Dlaczego SleepMed?

Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?

Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?

Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?Z biegiem czasu ciało każdej osoby się zmienia, a co za tym idzie - potrzeby również. Aby zachować dobre samopoczucie, pozbyć się dolegliwości bólowych czy uniknąć drętwienia kończyn, warto w starszym wieku postawić na odpowiednie podłoże do snu, które będzie wykazywało wiele prozdrowotnych właściwości. W jaki jeszcze sposób zadbać o zdrowy i spokojny sen seniora.

Zdrowy i spokojny sen, czyli jaki?

Seniorzy na nocny wypoczynek potrzebują około 7-8 godzin w ciągu doby, jednak warto wiedzieć, że już po pięćdziesiątym roku życia około 20% użytkowników śpi coraz gorzej. Z wiekiem u większości osób zaczynają pojawiać się problemy ze snem, które z czasem mogą przerodzić się w bezsenność, co wynika z różnego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak bóle mięśni, stawów czy kręgosłupa. W wyniku tych dolegliwości senior ma problemy z zasypianiem czy ułożeniem się w dogodnej pozycji. W związku z tym należy jak najlepiej zadbać o zdrowy i spokojny sen, który ułatwi nocny wypoczynek. Podstawę stanowi wygodny materac dla seniora, który powinien zapewniać najwyższy komfort oraz poziom wygody. Jego powierzchnia musi zapewniać optymalne podparcie dla wszystkich partii ciała. Umożliwi to nie tylko wsparcie prawidłowego ułożenia sylwetki niezależnie od aktualnie przyjętej pozycji, ale wspomoże również efektywną regenerację stawów czy kręgosłupa, ale także rozluźnienie wszystkich mięśni. Dodatkowo, powierzchnia nie może wywierać zbędnego nacisku na ciało, by nie ograniczać swobodnego przepływu krwi, ani nie powodując drętwienia kończyn. Bardzo ważnym aspektem dla zdrowego i spokojnego snu seniora jest stosowanie się do ogólno przyjętych zasad higieny snu, które ułatwią zasypianie oraz poprawią jakość wypoczynku. O jakich czynnościach mowa?

Higiena snu przede wszystkim!

Najprościej ujmując, higiena snu to zbiór czynności i zasad, które regularnie stosowane mają na celu poprawić jakość nocnego wypoczynku. Na początek jednak dobrze jest się zastanowić nad przyczyną problemów ze snem, ponieważ niektóre z nich będą wymagały pomocy specjalisty. Jeśli bezsenność wynika z posiadanych chorób, niewiele można zaradzić, ale w sytuacji, gdy pojawiają się one ze względu na standardowe dla starszych osób trudności zdrowotne czy styl życia, jest szansa zniwelowania przykrych dolegliwości właśnie poprzez stosowanie się do zasad higieny snu. Do podstawowych możemy zaliczyć chociażby zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni - mamy na myśli tutaj przede wszystkim optymalną temperaturę, która powinna wynosić od 18 do 21 stopni. Ważna jest także aranżacja przestrzeni, ponieważ powinniśmy wyeliminować z niej wszystkie elementy, które mogą rozpraszać oraz emitować zbyt dużą ilość światła. Warto także pamiętać, że telewizor czy wszelkie urządzenia elektroniczne dobrze, by zostały usunięte z sypialni, ponieważ nadmierna emisja światła niebieskiego przed snem ogranicza wydzielanie melatoniny, co z kolei prowadzi do trudności z zasypianiem. Nie bez znaczenia jest także ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia - chociażby regularne, długie spacery umożliwią dotlenienie organizmu i lekkie zmęczenie, co przełoży się na głębszy i spokojniejszy wypoczynek.

Sen seniora a materac

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, na sen seniora bardzo duży wpływ ma materac dla seniora, który powinien być dobrany bardzo dokładnie do potrzeb użytkownika. Właśnie dlatego przed zakupem dobrze jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, ułatwiających dostosowanie podłoża. Pierwszym z nich jest twardość powierzchni - wybiera się ją na podstawie wagi osoby śpiącej, w związku z czym użytkownicy o wadze od 60 do 80 kg powinni wybrać materac średni, z kolei dla ważących od 80 do 100 kg dobrą opcją będą modele twarde, natomiast dla użytkowników powyżej 100 kg doskonałym rozwiązaniem będą podłoża bardzo twarde. Warto jednak pamiętać, że preferencje seniora mogą zmienić się wraz z wiekiem, dlatego dobrze jest zainwestować w materac o regulowanej twardości, dzięki czemu osoba śpiąca będzie mogła dopasować stopień twardości do aktualnych potrzeb.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj zastosowanego we wnętrzu wypełnienia, z którego wynikają indywidualne właściwości produktu. W związku z tym podstawowy podział wyróżnia:

Poduszka i materac dla seniora

Bez wątpienia największym wsparciem dla seniora podczas snu jest wysokiej jakości materac oraz poduszka. Planując zakup pierwszego z wymienionych produktów, dobrze wziąć na celownik SleepMed Hybrid Comfort Plus, który nie tylko doskonale podpiera całe ciało, ale także zapewnia swobodę podczas częstych zmian pozycji. Model ten wyróżnia się doskonałą elastycznością punktową, wynikającą z połączenia właściwości pianek oraz wkładu sprężynowego. Co więcej, może być on stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym oraz wykazuje działanie przeciwodleżynowe, co będzie idealną opcją dla osób przebywających większość czasu w łóżku. Chcąc z kolei kupić poduszkę dla seniora, dobrze jest zwrócić uwagę na SleepMed Supreme Pillow, która nie tylko ułatwia utrzymanie szyjnego odcinka kręgosłupa w prawidłowej pozycji, ale również dzięki włóknom węglowym redukuje stres i napięcie nagromadzone w ciągu dnia. Co więcej, specjalna, otwartokomórkowa struktura pianki zapewnia stały przepływ powietrza, skutecznie ograniczając gromadzenie się wilgoci oraz namnażanie się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśń czy bakterie.

Zdrowy i spokojny sen seniora jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Aby go zapewnić, należy przede wszystkim zacząć stosować się do zasad higieny snu oraz zainwestować w wysokiej jakości materac i poduszkę.

_________________________________

Przeczytaj: Poduszki ortopedyczne - czym się wyróżniają i dla kogo są polecane?
Sprawdź też: Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Dowiedz się więcej: Wybierz materac dla osoby z bólami kręgosłupa

Podobne artykuły

Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania?
Materac medyczny – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Materac medyczny – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?
Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?
Materace naturalne - jakie posiadają właściwości i dla kogo są polecane?
Materace naturalne - jakie posiadają właściwości i dla kogo są polecane?
Schorzenia kręgosłupa – jak je zwalczyć za pomocą poduszki ortopedycznej?
Schorzenia kręgosłupa – jak je zwalczyć za pomocą poduszki ortopedycznej?
Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Rutyna snu - jak wprowadzić i jakie ma znaczenie?
Rutyna snu - jak wprowadzić i jakie ma znaczenie?
Zapobieganie odkształcaniu się materaca – to musisz wiedzieć!
Zapobieganie odkształcaniu się materaca – to musisz wiedzieć!
Materac dla pary - jaki wybrać?
Materac dla pary - jaki wybrać?