Dlaczego SleepMed?

Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?

Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?

Sypialnia małżeńska - jak ją urządzić?Spanie z drugą połówką potrafi w niezwykły sposób zbliżyć ze sobą partnerów. Jednak czasem wspólne zasypianie oraz budzenie się o poranku zakłóca ból pleców, karku czy ogólnie niska jakość snu. Z uwagi na to warto wiedzieć, w jaki materac dla par warto zainwestować i dlaczego! Co więcej, na jakość snu można wpłynąć również poprzez zmiany w aranżacji sypialni. Na co warto zwrócić uwagę?

Dlaczego urządzenie sypialni małżeńskiej jest takie ważne?

Sypialnia to najbardziej prywatne pomieszczenie w naszym domu. To właśnie tu możemy odpocząć i nabrać sił na nowy dzień. Z uwagi na to powinna być ona urządzona w taki sposób, abyśmy czuli się w niej bezpiecznie oraz komfortowo. Sprawa jest prosta, gdy jesteśmy w niej sami - po prostu kierujemy się własnym gustem oraz preferencjami. Jednak w przypadku sypialni małżeńskiej może to być nieco trudniejsze zadanie, ponieważ tutaj musimy dogodzić dwóm osobom. Jak to zrobić? Otóż w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na funkcjonalności. Przede wszystkim pomieszczenie to powinno być wyposażone w materac do spania oraz łóżko, które stanowią najważniejszy element oraz meble, takie jak szafa, komoda, fotel czy regał na książki. Wybieranie pojemnych mebli lub łóżka z funkcją przechowywania zapewnia nam więcej miejsca, które w przypadku dwóch osób na pewno szybko zostanie zagospodarowane. Każda sypialnia może różnić się od siebie - i dobrze, bo to właśnie nam powinna spodobać, jednak nie zapominajmy, żeby nie wstawiać tutaj biurka lub przynosić pracy. Często przyczynia się to do podświadomego stresu utrudniającego całkowity relaks. Każda sypialnia małżeńska powinna również dobrze wyglądać. Dotyczy to przede wszystkim dodatków oraz koloru ścian. Wbrew powszechnej opinii to, jaki kolor wybierzemy do sypialni ma bardzo ważne znaczenie. Barwy stonowanie, jak biel, beż czy odcienie szarości i błękitu mogą uspokoić oraz wyciszyć nasze ciało przed snem. Nie zaleca natomiast się wybierania energetyzujących kolorów, jak czerwień, żółć czy pomarańcz, gdyż utrudniają one zasypianie. Odpowiednie urządzenie sypialni może przełożyć się na jakość snu partnerów, jednak najważniejszą kwestią jest łóżko i materac.

Łóżko małżeńskie - jakie powinno być?

Łóżko małżeńskie powinno być wygodne i komfortowe dla pary, czyli dwóch osób, które najczęściej mają inne preferencje. Najważniejszą kwestią jest jego rozmiar. Na rynku dostępna jest szeroka gama łóżek, jednak jeśli chodzi o szerokość, to parom zaleca się nie mniejsze, aniżeli 140x200 cm, czyli po 70 cm na osobę. Jednak im większa powierzchnia do spania, tym większy komfort, dlatego coraz częściej wybierane są modele 140x200, 160x200 czy nawet 180x200. Kwestia ta w dużej mierze zależy od metrażu sypialni. Warto również pamiętać, że łóżko nie powinno znajdować się naprzeciwko drzwi, blisko okna oraz grzejnika, gdyż może to zmniejszyć jakość snu poprzez uczucie obserwowania lub nieodpowiednią temperaturę. Wybierając łóżko małżeńskie warto wziąć pod uwagę jego wysokość. Generalnie im wyżej śpimy, tym dalej jesteśmy od podłogi i związanym z nią kurzem, dlatego optymalnie przyjmuje się wysokość około 50 cm. Osobom mającym trudności z kolanami natomiast zaleca się nieco wyższe, bo mające około 70 cm łóżka, które ułatwia wstawanie. Dodatkowo zapewnia to odpowiednią wentylację materaca oraz przepływ powietrza od dołu. Łóżko małżeńskie może być wyposażone w zagłówek, którego obecność jest uzależniona od tego, czy chcemy, aby ładnie wyglądał lub będziemy go używać. Nie musi być w niego wyposażone, jest to bardziej kwestia, na którą sami możemy wpłynąć, jeśli tylko, np. czytamy lub oglądamy telewizję i chcemy o coś się oprzeć. Jednym z ważniejszych elementów każdego łóżka jest stelaż. Jego odpowiedni wybór, który jest dopasowany do materaca czy naszej wagi znacząco wydłuża żywotność podłoża do spania, a także przekłada się na komfortowy sen. Powinien on być dopasowany do ramy łóżka - nie większy i nie mniejszy. Warto tutaj wziąć pod uwagę gęstość rozmieszczenia listewek, materiał czy z jakiego został wykonany. Nie można zapomnieć o ramie, która powinna być wytrzymała. Parom zaleca się najczęściej drewaniane łóżko do sypialni, gdyż są przede wszystkim solidne, ekologiczne, a niektóre materiały, jak np. buk wykazują właściwości elektrostatyczne. Jednak w zależności od naszych preferencji oraz dominującego w sypialni stylu można również postawić na ramy metalowe lub tapicerowane.

Materac - najważniejszy element

Wybierając do swojej sypialni łóżko, musimy również mieć na uwadze materac do spania. Jednak dlaczego jest on uważany za najważniejszy element? Przede wszystkim stanowi produkt stworzony specjalnie do spania, co oznacza, że posiada właściwości wpływające w pozytywny sposób na jakość i efektywność naszego snu. Przede wszystkim warto wiedzieć, że poprzez swoją budowę związaną z wkładem, siedmioma strefami twardości czy pokrowcem jest w stanie wpłynąć na stan naszego zdrowia. W jaki sposób? Wkład oraz strefy twardości odpowiadają za prawidłowe dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co są w stanie wspierać kręgosłup. Modele posiadające status wyrobu medycznego oraz mające właściwości prozdrowotne, jak SleepMed Hybrid Supreme Plus jest w stanie w idealnie stabilizować kręgosłup, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko rozwijania się lub pogłębiania wad oraz schorzeń pleców. Inną kwestią jest pokrowiec. W większości modeli można spotkać już nie tylko miękki w dotyku materiał z właściwościami antyalergicznymi, ale również zamek. Umożliwia on szybkie ściągnięcie pokrowca, a także wypranie go. Czynność ta powinna być powtarzana regularnie, minimum dwa razy w roku, co pozwoli nam utrzymać higieniczne oraz czyste warunki do spania. Jest to niezwykle ważne dla alergików oraz osób zmagających się z trudnościami z oddychaniem. Materac do spania powinien znaleźć się w każdej sypialni również ze względu na zapewnienie zdrowego snu, komfortu czy możliwości regenerowania całego ciała. Na rynku znaleźć można liczne rodzaje, w tym:

Wybór odpowiedniego modelu do spania może dla wielu z nas być niezwykle trudny, a wszystko to z uwagi na fakt, że współcześnie znaleźć można liczne modele różniące się między sobą właściwościami oraz budową. Z uwagi na to powinniśmy pamiętać, że najważniejsze są osobiste czynniki, preferencje oraz potrzeby. Jak jednak wybrać dobry materac dla par?

Idealny materac dla par, czyli jaki?

Kupując materac dla par należy wybrać taki, który będzie dopasowany do jednej, jak i drugiej osoby. W końcu zależny nam na tym, abyśmy oboje się wyspali w komfortowych warunkach. Niestety bardzo często wymaga to obustronnego kompromisu, gdyż na wybór materaca wpływa przede wszystkim twardość. Jest to subiektywne odczucie, które odpowiada za prawidłowe wsparcie pleców. Tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę oraz wzrost użytkownika, gdyż materace o podwyższonej twardości są przeznaczone dla osób cięższych (powyżej 80 kg), a materace odznaczające się niską twardością - dla lżejszych (poniżej 80 kg). Nieprawidłowe dopasowanie może w pewien sposób przełożyć się na odczuwalny komfort, a także dość często przyczynia się do powstawania wad kręgosłupa, gdyż zarówno zbyt miękki oraz zbyt twardy materac nie wspiera w prawidłowy sposób kręgosłupa. Jeśli chodzi o odczuwalną wygodę, to tutaj dużą rolę odgrywa rodzaj wkładu. Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe oferują inny rodzaj komfortu. Te kwestie, choć bardzo ważne, niejednokrotnie wymagają przedyskutowania i kompromisu. Zdarzyć się jednak może, że różnice w wadze będą zbyt duże lub nie możemy się dogadać - wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch osobnych materaców i umieszczenie ich w jednym łóżku. Pozwoli to zadowolić każdego, z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej jakości snu. Jeśli natomiast jesteśmy w stanie ustalić z partnerem jedną twardość oraz rodzaj wkładu, to wtedy przechodzimy do rozmiaru. Wśród nich wyróżnić można:

Warto zdecydować się na model, który będzie w stanie redukować drgania, jakie często powstają w czasie zmiany pozycji przez drugą osobę. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, że obudzimy lub zostaniemy obudzeni przez partnera wstającego w nocy do łazienki czy rano. Zaleca się w tym przypadku materace sprężynowe lub hybrydowe. Materac dla par jest również narażony na większy nacisk - w końcu użytkują go dwie osoby. Z uwagi na to produkt powinien odznaczać się wysoką jakością, trwałością oraz odpornością na odkształcenia. W sypialni małżeńskiej zaleca się równie, aby nie wybierać materacy bonellowych, które oznaczają się sprężystością progresywną, co przyczynia się do przenoszenia drgań po całej powierzchni. Starajmy się również unikać produktów bez pokrowca z zamkiem, gdyż ze względów higienicznych powinien być od regularnie prany.

Zdrowy sen w sypialni małżeńskiej - jak go zapewnić?

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się rano wypoczęci i pełni energii jest niezwykle ważny. W sypialni małżeńskiej mamy do czynienia z licznymi czynnikami, które mogą na niego wpływać i nie jest to tylko aranżacja, łóżko czy meble. Warto także pamiętać o ergonomicznej poduszce, która odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz umożliwiają rozluźnienie mięśni karku. W łóżko małżeńskim partnerzy powinni mieć swoje poduszki, które w zależności od potrzeb, preferencji czy pozycji spania znaleźć można na rynku. Coraz więcej producentów stara się zapewnić jak najwyższą jakość snu, z uwagi na co, np. poduszki SleepMed Premium Pillow zmniejszają napięcie mięśni, a także idealnie sprawdzą się w łóżko osób preferujących spanie na boku lub plecach. Inną kwestią jest kołdra, której w sypialni małżeńskiej rozmiar minimalnie może wynosić 160x200, jednak bardzo często pary decydują się na 220x200. Wpływa to na komfort oraz umożliwia otulenie obu osób. Wybór pościeli, czyli kołdry i poduszki powinien być wybrany z uwagi na osobiste parametry. Warto również wspomnieć o dodatkach, które nadają pomieszczeniu przytulności oraz swego rodzaju intymności. Wybierajmy je jednak mądrze, by nie “zagracić” pokoju. Jeśli natomiast chodzi o zasłony, poduszki dekoracyjne, koce i dywany - starajmy się wybierać je w taki sposób, abyśmy byli w stanie je prać w sposób regularny. Jest to niezwykle ważne z uwagi na zdolność materiału do zbierania i gromadzenia kurzu, który może wpłynąć na zaostrzenie objawów alergii. W każdej sypialni liczy się klimat. Można go rozpatrywać w różny sposób, gdyż może dotyczyć jakości powietrza. Powinno ono być wilgotne, aby nie drażniło dróg oddechowych, a jego temperatura w czasie nocy nie była wyższa niż 20 stopni.

Urządzenie sypialni oraz znalezienie odpowiedniego materaca dla par w pozytywny sposób przełoży się na jakość snu partnerów. Warto zatem wiedzieć, jakie czynniki o tym decydują oraz w jaki sposób przekładają się na wysokiej jakości wypoczynek. Pamiętajmy również, że w sypialni dla par nie liczymy się z potrzebami jednej osoby, a dwóch.

Podobne artykuły

Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Komfort termiczny w czasie snu – dlaczego warto o niego zadbać?
Materace hybrydowe – nowość w ofercie SleepMed
Materace hybrydowe – nowość w ofercie SleepMed
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Czy można wyprać kołdrę w pralce?
Urządzanie sypialni krok po kroku
Urządzanie sypialni krok po kroku
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Po czym poznać, że czas na nowy materac?
Po czym poznać, że czas na nowy materac?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Materac z odpinanym topem, czyli jaki?
Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Czy styl życia i dieta mają wpływ na nasz sen?
Czy styl życia i dieta mają wpływ na nasz sen?