tego typu propozycji. Pościel syntetyczna jest z kolei wytworzona w większości w oparciu o sztuczne materiały, dlatego znaczna część użytkowników powinna omijać ją szerokim łukiem - tego typu komponenty mogą podrażnić oraz zmniejszyć komfort snu ze względu na słabą przepuszczalność powietrza.

Bardzo ważne jest to, aby sypialnię urządzić po swojemu. Oczywiście, podstawowe elementy, takie jak stelaż, materac, czy też pościel powinny być wybierane “z głową”, zakupione głównie u sprawdzonych producentów, których wyroby są przetestowane i dostosowane do potrzeb użytkowników. Pamiętaj jednak, że aby pomieszczenie zapewniało Ci dobre samopoczucie, powinno być urządzone w pełni przez Ciebie - własnoręcznie dobierz dodatki, dodatkowe meble, rośliny i kolor ścian.

Podobne artykuły

Wybierz materac dla osoby z bólami kręgosłupa
Wybierz materac dla osoby z bólami kręgosłupa
Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Higiena snu i zdrowie psychiczne – jak na siebie wzajemnie wpływają?
Higiena snu i zdrowie psychiczne – jak na siebie wzajemnie wpływają?
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Jaki materac do spania będzie najlepszy do Twojej sypialni?
Jaki materac do spania będzie najlepszy do Twojej sypialni?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Materac na dobry sen - czym kierować się przy wyborze? Jaki rodzaj warto kupić?
Świąteczne prezenty, które poprawią jakość snu
Świąteczne prezenty, które poprawią jakość snu
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Materac medyczny – kiedy należy rozważyć jego zakup?
Czy można leżeć na materacu bezpośrednio na podłodze?
Czy można leżeć na materacu bezpośrednio na podłodze?
Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?
Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?